logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Prahova: Primarul Ploieştiului dă asigurări că oraşul nu va rămâne fără apă caldă de la 1 august

Image

Primarul Ploieştiului, Andrei Volosevici, dă asigurări că oraşul nu va rămâne fără apă caldă de la 1 august, aşa cum a anunţat operatorul de termoficare, precizând, joi, într-o conferinţă de presă, că există variante de lucru în acest sens, precum închirierea unor cazane.

"Locuiesc la bloc, mă încălzesc şi eu în sistem centralizat. Acum trei zile am primit şi eu fiţuica aia sau, mă rog, era o fiţuică lipită pe uşă, iar noi am primit, ca şi primărie, concedentul doi, singurul obligat financiar prin decizia domnului Iulian Dumitrescu (preşedintele Consiliului Judeţean şi al Asociaţiei de Dezvoltare Intercomunitară (ADI) Termo Prahova - n.r.), abia ieri hârtie. (...) Ieri la ora 16 şi 15 minute am primit şi noi un mail prin care eram informaţi că s-ar putea să oprească serviciul de termie din oraş, că aşa au decis unii. (...) O să mă descurc absolut legal, discutând zdravăn la cap cu nişte oameni şi vom avea în continuare furnizare de apă caldă şi de termie de la 1 august", a afirmat Volosevici.

Termoficare Prahova SA, noul operator care furnizează agent termic în municipiul Ploieşti, a anunţat, prin intermediul unor afişe lipite la scările blocurilor, sistarea furnizării de apă caldă menajeră de la 1 august, pentru o perioadă de minim 30 de zile, în vederea începerii reparaţiilor de strictă necesitate la Cazanul de Apă Fierbinte (CAF) 2, singura sursă utilizabilă pentru producerea energiei termice în CET Brazi.

În context, primarul a arătat că nu are cunoştinţă despre cât de necesare sunt aceste investiţii, pentru că CET-ul este al Consiliului Judeţean.

"În niciun caz, şi cu reacţii juridice foarte dure şi de valenţă penală, nu voi permite să nu existe furnizare de apă caldă în Ploieşti. Nu pot să îmi dau seama dacă trebuie făcute investiţiile sau nu, pentru că nici nu poţi să îţi permiţi să nu faci nişte investiţii şi să te trezeşti în mijlocul sezonului de iarnă că îţi crapă instalaţia", a afirmat edilul Andrei Volosevici.

El a mai explicat că există variante de lucru pentru ca serviciul să fie furnizat în continuare, cum ar fi închirierea unor cazane.

De altfel, operatorul de termoficare a emis, joi, un comunicat de presă în care anunţă oficial sistarea furnizării de apă caldă de la 1 august şi în care vorbeşte şi despre soluţia închirierii unor cazane de apă fierbinte.

"Odată cu preluarea capacităţilor de producţie de la fostul operator care a asigurat serviciile de furnizarea a apei calde menajere şi a termiei în Municipiul Ploieşti, o comisie tehnică cu sprijinul experţilor externi, desemnată să evalueze starea instalaţiilor, a întocmit un raport complex privitor la starea echipamentelor preluate. În acest moment, Cazanul de Apă Fierbinte nr. 2 este singura sursă de producere a energiei termice care este utilizabilă, restul surselor de producţie fiind inoperabile, din motive tehnice sau de reglementare. Caracterul urgent al operaţiunii de reparaţie a singurei surse de producţie a energiei termice, respectiv a Cazanului de Apă Fierbinte Nr. 2 din CET Brazi, dar şi realitatea tehnică din teren, obligă SC Termoficare Prahova SA să ia măsura nedorită de sistare a furnizării apei calde menajeră pe raza Municipiului Ploieşti, începând cu data de 1 august 2022, pentru o perioadă de aproximativ 30 de zile. SC Termoficare Prahova SA a adresat partenerilor din cadrul autorităţilor publice locale propunerea de a asigura, în perioada operaţiunilor de reparaţii, o sursă alternativă de furnizare a apei calde menajeră, prin închirierea şi instalarea a două Cazane Mobile de Apă Fierbinte", se menţionează în comunicatul Termoficare Prahova SA.

