logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Galaţi: Faleza Dunării intră în modernizare

Image

Primăria municipiului Galaţi a demarat procedurile pentru modernizarea şi punerea în valoare a Falezei Dunării, informează, miercuri, Biroul de presă al instituţiei.

În acest scop, a fost demarată procedura de licitaţie pentru contractul privind serviciile de proiectare, respectiv elaborare proiect tehnic de execuţie şi proiect pentru autorizaţie de construire, ce vizează obiectivul "Revitalizarea turismului din Galaţi, prin valorificarea durabilă a elementelor de patrimoniu cultural şi natural de pe Faleza Dunării".

Termenul limită pentru depunerea ofertelor este 19 iulie, valoarea estimată a contractului fiind de 1.953.058 de lei. Durata de realizare a contractului este de opt luni.

Proiectul tehnic este în evaluare pentru finanţare în cadrul Programului Operaţional Asistenţă Tehnică (POAT) 2014-2020.

În această perioadă, se desfăşoară şi procedurile de actualizare a Planului Urbanistic Zonal pentru Faleza Dunării, iar gălăţenii pot transmite opiniile şi propunerile cu privire la aspectele ce urmează a fi reglementate prin noul plan urbanistic completând chestionarul disponibil online până pe 27 iunie.

"Este un pas important pe care îl facem pentru ca această zonă emblematică a oraşului, atât de îndrăgită de către gălăţeni şi de către vizitatori, să fie pusă în valoare şi să devină mult mai atractivă. Să avem astfel o zonă spectaculoasă la malul Dunării pentru petrecerea timpului liber într-un mod cât mai plăcut, îmbinând un circuit cultural dat de monumentele de for public, unul sportiv şi unul de promenadă. Totul pentru că Faleza Dunării de la Galaţi merită să devină pe viitor un reper turistic apreciat", a declarat primarul municipiului Galaţi, Ionuţ Pucheanu.

Primarul Ionuţ Pucheanu şi preşedintele Consiliului Judeţean Galaţi, Costel Fotea, au semnat anul trecut un acord de parteneriat pentru realizarea proiectului "Revitalizarea turismului din Galaţi, prin valorificarea durabilă a elementelor de patrimoniu cultural şi natural de pe Faleza Dunării".

Acesta urmează a fi depus pentru finanţare în perioada de programare 2021-2027, acordul de parteneriat fiind parte integrantă a contractului de finanţare. Municipalitatea doreşte să obţină fonduri europene pentru lucrările de modernizare a falezei în cadrul unui proiect estimat la 100 de milioane de lei.

Faleza Dunării este proprietatea publică a municipiului Galaţi şi principalul loc de promenadă pentru locuitorii oraşului, având o lungime de aproximativ trei kilometri şi o suprafaţă totală de aproximativ 200.000 de metri pătraţi. AGERPRES/(AS - autor: Dan Paic, editor: George Onea, editor online: Gabriela Badea)

Afisari: 29

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Administratie 08-07-2026 18:05

Rareș Hopincă: Centru de Monitorizare Video al Sectorului 2, finalizat în acest an

Primarul Sectorului 2, Rareș Hopincă, anunță că până la sfârșitul acestui va fi realizat noul Centru Integrat de Monitorizare Video. Proiectul reprezintă 'un pas important' pentru un Sector 2 mai sigur, a transmis edilul miercuri într-o postare pe Facebook.

Administratie 08-07-2026 16:39

PMB: 103 arbori de pe malul lacului Herăstrău vor fi defrișați

Primăria Capitalei informează că 103 arbori de pe marginea lacului din Parcul Herăstrău urmează să fie defrișați, în contextul lucrărilor de punere în siguranță a malurilor. 'Specialiștii au finalizat inventarierea arborilor de pe malul Parcului Herăstrău. 1.600 sunt în zona lucrărilor de punere în siguranță. Dintre

Administratie 08-07-2026 15:18

Sector 1: Finanțări de până la 180.000 de lei, pentru proiecte ce contribuie la dezvoltarea societății; termen-limită - 15 iulie

Organizațiile neguvernamentale pot obține finanțări de până la 180.000 de lei în cadrul unui program susținut de Primăria Sectorului 1. Apelul rămâne deschis până în data de 15 iulie, ora 00:00 (inclusiv), aceasta fiind ultima zi în care cererile de finanțare pot fi transmise prin platforma online dedicată,

Administratie 08-07-2026 14:45

Harghita: Consiliul Județean finanțează 31 de proiecte în cadrul programului dedicat porturilor populare și costumelor tradiționale

Consiliul Județean (CJ) Harghita va finanța 31 de proiecte dedicate porturilor populare și costumelor tradiționale, selectate în cadrul unui program derulat de instituție de aproape 15 ani. Potrivit unui comunicat transmis presei, 'Programul special de finanțare nerambursabilă a porturilor populare și a costumelor tradiționale' a

Administratie 08-07-2026 14:30

Încă 19 stații de încărcare pentru autovehicule electrice, instalate în municipiul Galați prin PNRR

Primăria municipiului Galați a instalat încă 19 stații pentru încărcarea autovehiculelor electrice, parte a unui proiect mai amplu finanțat prin PNRR, informează, miercuri, Compartimentul de presă al instituției. Potrivit unui comunicat de presă transmis de Primăria Galați, noile stații au fost amplasate în mai multe zone ale

