logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Nicuşor Dan: Centrul pentru refugiaţi de la Romexpo e funcţional; va fi folosit doar dacă e nevoie de locuri suplimentare (GALERIE FOTO)

Imagine din galeria Agerpres

Primarul general, Nicuşor Dan, a vizitat vineri seară centrul pentru refugiaţi de la Romexpo, explicând că este vorba despre o soluţie de rezervă, astfel că va fi utilizat doar în cazul în care vor fi ocupate toate celelalte 4.300 de locuri din Capitală.

"Este un centru de rezervă, de backup. În momentul ăsta avem în Bucureşti 4.300 de locuri, din care sunt ocupate cam 2.500. Şi aici ar mai fi încă 2.000 suplimentare, pentru situaţia în care e nevoie. Sperăm să nu fie nevoie, dar dacă e nevoie avem pregătit acest spaţiu. El e operaţional în momentul acesta, însă nu e deschis atâta timp cât sunt alte locuri în oraş", a spus Nicuşor Dan.

 


Foto: (c) SORIN LUPSA / AGERPRES FOTO


Primarul a adăugat că temperatura, care a fost iniţial de 5 grade celsius, a ajuns la 16 grade, dar poate fi mărită în cazul în care va fi necesar.

"Este o sală care nu se încălzeşte, pentru că este o sală uriaşă - nu se încălzeşte în mod curent. În momentul în care noi am preluat spaţiul erau 5 grade, de atunci s-a dat drumul la căldură, acum sunt în jur de 16 grade. Dacă e nevoie, avem şi nişte tunuri care funcţionează pe curent şi care pot să mărească de la oră la oră altă temperatură, dar deocamdată o menţinem aşa cum este", a precizat el.

 


Foto: (c) SORIN LUPSA / AGERPRES FOTO


Nicuşor Dan a menţionat că în centru au fost amenajate un spaţiu special pentru mame şi copii, un loc de joacă, precum şi o zonă pentru servirea mesei. El a reamintit că PMB a organizat în oraş două centre de zi pentru copiii din Ucraina, adăugând că Ministerul Educaţiei a fost informat despre faptul că există copii care stau mai multe zile în România iar în cazul lor este necesară o soluţie pentru a-şi continua educaţia.

Directorul Direcţiei Generale de Asistenţă Socială, Cosmina-Ioana Simiean, a precizat că la Romexpo sunt operaţionale 560 de paturi, dar că există zone pregătite pentru montarea unor paturi suplimentare.

 


Foto: (c) SORIN LUPSA / AGERPRES FOTO


"Romexpo va fi deschis gradual, în funcţie de numărul de solicitări. Speranţa noastră, a tuturor, este să nu avem nevoie de această facilitate şi să nu avem 2.000 de refugiaţi în acelaşi timp în Romexpo şi alţi aproape 5.000 în centrele de cazare din Bucureşti. Romexpo va primi primii refugiaţi în momentul în care capacitatea de cazare de la Bucureşti şi Ilfov, care este de aproximativ 6.000 de locuri, va fi ocupată. Nu este cazul în prezent, suntem la o rată de ocupare de aproximativ 60%, din cauză că foarte multe persoane sunt în tranzit în Bucureşti spre alte destinaţii europene. Nu ştim ce urmează şi care este parcursul acestui război şi câţi refugiaţi vor veni în România, însă este o chestiune de normalitate şi de prevenţie a unei administraţii publice locale de nivelul Capitalei să aibă pregătită o astfel de facilitate oricând, pentru a nu fi luaţi prin surprindere", a explicat ea.

 


Foto: (c) SORIN LUPSA / AGERPRES FOTO


Cosmina-Ioana Simiean a adăugat că în centru au fost amenajate puncte pentru: informare, coordonare, primirea căţeilor, distribuţia de cartele SIM. De asemenea, există: o zonă destinată mamelor şi copiilor, o zonă de internet, cantină, restaurant, o zonă de kituri de hrană pentru ucrainenii găzduiţi în casele bucureştenilor şi care nu îşi permit să îşi cumpere, o zonă de sortare de haine, o zonă de consiliere.