Măsura anunţată de operatorul de termoficare ar afecta circa 55.000 de apartamente, respectiv 130.000 de cetăţeni. AGERPRES / (AS - autor: Anamaria Constantin, editor: Marius Frăţilă, editor online: Gabriela Badea)  

Afisari: 53

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Administratie 05-05-2026 18:08

Bugetul Sectorului 6 în acest an este de 2,8 miliarde de lei

Bugetul Sectorului 6 pe 2026 este de 2,8 miliarde de lei, din care aproape 400 de milioane de lei constituie fonduri europene nerambursabile, potrivit unui proiect de hotărâre adoptat în ședința Consiliului Local de marți. Reprezentanții Primăriei Sectorului 6 au informat, marți, pe Facebook, că 326,58 milioane de lei sunt alocați pentru educație:

Administratie 05-05-2026 14:52

Harghita: CJ anunță lansarea programelor de finanțare destinate susținerii patrimoniului construit și a activităților cultelor religioase

Consiliul Județean (CJ) Harghita anunță lansarea programelor de finanțare dedicate protejării patrimoniului construit și susținerii activităților cultelor religioase, menite să consolideze identitatea culturală și să sprijine valorile locale. Potrivit unui comunicat transmis de Biroul de Presă al CJ Harghita, unul dintre programe vizează cooperarea pentru spri

Administratie 05-05-2026 12:30

Buget de 8,5 miliarde de lei pentru Capitală în acest an

Bugetul Capitalei pentru 2026, adoptat marți de Consiliul General al Municipiului București, se ridică la 8,5 miliarde de lei, cu 16% mai mult față de anul trecut. S-au înregistrat 48 de voturi ''pentru'' și cinci ''abțineri''. Potrivit unei postări pe

Administratie 05-05-2026 10:30

Arad: Drum asfaltat doar pe o treime din cauză că depinde de trei primării; localnicii ocolesc 22 de kilometri (GALERIE FOTO)

Un drum din județul Arad care ar trebui asfaltat de trei primării, și care ar reduce semnificativ distanța dintre orașul Sebiș și satul Răpsig, a fost realizat doar pe o treime din lungime, localnicii fiind nevoiți să facă un ocol de 22 de kilometri către școli sau locuri de muncă. Primăria orașului Sebiș a finalizat, zilele trecute, un segmen

Administratie 05-05-2026 09:42

Neamț: Alte șapte stele vor străluci pe Aleea Personalităților din Piatra-Neamț

Proiectul ''Piatra-Neamț: Recunoștință și omagiu personalităților care au dus și duc mai departe numele orașului'', inițiat de primarul Adrian Niță în octombrie 2025, va continua în luna mai cu încă șapte stele pe Aleea Personalităților din Piatra-Neamț. Potrivit municipalității, vor fi omagiați, prin dezvelir

Administratie 05-05-2026 07:11

Dolj: CJ scoate la licitație contracte de până la 81,3 milioane lei pentru 15 trasee din transportul județean

Consiliul Județean Dolj a lansat procedura de achiziție pentru delegarea gestiunii serviciilor de transport public județean de persoane prin curse regulate, pentru loturile 2, 5, 21 și 22, contracte a căror valoare totală estimată este cuprinsă între 46,48 milioane lei și 81,34 milioane lei, fără TVA. Procedura vizează operarea a 15 tras

Administratie 05-05-2026 07:03

Dolj: Primăria Craiova a lansat licitația de aproape 47 milioane lei pentru înființarea Parcului Cernele

Primăria Craiova a lansat procedura de achiziție publică pentru execuția lucrărilor aferente proiectului ''Modernizarea infrastructurii verzi-albastre din municipiul Craiova prin înființarea Parcului Cernele'', potrivit anunțului publicat în Sistemul Electronic de Achiziții Publice (SEAP). Valoarea totală estimată a

Administratie 05-05-2026 05:05

Ședință extraordinară a CGMB: Proiectul de buget al Capitalei, pe ordinea de zi

Consilierii generali ai Capitalei se întrunesc marți, de la ora 9.00, într-o ședință extraordinară, pentru a dezbate proiectul de buget pentru 2026 și reorganizarea Poliției Locale a Municipiului București. * Municipiul București va avea în 2026 venituri de 8.494.599.150 lei, cu 14,5% mai mult față de anul anterior.