Administratie 08-07-2026 14:08

Vrancea: Lucrările de modernizare a DN 2L Soveja-Lepșa, finalizate după o investiție de peste 121 de milioane de lei

Lucrările de modernizare a sectorului de drum național DN 2L Soveja-Lepșa, în lungime de aproximativ 16 kilometri, au fost recepționate miercuri, în prezența reprezentanților Consiliului Județean (CJ) Vrancea, ai Direcției Regionale de Drumuri și Poduri (DRDP) Iași și Buzău, precum și ai administrației locale. Recepția la finalizar

Administratie 06-07-2026 18:05

Bihor: Drumul Padiș - Ic Ponor, în lucrări de modernizare; trafic închis până în 1 decembrie 2026 (GALERIE FOTO)

Drumul județean dintre Padiș și Ic Ponor, de aproape 10 kilometri lungime, care va face legătura între județul Bihor și județele Cluj și Alba, se află în lucrări de modernizare, printr-o investiție de peste 80 de milioane de lei, a declarat luni, pe teren, președintele Consiliului Județean (CJ) Bihor, Mircea Mălan.

Administratie 06-07-2026 17:44

Maramureș: Piața Izvoare, intră în proces de modernizare; producătorii agricoli relocați în alte trei piețe

Producătorii agricoli care obișnuiesc să-și valorifice bunurile în Piața Izvoare din municipiul Baia Mare, principala piață din județul Maramureș, vor fi relocați în alte trei piețe, odată cu începerea lucrărilor de modernizare, a anunțat luni, într-o conferință de presă, primarul Doru Dăncuș. ''Pe toată durata

Administratie 06-07-2026 14:17

Vrancea: Ambasadorul Israelului în România, în vizită la Focșani de Zilele Municipiului (GALERIE FOTO)

Ambasadorul Israelului în România, dr. Lior Ben Dor, a participat, luni, la manifestările dedicate Zilelor Municipiului Focșani, alături de delegații oficiale din Majdanpek (Serbia) și Bălți (Republica Moldova), prilej cu care au fost evidențiate legăturile istorice dintre Focșani și comunitatea evreiască, precum și oportunitățile de cooperare economică ș

Administratie 06-07-2026 13:12

Brașovul a depus primul cererea de finanțare pentru trenul metropolitan, în valoare de aproximativ 1,5 miliarde de lei

Brașovul este primul solicitant care a depus o cerere de finanțare pentru realizarea unui tren metropolitan, suma solicitată cifrându-se la aproximativ 1,5 miliarde de lei, echivalentul a peste 230 de milioane de euro, a anunțat, luni, Primăria municipiului. Astfel, cererea a fost depusă de Asociația de Transport, în parteneriat cu municipalitatea

Administratie 03-07-2026 20:49

PMB: Lucrările de punere în siguranță a Palatului Voievodal, realizate de Trustul de Clădiri Metropolitane

Primăria Capitalei anunță că în curând vor începe lucrările de punere în siguranță a Palatului Voievodal - Curtea Veche. Acestea vor fi executate de Trustul de Clădiri Metropolitane București. Lucrările vor dura trei luni și costă 2 milioane de lei, informează PMB pe pagina sa de Facebook.

Administratie 03-07-2026 13:44

Iași: Consiliul Județean a încheiat livrarea de microbuze școlare electrice achiziționate prin PNRR

Consiliul Județean (CJ) Iași a predat, vineri, primăriilor comunelor Belcești, Mironeasa, Popești, Scânteia și Tătăruși cinci microbuze școlare electrice achiziționate cu bani europeni prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR). Președintele CJ Iași, Costel Alexe, a declarat presei că odată cu livrarea noului lot de vehicule

Administratie 03-07-2026 13:36

Ambasadoarea Greciei în România susține extinderea investițiilor elene în Bihor

Grecia este interesată să extindă investițiile în județul Bihor, în domenii precum infrastructura, construcțiile și energia, a transmis vineri ambasadorul Republicii Elene în România, Lili Evangelia Grammatika, în cadrul unei întâlniri desfășurate la sediul Instituției Prefectului din Bihor. Potrivit u

Administratie 03-07-2026 13:28

Ciucu îi îndeamnă pe cei cu expertiză în transporturi să participe la procedura de selecție a CA al STB; dosarele se depun până luni

Primarul Capitalei, Ciprian Ciucu, anunță că procedura de selecție a Consiliului de Administrație al STB a fost reluată de Asociația de Dezvoltare Intercomunitară pentru Transport Public București-Ilfov (ADI TPBI). Dosarele se depun până luni, 6 iulie. Este important ca oamenii competenți 'cu expertiză în domeniul transportului

Administratie 03-07-2026 13:02

PMB: Furnizarea apei calde, întreruptă în iulie, pentru modernizarea rețelei de termoficare; mii de blocuri, afectate

Primăria Capitalei anunță că furnizarea apei calde urmează să fie întreruptă la câteva mii de blocuri în a doua jumătate a lunii iulie, pentru lucrări de modernizare la rețeaua de termoficare. 'Tragem tare pentru a moderniza conductele de termie. Sunt extrem de necesare pentru București! Vrem ca iarna care vine să fim afe