logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Nicuşor Dan, la Muzeul Copiilor: Este importantă educaţia non-formală, educaţia prin joacă

Imagine din galeria Agerpres

Primarul general al Capitalei, Nicuşor Dan, a participat, vineri, la Muzeul Copiilor, la deschiderea unei noi expoziţii interactive şi educative - "Fabrica de Jucării", în cadrul căreia jucăriile şi jocurile vor prinde viaţă cu implicarea celor mici, care vor descoperi informaţii interesante despre istoria şi materialele folosite la construcţia şi asamblarea jucăriilor, dar şi despre procesul de reciclare.

 

 

"Sunt bucuros că am venit la deschiderea acestei expoziţii, suntem în Muzeul Copiilor şi începând de azi s-a deschis o nouă expoziţie - 'Fabrica de Jucării', în care copiii şi părinţii pot să afle istoria jucăriilor, materialele din care sunt făcute, procesele tehnologice, cum se ambalează, toate lucrurile legate de cum se produce o jucărie. (...) Am asamblat un ursuleţ. Mi-am adus aminte de diverse lucruri, chiar la început este o mini-expoziţie cu jucării din mai multe epoci şi asta mi-a adus aminte de trecut. (...) Pentru noi e importantă educaţia non-formală, educaţia prin joacă, parte din educaţia non-formală şi, de aceea, sprijinim tipul acesta de iniţiativă", a afirmat Nicuşor Dan.

 

 

El i-a îndemnat pe părinţi să-şi aducă copiii la muzeu. "Până în noiembrie, mai este deschisă o expoziţie aici, la Muzeul Copiilor, care se numeşte '20.000 de leghe sub mări', este un aşa-numit escape room, în care găsim fel de fel de indicii legate de submarine, de viaţa subacvatică şi, de la jumătatea lui noiembrie, va fi aici 'Satul lui Moş Crăciun'. Pe scurt, invit bucureştenii şi pe cei care sunt în vizită în Bucureşti să vină cu copiii la această instituţie - Muzeul Copiilor şi la expoziţiile pe care le găzduieşte", a precizat primarul general.

Expoziţia interactivă "Fabrica de Jucării" este un spaţiu al creativităţii construit special pentru copiii cu vârste cuprinse între 3 şi 12 ani, care, alături de întreaga familie, pot explora şi se pot distra. Cu cele mai surprinzătoare jocuri, elemente speciale, echipamente interactive şi efecte vizuale şi auditive spectaculoase, această expoziţie oferă o experienţă inedită şi memorabilă, au transmis organizatorii.

 

 

Expoziţia propune mai multe zone tematice captivante: "Din ce sunt confecţionate jucăriile?" - aici se vor putea afla informaţii despre materiile prime utilizate în fabricarea jucăriilor, provenienţa şi prelucrarea acestora; "Cum se prelucrează jucăriile?" - copiii vor putea explora utilajele şi tehnicile de prelucrare a materiilor prime, cum ar fi lemnul, plasticul, metalul şi multe altele; "Cum se asamblează jucăriile?" - copiii vor învăţa despre design, inginerie şi prototipare, explorând procesul de asamblare a jucăriilor; "Zona de construcţii" - într-un atelier specializat, cu ajutorul imaginaţiei şi a diverselor materiale de construcţii, copiii vor putea crea propriile jucării; "Colectare şi reciclare jucării" - aici se va învăţa importanţa colectării şi reciclării jucăriilor, promovându-se un comportament responsabil faţă de mediu.

