logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

DLAF: Protocolul de cooperare cu MDRAP - o practică legală de colaborare instituţională

Imagine din galeria Agerpres

Protocolul de cooperare între Departamentul pentru lupta antifraudă şi Ministerul Dezvoltării Regionale şi Administraţiei Publice reprezintă o practică legală de colaborare instituţională, pentru îmbunătăţirea activităţii specifice fiecărei autorităţi publice, se arată într-un comunicat al DLAF, transmis vineri AGERPRES.

Conform sursei citate, protocolul a fost publicat la solicitarea unui jurnalist şi are caracter public.

În comunicat se precizează că, pentru îndeplinirea rolului său instituţional, Departamentul "poate încheia instrumente legale de cooperare administrativă cu autorităţile şi instituţiile relevante naţionale, europene sau internaţionale".

"DLAF continuă astfel abordarea instituţională a coordonării luptei antifraudă la nivel naţional, începută în perioada de preaderare", se spune în comunicat.

Conform sursei citate, protocoale de cooperare interinstituţională au fost realizate, de-a lungul timpului, între DLAF şi mai multe instituţii şi autorităţi ale statului român.

DLAF mai arată că protocolul cu MDRAP "s-a fundamentat pe motive obiective, de natură legislativă", invocând adoptarea OUG 75/2012 pentru modificarea ordonanţei de urgenţă 66/2011 privind prevenirea, constatarea şi sancţionarea neregulilor apărute în obţinerea şi utilizarea fondurilor europene şi/sau a fondurilor publice naţionale aferente acestora.

"În cazul în care DLAF sau organele de urmărire penală sunt sesizate cu indicii de fraudă, autorităţile de gestionare sunt obligate să suspende plăţi sau contracte, în condiţiile legii. Drept urmare, autoritatea de management din cadrul MDRAP a propus DLAF, în anul 2013, încheierea, cu respectarea legii, a unui protocol, care să faciliteze îndeplinirea conformă a obligaţiilor ce îi reveneau acesteia", precizează DLAF.

Potrivit sursei citate, prin OG 14/2013, creanţele bugetare rezultate din corecţiile financiare şi sumele de recuperat rezultate în urma stabilirii corecţiilor, în aplicarea OUG 66/2011, pentru neregulile constatate în desfăşurarea procedurilor de achiziţie publică, erau suportate de la bugetul de stat, prin bugetul MDRAP. Excepţia erau sumele aferente contractelor finanţate din fonduri europene din cadrul Programului Operaţional Regional, asupra cărora au fost formulate sesizări către ANI, DLAF şi/sau organele de urmărire penală pentru suspiciune de fraudă, tentativă de fraudă sau conflict de interese, până în momentul soluţionării definitive de către organele competente cărora le-a fost înaintată sesizarea sau până la soluţionarea definitivă a cauzei de către instanţele judecătoreşti prin care se stabileşte inexistenţa unei fapte penale.

Departamentul pentru lupta antifraudă mai precizează că părţile semnatare ale protocolului au agreat transmiterea informaţiilor detaliate în acest document, cu excepţia situaţiilor în care MDRAP are calitatea de instituţie controlată de DLAF.

Protocolul a vizat proiectele derulate în cadrul POR, programele de cooperare teritorială şi transfrontalieră şi ale Programului pentru Dezvoltarea Capacităţii Administrative şi proiectele finanţate din fonduri derulate în cadrul programelor PHARE CES şi PHARE CBC.

"Protocoale similare celui cu MDRAP au fost semnate, de-a lungul ultimilor ani, cu Ministerul Fondurilor Europene şi cu Ministerul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale, pe aceleaşi obiective", se arată în comunicat.

DLAF subliniază că protocoalele de cooperare/ colaborare se încheie între instituţii şi nu între persoane. "Protocolul semnat cu MDRAP în anul 2014 a avut continuitate permanentă, fiind funcţional şi în ziua de astăzi, indiferent de cine s-a aflat la conducerea Ministerului şi a Departamentului pentru lupta antifraudă", subliniază reprezentanţii DLAF.

Potrivit sursei citate, buna reputaţie a DLAF a fost permanent dovedită de-a lungul anilor. "DLAF şi-a păstrat statutul autonom în activitatea sa care vizează protecţia fondurilor europene şi a menţinut o bună relaţie de colaborare cu instituţiile româneşti (mai ales Direcţia Naţională Anticorupţie) şi europene, ca instituţie de contact cu Oficiul European de Luptă Antifraudă - OLAF", se menţionează în comunicat.

