logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Un nou administrator numit la conducerea Economat; o comisie va analiza managementul societăţii

Image

Conducerea Economat Sector 5 SRL a fost revocată, în baza unei hotărâri adoptate în şedinţa de miercuri a Consiliului Local Sector 5.

Proiectul, introdus pe ordinea de zi suplimentară, la propunerea lui Roşca Iustinian (USR PLUS), a fost adoptat în unanimitate.

De asemenea, în cadrul şedinţei, primarul Sectorului 5, Cristian Popescu Piedone, a anunţat că pentru o perioadă de trei luni conducerea Economat va fi preluată de către Gabriel Creţu, detaşat din funcţia de consilier al edilului.

"Începând de astăzi, domnul Leonard Petre nu mai este director general al SC Economat Sector 5. (...) Raportul să fie maxim la două săptămâni către Consiliul local, chiar dacă se constituie sau nu în şedinţă publică, să fie transmis online către toţi consilierii", a solicitat Popescu Piedone.

Gabriel Creţu a anunţat că îşi doreşte să pună bazele unei societăţi comerciale "eficiente şi profitabile".

"Sunt militar de carieră, 35 de ani de armată. Mă prezint în faţa dumneavoastră pentru a prelua un mandat extrem de dificil. Nu sunt foarte multe ore de când am primit această propunere şi văd deocamdată câteva obiective pe care trebuie să le atingem. (...) S-au semnat contracte, s-au achiziţionat materiale - unele nu s-au achiziţionat - dar marea majoritate au fost distribuite la diverse instituţii, şcoli, grădiniţe şi trebuie să stabilim în mod transparent şi corect cum tranşăm această problemă. Tot în acest mandat de trei luni mi-aş dori să creăm premisele unui Economat eficient şi profitabil pentru perioada următoare", a spus el.

USR PLUS Sector 5 a transmis într-o postare pe Facebook că proiectul său, propus pe ordinea de zi suplimentară, vizează: revocarea administratorilor, modificarea actului constitutiv al Economat şi numirea în funcţie a altor administratori.

"Azi, propunerea USR PLUS Sector 5 a fost supusă aprobării Consiliului Local Sector 5, anume revocarea administratorilor, modificarea actului constitutiv al Economat în sensul diminuării numărului de administratori şi numirea în funcţie a altor administratori, cu un mandat limitat în timp, menit a audita toată activitatea Economat, astfel încât să scoatem la lumină toate ilegalităţile comise", a precizat USR PLUS Sector 5.

În cadrul aceleiaşi şedinţe a fost adoptat un proiect pentru constituirea unei comisii care să analizeze managementul societăţii Economat Sector 5 SRL, comisie din care fac parte reprezentanţi ai Direcţiei Control, Direcţiei Tehnice, Direcţiei Dezvoltare. Primarul Popescu Piedone a declarat că proiectul de hotărâre vine inclusiv ca urmare a demersului consilierilor PNL, care a propus "efectuarea de urgenţă a unei misiuni de audit extern" în cadrul SC Economat Sector 5.

 


Foto: (c) ALEX TUDOR / AGERPRES FOTO


"Comisia pe care tocmai am votat-o, pe o durată de trei luni de zile, are ca sarcină să solicite - şi dumneavoastră să aprobaţi ulterior - acest audit extern pe care l-a solicitat grupul PNL. Şi nu numai el, de fapt, toţi consilierii", a spus Piedone.

Primarul Sectorului 5, Cristian Popescu Piedone, a convocat marţi o şedinţă operativă, în cadrul căreia a declarat că, fără sprijinul organelor abilitate şi al Consiliului Local, Primăria Sectorului 5 riscă să intre în faliment, din cauza achiziţiilor realizate de către Economat Sector 5 SRL.

