'Nu vrem război', afirmă Lukașenko, după ce s-a întâlnit cu reprezentanți ai lui Zelenski
Președintele belarus Aleksandr Lukașenko a dezvăluit joi că s-a întâlnit recent la Minsk cu reprezentanți ai omologului său ucrainean Volodimir Zelenski, o întâlnire desfășurată pe fondul escaladării tensiunilor dintre țările lor în urma amenințărilor lui Zelenski cu acțiuni de neutralizare a releelor de pe teritoriul Belarusului folosite pentru ghidarea dronelor rusești în atacurile asupra Ucrainei, relatează agenția EFE.
'Cu puțin timp în urmă au fost aici reprezentanții lui Zelenski', a declarat Lukașenko în timpul unei întâlniri cu guvernatorul regiunii ruse Moscova, Andrei Vorobiev.
Președintele belarus a mai afirmat că le-a cerut delegaților ucraineni să-i transmită lui Zelenski că 'dacă el crede că ne poate vorbi așa și apoi să ne atragă în război, atunci trebuie să înțeleagă că natura războiului se va schimba radical'.
Lukașenko s-a referit astfel la o cerere ultimativă prin care Zelenski i-a cerut săptămâna trecută să dezactiveze stațiile de releu instalate în proximitatea frontierei belaruso-ucrainene și folosite pentru ghidarea dronelor rusești în atacurile asupra Ucrainei, președintele ucrainean amenințând că, în caz contrar, Kievul va acționa singur pentru a neutraliza aceste instalații.
Miercuri seară, Zelenski a declarat că aceste relee au fost dezactivate de către autoritățile de la Minsk. 'Începând din 22 iunie, stațiile de releu au încetat să funcționeze pe teritoriul Belarusului', a spus Zelenski într-un mesaj audio adresat presei. 'Dacă le-au desființat sau nu, sincer, nu știu deocamdată. Dar încercăm să aflăm', a adăugat el.
În declarația sa de joi, Lukașenko nu a confirmat dezactivarea acelor relee, dar a susținut că Zelenski și echipa acestuia 'înțeleg' poziția Minskului, aceea că Belarusul nu dorește să fie implicat în războiul dintre Rusia și Ucraina.
'Nu vrem război', a spus Lukașenko. Continuând mesajul într-un mod criptic, el a descris Ucraina drept o 'monedă de schimb' într-un joc mai amplu.
De partea sa, președintele Zelenski a susținut repetat în ultimele luni că Moscova ar intenționa să implice Minskul mai profund în războiul din Ucraina, după ce armata rusă a folosit teritoriul belarus pentru ofensiva asupra nordului Ucrainei la începutul invaziei lansate în 2022.
Reacționând, tot joi, față de aceste afirmații, ministrul belarus al apărării, Viktor Hrenin, a afirmat că există într-adevăr încercări de atragere a țării sale în război, dar nu din partea Rusiei, ci din partea Occidentului care susține Ucraina.
'Situația de-a lungul granițelor noastre este extrem de instabilă și escaladează. Dincolo de frontierele noastre, formațiunile de trupe NATO se consolidează, infrastructura este modernizată, bugetele militare ale statelor vecine cresc, iar politicienii fac declarații militariste stridente', a remarcat ministrul belarus într-un discurs în fața ofițerilor absolvenți.
'Sunt în desfășurare eforturi de a prelungi, și chiar de a extinde, conflictul fierbinte declanșat de Occident în Ucraina. Astăzi, suntem tot mai conștienți de o încercare flagrantă de a atrage Belarusul în război', a susținut el.
Rusia neagă și ea că ar încerca să implice Belarusul în război și a transmis de asemenea joi că va sprijini această țară aliată în conformitate cu acordurile bilaterale de securitate semnate.
Dar Ucraina este preocupată și de cooperarea dintre Moscova și Minsk la alte capitole decât cel militar, în special asistența energetică pe care Belarusul o oferă Rusiei în timp ce rafinăriile acesteia din urmă sunt atacate sistematic de dronele ucrainene, atacuri care au provocat o criză de combustibili în Rusia.
Astfel, în primele cinci luni ale acestui an transporturile feroviare de benzină de la rafinăriile din Belarus către Rusia au crescut de aproape 13 ori față de aceeași perioadă a anului trecut, în timp ce transporturile de motorină din Belarus s-au triplat, potrivit surselor Reuters.
