logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

CGMB: Sectorul 4, împuternicit să se asocieze cu CJ Giurgiu, în vederea realizării aeroportului din sudul Capitalei

Imagine din galeria Agerpres

Consiliul Local al Sectorului 4 a fost împuternicit să se asocieze cu Consiliul Judeţean Giurgiu în vederea finanţării şi realizării în comun a proiectului ce vizează edificarea şi operaţionalizarea unui aeroport internaţional în judeţul Giurgiu.

O hotărâre în acest sens a fost aprobată miercuri de către Consiliul General al Capitalei, cu 28 de voturi "pentru".

Totodată, a fost adoptat, cu 26 de voturi "pentru" şi două abţineri, proiectul conform căruia Consiliul Local al Sectorului 4 este împuternicit să se asocieze cu Direcţia Generală de Poliţie a Municipiului Bucureşti în vederea asigurării resurselor necesare relocării Secţiei 26 Poliţie.

Şedinţa extraordinară a CGMB a fost convocată de grupul PSD.

Conform referatului de aprobare care însoţeşte primul proiect, de-a lungul timpului s-a constatat o accentuare a aglomerării rutiere în zona de sud a Capitalei, pe arterele ce unesc judeţul Giurgiu de Sectorul 4. Motivele care au dus la această situaţie sunt lipsa extinderii reţelei de metrou, dar şi traficul rutier ce tranzitează Capitala spre nord, pol urban ce are în vecinătate două aeroporturi (Otopeni şi Băneasa). Potrivit aceleiaşi surse, operaţionalizarea aeroportului din judeţul Giurgiu va duce la diminuarea aglomerării şi creşterea calităţii aerului, prin eliminarea din traficul zilnic a unui număr considerabil de maşini.

"Beneficiile implementării acestor proiecte vor fi resimţite în mai multe unităţi administrativ-teritoriale şi vin să dezvolte zona de sud a Bucureştiului, prin proiecte de infrastructură mare, ce vor genera vizibilitate sporită pe plan economic şi social, prin crearea unor facilităţi şi investiţii menite să ofere un echilibru între polul urban din nord, deja constituit ca urmare a accesării celor două aeroporturi internaţionale, şi viitorul pol urban din sud, ce se doreşte a fi accesat de către toţi beneficiarii ca urmare a edificării şi operaţionalizării unui nou aeroport internaţional", se arată în document.

Se menţionează că pentru a demara investiţia este necesar un protocol de asociere între autorităţile locale din Giurgiu şi cele din Sectorul 4. Se preconizează că proiectul va fi realizat prin fonduri externe nerambursabile sau din alte surse legal constituite, inclusiv prin înfiinţarea unei societăţi care să realizeze activităţile necesare operaţionalizării acestui obiectiv.

Pe 26 septembrie, Consiliul Local Sector 4 a aprobat asocierea sa cu CJ Giurgiu pentru finanţarea şi realizarea în comun a proiectului aeroportului din sudul Capitalei. Potrivit unui comunicat al Primăriei Sectorului 4, aeroportul va fi unul internaţional, mai mare decât cel de la Braşov, întrucât ar urma să deservească un număr mai mare de judeţe, cu o populaţie mai numeroasă. De asemenea, va fi proiectat cu terminale pentru pasageri şi pentru transportul de marfă, în condiţiile în care Aeroportul Otopeni este "suprasolicitat".

"Împreună cu autorităţile statului şi după studiile de specialitate vom decide unde este locul potrivit. M-ar bucura foarte mult să fie un aeroport de talia Aeroportului Otopeni. Dacă nu reuşim să îl facem atât de mare, măcar două treimi din ceea ce înseamnă Aeroportul Otopeni. (...) Aceasta va fi o investiţie publică a statului român şi va rămâne în proprietatea statului român", a declarat primarul Sectorului 4, Daniel Băluţă. AGERPRES/(AS - autor: Irinela Vişan, editor: Andreea Rotaru, editor online: Ady Ivaşcu)

Afisari: 98

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Administratie 02-07-2026 19:16

Alba: STP, obligată de instanță să reia transportul public în Alba Iulia

Societatea de Transport Local (STP) Alba Iulia este obligată de instanță să reia de îndată transportul în municipiul Alba Iulia, a informat, joi, Primăria. 'Prin ordonanță președințială, publicată astăzi, 2 iulie 2026, Tribunalul Alba obligă STP Alba Iulia să reia serviciul public de transport local de persoane pe traseele stabilite pe raza Mun

Administratie 02-07-2026 15:33

Mureș: Campanie internațională de 45 de milioane de lei pentru atragerea turiștilor străini în județ în următorii 3 ani

Consiliul Județean Mureș, Municipiul Târgu Mureș și Asociația Visit Mureș au anunțat, joi, demararea unei campanii internaționale de marketing turistic pe o perioadă de 3 ani, cu o alocare bugetară totală de 45 de milioane de lei, pentru atragerea turiștilor străini și consolidarea economiei locale. Proiectul de amploare este un acord-cadru gândit

Administratie 01-07-2026 17:59

Judele: Rețeaua de adăposturi climatice include 70 de instituții publice și 200 de farmacii partenere

Administratorul public al Capitalei, Lucian Judele, anunță că a fost deschisă Rețeaua de Adăposturi Climatice din București, un sistem de spații sigure pentru perioadele de caniculă și ger. Rețeaua include aproximativ 70 de instituții publice și 200 de farmacii partenere, toate integrate într-o hartă interactivă (bucuresti-rezilient.pmb.ro), alături de p

Administratie 01-07-2026 16:17

Ciucu propune construirea a două bazine de retenție a apei: Canalizarea nu face față