Totodată, DLAF face referire la raportul MCV din 13 noiembrie, în care se arată: "Climatul global creat şi reflectat de aceste aspecte are, de asemenea, legătură cu un alt domeniu de îngrijorare, acela că instituţiile publice, inclusiv Curtea de Conturi, par a fi mai puţin active în a informa DNA privind potenţialele infracţiuni de corupţie şi fraude, deşi este o obligaţie legală pentru toate instituţiile publice (...). O excepţie pare a fi DLAF, omologul naţional al Oficiului European de Luptă Antifraudă, care continuă să trimită DNA notificările sale". AGERPRES/(AS - autor: Mădălina Cerban, editor: Georgiana Tănăsescu, editor online: Anda Badea)

Afisari: 45

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Administratie 05-08-2026 12:11

Timiș: Primăria și CJ reduc consumul energetic; Catedrala, Opera și alte clădiri rămân fără iluminat arhitectural

Administrația locală și județeană iau măsuri de reducere a consumului de energie electrică în contextul crizei actuale din acest domeniu, astfel că Primăria Timișoara va opri temporar iluminatul arhitectural, iar Consiliul Județean (CJ) Timiș va folosi mai mult lumina naturală, în instituțiile subordonate. În Timișoara, iluminatul electric es

Administratie 05-08-2026 10:43

Averse torențiale și vijelii în peste trei sferturi din țară, joi; informare de caniculă și vreme instabilă, până duminică

Peste trei sferturi din țară se va afla, joi, sub o avertizare Cod galben de instabilitate atmosferică, intensificări ale vântului, vijelii și averse torențiale însemnate cantitativ, informează Administrația Națională de Meteorologie (ANM). Potrivit meteorologilor, în data de 6 august, în intervalul orar 12:00 - 21:00, în nordul ș

Administratie 05-08-2026 05:15

Sector 1: Consiliul Local discută proiecte de afterschool, dezvoltare a piețelor agroalimentare și de reabilitare termică

Proiecte pentru dezvoltarea piețelor agroalimentare din Sectorul 1 și tarifele aplicabile acestora, programul de afterschool 'Educație pentru viață', reabilitarea termică și modernizarea lifturilor pentru încă 40 de asociații de proprietari și mai puțină birocrație în cazul succesiunilor - toate aceste inițiative se regăsesc pe ordinea de zi a șed

Administratie 04-08-2026 22:42

PMB: Clădirea Teatrului Bulandra urmează să intre în consolidare, reabilitare și modernizare

Clădirea Teatrului Bulandra urmează să intre în consolidare, reabilitare și modernizare, licitația pentru proiectare și execuție a fost finalizată și a fost desemnat constructorul, iar finanțarea lucrării este asigurată, au transmis, marți, reprezentanții Primăriei Municipiului București (PMB). După realizarea proiectului tehnic și obțin

Administratie 04-08-2026 19:01

Vrancea: Măsuri speciale pentru reducerea consumului de energie adoptate de administrația municipiului Focșani

Administrația locală din municipiul Focșani a adoptat, marți, câteva măsuri pentru reducerea consumului de energie la nivelul orașului, una dintre acestea vizând diminuarea cu 50% a intensității iluminatului public pe 159 de străzi. ''Primarul Cristi Valentin Misăilă a convocat astăzi, 4 august 2026, Comitetul Local pentru

Administratie 04-08-2026 15:33

Timiș/ Fritz rămâne primar, cu diminuarea salariului cu 10% pe 6 luni, ca urmare a condamnării definitive a ÎCCJ

Primarul municipiului Timișoara, Dominic Fritz, rămâne în funcție, dar cu salariul diminuat cu 10% pe o perioadă de șase luni, ca urmare a condamnării definitive a Înaltei Curți de Casație și Justiție (ÎCCJ) în procesul cu Agenția Națională de Integritate (ANI), în care a fost declarat în conflict de interese, a declarat, mar

Administratie 04-08-2026 14:49

Primăria Arad a decis să reducă intensitatea iluminatului public și să-l suspende pe cel arhitectural