În cererea ultimativă adresată săptămâna trecută președintelui belarus, Zelenski i-a solicitat acestuia de asemenea să nu mai furnizeze combustibili Rusiei.AGERPRES/(AS - redactor: Sorin Popescu, editor online: Irina Giurgiu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Ungaria: Radioul public Kossuth își reia emisia după o lună și jumătate de suspendare
Radioul public Kossuth din Ungaria și-a reluat emisia luni, după o lună și jumătate de suspendare la ordinul noului guvern, care a acuzat administrația anterioară că a transformat postul într-un vehicul pentru propagandă partizană, informează EFE. 'După 16 ani de degradare în pură propagandă partizană și o lună și jumătate de tranziție, program
Cancelarul german elogiază #Ucraina pentru curaj la a 35-a aniversare a independenței
Cancelarul german Friedrich Merz a elogiat curajul ucrainenilor la a 35-a aniversare a independenței țării lor, transmite luni dpa. 'Cu un curaj impresionant, ucrainenii au apărat ani de zile independența țării lor în fața războiului brutal al Rusiei', a spus șeful guvernului de la Berlin într-un videoclip difuzat pe platforma X. 'Astăz
Kremlinul afirmă că ajutorul britanic pentru #Ucraina referitor la rachete 'toarnă gaz pe foc'
Kremlinul a declarat luni că decizia Londrei de a preda Ucrainei informații clasificate necesare producerii rachetelor de croazieră cu rază lungă de acțiune SCALP ''toarnă gaz pe foc'' și este privită extrem de negativ de Moscova, relatează Reuters și AFP. Noul premier britanic Andy Burnham a sosit luni la Kiev pentru prima sa deplasare î
De Ziua Independenței Ucrainei, Maia Sandu i-a conferit președintelui Volodimir Zelenski 'Ordinul Republicii'
Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, i-a conferit luni omologului său ucrainean, Volodimir Zelenski, 'Ordinul Republicii', cea mai înaltă distincție de stat a Republicii Moldova, pentru contribuția excepțională la apărarea păcii și a libertății pe continentul european și în semn de recunoștință a poporului Republicii Moldova față de curajul
SUA250/Trump încheie sărbătorirea a 250 de ani de independență a SUA cu o cursă IndyCar prin Washington
Președintele american Donald Trump a încununat duminică după-amiază sărbătorirea a 250 de ani de independență a Statelor Unite cu o cursă automobilistică pe străzile Washingtonului, făcând și el un tur de onoare cu escorta motorizată, relatează Reuters. Automobilele participante la Marele Premiu IndyCar Freedom 250 și-au turat moto
Finlanda va găzdui în 13-14 septembrie un summit al UE consacrat Arcticii
Finlanda a anunțat luni că va găzdui, în septembrie, un summit al liderilor Uniunii Europene consacrat Arcticii, regiune a cărei ''importanță geopolitică continuă să crească rapid'', transmite agenția France Presse. Declarațiile președintelui american Donald Trump potrivit cărora teritoriul autonom danez Groenlanda ar tre
Un avion de vânătoare Gripen s-a prăbușit lângă Szolnok, anunță premierul ungar
Un avion de vânătoare Gripen aparținând forțelor aeriene ungare s-a prăbușit luni în apropierea orașului Szolnok, pilotul reușind să se catapulteze cu succes, a anunțat premierul ungar Peter Magyar într-o postare pe
Premierul britanic Andy Burnham vrea un Regat Unit mai 'îndrăzneț' în strângerea relațiilor cu UE
Premierul britanic Andy Burnham i-a spus președintelui Consiliului European, Antonio Costa, că Londra ar trebui să urmărească cu mai multă îndrăzneală strângerea relațiilor cu UE, iar summitul între cele două părți de anul acesta oferă o ocazie în acest sens, transmite Reuters. Burnham s-a întâlnit cu Costa
Franța/Prezidențiale: Liderul stângii, Jean-Luc Melenchon, aproape de calificarea în turul doi împotriva lui Le Pen (sondaj)
Un sondaj publicat luni sugerează că Jean-Luc Melenchon, candidatul stângii, este aproape de calificarea în turul doi al alegerilor prezidențiale din Franța din aprilie-mai 2027, împotriva candidatei de extremă dreapta Marine Le Pen, favorită clară la câștigarea scrutinului, informează EFE. Sondajul, realizat de Harris
Zelenski de Ziua Independenței: Ucraina 'nu este o victimă, ci un războinic'
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a lăudat caracterul demonstrat de poporul ucrainean în contextul invaziei ruse, într-un discurs rostit luni de Ziua Independenței în care a mai afirmat că șeful statului rus, Vladimir Putin, este 'blocat în trecut' și continuă să considere Ucraina un actor supus, informează EFE.
Kazahstan: Partidul proprezidențial Adilet a obținut 71% din voturi în alegerile parlamentare
Partidul proprezidențial Adilet a obținut 71% din voturi în alegerile parlamentare anticipate din Kazahstan desfășurate duminică, a anunțat luni comisia electorală, rezultat care îi consolidează puterea președintelui țării, Kasîm-Jomart Tokaiev, transmite Reuters. Formațiunea Adilet a fost fondată în acest an și este co
SUA anulează exerciții militare maritime împreună cu Coreea de Sud
Statele Unite au anulat un exercițiu de debarcare amfibie pe coastă programat luna viitoare alături de Coreea de Sud, a anunțat luni Corpul Infanteriștilor Marini sud-coreeni, conform agenției Reuters. Washingtonul și-a motivat decizia prin constrângeri privind disponibilitatea forțelor americane în contextul războiului cu Iranul.
Comisia Europeană a aprobat un sprijin suplimentar de 6,1 miliarde de euro pentru #Ucraina
Comisia Europeană a aprobat luni un ajutor financiar suplimentar în valoare de 6,1 miliarde de euro pentru Ucraina pentru achiziționarea unor noi sisteme defensive, precum sisteme de apărare antiaeriană, rachete, muniție și radare, transmite Reuters. ''În contextul în care Rusia își intensifică atacurile, ne ofe
Norvegia va furniza sprijin financiar de 9,2 miliarde de dolari pentru #Ucraina în 2027
Norvegia intenționează să furnizeze sprijin financiar de 85 de miliarde de coroane (9,2 miliarde de dolari) pentru Ucraina în anul fiscal 2027, a anunțat duminică guvernul de la Oslo, potrivit Reuters. Donația norvegiană vizează cheltuieli pentru acoperirea unor nevoi atât militare, cât și umanitare, a afirmat premierul norve
Ucraina anunță că a lovit un MiG-29 rusesc, două nave și patru radare
Drone ucrainene au lovit duminică seară un MiG-29 rusesc staționat la Rostov, două nave și patru radare inamice desfășurate în aceeași regiune din sudul Rusiei și în peninsula Crimeea ocupată, potrivit unei postări pe Facebook a șefului forțelor de drone ucrainene, Robert Brovdi, informe












