logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Străzi deschise: Calea Victoriei şi Aleea Circului redevin pietonale; 400 de artişti, la Parada Costumului Popular

Imagine din galeria Agerpres

Calea Victoriei şi Aleea Circului redevin pietonale, sâmbătă şi duminică, în cadrul programului "Străzi deschise" şi vor găzdui spectacole de teatru, ateliere, concerte, dar şi Parada Costumului Popular, informează Primăria Capitalei.

Calea Victoriei va fi pietonală între Piaţa Victoriei şi Splaiul Independenţei, în intervalul orar 10.00 - 22.00, iar Aleea Circului, între şoseaua Ştefan cel Mare şi Circul de Stat, în intervalul 11.00 - 22.00.

Programul cuprinde teatru pentru copii, teatru de păpuşi şi spectacole-lectură, dar şi ateliere creative, numere de magie şi circ, dans contemporan şi concerte de muzică populară, muzică de promenadă şi pop.

Astfel, sâmbătă, Festivalul Internaţional de Folclor, Muzici şi Tradiţii ajunge pe Calea Victoriei cu Parada Costumului Popular Naţional şi Internaţional.

"Peste 400 de artişti îşi vor prezenta cu mândrie costumele, cântecele şi dansurile, sărbătorind diversitatea culturală în cadrul paradei care marchează deschiderea Festivalului Internaţional de Folclor 'Muzici şi Tradiţii în Bucureşti', organizat de Primăria Municipiului Bucureşti, prin CREART", se arată în comunicatul PMB.

Parada va porni de la ora 14.00, din Piaţa George Enescu (Ateneul Român) pe Calea Victoriei şi va conduce artiştii şi publicul spre Piaţa Victoriei, până pe Şoseaua Kiseleff. Pe scena festivalului, de la ora 15.00, va începe programul artistic, care va reuni vedete de muzică populară, ansambluri şi orchestre reprezentative pentru toate regiunile ţării, minorităţi şi comunităţi naţionale şi ansambluri internaţionale.

Cei mici sunt aşteptaţi la ateliere creative, sâmbătă, între orele 11.00 - 13.00, în grădina Muzeului Naţional al Literaturii Române, iar pe Calea Victoriei, între orele 10.00 - 22.00, vor putea descoperi ce se află în interiorul unei Autospeciale de Intervenţii a DSU - Direcţia Situaţii de Urgenţă.

Un maraton de teatru pentru copii, susţinut de Teatrului de Animaţie Ţăndărică, va avea loc în faţa Muzeului Naţional de Artă al României sâmbătă, de la ora 18.00.

"În sectorul 2, programul artistic începe de la ora 14.00 pe traseul pietonal de pe Aleea Circului. De la spectacole-lectură la concerte de muzică populară, muzică pop şi de promenadă la dans contemporan, numere de magie şi circ în ambele zile de weekend, 'Străzi deschise - Bucureşti' propune locuitorilor din cartierul Ştefan cel Mare o nouă serie de evenimente şi activităţi pentru toate gusturile şi vârstele", transmite PMB.

Casa Filipescu-Cesianu a Muzeului Municipiului Bucureşti găzduieşte trei expoziţii, ce îşi aşteaptă vizitatorii în intervalul orar 10.00 - 17.30. Dintre acestea, face parte şi primul proiect expoziţional al unui muzeu de antropologie urbană din România - "Muzeul Vârstelor - de la copilărie la senectute", care prezintă evoluţia raporturilor dintre generaţii în ultimii trei sute de ani, pentru mediul urban românesc.

Şcoala Populară de Artă este inclusă în programului "Străzi deschise - Bucureşti" cu ateliere şi expoziţii de pictură, arte decorative şi fotografie la sediul acesteia din Sectorul 4 (strada Cuza Vodă 100).

Sâmbătă (între 17.00 - 18.30 şi 19.00 - 20.30), dar şi duminică (între orele 17.30 - 18.20; 18.40 - 19.30 şi 19.40 - 20.30), actorii Teatrului Masca prezintă, în faţa Muzeului Naţional de Istorie a României, spectacole pentru copii şi lecţii de istorie date de statui vivante.

Sâmbătă şi duminică, pe durata restricţiilor instituite, se va permite traversarea pe Calea Victoriei, pe strada Sevastopol, strada Gheorghe Manu, Bulevardul Dacia, strada Ion Câmpineanu, bulevardul Regina Elisabeta, strada Ştirbei Vodă între Calea Victoriei şi Dem. I. Dobrescu. Traficul Societăţii de Transport Bucureşti va fi deviat, fără afectarea călătorilor.

