REPORTAJ/Harghita: Sute de copii și tineri au participat la Miercurea-Ciuc la un eveniment dedicat promovării sportului (GALERIE FOTO)
Sute de copii și tineri au participat duminică, la Miercurea-Ciuc, la evenimentul intitulat 'Degustare de sport', dedicat promovării mișcării și creșterii interesului pentru sport, organizat în cadrul Zilelor Municipiului Miercurea-Ciuc.
Desfășurat în trei locuri din oraș, evenimentul le-a oferit participanților posibilitatea de a încerca 33 de discipline, de la sporturi consacrate până la unele mai puțin cunoscute.
Arena principală a fost Parcul Central din Miercurea-Ciuc, unde antrenorii de la diverse cluburi sportive au organizat ateliere de inițiere, iar copiii au avut ocazia să testeze sporturile care i-au atras.

Foto: (c) GINA STEFAN / AGERPRES FOTO
Participanții au putut încerca de la fotbal, ciclism, hochei sau escaladă, până la șah, kendo sau Jiu Jitsu Brazilian.
De asemenea, în cursul după-amiezii, doritorii sunt așteptați la bazinul de înot din oraș, pentru a încerca polo pe apă, înot sau caiac, precum și la baza Transylvanian Tennis & Squash, unde pot testa tenis, padel sau squash.
Evenimentul este organizat de Clubul Sportiv Municipal (CSM) Miercurea-Ciuc, cu scopul de a oferi copiilor și părinților posibilitatea de a descoperi într-un singur loc diversitatea sportului din Miercurea-Ciuc, precum și de sprijini întreaga comunitate sportivă locală
'Ne dorim ca un număr cât mai mare de cluburi și ramuri sportive să beneficieze de vizibilitate, să intre în contact direct cu copiii și părinții și să își prezinte activitatea. Credem că întâlnirea directă dintre antrenori și viitorii sportivi este cea mai bună modalitate de a-i motiva pe copii să înceapă practicarea sportului odată cu noul an școlar', a transmis CSM Miercurea-Ciuc.

Foto: (c) GINA STEFAN / AGERPRES FOTO
Președintele CSM Miercurea-Ciuc, Abraham Elod, a declarat pentru AGERPRES că, prin această inițiativă, se dorește ca cei mici să descopere sporturile direct, prin participare, și să poată alege ce li se potrivește cel mai bine.
'Miercurea-Ciuc este un oraș sportiv și încercăm întotdeauna să aducem toate sporturile în același loc, astfel încât copiii să nu doar să audă despre ele, ci să le și încerce', a declarat Abraham Elod.

Foto: (c) GINA STEFAN / AGERPRES FOTO
La ediția din acest an erau deja înscriși peste 230 de participanți încă din primele ore și se estimează că numărul acestora va crește până la finalul zilei.
Organizatorii spun că, de la o ediție la alta, evenimentul contribuie la creșterea interesului pentru sport și a vizibilității diferitelor discipline sportive și îi ajută pe părinți să ia legătura direct cu antrenorii și cluburile sportive.

Foto: (c) GINA STEFAN / AGERPRES FOTO
Totodată, Abraham Elod a vorbit și despre 'efectul de educare prin sport', subliniind că acesta îi încurajează pe copii să devină mai buni.
'E foarte important ca să facă mișcare, ca să vadă, ca să aibă posibilitatea de a se autodepăși. Și e foarte important în lumea modernă ca să fie o activitate în comun, în grup comun, să vadă, să aibă acest prilej de a întâlni unul cu celălalt într-un loc foarte prietenos pentru ei', a declarat acesta.
La eveniment a luat parte și Asociația Sportivă For X Sports, care a amenajat în parc un mini traseu de via ferrata, una dintre atracțiile evenimentului.
În a doua parte a zilei, reprezentanții asociației i-au invitat pe cei interesați la bazin, unde au putut încerca caiacul.
Președintele Asociației For X Sports, Octavian Condrat, este de părere că astfel de inițiative sunt foarte importante, într-o perioadă în care copiii petrec foarte mult timp în fața ecranelor.

