Bihor: Noul terminal al Aeroportului Oradea, de patru ori mai mare decât cel actual, în lucru

Lucrările de construcţie la noul terminal de la Aeroportul Oradea avansează într-un ritm susţinut, fiind foraţi toţi cei 180 de piloţi pe care vor fi montaţi stâlpii de susţinere metalici ai noii clădiri, a informat luni, într-un comunicat, Biroul de comunicare al Consiliului Judeţean Bihor.
"30% din stâlpii de susţinere au fost deja montaţi, iar în paralel se montează grinzile metalice şi elemente de rigidizare a structurii. Lucrările sunt mai avansate înspre Oradea şi spre pista aeroportului. Din această săptămână se trece la fixarea stâlpilor înspre terminalul vechi şi se vor începe lucrările de montaj ale învelitoarei. Până la sfârşitul lunii august toată structura noului terminal va fi montată şi se va trece la lucrările de compartimentare în interior şi la conectarea la utilităţi", a precizat preşedintele CJ Bihor, Ilie Bolojan.
Lucrările de construcţie la noul terminal de pasageri al Aeroportului din Oradea au început în ultima săptămână a lunii iunie şi au ca termen de execuţie şase luni.
Terminalul va fi dimensionat la 400 pasageri/oră pe fiecare din cele 4 fluxuri plecări interne/externe şi sosiri interne/externe. Dimensionarea este gândită şi în perspectiva aderării României la Spaţiul Schengen, fluxul intern devenind atunci flux Schengen.
Sursa foto: CJ Bihor
Noile construcţii se vor dezvolta preponderent la parter, având în unele zone şi etaj/mezanin. Pe lângă fluxurile aeroportuare se vor realiza spaţii comerciale, birouri pentru personalul administrativ, handling, de securitate şi pentru reprezentanţii instituţiilor cu atribuţii de control: poliţia de frontieră, SRI şi vamă.
Prin realizarea acestui proiect, suprafaţa construită se va mări de peste 4 ori, de la 2.925 mp, cât este în prezent, la aproximativ 12.500 mp. Astfel se vor deservi toţi pasagerii într-un singur terminal, eliminând inconvenienţele cauzate de operarea pe două terminale şi îmbunătăţind eficienţa operaţională.
Pe perioada de execuţie a lucrărilor, Aeroportul va rămâne deschis. Pasagerii vor fi deserviţi în terminalul nr. 2 (vechi), a cărui capacitate a fost mărită prin amenajarea de către antreprenorul general a unor spaţii temporare pentru fluxurile de sosire.
Investiţia mai prevede extinderea suprafeţelor betonate din faţa terminalului pentru a facilita accesul pasagerilor, a personalului şi a utilajelor aeroportuare, extinderea drumului de acces şi a parcării (capacitate de 320 de locuri), achiziţia unui echipament de degivrare pentru perioadele cu temperaturi scăzute şi alte lucrări conexe.
Totodată, Aeroportul Oradea îşi va spori eficienţa energetică prin implementarea unui sistem de încălzire pe bază de agent geotermal şi a unei centrale fotovoltaice de producere a energiei electrice.
Valoarea totală a proiectului "Extinderea şi eficientizarea terminalului de pasageri nr. 1 al Aeroportului Oradea" este de 177.586.964,51 lei, fără TVA. Lucrările sunt executate de asocierea SC Ssab AG SA (în calitate de lider), SC Bemel AG SRL, SC Aca Zoork SRL.
Finanţarea este asigurată din fonduri europene, prin Programul Operaţional Infrastructură Mare 2014 - 2020, pe Axa Prioritară 2: Dezvoltarea unui sistem de transport multimodal de calitate, durabil şi eficient.
La Aeroportul Oradea sunt în lucru alte două proiecte importante finanţate cu fonduri europene, respectiv "Dezvoltarea şi modernizarea infrastructurii aeroportuare la Aeroportul Oradea" şi "Creşterea gradului de siguranţă şi securitate la Aeroportul Oradea". AGERPRES/(AS - autor: Eugenia Paşca, editor: Karina Olteanu, editor online: Ada Vîlceanu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].
Alte știri din categorie
Un bloc de locuințe va fi construit pentru medicii din spitalul municipal Hunedoara
Un bloc cu 20 de locuințe ce vor fi destinate medicilor și specialiștilor care lucrează în Spitalul Municipal 'Dr. Alexandru Simionescu', din Hunedoara, va fi construit în municipiu printr-un proiect finanțat de Agenția Națională pentru Locuințe (ANL), autoritățile locale estimând că lucrările ar putea începe în ultimul trimestru din ace
Primarul interimar anunță că există restanțe la plata stimulentelor pentru persoane cu dizabilități, în urma restrângerilor bugetare
Primarul general interimar al Capitalei, Stelian Bujduveanu, a informat, miercuri, că există în continuare restanțe la plata stimulentelor datorate persoanelor adulte cu dizabilități, din cauza restrângerilor bugetare cu care se confruntă autoritatea locală. El a menționat că în aceste zile sunt virați câte 375 de lei/persoană, dar a fo
Prefectura Neamț anunță deversări controlate de 50 metri cubi pe secundă la barajul Izvorul Muntelui
Prefectura Neamț a anunțat că joi, 5 iunie, începând cu ora 12:00, vor avea loc probe tehnice la instalațiile de descărcare de suprafață ale barajului Izvorul Muntelui, de la Bicaz. În cadrul acestor probe, se va efectua o deversare controlată a unui debit de 50 metri cubi pe secundă, timp de 30 minute, pentru fiecare stavilă.