Administratie 04-05-2026 16:38

Epidemie pe un vas de croazieră/Insulele Canare sunt 'luate în considerare' pentru debarcarea navei cu 149 de pasageri la bord

Insulele Las Palmas și Tenerife, din arhipelagul spaniol al Insulelor Canare, sunt 'luate în considerare ca punct de intrare pentru debarcarea' navei de croazieră MV Hondius, un presupus focar de hantavirus, care se află în prezent în largul coastelor Capului Verde și la bordul căreia se află 149 de persoane de 23 de naționalități, a anunțat luni op

Administratie 04-05-2026 11:40

Ialomița: Jocurile de noroc, interzise pe teritoriul municipiului Slobozia

Consiliul Local Slobozia a adoptat o hotărâre privind interzicerea desfășurării pe teritoriul municipiului a jocurilor de noroc, cu excepția activităților organizate și exploatate de Compania Națională 'Loteria Română'. Potrivit primarului municipiului Slobozia, Alexandru Potor, hotărârea a fost aprobată în unan

Administratie 01-05-2026 05:45

De vineri, șoferii de mașini hibride nu mai pot utiliza gratuit parcările publice din București

Facilitatea privind utilizarea gratuită a parcajelor publice de utilitate generală va fi acordată, până la 31 decembrie 2027, exclusiv autovehiculelor electrice înmatriculate în București, iar posesorii de mașini hibride vor trebui să plătească începând de vineri. Decizia a fost luată la începutul lunii apri

Administratie 30-04-2026 18:46

Darău, despre falimentul Șantierului Naval Damen Mangalia: Discuțiile cu potențialii investitori - foarte avansate

Ministrul Economiei, Irineu Darău, a declarat joi, la Constanța, referitor la situația Șantierului Naval Damen Mangalia, aflat în faliment, că discuțiile cu potențialii investitori sunt foarte avansate, însă situația rămâne una complexă. Darău a spus că potențialii investitori sunt serioși, cu intenții de a investi în R

Administratie 30-04-2026 17:50

Dâmbovița: Președintele CJ, Corneliu Ștefan, spune că 70% din bugetul instituției este pentru dezvoltare

Bugetul Consiliului Județean Dâmbovița a fost aprobat, în ședința de joi, iar președintele instituției, Corneliu Ștefan, spune că 70% din buget merge către dezvoltare și 30% pentru funcționare. ''Ca o concluzie, și anul acesta avem un buget pentru dezvoltarea județului Dâmbovița. 70% din sume se vor duce către dezvolt

Administratie 30-04-2026 16:51

Covasna: Președintele CJ, Tamas Sandor, afirmă că nu e normal ca județul să finanțeze paza unei structuri militare

Președintele Consiliului Județean (CJ) Covasna, Tamas Sandor, consideră că nu este normal ca autoritățile județene să fie obligate să finanțeze paza unor structuri militare. Acesta a declarat joi, în cadrul unei conferințe de presă, că plenul Consiliului Județean a aprobat ca 0,5% din bugetul pe acest an, din secțiunea de funcționare a i

Administratie 30-04-2026 16:43

Bistrița-Năsăud: Drumurile și sănătatea primesc cei mai mulți bani din bugetul propriu al Consiliului Județean

Modernizarea drumurilor județene și investițiile în sănătate vor fi finanțate cu peste 90% din bugetul propriu de dezvoltare al Consiliului Județean (CJ) Bistrița-Năsăud, a declarat, joi, președintele Radu Moldovan, în cadrul ședinței în care s-a aprobat bugetul general pentru anul în curs. ''Din bugetul propriu