"Fără sprijinul organelor abilitate şi al Consiliului Local Sector 5, această primărie poate intra mâine în faliment. Am puterea vorbelor. Această primărie, dacă nu suntem umăr la umăr şi dacă nu conştientizaţi, cei prezenţi, gravitatea situaţiei, Primăria intră în faliment, insolvabilitate, salarii nu se mai pot da... Pentru că cineva, în inconştienţa lui, a devalizat Primăria Sectorului 5. Acea instituţie care a devalizat Sectorul 5 se numeşte Economat SRL. În fiecare dimineaţă la Registratură se primesc facturi", a spus edilul Sectorului 5. AGERPRES/(A - autor: Irinela Vişan, editor: Mihai Simionescu, editor online: Adrian Dãdârlat)

 

Sursa foto: Cristian Popescu Piedone / Facebook

Afisari: 4

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Administratie 11-04-2025 13:54

Bihor: Sistem video de înaltă rezoluție în Sala ghișeelor din Primăria Oradea

Primăria municipiului Oradea a implementat un nou sistem de supraveghere video în Sala Ghișeelor (Piramida), menit să ofere suportul tehnic adecvat, atât pentru securitatea incintei, cât și pentru orice tip de situații neprevăzute, a informat vineri, într-un comunicat, Biroul de presă al primăriei.

Administratie 11-04-2025 09:50

Maramureș: Investiție de 2,3 miliarde de lei în rețele de apă din județ

Rețeaua de apă din municipiul Baia Mare și alte 30 de localități urbane și rurale va fi schimbată și modernizată în urma unei investiții de 2,3 miliarde de lei, a informat, vineri, președintele Consiliul Județean (CJ) Maramureș, Gabriel Zetea. ''Pentru prima dată în ultimii 35 de ani, Consiliul Județean Maramureș și Primări

Administratie 10-04-2025 21:39

Olguța Vasilescu (AMR): Faptul că nu există nicio variantă să se prelungească PNRR nu este o veste bună

Primarul municipiului Craiova, Lia Olguța Vasilescu, președintele Asociației Municipiilor din România, a declarat, joi, că faptul că nu există nicio variantă să se prelungească durata Planului Național pentru Redresarea și Reziliență (PNRR) nu este o veste bună pentru marile orașe, în condițiile în care toate proiectele începute trebuie finalizate la

Administratie 10-04-2025 16:26

Start-Up Nation: Înscrierile pentru cursurile gratuite de antreprenoriat debutează pe 15 aprilie

Înscrierile pentru cursurile gratuite de competențe antreprenoriale încep de marți, 15 aprilie, ora 10:00, conform unui comunicat de presă al Ministerului Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului (MEDAT). Cursurile sunt destinate persoanelor care doresc să își dezvolte abilități esențiale pentru a înființa și conduce o

Administratie 10-04-2025 15:29

Sector 3: Târg de Florii, în weekend, în Parcul IOR

Oamenii vor putea cumpăra bunătăți culinare de la Târgul de Florii care va avea loc, de vineri până duminică, în zona 'Biserica Maramureșeană' din Parcul IOR. Reprezentanții Primăriei Sectorului 3

Administratie 10-04-2025 15:21

Peste 62% dintre români susțin realizarea de investiții mai mari în rețelele de distribuție a energiei electrice (studiu)

Peste 62% dintre români susțin realizarea de investiții mai mari în rețelele de distribuție a energiei electrice, în timp ce 27,5% consideră că ar trebui să fie încurajați mai mult cei care doresc să devină independenți energetic, reiese dintr-o cercetare sociologică realizată pentru platforma despre-energie.ro. 'Calitatea serviciul

Administratie 10-04-2025 14:52

Linia 483, deviată de pe strada Rezervelor în perioada 11 - 23 aprilie

Linia de autobuz 483 va funcționa pe un traseu deviat în perioada 11 - 23 aprilie 2025, pentru a permite efectuarea unor lucrări la rețeaua de apă potabilă și canalizare de pe strada Rezervelor, din comuna Chiajna. Potrivit unui comunicat al Asociației de Dezvoltare Intercomunitară pentru Transport Public București - Ilfov (TPBI), în intervalul men

Administratie 10-04-2025 11:23

Maramureș: Campanie de ecologizare demarată de Prefectură pentru a schimba imaginea județului