Bujduveanu face apel la Guvern să susțină finanțările pentru investiții în spitalele bucureștene
Primarul general interimar al Capitalei, Stelian Bujduveanu, a făcut apel la Guvern, miercuri, să susțină investițiile în proiecte de extindere a spitalelor din Capitală, subliniind că aceste unități sanitare nu îi deservesc doar pe bucureșteni, ci și o mare parte a populației țării. Consiliului General al Capitalei, reunit miercuri, a actualizat p
CORECTURĂ CGMB: Grant de 500.000 de euro de la Banca de Dezvoltare a Consiliului Europei pentru evaluarea vizuală rapidă a clădirilor
În știrea cu titlul ''CGMB: Împrumut de 500.000 de euro de la Banca de Dezvoltare a Consiliului Europei pentru evaluarea vizuală rapidă a clădirilor'', difuzată miercuri, la ora 14:52, pe fluxurile București și Administrație şi pe site-ul www.agerpres.ro, în titlu și lead se va citi corect &
Timiș: Sistemul centralizat de termoficare rămâne soluția viabilă pentru Timișoara; a scăzut numărul debranșărilor
Sistemul centralizat de termoficare al companiei locale Colterm rămâne o soluție viabilă pentru Timișoara, numărul celor care au solicitat debranșarea în acest sezon fiind de peste zece ori mai mic față de numărul cererilor de debranșare înregistrat în anii anteriori. Debranșările apar mai ales în blocuri vechi, c
Bujduveanu a cerut ca angajații Municipalității cu proiecte pe ordinea de zi a ședinței CGMB să fie prezenți pentru a fi discutate
Primarul interimar al Capitalei, Stelian Bujduveanu, a solicitat ca angajații Municipalității cu proiecte pe ordinea de zi a ședinței Consiliului General al Municipiului București (CGMB) de miercuri să fie prezenți în sală, cu excepția celor care au concedii medicale, altfel va recomanda ca inițiativele să fie discutate la o dată ulterioară.
Bihor: Consiliul Județean a lansat licitația pentru construcția a patru pasaje pietonale în Oradea
Consiliul Județean (CJ) Bihor a lansat pe SEAP licitația pentru execuția lucrărilor la patru pasaje pietonale subterane pe Centura Oradea, în cele mai aglomerate zone, pentru care firmele interesate pot să depună ofertele până în 9 iulie, ora 15:00. 'Execuția pasajelor pietonale va fluidiza traficul rutier și pietonal, el
Consilierii generali discută, miercuri, despre modernizarea depourilor de tramvaie și proiecte pentru consolidarea seismică
Consilierii generali ai Capitalei se întrunesc în ședință miercuri, de la ora 10:00, iar pe ordinea zi figurează proiecte pentru modernizarea depourilor de tramvaie 'Titan' și 'Colentina', dar și pentru consolidarea imobilelor cu risc seismic. Este prima ședință convocată după ce fostul edil general, Nicușor Dan, și
Sector 6/ Magazin închis o lună pentru vânzarea de țigări copiilor; Primar: Avem toleranță zero
Poliția Locală Sector 6 a pus sigiliul unui punct comercial pentru 30 de zile pentru vânzarea de țigări copiilor și a dat amenzi de 20.000 de lei, din care 10.000 de lei pentru societate, alți 10.000 de lei pentru vânzător. 'Controalele vor continua. Avem toleranță zero în astfel de cazuri', a transmis primarul Ciprian Ciucu, pe Faceb
Bihor: Zbor inaugural de pe Aeroportul Oradea la Munchen, cu compania germană Lufthansa
Aeroportul Oradea și compania germană Lufthansa au inaugurat oficial, marți, cursa aeriană Oradea - Munchen, cu trei zboruri regulate pe săptămână spre una dintre cele mai mari platforme aeriene din Europa. 'Este poate cea mai importantă legătură externă pentru bihoreni, deoarece Germania este partenerul numărul unu al României din punct de ved
Prahova: Prefectul a demisionat; ar urma să preia funcția de administrator public al județului
Prefectul județului Prahova, Emil Drăgănescu, a demisionat, marți, din funcție, anunțând că ar urma să preia postul de administrator public al județului. 'Consider normal ca, atunci când un guvern nu mai are reprezentativitate la nivel național, și reprezentantul său în teritoriu să facă acest pas în spate, pentru că, în momen
Harghita: S-a stabilit soluția tehnică pentru captarea pârâului Corund, care a inundat Salina Praid
Soluția tehnică pentru execuția, în regim de urgență, a lucrărilor de captare și tranzitare a pârâului Corund, care a inundat Salina Praid, a fost stabilită în cadru ședinței operative la care au participat instituțiile implicate în gestionarea acestei situații de urgență, potrivit unei informări publicată pe site-ul Instituției Prefectului.
Sector 4: Lucrările de refacere din temelii a Planșeului Unirii încep din 10 iunie
Lucrările de refacere din temelii a Planșeului Unirii încep din 10 iunie, după ce autorizația de construire a fost semnată de Nicușor Dan în ultima sa zi de mandat de primar general al Capitalei, a anunțat, luni, primarul Sectorului 4, Daniel Băluță. El a precizat, într-o conferință de presă, că, potrivit autorizației de cons
Timiș: Pizzerie construită ilegal pe domeniul public, demolată prin dispoziția primarului Timișoarei
Primarul Timișoarei, Dominic Fritz, a anunțat, luni, că municipalitatea recuperează un teren public ocupat ilegal de peste două decenii, echipele începând demolarea unei pizzerii din zona centrală a orașului, construite fără autorizație. Pizzeria a fost autorizată la începutul anilor ˜90 pentru o suprafață mai mică de 1