Primăria Arad a decis, marți, în urma unui apel al prefectului, să reducă la 50% intensitatea iluminatului public pe străzile unde tehnologia permite acest lucru, în timp ce iluminatul arhitectural va fi suspendat. ''Începând de astăzi, Primăria municipiului Arad dispune două prime măsuri de economisire a energi

Administratie 04-08-2026 14:23

Giurgiu: Luminile din birouri au fost stinse și aerul condiționat doar cu program, la Primăria municipiului

Viceprimarul municipiului Giurgiu, Ionel Muscalu, a anunțat că, în contextul crizei energetice din România, luminile în birourile din cadrul Primăriei Giurgiu au fost stinse și pe timpul zilei, aerul condiționat pornește doar câteva ore, iar programul fântânilor publice din municipiul Giurgiu a fost redus de la funcționarea pe tot

Administratie 04-08-2026 14:07

Harghita: Numeroase spații educaționale și medicale înfrumusețate prin programul ''Zâmbet de copil'', al Consiliului Județean (GALERIE FOTO)

Numeroase spații educaționale și medicale din tot județul au fost înfrumusețate în ultimii ani prin programul ''Zâmbet de copil'', derulat de Consiliul Județean Harghita. Potrivit unui comunicat de presă transmis de instituție, ''Zâmbet de copil'' este una dintre inițiativele cu cea

Administratie 04-08-2026 13:43

Bistrița-Năsăud: Lucrările de reabilitare a centrului istoric al municipiului reședință încep în octombrie; zona pietonală, extinsă

Lucrările de reabilitare a centrului istoric al municipiului Bistrița, finanțate inclusiv cu fonduri europene, vor începe în luna octombrie și se vor întinde pe durata a doi ani, a anunțat marți, într-o conferință de presă, primarul Gabriel Lazany. Proiectul 'Coridor verde de mobilitate urbană în centrul istor

Administratie 04-08-2026 12:59

Bistrița-Năsăud: Ședință extraordinară a CJSU, pe fondul codului portocaliu de caniculă

Prefectul de Bistrița-Năsăud, Stelian Dolha, a convocat, marți, o ședință extraordinară a Comitetului Județean pentru Situații de Urgență (CJSU), pentru a discuta măsurile luate de autorități pentru identificarea și sprijinirea persoanelor fără adăpost, dar și a altor categorii vulnerabile, în această perioadă cu temperaturi extreme. Pot

Administratie 04-08-2026 12:49

Primarul Bistriței: Nu fac rabat la siguranța cetățeanului pentru că a dat premierul comunicat; iluminatul public nu va fi închis

Primarul municipiului Bistrița, Gabriel Lazany, a declarat marți, într-o conferință de presă, că nu intenționează să oprească sau să reducă intensitatea iluminatului public pe perioada stării de alertă la nivel național, generată de criza energetică. Edilul a adăugat că, în privința aerului condiționat din clădirea Primăriei Bistrița, acesta nu fun

Administratie 04-08-2026 12:46

Tulcea: Sistemele de iluminat public moderne permit economii de aproximativ 50%

Primăria Tulcea a investit peste un milion de euro în ultimii patru ani în sistemul de iluminat public, astfel încât, începând din noaptea de marți spre miercuri, va face o economie de circa 53%, datorită tehnologiilor led și de telegestiune implementate până în prezent, a declarat, pentru AGERPRES, primarul Ștefan Ilie.

Administratie 04-08-2026 12:38

Timiș: CJ a semnat contractul de finanțare pentru Institutul Regional Oncologic Timișoara

Președintele Consiliului Județean (CJ) Timiș, Alfred Simonis, a anunțat, marți, că a fost semnat contractul de finanțare pentru Institutul Regional de Oncologie Timișoara (IROT), ceea ce îi permite antreprenorului care a câștigat licitația să înceapă construcția celui mai mare spital oncologic din vestul României. 'Timișoara devine

Administratie 04-08-2026 10:47

USR București propune o inițiativă menită să accelereze dezvoltarea infrastructurii pentru biciclete

USR București propune proiectul 'InfraVelo București', o inițiativă menită să accelereze dezvoltarea infrastructurii pentru biciclete, să crească siguranța rutieră și să transforme datele colectate din teren în politici publice eficiente pentru Capitală. Potrivit unui comunicat al formațiunii politice transmis marți, proiectul, inițiat de Bogdan