"Fabrica de Jucării" aduce în prim-plan şi o zonă a inovaţiilor şi schimbările radicale aduse de revoluţia tehnologică în industria în domeniu. Copiii vor putea descoperi jucării interactive şi electronice, jocuri video şi console de jocuri, tehnologii precum realitatea virtuală şi augmentată, roboţi şi jucării programabile, imprimare 3D. AGERPRES/(A, AS - autor: Sorinel Peneş, editor: Claudia Stănescu, editor online: Anda Badea)

 

Mai multe fotografii pe AGERPRES FOTO

Afisari: 71

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Administratie 10-06-2026 13:53

Primarul general Ciprian Ciucu va participa la Forumul Orașelor Lumii, la Singapore

Primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu, a anunțat, miercuri, că urmează să participe la a zecea ediție a Forumului Orașelor Lumii, desfășurat în Singapore, în perioada 14 - 16 iunie. Potrivit primarului, forumul este unul dintre cele mai importante evenimente destinate primarilor din lume, iar invitația i-a fost adresată de Guvernul din Singa

Administratie 09-06-2026 17:03

Olt: Zeci de sportivi și antrenori care au obținut medalii în anul precedent, premiați la Gala Excelenței în Sport (GALERIE FOTO)

Zeci de sportivi din județul Olt care anul trecut au urcat pe podiumul unor competiții naționale și internaționale, cât și antrenorii lor, au fost premiați marți, de Consiliul Județean (CJ) Olt, la Gala Excelenței în Sport.

Administratie 09-06-2026 15:09

Primarul Botoșaniului, Cosmin Andrei, acuză o contractare a economiei locale, pe fondul măsurilor de austeritate

Primarul municipiului Botoșani, Cosmin Andrei, atrage atenția asupra contractării economiei locale pe fondul măsurilor de austeritate adoptate de autoritățile centrale. El a afirmat, marți, că municipalitatea a beneficiat, în luna iunie, de o sumă cu 4,5 milioane de lei mai mică din cotele defalcate din impozitul pe venit, ca urmare a di

Administratie 09-06-2026 13:32

Primăria Brașov reconvertește în centre multifuncționale trei foste puncte termice din cartiere

Primăria Brașov a lansat, în Sistemul Electronic de Achiziții Publice, o licitație pentru regenerarea a trei foste puncte termice din oraș și transformarea acestora în centre multifuncționale destinate comunității, contractul având o valoare estimată de peste 10 milioane de lei. Potrivit anunțului publicat în SEAP, investiția vizează im

Administratie 09-06-2026 12:33

Timiș: Consiliul Județean va construi cel mai mare complex multifuncțional de tip 4 All din țară

Consiliul Județean (CJ) Timiș va construi cel mai mare complex multifuncțional 4 All din țară, pe un teren de peste nouă hectare, la limita dintre municipiul Timișoara și comuna limitrofă Giroc, a anunțat, marți, președintele CJ, Alfred Simonis. Potrivit acestuia, proiectul vizează crearea unei infrastructuri sportive moderne, cu un impact social și sportiv se

Administratie 09-06-2026 11:59

Emil Boc: Alocăm 50 de milioane de lei pentru proiecte culturale, sumă record

Primarul municipiului Cluj-Napoca, Emil Boc, a anunțat, marți, într-o ședință extraordinară a Consiliului Local, că municipalitatea alocă în acest an o sumă record pentru proiecte culturale și sportive, aproximativ 50 de milioane de lei. 'Este cea mai mare sumă din istoria acestui oraș. De 10 ori au crescut alocările din 2012 până astăzi.

Administratie 09-06-2026 11:56

Primăria Capitalei propune un nou regulament de efectuare a tratamentelor împotriva căpușelor și a șobolanilor

Primăria Municipiului București propune un nou regulament de efectuare a tratamentelor împotriva căpușelor în zonele cu vegetație, precum parcurile sau locurile de joacă, dar și pentru activitățile de deratizare și dezinfecție, potrivit proiectului supus dezbaterii publice pe site-ul Municipalității. Prevederile regulamentului urmează să fie aplica

Administratie 09-06-2026 11:28

Primăria Arad cheltuie milioane de lei pentru curățarea terenurilor pe care sunt abandonate gunoaie