Se va permite accesul riveranilor către domiciliu, precum şi către unităţile economice din zonă conform indicatoarelor montate temporar pe durata restricţiilor pe următoarele străzi: strada Frumoasă între strada Sevastopol şi Calea Victoriei, strada Gina Patrichi între bulevardul Lascăr Catargiu şi Calea Victoriei, Calea Griviţei între strada Constantin Budişteanu şi Calea Victoriei, cu menţiunea că accesul auto al riveranilor va fi redirecţionat către aleea din faţa Palatului Ştirbei, apoi către strada Banului.

În weekendurile în care se desfăşoară evenimentul "Străzi deschise", traficul rutier pe Calea Victoriei se reia pe timpul nopţii până dimineaţa (în ziua de sâmbătă spre duminică), începând de la ora 22.00 până la ora 9.00. Pentru siguranţa participanţilor la eveniment, pe arterele pe care nu mai circulă maşini se închid şi pistele de biciclete.

În perioada 17-18 iunie, traficul rutier va fi restricţionat pe Aleea Circului şi străzile adiacente, între şoseaua Ştefan cel Mare şi Circul de Stat, începând de vineri, ora 22.00 şi va fi reluat luni, începând cu ora 1.00. AGERPRES/(AS - autor: Irinela Vişan, editor: Mihai Simionescu, editor online: Simona Aruştei)

Afisari: 102

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Administratie 10-06-2026 13:53

Primarul general Ciprian Ciucu va participa la Forumul Orașelor Lumii, la Singapore

Primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu, a anunțat, miercuri, că urmează să participe la a zecea ediție a Forumului Orașelor Lumii, desfășurat în Singapore, în perioada 14 - 16 iunie. Potrivit primarului, forumul este unul dintre cele mai importante evenimente destinate primarilor din lume, iar invitația i-a fost adresată de Guvernul din Singa

Administratie 09-06-2026 17:03

Olt: Zeci de sportivi și antrenori care au obținut medalii în anul precedent, premiați la Gala Excelenței în Sport (GALERIE FOTO)

Zeci de sportivi din județul Olt care anul trecut au urcat pe podiumul unor competiții naționale și internaționale, cât și antrenorii lor, au fost premiați marți, de Consiliul Județean (CJ) Olt, la Gala Excelenței în Sport.

Administratie 09-06-2026 15:09

Primarul Botoșaniului, Cosmin Andrei, acuză o contractare a economiei locale, pe fondul măsurilor de austeritate

Primarul municipiului Botoșani, Cosmin Andrei, atrage atenția asupra contractării economiei locale pe fondul măsurilor de austeritate adoptate de autoritățile centrale. El a afirmat, marți, că municipalitatea a beneficiat, în luna iunie, de o sumă cu 4,5 milioane de lei mai mică din cotele defalcate din impozitul pe venit, ca urmare a di

Administratie 09-06-2026 13:32

Primăria Brașov reconvertește în centre multifuncționale trei foste puncte termice din cartiere

Primăria Brașov a lansat, în Sistemul Electronic de Achiziții Publice, o licitație pentru regenerarea a trei foste puncte termice din oraș și transformarea acestora în centre multifuncționale destinate comunității, contractul având o valoare estimată de peste 10 milioane de lei. Potrivit anunțului publicat în SEAP, investiția vizează im

Administratie 09-06-2026 12:33

Timiș: Consiliul Județean va construi cel mai mare complex multifuncțional de tip 4 All din țară

Consiliul Județean (CJ) Timiș va construi cel mai mare complex multifuncțional 4 All din țară, pe un teren de peste nouă hectare, la limita dintre municipiul Timișoara și comuna limitrofă Giroc, a anunțat, marți, președintele CJ, Alfred Simonis. Potrivit acestuia, proiectul vizează crearea unei infrastructuri sportive moderne, cu un impact social și sportiv se

Administratie 09-06-2026 11:59

Emil Boc: Alocăm 50 de milioane de lei pentru proiecte culturale, sumă record

Primarul municipiului Cluj-Napoca, Emil Boc, a anunțat, marți, într-o ședință extraordinară a Consiliului Local, că municipalitatea alocă în acest an o sumă record pentru proiecte culturale și sportive, aproximativ 50 de milioane de lei. 'Este cea mai mare sumă din istoria acestui oraș. De 10 ori au crescut alocările din 2012 până astăzi.

