logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Parlament-audieri miniștri/Pistol: Nu vom renunța la TAROM, compania care atunci când a fost o criză în lume a adus români acasă

Imagine din galeria Agerpres

Ministerul Transporturilor nu va renunța la TAROM, operatorul aerian fiind compania care, de fiecare dată când a fost o criză în lume, a adus români acasă, a transmis, luni, ministrul propus pentru portofoliul de la Transporturi, Cristian Pistol, în cadrul audierilor din comisiile de specialitate reunite.

'Nu vom renunța la TAROM. Dincolo de planul de restructurare aprobat de Comisia Europeană, este compania care de fiecare dată când a fost o criză undeva în lume a adus români acasă. Aceasta este infrastructura care nu se vede pe hartă, dar care contează cel mai mult: încrederea că statul român este acolo atunci când este nevoie, se poate conta pe el', a afirmat Pistol, în Parlament.

De asemenea, în domeniul aerian, prioritatea zero a ministrului propus este noul terminal de pasageri de la Aeroportul 'Henri Coandă', alături de creșterea capacităților cargo și de noduri multimodale eficiente pentru ca transportul aerian să nu mai piardă teren.

Prioritate strategică a noului șef de la Transporturi este și modernizarea rețelei feroviare din Portul Constanța, principalul port la Marea Neagră al României și 'poartă pentru exporturile întregii regiuni', iar în sectorul navigației, pe Dunăre, potrivit acestuia, proiectul Fast Danube trebuie să intre în fază accelerată.

Totodată, Cristian Pistol, care ocupă în prezent funcția de director general al Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR), le-a transmis parlamentarilor că le propune un mandat 'fără promisiuni spectaculoase, dar cu livrări măsurabile'.

'Vin în fața dumneavoastră cu un bilanț, nu doar cu promisiuni. Din cei 1.418 kilometri de drumuri de mare viteză deschiși astăzi în România, aproximativ 560 au fost dați în trafic în ultimii 5 ani, perioadă în care am condus CNAIR. Știu din experiență directă ce înseamnă să duci un proiect de la linia de pe hartă până la kilometrul pe care circulă efectiv oamenii, cu exproprieri, avize, contestații, șantiere oprite și repornite. Această experiență vreau să o aduc la nivelul Ministerului Transporturilor, pentru că infrastructura de transport nu este un capitol tehnic. Ea este placa turnantă a dezvoltării economice, este coloana vertebrală a securității naționale și este pentru fiecare cetățean diferența dintre o oră și trei ore până la spital, la școală sau la locul de muncă. (...) Doamnelor și domnilor parlamentari, vă propun un mandat fără promisiuni spectaculoase, dar cu livrări măsurabile, kilometri deschiși, fonduri cheltuite, proiecte deblocate. Asta am făcut la CNAIR, asta îmi propun și pentru minister', a spus el.

Pistol a precizat că în cursul acestui an se vor da în circulație tronsonul Nădășelu - Poarta Sălajului de pe Autostrada Transilvania, drumul expres Brăila-Galați și loturile de pe Centura Capitalei A0 Nord.

'Și aici sunt realist: lotul 1 de pe A0 Nord are termen contractual abia în 2027. Nu vând iluzii, vă spun că poate să se prelungească termenul de execuție până la începutul anului 2027. Obiectivul meu de mandat rămâne însă ferm: în 2030, toate regiunile istorice ale României conectate prin drumuri de mare viteză, cel puțin 2.700 km față de cei de astăzi, în cuantum de 1.418. Pe feroviar, ambiția mea este să aduc capacitatea de implementare la nivelul celui rutier, atât la CFR, cât și la ARF, pentru că aici am rămas cel mai mult în urmă. Concret, pe coridorul Constanța - Curtici, finalizarea secțiunii Radna - Gurasada - Simeria, deblocarea antreprenorului pe Brașov - Sighișoara și lansarea tunelului Predeal - Brașov, pe coridorul de sud, Arad - Timișoara - Caransebeș și loturile lipsă până la Craiova. La acestea se vor adăuga 128 de trenuri electrice electrice, peste 70 de locomotive și 139 de vagoane noi, confort și siguranță pentru călători', a susținut acesta.

