logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

VIDEO Ciprian Ciucu susţine că ASPA a fost sesizată cu 7 zile înainte de tragedia din zona Lacul Morii

Imagine din galeria Agerpres

Poliţia Locală a Sectorului 6 a sesizat Autoritatea pentru Supravegherea şi Protecţia Animalelor (ASPA) privind prezenţa unei haite de câini în zona unde femeia a fost ucisă de patrupede în timp ce alerga în zona Lacul Morii, însă nu a venit nimeni.

"Pe 14 ianuarie, cu o săptămână înainte de a se petrece oribilul atac, poliţişti de proximitate ai Poliţiei Locale a Sectorului 6 au chemat ASPA, fiind anunţat dispeceratul PMB de faptul că o haită de 10 câini ar fi acolo. Acela ar fi putut să fie apelul salvator. Nu a venit nimeni (...) ASPA nu a reacţionat. ASPA nu a dat niciun răspuns. (...) Avem deci o înregistrare pe care vă arătăm că am semnalat cu 7 zile înainte existenţa unei haite de 10 câini şi (...) avem fotografiile acelei haite. O să punem la dispoziţia Procuraturii, ca să vadă dacă câinii prinşi ulterior sunt aceia sau nu", a declarat primarul Sectorului 6, Ciprian Ciucu, miercuri, într-o conferinţă de presă.

 



El a semnalat că a survenit "o schimbare fundamentală de abordare" la nivelul ASPA, începând cu anii 2017-2018, când efectivele de prinzători, hingheri şi şoferi au fost "reduse drastic" la circa 15 angajaţi, în prezent mai fiind 13 angajaţi.

"A fost oprită eutanasierea, ceea ce a pus o presiune formidabilă pe bugetul şi pe capacităţile ASPA. Activitatea ASPA s-a concentrat atunci în principal pe acţiuni de prevenire, campanie de conştientizare pentru sterilizare, adopţie, scăzând drastic capacitatea de capturare", a atras atenţia Ciprian Ciucu.

El a spus că, după schimbarea politică din 2020, noua conducere a ASPA menţinut şi a accentuat politicile începute în mandatul anterior. Din punctul său de vedere, conducea ASPA nu şi-a îndeplinit obiective legale, nu au realizat nici până în prezent un recensământ al animalelor.

Ciucu a susţinut că activitatea de capturare a fost "subfinanţată şi inhibată" prin dispoziţii ale celor responsabili să decidă politicile de management a animalelor.

"În 2022, ASPA a avut un buget de 17 milioane şi s-a concentrat exclusiv pe alte activităţi, cum ar fi târguri de animale, care, din punctul meu de vedere, nu au fost foarte eficiente (...). O parte dintre câinii adoptaţi au fost returnaţi în adăposturi. Cei mai mulţi câini au fost adoptaţi după aceea de organizaţii care dau spre adopţie la nivel internaţional astfel de animale. Deci, acţiunea s-a mutat de pe de pe partea de capturare pe partea de cazare, hrană, pe partea de comunicare foarte bună, foarte utilă, sterilizare şi s-a inhibat capturarea. Condiţiile de adăpost sunt groaznice, din cauza supraaglomerării (...) Peste 40 de câini mor, lunar, în adăposturi. Capacitatea actuală este undeva la 1.630 de locuri. Deci, în mod iresponsabil, ASPA şi-a redus programul de lucru, eliminând permanenţa cu unitatea serviciului de ecarisaj", a punctat edilul Ciucu.

O femeie care alerga sâmbătă dimineaţa în zona Lacul Morii a fost ucisă de câini. AGERPRES/(A - autor: Iulia Carciog, editor: Mihai Simionescu, editor online: Simona Aruştei)

Afisari: 87

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Administratie 11-06-2026 18:04

Ciucu a vizitat șantierele cu întârzieri și îi va cere constructorului să se mobilizeze

Primarul Capitalei, Ciprian Ciucu, a vizitat joi patru șantiere pentru reabilitarea rețelei de termoficare ce înregistrează întârzieri și urmează să discute cu reprezentanții firmei, pentru a le cere să se mobilizeze. Unele șantiere înregistrează întârzieri de un an, informează PMB pe pagina sa de Facebook.

Administratie 11-06-2026 15:01

Galați: Fostul cinematograf 'Țiglina', transformat în sediu pentru Teatrul pentru Copii și Tineret 'Gulliver'

Fostul cinematograf 'Țiglina' din municipiul Galați este în plin proces de renovare printr-un proiect de peste 19 milioane de lei, urmând ca, după finalizarea lucrărilor, să devină noul sediu al Teatrului pentru Copii și Tineret 'Gulliver', a anunțat, joi, primarul Ionuț Pucheanu. 'Este o clădire de care ne leag

Administratie 11-06-2026 14:11

Galați: Peste 100 de participanți din 3 țări, la unicul concurs de pescuit pentru nevăzători din România

Peste 100 de persoane nevăzătoare din România, Republica Moldova și Serbia participă, joi, la cea de-a VIII-a ediție a Concursului Internațional de Pescuit Sportiv pentru Nevăzători, organizat la Complexul de Agrement Balta Zătun din Galați, competiție unică în România și prima de acest gen dedicată persoanelor cu deficiențe de vedere.