Foto: (c) GINA STEFAN / AGERPRES FOTO
'Demersurile, nu numai ale noastre cât și ale celorlalți participanți sunt de a-i scoate din fața calculatoarelor, device-urilor, de a-i duce în natură, pe cât posibil. În ceea ce ne privește, dacă nu în natură, atunci în săli specializate pentru diversele sporturi pe care le practică. Este foarte important pentru dezvoltarea copilului', a declarat Octavian Condrat pentru AGERPRES.
Și părinții au salutat inițiativa, care îi ajută pe copii să descopere diverse sporturi în aceeași zi.

Foto: (c) GINA STEFAN / AGERPRES FOTO
'Eu, ca părinte și fost sportiv de performanță, consider că e un lucru extraordinar pentru că, mai demult, noi nu am avut atâtea șanse. Ei, acum, au toate posibilitățile din lume ca să facă și sport de performanță, dar să facă și sport pentru sănătate. Este foarte important ca să facem diferența dintre acestea două și noi, ca părinți. Și de asta îmi plac zilele de acest gen, pentru că aici copiii și părinții pot vedea care este diferența dintre sportul de performanță și sportul pe care îl faci ca hobby, de sănătate. Și copiii au posibilitatea ca să încerce o gamă mai mare de sporturi în aceeași zi', a declarat Robert Kallo pentru AGERPRES.
Potrivit informațiilor transmise de CSM Miercurea-Ciuc, evenimentul a fost organizat și în anii precedenți, sub diferite denumiri și în formate diferite, iar cea mai de succes ediție a reunit aproximativ 360 de copii, 'confirmând interesul ridicat al comunității pentru această inițiativă'. AGERPRES/ (A, AS, redactor: Gina Ștefan, editor: Cătălina Matei)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Galați: Femeie de aproape 90 de ani, decedată după ce a căzut într-o fântână
O femeie de aproape 90 de ani și-a pierdut viața după ce a căzut într-o fântână din localitatea Băleni, a informat, duminică seara, biroul de presă al Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Galați. Potrivit sursei citate, pompierii gălățeni au intervenit, duminică seara, pentru salvarea unei femei de aproximativ 90 de ani, c
Hunedoara: Patru persoane spitalizate în urma unui accident rutier produs pe DN 7
Patru persoane au fost spitalizate în urma unui accident rutier produs pe DN 7 între Burjuc și Zam, a informat, duminică, Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Hunedoara. Conform sursei citate, evenimentul rutier s-a produs în urma coliziunii dintre un autoturism și trei motociclete.
Maramureș: Mii de vizitatori la prima ediție AgroMaramureș
Mii de persoane au participat la prima ediție a Târgului AgroMaramureș, organizat sâmbătă și duminică la marginea unei păduri dintre localitățile Tulghieș și Mireșu Mare. La eveniment au participat foarte mulți copii, care au fost cei mai curioși să interacționeze cu animalele și să urce în tractoare. 'Cel mai mare tâ
Mureș: Cinci mașini au fost afectate în urma unui incendiu de vegetație uscată, la Sighișoara
Cinci autoturisme parcate într-o grădină din localitatea Roca au fost afectate în urma unui incendiu de vegetație, a informat Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Mureș. 'Incendiul s-a manifestat într-o zonă greu accesibilă, pe o suprafață de aproximativ 400 de metri pătrați, fiind afectate și cinci autoturisme aflate într
Argeș: O femeie din Buzoiești a fost rănită în urma unui incendiu
O femeie din localitatea Buzoiești a fost rănită, duminică, în urma unui incendiu care a cuprins o anexă gospodărească și în care se afla o butelie care a explodat, a informat Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Argeș. La fața locului au intervenit pompierii cu două autospeciale de stingere și o ambulanță SMURD de prim ajutor calificat.
Sticle cu apă, distribuite de polițiștii locali; bucureștenii, îndemnați să evite deplasările care nu sunt absolut necesare
Polițiștii locali au împărțit sticle cu apă duminică, în zonele centrale ale Capitalei, în contextul codului galben de caniculă. De asemenea, bucureștenii sunt invitați să evite deplasările, să cons