Primăria Arad cheltuie milioane de lei pentru curățarea unor terenuri care îi aparțin și pe care autoritățile de mediu au găsit gunoaie abandonate, bugetul de 2.000.000 de lei alocat în acest an pentru astfel de acțiuni fiind deja epuizat. Acestei sume i se adaugă 4.000.000 de lei doar costurile de depozitare a deșeurilor, au anunțat reprezentanții

Administratie 08-06-2026 17:10

Timiș: Reorganizarea administrativ-teritorială e necesară și trebuie să pornească de la eficientizarea administrației locale (istoric)

În România este necesară o reorganizare administrativ-teritorială, important fiind să nu se pornească de la ideea de a face economie, ci de la ideea de a eficientiza administrația publică locală, a declarat, luni, pentru AGERPRES, Sorin Ionescu, profesor de istorie și fost subprefect de Timiș, în contextul evenimentului 'Timișul administrativ &i

Administratie 08-06-2026 14:21

Valea Țiglinei din Galați, cunoscută ca 'Râpa Țiglinei', va fi reabilitată cu fonduri europene

Primăria municipiului Galați a anunțat, luni, că a lansat în licitație contractul de lucrări pentru amenajarea Văii Țiglinei, cunoscută ca 'Râpa Țiglinei', investiție estimată la aproximativ 52 milioane de lei, care va fi realizată cu fonduri europene. Potrivit sursei citate, contractul vizează implementarea a două proiecte

Administratie 07-06-2026 10:22

Harghita: Consiliul Județean anunță verificări la Spitalul de Psihiatrie Tulgheș după incendiul provocat de un corp de iluminat

Consiliul Județean Harghita a anunțat că va demara verificări la Spitalul de Psihiatrie din Tulgheș după incendiul izbucnit sâmbătă seara la un corp de iluminat din unitatea medicală. Potrivit unei postări pe pagina de

Administratie 05-06-2026 16:19

Galați: Peste 100 de campioni din județ ai ultimilor 50 de ani, celebrați la Gala Gloriei Sportive 1976-2026

Peste 100 de sportivi gălățeni care au reprezentat România la Jocurile Olimpice, Campionatele Mondiale și Campionatele Europene în ultimii 50 de ani au fost celebrați vineri, în cadrul Galei Gloriei Sportive Gălățene 1976-2026, eveniment dedicat performanțelor care au contribuit la promovarea numelui Galațiului în lume. Potrivit președi

Administratie 05-06-2026 15:57

Tulcea: Proiect de dezvoltare româno-ucrainean finanțat de Uniunea Europeană, lansat de comuna Luncavița

Comuna Luncavița din județul Tulcea a lansat, vineri, un nou proiect româno-ucrainean finanțat de Uniunea Europeană, care are drept obiectiv protejarea comunităților locale și dezvoltarea activităților sustenabile prin crearea de noi forme de cooperare. Proiectul a început în luna aprilie a acestui an, are un buget total de 878.959 de euro, e

Administratie 05-06-2026 15:14

Arad: Călătorii care folosesc tramvaie și autobuze în municipiu au acces instant la o bibliotecă digitală cu 50.000 de materiale

Călătorii din tramvaiele și autobuzele care circulă în municipiul Arad au, începând de vineri, acces instant la o bibliotecă digitală care cuprinde peste 50.000 de volume, ziare de arhivă, studii sau publicații istorice, fiind nevoie doar de scanarea cu telefonul a unui cod de bare afișat în mijloacele de transport în comun.

Administratie 05-06-2026 12:34

Sector 4: Lucrările de refacere a Planșeului Unirii intră în ultima etapă de execuție, circulația va fi restricționată parțial

Lucrările de refacere a Planșeului Unirii, aflate la un procent de peste 60%, intră în ultima etapă de execuție, cea de-a patra, aflată în proximitatea Pasajului Rutier Unirii, iar circulația rutieră va fi restricționată parțial pe perioada verii. Potrivit unui comunicat al Primăriei Sectorului 4 transmis vineri, pentru a reduce im