logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Donald Tusk promite că va continua să sprijine #Ucraina

Image

Premierul polonez Donald Tusk a promis să continue să sprijine Ucraina, în pofida unei dispute care persistă între cele două țări, relatează joi dpa.

În pofida emoțiilor implicate, Polonia este alături de Ucraina în confruntarea sa cu Rusia, a afirmat Tusk în cadrul unei întâlniri între liderii Germaniei, Franței, Regatului Unit, Poloniei și Italiei, miercuri seara la Berlin.

Este deosebit de importantă menținerea unității atât la nivel european, cât și în cadrul comunității transatlantice, înainte de summitul NATO de la Ankara ce va avea loc peste două săptămâni, a subliniat el.

Donald Tusk a afirmat de asemenea că se vor depune toate eforturile pentru a se asigura că țările de pe flancul estic al NATO - direct amenințate de politicile agresive ale Moscovei - vor fi reprezentate în toate formatele de negociere.

'Fără Polonia, statele scandinave, republicile baltice și România ar fi dificil să realizezi ceva în această 'confruntare a civilizațiilor' cu Rusia', a subliniat în acest context premierul polonez.

Conferința privind reconstrucția Ucrainei, care se deschide joi în orașul portuar polonez Gdansk, este umbrită de o dispută istorică între Varșovia și Kiev. Președintele conservator al Poloniei, Karol Nawrocki, i-a retras recent o înaltă distincție a statului polonez președintelui ucrainean Volodimir Zelenski.

Disputa care persistă de mai multe săptămâni a început după ce Zelenski a atribuit unei unități militare a armatei Ucrainei numele Armatei insurecționale ucrainene (UPA) - organizație naționalistă din cel de-al Doilea Război Mondial, considerată în Polonia responsabilă de moartea a peste 100.000 de polonezi în zona care corespunde astăzi vestului Ucrainei. Gestul lui Zelenski a stârnit o indignare generalizată în Polonia, notează dpa.

Președintele ucrainean, care urma să participe la conferință internațională de la Gdansk și-a anulat participarea, urmând să fie reprezentat de șefa guvernului său, Iulia Sviridenko.

Gazda și coorganizatorul acestei conferințe este premierul polonez Donald Tusk. De asemenea, cancelarul german Friedrich Merz și-a anunțat participarea.

La fel ca în anii precedenți, Conferința pentru Reconstrucția Ucrainei (URC) se va concentra pe modalitățile de refacere a pagubelor provocate de războiul în curs asupra infrastructurii Ucrainei și pe cum ar trebui să arate reconstrucția viitoare.

Rusia a bombardat în mod repetat centrale electrice și infrastructura energetică în Ucraina. În iarnă, milioane de locuitori ai Kievului au rămas fără încălzire și au avut acces la foarte puțină energie electrică timp de săptămâni întregi. Multe clădiri rezidențiale și sedii de firme din toată Ucraina au fost avariate sau distruse.

În declarațiile făcute înaintea conferinței de două zile la Gdansk, Tusk a menționat posibilitatea semnării a 200 de contracte în valoare de miliarde de euro destinate reconstrucției Ucrainei. AGERPRES/(AS - autor: Lilia Traci, editor: Gabriela Ionescu, editor online: Adrian Dădârlat)

Afisari: 545

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic Ex 13-07-2026 10:46

Fostul președinte sud-coreean Yoon a fost condamnat la doi ani de închisoare pentru donații ilegale

Tribunalul districtului central din Seul l-a condamnat luni la doi ani de închisoare pe fostul președinte sud-coreean Yoon Suk Yeol pentru primirea de donații ilegale sub formă de sondaje de opinie prestate gratuit, informează Yonhap. Procuratura ceruse o pedeapsă de patru ani de închisoare. Yoon este acuzat că - în complicit

Politic Ex 13-07-2026 10:37

UE discută despre o interzicere a importurilor de produse provenite coloniile evreiești din Cisiordania

Statele membre ale Uniunii Europene discută luni, la Bruxelles, despre o eventuală interzicere a importurilor de produse provenind din coloniile evreiești din Cisiordania, unde situația este ''intolerabilă'', a anunțat luni Înalta Reprezentantă a UE pentru afaceri externe și politică de securitate, Kaja Kallas, citată de AFP.

Politic Ex 13-07-2026 09:39

Kallas: Încă nu există un acord al țărilor UE privind al 21-lea pachet de sancțiuni contra Rusiei

Țările Uniunii Europene nu au ajuns deocamdată la un acord privind al 21-lea pachet de sancțiuni contra Rusiei, dar ele ar putea conveni luni să adauge 250 de nume pe lista cu persoane și entități supuse restricțiilor pe teritoriul UE, a anunțat luni șefa diplomației europene Kaja Kallas, transmite Reuters. ''Sperăm să cădem de acord a

Politic Ex 13-07-2026 09:19

Iranul revendică noi atacuri împotriva Omanului și Bahreinului; armata iordaniană anunță că a doborât patru rachete iraniene

Gardienii Revoluției din Iran au revendicat luni noi atacuri asupra unor facilități americane din Oman și Bahrein, potrivit unui comunicat publicat pe site-ul organizației citat de AFP. 'Pe lângă vizarea facilităților și infrastructurii militare americane din Juffair, în Bahrein, unde au izbucnit incendii, forțele navale ale Ga