Debitul Dunării va crește în zilele următoare până 1.550 mc/s, dar se menține sub media lunii august
Debitul Dunării la intrarea în țară, secțiunea Baziaș, va crește spre sfârșitul săptămânii viitoare până la 1.550 mc/s, însă se va menține mult sub media multianuală a lunii august, de 3.900 mc/s, potrivit prognozei emise de Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor (INHGA) pentru intervalul 22 - 29 august 2026.
Vrancea: Incendiu de vegetație în proximitatea DJ 204, pe direcția Focșani - Suraia
Pompierii militari de la Detașamentul Focșani intervin, duminică, pentru stingerea unui incendiu de vegetație uscată izbucnit pe DJ 204D, pe direcția Focșani - Suraia, a informat Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Vrancea. La fața locului intervin două autospeciale de stingere cu apă și spumă. 'Incendiul se manifestă pe o suprafa
Pompierii români au desfășurat activități de pregătire în Serbia, în vederea intervențiilor în zonele afectate de incendii
Pompierii români aflați în Serbia pentru a sprijini autoritățile în gestionarea incendiilor de vegetație au desfășurat primele activități de pregătire, informează Inspectoratul General pentru Situații de Urgență. Au avut lot întâlniri de coordonare cu reprezentanții autorităților locale din Bela Crkva, precum și cu șeful Sectorulu
Caniculă în opt județe și București, luni
Administrația Națională de Meteorologie a emis o atenționare Cod galben de caniculă și disconfort termic pentru opt județe și municipiul București, valabilă luni, între orele 10:00 și 22:00. Potrivit meteorologilor, luni (24 august), în sudul Banatului, în sudul și vestul Olteniei și în sudul Munteniei, temperaturile ma
Cod galben de caniculă în 12 județe și București, până luni dimineața
Administrația Națională de Meteorologie a emis duminică o atenționare Cod galben de temperaturi deosebit de ridicate, caniculă, disconfort termic, noapte tropicală pentru 12 județe și municipiul București, valabilă până luni la ora 10:00. Potrivit meteorologilor, duminică (23 august), în Oltenia, în vestul, centrul și sudul M
Neamț: Bărbatul care s-a înecat în urmă cu două luni în Lacul Izvorul Muntelui, găsit de pompieri
Trupul neînsuflețit al bărbatul care s-a înecat în urmă cu aproape două luni în Lacul Izvorul Muntelui a fost găsit de pompieri, a informat, duminică, Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Neamț. 'Forțe și mijloace de intervenție din cadrul Gărzii nr. 2 de Intervenție Poiana Teiului au intervenit în comuna Hangu pentr
Vrancea: Pompierii intervin la un incendiu care a cuprins 10 hectare de pădure în zona Muntelui Giurgiu
Pompierii intervin pentru stingerea unui incendiu care a cuprins, sâmbătă seara, circa 10 hectare de fond forestier în zona Muntelui Giurgiu, în comuna Nereja, a informat, duminică, Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Vrancea. 'Incendiul se manifestă pe o suprafață de aproximativ 10 hectare, fiind afectate litiera, pădurea și p
Ciucu: PMB și subordonatele stau în continuare greu la capitolul inițiativă și autosesizare
Primăria Capitalei și instituțiile subordonate ar trebui să aibă mai multă inițiativă și să se autosesizeze atunci când apar probleme de rezolvat, a transmis, duminică, edilul general, Ciprian Ciucu. Potrivit acestuia, Administrația Domeniului Public a Municipiului București ar trebui 'să prindă viteză'. Ciucu a menționat că lucrările pentru amen
Iași: Un clujean care a căzut de pe o stâncă în masivul Ceahlău, transportat cu elicopterul SMURD la UPU Târgu Mureș
Un turist din județul Cluj care a căzut de pe o stâncă în masivul Ceahlău a fost transportat cu elicopterul SMURD Iași la Unitatea de Primiri Urgențe din Târgu Mureș. Victima a fost transportată de către Salvamont Neamț din locul de unde a căzut la punctul de aterizare a elicopterului ESA 350 Iași. Coordonatorul SMURD Iași, med