Ea a remarcat sprijinul Romexpo, care a pus la dispoziţia Municipalităţii logistica şi personalul, precum şi ajutorul voluntarilor. AGERPRES/(AS - autor: Irinela Vişan, editor: Antonia Niţă, editor online: Ada Vîlceanu) 

Afisari: 99

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Administratie 13-06-2026 18:51

Program de guvernare/ Administrație publică: Instituirea un cadru unitar pentru relația cetățean - administrație

Adoptarea Codului Finanțelor Publice Locale, a Codului de Procedură Administrativă care ar institui un cadru unitar pentru relația cetățean - administrație și operaționalizarea consorțiilor administrative rurale se numără printre măsurile cu orizont de timp de 12 - 18 luni ale capitolului 'Administrație publică și descentralizare' din programul de guvernare p

Administratie 13-06-2026 18:21

Program de guvernare/ Reforma administrativ-teritorială, precondiția ca celelalte capitole ale programului să funcționeze

Reforma administrativ-teritorială este prioritatea 'zero' a programului de guvernare, fiind 'precondiția' pentru ca celelalte capitole să funcționeze - stipulează programul de guvernare propus de premierul desemnat Eugen Tomac. 'România este singura țară din UE care nu a realizat o reformă administrativ-teritorială la

Administratie 12-06-2026 22:08

Sector 3: Festivalul Cireșelor de Iunie și cel al Plăcintelor Brașovene, în weekend în parcurile Pantelimon și IOR

Festivalul Cireșelor de Iunie și Festivalul Plăcintelor Brașovene cu preparate tradiționale sunt organizate, în acest weekend, în parcurile Pantelimon și IOR din capitală. Reprezentanții Primăriei Sectorului 3 au scris, vineri, pe Facebook, că Festivalul Cireșelor de Iunie are loc, de vineri până duminică, în Parcul Pan

Administratie 12-06-2026 18:39

Tulcea: La Somova a început festivalul Dichis'n'Blues

Câteva sute de persoane sunt așteptate, începând de vineri după-amiază, la Somova, județul Tulcea, la o nouă ediție a festivalului Dichis'n'Blues, un eveniment care își dorește atât promovarea comunei din apropierea municipiului reședință de județ, cât și a muzicii de calitate. Festivalul s-a deschis

Administratie 12-06-2026 17:52

Primăria Sectorului 1: Tribunalul București a decis că relația contractuală cu Romprest încetează la termen

Tribunalul București a respins cererea Romprest de suspendare a efectelor actului prin care operatorul este informat că relația contractuală cu Primăria Sectorului 1 încetează la termen, pe 30 iunie. ''În dosarul nr. 21166/3/2026, Tribunalul București a respins cererea Romprest de suspendare a efectelor actului prin care op

Administratie 12-06-2026 17:44

Mureș: Inițiatorii referendumului din Sânger acuză prejudicii publice; primarul respinge acuzațiile

Inițiatorii referendumului local pentru încetarea mandatului primarului comunei Sânger, Vasile Grec, programat duminică, 14 iunie, îi impută acestuia o serie de prejudicii aduse interesului public și un impact negativ asupra dezvoltării comunității, în timp ce edilul contrazice fiecare dintre motivele invocate, printr-o scrisoare deschisă adre

Administratie 12-06-2026 14:10

Guvern: Memorandum pentru creșterea salariilor și a personalului la 36 de operatori economici subordonați administrațiilor locale

Guvernul a aprobat vineri un memorandum privind majorarea cheltuielilor de natură salarială și ocuparea posturilor vacante existente la sfârșitul anului 2025, precum și, după caz, creșterea numărului de personal și a cheltuielilor salariale aferente, ca urmare a dezvoltării activității, pentru 36 de operatori economici care nu au înregistrat pierderi sau

Administratie 12-06-2026 14:05

Gorj: Constantin Trufelea, numit în funcția de președinte al directoratului Complexului Energetic Oltenia