Primarul Capitalei, Ciprian Ciucu, propune construirea a două bazine mari de retenție care să preia apa în timpul ploilor extreme și să o evacueze controlat în râul Dâmbovița, iar în perioadele secetoase să o păstreze pentru irigații. El menționează că actuala infrastructură de canalizare și de preluare a apelor pluviale a

Administratie 01-07-2026 15:02

Bihor: Un tramvai vechi Tatra, pictat de elevi în stil Art Nouveau, circulă la Oradea

Un tramvai pictat în stil Art Nouveau, realizat de elevii Colegiului Național 'Emanuil Gojdu' în parteneriat cu societatea de transport public OTL, a ieșit miercuri pe traseele din Oradea, după ce a efectuat o cursă inaugurală pe ruta Depou - Piața Unirii - Depou, a informat Primăria Oradea. 'Am vrut să facem ceva care să îi repre

Administratie 01-07-2026 14:44

PMB: Peste 100 de copaci căzuți pe trotuar în Sectorul 1; un număr de 50 de autoturisme avariate în Sectorul 5

Un număr de 110 copaci au căzut pe trotuar în Sectorul 1, iar 82 în Sectorul 5, în urma furtunii de marți spre miercuri, transmite Primăria Capitalei, pe pagina sa de Facebook. Potrivit info

Administratie 01-07-2026 14:16

Ciucu: Bucureștiul s-a confruntat cu unul dintre cele mai extreme fenomene meteo

Primarul Capitalei, Ciprian Ciucu, a transmis miercuri că Bucureștiul s-a confruntat, în noaptea de marți spre miercuri, cu 'unul dintre cele mai extreme fenomene meteorologice' din ultimii 30 de ani, conform evaluării făcute împreună cu reprezentanții ISU. El a atras atenția că urmează și alte avertizări meteo din aceeași categorie.

Administratie 01-07-2026 10:44

Primăria Brașov a încheiat un contract suplimentar de intervenție imediată pentru prevenirea și combaterea atacurilor urșilor

Primăria Brașov a încheiat, pentru perioada 1 iulie - 31 decembrie, un contract suplimentar privind asigurarea serviciilor de permanență și intervenție imediată pentru prevenirea și combaterea atacurilor exemplarelor de urs brun asupra persoanelor și bunurilor acestora, majorând suma alocată în luna mai pentru aceste servicii.

Administratie 01-07-2026 09:25

Neamț: Primăria construiește cu fonduri nerambursabile un Teatru de vară în incinta Ștrandului Municipal Piatra-Neamț

Primarul municipiului Piatra-Neamț, Adrian Niță, a anunțat semnarea contractului cu fonduri nerambursabile pentru construirea unui Teatru de vară în incinta Ștrandului Municipal. Investiția în valoare de 12 milioane de lei este asigurată prin Fondul European de Dezvoltare Regională - Programul Regional Nord-Est 2021-2027 iar contri

Administratie 29-06-2026 16:58

Mureș: Aquapark cu o suprafață de circa 20.000 mp, la Sovata, investiție de 104,52 milioane de lei

Consiliul Județean (CJ) Mureș a aprobat, luni, într-o ședință extraordinară, încheierea unui parteneriat cu Orașul Sovata pentru realizarea unui Aquapark cu o suprafață de circa 20.000 mp, o investiție de 104,52 milioane de lei care se dorește a fi realizată prin fonduri europene. 'Investiția va fi depusă spre finanțare prin Pr

Administratie 29-06-2026 16:47

Maramureș: Primăria Baia mare și CJ vizează extinderea colaborării cu orașe din China în domeniul economic

Relațiile culturale ale primăriei municipiului Baia Mare cu trei orașe din China translează spre zona economică și sunt explorate condițiile unei asemenea colaborări inclusiv la nivelul județului Maramureș, a declarat, luni, primarul Doru Dăncuș, prezent la întâlnire a oamenilor de afaceri la care a participat și ambasadorul Chinei în România, Chen Fe

Administratie 29-06-2026 15:35

Vaslui: CJ dorește amenajarea unei zone de agrement la Ansamblul monumental 'Podul Înalt'

Conducerea Consiliului Județean (CJ) Vaslui a anunțat, luni, în cadrul unei conferințe de presă, că dorește amenajarea unei zone de agrement la Ansamblul Monumental 'Podul Înalt' din localitatea Băcăoani, comuna Muntenii de Jos. Președintele instituției, Ciprian Trifan, a precizat că a fost transferat un teren lângă complexul deja rea

Administratie 29-06-2026 12:23

Noul operator de salubritate din Sectorul 1 este pregătit să înceapă activitatea de la 1 iulie

Noul operator de salubrizare care va începe activitatea de la 1 iulie în Sectorul 1 anunță că pentru colectarea deșeurilor menajere, fracția umedă, va folosi 23 de autogunoiere, cu capacități adaptate traseelor, iar pentru fracția uscată sunt pregătite 14 autospeciale.

Administratie 29-06-2026 05:00

Lucrări la Pasajul Basarab - mașinile vor circula pe o singură bretea

Lucrările de remediere la Pasajul Basarab continuă luni, etapă în care mașinile vor circula pe o singură bretea. 'În perioada 29 iunie - 31 iulie, mașinile vor circula pe o singură bretea, în ambele sensuri, dinspre Calea Grozăvești înspre Șos. Nicolae Titulescu și invers', potrivit Primăriei Capitalei.

Administratie 28-06-2026 10:23

'Străzi Deschise - București, Promenadă urbană' - duminică, până la ora 22:00

Evenimentul 'Străzi Deschise - București, Promenadă urbană' se desfășoară duminică, până la ora 22:00, pe Calea Victoriei, publicul fiind invitat, totodată, la un tur ghidat și la dezbateri despre reducerea riscului seismic.