Politic Ex 13-07-2026 09:13

Germania finanțează achiziția a 50.000 de drone de atac pentru #Ucraina (sursă Reuters)

Germania finanțează achiziția a 50.000 de drone de atac pentru Ucraina - una din cele mai mari comenzi plătite de un guvern occidental pentru apărarea împotriva atacurilor ruse, a afirmat o sursă a agenției Reuters, conform unei știri difuzate luni. La peste patru ani de la începutul războiului, Ucraina folosește pe scară largă veh

Politic Ex 13-07-2026 08:47

#Ucraina: Liderii țărilor participante la Coaliția Voinței se reunesc la Paris

Coaliția Voinței, la care participă peste 35 de țări inclusiv România, se reunește luni, la Paris, la invitația președintelui francez Emmanuel Macron, pentru consultări legate de apărarea contra atacurilor cu rachete și de posibile exerciții militare comune, transmite dpa. Alte chestiuni ce vor fi abordate de liderii țărilor participante

Politic Ex 13-07-2026 05:47

SUA: Senatorul McConnell oferă detalii despre starea sa de sănătate după săptămâni de absență

Senatorul republican Mitch McConnell, o figură marcantă a vieții politice din Statele Unite, a risipit misterul din jurul stării sale de sănătate, dezvăluind duminică faptul că a fost spitalizat din cauza unei pierderi de cunoștință provocate de o căzătură, urmată de o pneumonie, notează AFP. În ultimele săptămâni au apărut numeroa

Politic Ex 13-07-2026 03:25

Marea Britanie: Guvernul deblochează 250 de milioane de lire sterline pentru protejarea comunității evreiești

Peste 250 de milioane de lire sterline vor fi investite în special pentru a consolida protecția polițienească a comunității evreiești din Marea Britanie, ținta mai multor atacuri în ultimele luni, a anunțat luni guvernul într-un comunicat, transmite AFP. Aproximativ 500 de agenți vor fi desfășurați suplimentar în cartie

Politic Ex 13-07-2026 02:10

Iranul afirmă că atacurile americane au 'redus la zero' eforturile diplomatice din ultimele luni

Iranul a 'condamnat cu fermitate' în noaptea de duminică spre luni atacurile americane asupra teritoriului său și a reproșat Washingtonului că a 'redus la zero toate eforturile din ultimele luni' care vizau restabilirea păcii în regiune, transmite AFP. Teheranul a mai acuzat Statele Unite că au 'încălcat &

Politic Ex 13-07-2026 00:53

Armata americană anunță o nouă serie de lovituri împotriva Iranului

Armata americană a anunțat duminică seara că a lansat o nouă serie de atacuri împotriva Iranului pentru a-l împiedica să atace nave în Strâmtoarea Ormuz, transmite AFP Atacurile au fost reluate la ora 17:00, ora Washingtonului (21:00 GMT), potrivit unui mesaj pe platforma X al Comandamentului american pentru Orientul Mi

Politic Ex 12-07-2026 21:50

Franța: Mai multe arme, descoperite într-un vehicul în apropierea unei sinagogi într-o suburbie a Parisului

Autoritățile franceze au deschis o anchetă antiteroristă după ce poliția a descoperit mai multe arme și încărcătoare într-un vehicul în apropierea unei sinagogi într-o suburbie a Parisului, conducând la evacuarea a circa 300 de persoane, relatează AFP și dpa. Un comunicat al parchetului din Paris menționează că o

Politic Ex 12-07-2026 21:01

VIDEO Kuweit: Trei puncte de trecere a frontierei și o platformă petrolieră, atacate; o persoană a fost rănită

Ministerul Apărării din Kuweit a anunțat duminică că trei puncte de trecere a frontierei și o platforma petrolieră offshore au fost atacate în timpul unui nou schimb de lovituri între Iran și Statele Unite, soldate cu rănirea unei persoane și pagube materiale, relatează AFP și Reuters.

Politic Ex 12-07-2026 20:48

Un mort și doi răniți în urma atacurilor în sudul Iranului (presă)

Un angajat în telecomunicații a fost ucis și alți doi au fost răniți în atacuri lansate asupra provinciei Hormozgan din sudul Iranului, a relatat presa de stat iraniană, în urma reluării ostilităților între Teheran și Washington, relatează AFP. 'În urma atacului inamicului asupra insulei Farur, în orașul

Politic Ex 12-07-2026 20:15

VIDEO Mai multe proiectile au lovit insula iraniană Qeshm, în Strâmtoarea Ormuz

Mai multe proiectile au lovit duminică insula iraniană Qeshm, situată în Strâmtoarea Ormuz, a anunțat presa de stat iraniană, după reluarea ostilităților între Teheran și Washington, relatează AFP. 'Între 10 și 11 proiectile inamice au lovit insula Qeshm duminică după-amiază', a declarat Hossein Amir Teymouri, g

Politic Ex 12-07-2026 19:56

Israelul anunță organizarea de alegeri legislative pe 27 octombrie

Israelul va organiza alegeri legislative pe 27 octombrie, a anunțat duminică parlamentul israelian, relatează AFP și dpa. 'În condițiile în care actuala legislatură urmează să își încheie mandatul, iar alegerile sunt deja programate prin lege pentru 27 octombrie, fără a exista planuri de scurtare a mandatului Knesse