Administratie 10-06-2026 13:53

Primarul general Ciprian Ciucu va participa la Forumul Orașelor Lumii, la Singapore

Primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu, a anunțat, miercuri, că urmează să participe la a zecea ediție a Forumului Orașelor Lumii, desfășurat în Singapore, în perioada 14 - 16 iunie. Potrivit primarului, forumul este unul dintre cele mai importante evenimente destinate primarilor din lume, iar invitația i-a fost adresată de Guvernul din Singa

Administratie 09-06-2026 17:03

Olt: Zeci de sportivi și antrenori care au obținut medalii în anul precedent, premiați la Gala Excelenței în Sport (GALERIE FOTO)

Zeci de sportivi din județul Olt care anul trecut au urcat pe podiumul unor competiții naționale și internaționale, cât și antrenorii lor, au fost premiați marți, de Consiliul Județean (CJ) Olt, la Gala Excelenței în Sport.

Administratie 09-06-2026 15:09

Primarul Botoșaniului, Cosmin Andrei, acuză o contractare a economiei locale, pe fondul măsurilor de austeritate

Primarul municipiului Botoșani, Cosmin Andrei, atrage atenția asupra contractării economiei locale pe fondul măsurilor de austeritate adoptate de autoritățile centrale. El a afirmat, marți, că municipalitatea a beneficiat, în luna iunie, de o sumă cu 4,5 milioane de lei mai mică din cotele defalcate din impozitul pe venit, ca urmare a di

Administratie 09-06-2026 13:32

Primăria Brașov reconvertește în centre multifuncționale trei foste puncte termice din cartiere

Primăria Brașov a lansat, în Sistemul Electronic de Achiziții Publice, o licitație pentru regenerarea a trei foste puncte termice din oraș și transformarea acestora în centre multifuncționale destinate comunității, contractul având o valoare estimată de peste 10 milioane de lei. Potrivit anunțului publicat în SEAP, investiția vizează im

Administratie 09-06-2026 12:33

Timiș: Consiliul Județean va construi cel mai mare complex multifuncțional de tip 4 All din țară

Consiliul Județean (CJ) Timiș va construi cel mai mare complex multifuncțional 4 All din țară, pe un teren de peste nouă hectare, la limita dintre municipiul Timișoara și comuna limitrofă Giroc, a anunțat, marți, președintele CJ, Alfred Simonis. Potrivit acestuia, proiectul vizează crearea unei infrastructuri sportive moderne, cu un impact social și sportiv se

Administratie 09-06-2026 11:59

Emil Boc: Alocăm 50 de milioane de lei pentru proiecte culturale, sumă record

Primarul municipiului Cluj-Napoca, Emil Boc, a anunțat, marți, într-o ședință extraordinară a Consiliului Local, că municipalitatea alocă în acest an o sumă record pentru proiecte culturale și sportive, aproximativ 50 de milioane de lei. 'Este cea mai mare sumă din istoria acestui oraș. De 10 ori au crescut alocările din 2012 până astăzi.

Administratie 09-06-2026 11:56

Primăria Capitalei propune un nou regulament de efectuare a tratamentelor împotriva căpușelor și a șobolanilor

Primăria Municipiului București propune un nou regulament de efectuare a tratamentelor împotriva căpușelor în zonele cu vegetație, precum parcurile sau locurile de joacă, dar și pentru activitățile de deratizare și dezinfecție, potrivit proiectului supus dezbaterii publice pe site-ul Municipalității. Prevederile regulamentului urmează să fie aplica

Administratie 09-06-2026 11:28

Primăria Arad cheltuie milioane de lei pentru curățarea terenurilor pe care sunt abandonate gunoaie

Primăria Arad cheltuie milioane de lei pentru curățarea unor terenuri care îi aparțin și pe care autoritățile de mediu au găsit gunoaie abandonate, bugetul de 2.000.000 de lei alocat în acest an pentru astfel de acțiuni fiind deja epuizat. Acestei sume i se adaugă 4.000.000 de lei doar costurile de depozitare a deșeurilor, au anunțat reprezentanții

Administratie 08-06-2026 17:10

Timiș: Reorganizarea administrativ-teritorială e necesară și trebuie să pornească de la eficientizarea administrației locale (istoric)

În România este necesară o reorganizare administrativ-teritorială, important fiind să nu se pornească de la ideea de a face economie, ci de la ideea de a eficientiza administrația publică locală, a declarat, luni, pentru AGERPRES, Sorin Ionescu, profesor de istorie și fost subprefect de Timiș, în contextul evenimentului 'Timișul administrativ &i

Administratie 08-06-2026 14:21

Valea Țiglinei din Galați, cunoscută ca 'Râpa Țiglinei', va fi reabilitată cu fonduri europene

Primăria municipiului Galați a anunțat, luni, că a lansat în licitație contractul de lucrări pentru amenajarea Văii Țiglinei, cunoscută ca 'Râpa Țiglinei', investiție estimată la aproximativ 52 milioane de lei, care va fi realizată cu fonduri europene. Potrivit sursei citate, contractul vizează implementarea a două proiecte

Administratie 07-06-2026 10:22

Harghita: Consiliul Județean anunță verificări la Spitalul de Psihiatrie Tulgheș după incendiul provocat de un corp de iluminat

Consiliul Județean Harghita a anunțat că va demara verificări la Spitalul de Psihiatrie din Tulgheș după incendiul izbucnit sâmbătă seara la un corp de iluminat din unitatea medicală. Potrivit unei postări pe pagina de

Administratie 05-06-2026 16:19

Galați: Peste 100 de campioni din județ ai ultimilor 50 de ani, celebrați la Gala Gloriei Sportive 1976-2026

Peste 100 de sportivi gălățeni care au reprezentat România la Jocurile Olimpice, Campionatele Mondiale și Campionatele Europene în ultimii 50 de ani au fost celebrați vineri, în cadrul Galei Gloriei Sportive Gălățene 1976-2026, eveniment dedicat performanțelor care au contribuit la promovarea numelui Galațiului în lume. Potrivit președi