Ecologizarea unor comunități rurale, dar și curățarea unor însemne care reprezintă județul fac parte dintr-o campanie accelerată de schimbare de percepții publice demarată de Prefectură, a informat, joi, prefectul județului Maramureș, Florian Sălăjeanu. Conform acestuia, schimbarea a fost vizibilă în urma unei acțiunii de ecologiza

Administratie 10-04-2025 10:27

Maramureș: Principalul drum de legătură cu Sălajul este în reabilitare și va fi dat în exploatare anul acesta, anunță președintele CJ

Drumul județean 108A, care asigură conexiunea între Maramureș și Sălaj, se află în fază avansată de lucru, urmând să fie dat în exploatare anul acesta, a informat, joi, președintele Consiliului Județean (CJ) Maramureș, Gabriel Zetea. 'Zilele trecute (...) am avut o întâlnire de lucru alături de colegii d

Administratie 09-04-2025 14:56

Sector 1: Piață volantă de Florii în fața sediului primăriei și 'Street Food Festival' pe bulevardul Kiseleff

Un număr de 30 de producători români vor aduce savoarea gospodăriei tradiționale, de Florii, la piața volantă din fața sediului Primăriei Sectorului 1, iar oamenii care preferă mâncarea gătită în aer liber vor putea merge la 'Street Food Festival' pe bulevardul Kiseleff. Potrivit unui comunicat al Primăriei Sectorului 1 transmis mierc

Administratie 09-04-2025 13:27

Timiș/ Simonis: La Consiliul Județean a început marea restructurare

Președintele Consiliului Județean (CJ) Timiș, Alfred Simonis, a declarat, miercuri, că după finalizarea primei etape a analizei organigramei administrației județene, inclusiv la nivelul instituțiilor din subordine, vor fi desființate în total 643 de posturi, la care se adaugă 130 de posturi care vor fi externalizate. 'Este vorba de p

Administratie 09-04-2025 13:24

Prefectul Barabási Antal-Szabolcs: Indicatorii tehnico-economici pentru varianta ocolitoare a Târgu Mureșului, în curs de aprobare

Prefectul județului Mureș, Barabási Antal-Szabolcs, a declarat miercuri, într-o conferință de presă, că indicatorii tehnico-economici pentru varianta ocolitoare a Târgu Mureșului, pe relația Corunca-Ernei, sunt în curs de aprobare, iar până la sfârșitul anului ar putea fi dat ordinul de începere a lucrărilor.

Administratie 09-04-2025 12:47

Bihor: Oradea va sărbători, a doua zi de Paști, 106 ani de la instaurarea administrației românești

Municipiul Oradea va sărbători, a doua zi de Paști, 106 ani de la instaurarea administrației românești, printr-un program festiv ce va include o demonstrație a Gărzii Naționale și invitați speciali, printre care ar urma să se afle și președintele interimar Ilie Bolojan, a informat miercuri, într-un comunicat, Primăria Oradea. '

Administratie 09-04-2025 12:06

Gorj: Încă 11 microbuze electrice școlare achiziționate de Consiliul Județean

Consiliul Județean (CJ) a achiziționat încă 11 microbuze electrice școlare în cadrul proiectului 'Transport durabil pentru elevii Județului Gorj', cu o valoare totală de peste 15 milioane de lei, au anunțat, miercuri, reprezentanții instituției. Potrivit unui comunicat de presă transmis de CJ Gorj, autoritatea publică județ

Administratie 08-04-2025 17:50

Tescaru (ANRSC): S-au făcut investiții mari în domeniul colectării deșeurilor; ar trebui o rețea națională de reciclare

În România s-au făcut investiții mari în domeniul colectării deșeurilor, însă este necesară și o rețea națională de instalații pentru tratare și reciclare, a declarat, marți, președintele Autorității Naționale de Reglementare pentru Serviciile Comunitare de Utilități Publice, Ionel Tescaru. 'Din punctul nostru de vedere, din analiza