Administratie 09-06-2026 11:56

Primăria Capitalei propune un nou regulament de efectuare a tratamentelor împotriva căpușelor și a șobolanilor

Primăria Municipiului București propune un nou regulament de efectuare a tratamentelor împotriva căpușelor în zonele cu vegetație, precum parcurile sau locurile de joacă, dar și pentru activitățile de deratizare și dezinfecție, potrivit proiectului supus dezbaterii publice pe site-ul Municipalității. Prevederile regulamentului urmează să fie aplica

Administratie 09-06-2026 11:28

Primăria Arad cheltuie milioane de lei pentru curățarea terenurilor pe care sunt abandonate gunoaie

Primăria Arad cheltuie milioane de lei pentru curățarea unor terenuri care îi aparțin și pe care autoritățile de mediu au găsit gunoaie abandonate, bugetul de 2.000.000 de lei alocat în acest an pentru astfel de acțiuni fiind deja epuizat. Acestei sume i se adaugă 4.000.000 de lei doar costurile de depozitare a deșeurilor, au anunțat reprezentanții

Administratie 08-06-2026 17:10

Timiș: Reorganizarea administrativ-teritorială e necesară și trebuie să pornească de la eficientizarea administrației locale (istoric)

În România este necesară o reorganizare administrativ-teritorială, important fiind să nu se pornească de la ideea de a face economie, ci de la ideea de a eficientiza administrația publică locală, a declarat, luni, pentru AGERPRES, Sorin Ionescu, profesor de istorie și fost subprefect de Timiș, în contextul evenimentului 'Timișul administrativ &i

Administratie 08-06-2026 14:21

Valea Țiglinei din Galați, cunoscută ca 'Râpa Țiglinei', va fi reabilitată cu fonduri europene

Primăria municipiului Galați a anunțat, luni, că a lansat în licitație contractul de lucrări pentru amenajarea Văii Țiglinei, cunoscută ca 'Râpa Țiglinei', investiție estimată la aproximativ 52 milioane de lei, care va fi realizată cu fonduri europene. Potrivit sursei citate, contractul vizează implementarea a două proiecte

Administratie 07-06-2026 10:22

Harghita: Consiliul Județean anunță verificări la Spitalul de Psihiatrie Tulgheș după incendiul provocat de un corp de iluminat

Consiliul Județean Harghita a anunțat că va demara verificări la Spitalul de Psihiatrie din Tulgheș după incendiul izbucnit sâmbătă seara la un corp de iluminat din unitatea medicală. Potrivit unei postări pe pagina de

Administratie 05-06-2026 16:19

Galați: Peste 100 de campioni din județ ai ultimilor 50 de ani, celebrați la Gala Gloriei Sportive 1976-2026

Peste 100 de sportivi gălățeni care au reprezentat România la Jocurile Olimpice, Campionatele Mondiale și Campionatele Europene în ultimii 50 de ani au fost celebrați vineri, în cadrul Galei Gloriei Sportive Gălățene 1976-2026, eveniment dedicat performanțelor care au contribuit la promovarea numelui Galațiului în lume. Potrivit președi

Administratie 05-06-2026 15:57

Tulcea: Proiect de dezvoltare româno-ucrainean finanțat de Uniunea Europeană, lansat de comuna Luncavița

Comuna Luncavița din județul Tulcea a lansat, vineri, un nou proiect româno-ucrainean finanțat de Uniunea Europeană, care are drept obiectiv protejarea comunităților locale și dezvoltarea activităților sustenabile prin crearea de noi forme de cooperare. Proiectul a început în luna aprilie a acestui an, are un buget total de 878.959 de euro, e

Administratie 05-06-2026 15:14

Arad: Călătorii care folosesc tramvaie și autobuze în municipiu au acces instant la o bibliotecă digitală cu 50.000 de materiale

Călătorii din tramvaiele și autobuzele care circulă în municipiul Arad au, începând de vineri, acces instant la o bibliotecă digitală care cuprinde peste 50.000 de volume, ziare de arhivă, studii sau publicații istorice, fiind nevoie doar de scanarea cu telefonul a unui cod de bare afișat în mijloacele de transport în comun.

Administratie 05-06-2026 12:34

Sector 4: Lucrările de refacere a Planșeului Unirii intră în ultima etapă de execuție, circulația va fi restricționată parțial

Lucrările de refacere a Planșeului Unirii, aflate la un procent de peste 60%, intră în ultima etapă de execuție, cea de-a patra, aflată în proximitatea Pasajului Rutier Unirii, iar circulația rutieră va fi restricționată parțial pe perioada verii. Potrivit unui comunicat al Primăriei Sectorului 4 transmis vineri, pentru a reduce im