Consiliul de Supraveghere al societății Complexul Energetic Oltenia (CEO) a hotărât, vineri, numirea lui Constantin-Cosmin Trufelea în funcția de președinte al directoratului companiei, după plecarea din funcție a lui Iulius Dan Plaveti, care a fost numit, recent, în funcția de președinte al directoratului Hidroelectrica. Tot

Administratie 12-06-2026 13:09

Sibiu: Bazinul de înot Olimpia va fi modernizat și va putea găzdui, din 2027, concursuri internaționale

Bazinul de înot Olimpia din Sibiu, închis de șase ani din cauza neîndeplinirii normelor sanitare, va fi modernizat în urma unei investiții de aproximativ 7 milioane de euro, iar după finalizarea lucrărilor, în 2027, va putea găzdui, pentru prima dată, competiții internaționale, a anunțat, vineri, directorul Clubului Sportiv Municipal (CSM), Dari

Administratie 12-06-2026 13:02

Primăria Capitalei actualizează regulile pentru repartizarea locuințelor sociale, convenabile sau de necesitate (proiect)

Primăria Capitalei supune dezbaterii publice un nou regulament privind repartizarea locuințelor sociale, a locuințelor convenabile și a celor de necesitate. Proiectul prevede verificarea periodică a beneficiarilor, monitorizarea modului de utilizare a locuințelor și recuperarea spațiilor ocupate fără forme legale. Regulamentul propune și realiza

Administratie 12-06-2026 12:08

Buzău: Un urs a intrat în 8 case, ultima fiind locuită; a căutat inclusiv la frigider

  Autoritățile sunt în alertă după ce un urs a intrat, în ultima perioadă, în opt locuințe din localitatea Pleși, comuna Bisoca, cel mai recent incident având loc în noaptea de joi spre vineri, într-o casă în care se afla o femeie în vârstă. Potrivit conducerii administrației locale, majorita

Administratie 12-06-2026 09:52

Arad: Băncuțele clasice din orașul Pecica vor fi înlocuite cu unele solare smart

Băncuțele clasice de pe străzile din orașul Pecica vor fi înlocuite cu unele solare smart, care vor furniza internet wi-fi gratuit și vor avea porturi de încărcare a telefoanelor, pentru achiziție fiind alocat un buget de peste două milioane de lei, ce include instalarea unor camere de supraveghere. Primarul din Pecica, Petru Antal, a decla

Administratie 11-06-2026 18:04

Ciucu a vizitat șantierele cu întârzieri și îi va cere constructorului să se mobilizeze

Primarul Capitalei, Ciprian Ciucu, a vizitat joi patru șantiere pentru reabilitarea rețelei de termoficare ce înregistrează întârzieri și urmează să discute cu reprezentanții firmei, pentru a le cere să se mobilizeze. Unele șantiere înregistrează întârzieri de un an, informează PMB pe pagina sa de Facebook.

Administratie 11-06-2026 15:01

Galați: Fostul cinematograf 'Țiglina', transformat în sediu pentru Teatrul pentru Copii și Tineret 'Gulliver'

Fostul cinematograf 'Țiglina' din municipiul Galați este în plin proces de renovare printr-un proiect de peste 19 milioane de lei, urmând ca, după finalizarea lucrărilor, să devină noul sediu al Teatrului pentru Copii și Tineret 'Gulliver', a anunțat, joi, primarul Ionuț Pucheanu. 'Este o clădire de care ne leag

Administratie 11-06-2026 14:11

Galați: Peste 100 de participanți din 3 țări, la unicul concurs de pescuit pentru nevăzători din România

Peste 100 de persoane nevăzătoare din România, Republica Moldova și Serbia participă, joi, la cea de-a VIII-a ediție a Concursului Internațional de Pescuit Sportiv pentru Nevăzători, organizat la Complexul de Agrement Balta Zătun din Galați, competiție unică în România și prima de acest gen dedicată persoanelor cu deficiențe de vedere.