În Capitală, prioritatea lui Cristian Pistol este Magistrala 6 de Metrou, care face legătura cu Aeroportul Otopeni, fiind totodată și soluția pentru aglomerația din nordul Bucureștiului, dar și demararea Magistralei 4 Gara de Nord - Progresu, în parteneriat cu Primăria sectorului 4.

El a făcut referire și la mobilitatea militară, întrucât infrastructura civilă și cea de apărare nu mai sunt astăzi 'două lumi separate'.

'Aș vrea să insist pe dimensiunea care până nu demult lipsea din discuția despre transporturi: mobilitatea militară. România este stat de frontieră al NATO și al Uniunii Europene. Voi urmări conectarea obiectivelor militare strategice la rețeaua de transport și optimizarea rutelor care leagă porturile de la Marea Baltică, Marea Neagră și Marea Egee. Există finanțare europeană dedicată a acestui scop prin CEF și prin SAFE și astfel avem datoria să o accesăm la maxim. Infrastructura civilă și cea de apărare nu mai sunt astăzi două lumi separate', a menționat ministrul desemnat.

În altă ordine de idei, Cristian Pistol a vorbit și despre o reformă a companiilor din subordinea ministerului, subliniind că va consolida CNAIR, pentru că este deja o instituție puternică și co oameni 'care livrează'.

'Nimic din toate acestea nu funcționează, însă, fără reformă în interiorul sistemului. Am convingerea clară că România are nevoie de o instituție rutieră puternică, cu experiență dovedită și cu oameni care livrează, iar această instituție există deja. Este CNAIR, care a deschis aproape 560 km în 5 ani. Pe aceasta o voi consolida și îi voi da pârghiile să livreze și mai mult. Voi analiza apoi cum se așează restul structurilor în jurul ei, fără atribuții care se suprapun, fără structuri paralele și fără proiecte blocate între instituții. Voi continua selecția unor consilii de administrație formate din profesioniști, conform guvernanței corporative asumate prin PNRR, și voi miza pe digitalizare, noul sistem de taxare la distanță, sisteme inteligente de management al traficului și sistemul de radare fixe, care au un singur scop: să salveze vieți pe drumurile pe care, an de an, România pierde prea mulți oameni', a susținut viitorul șef de la Transporturi.

Acesta a dat asigurări că va finaliza strategia de dezvoltare a infrastructurii de transport și va 'deschide ușa' unor noi surse de finanțare, inclusiv parteneriatele public-private.

'Un ministru responsabil nu se uită doar la bani acum. PNRR se închide, iar următorul cadru financiar european 2028-2034 se negociază. De aceea, voi finaliza în acest an strategia de dezvoltare a infrastructurii de transport, astfel încât România să obțină o alocare cât mai substanțială și voi deschide ușa unor surse noi de finanțare, inclusiv parteneriatele public-private, pentru că nevoile noastre depășesc orice buget public, iar capitalul privat poate fi un aliat în condiții corecte pentru stat', a adăugat Pistol. AGERPRES/(AS - redactor: Oana Tilică, editor: Nicoleta Gherasi, editor online: Simona Aruştei)

Citeşte şi:

LIVE UPDATE Parlament/ Miniștrii propuși în Guvernul Veștea - audiaţi în comisiile de specialitate

Afisari: 779

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Intern 01-08-2026 20:44

VIDEO Apele Române: Debitul Dunării ar putea coborî sub minimul istoric din august 2003

România traversează una dintre cele mai dificile perioade hidrologice din ultimele decenii, iar prognoza Institutului Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor indică faptul că, în 6 august, Dunărea ar putea atinge la intrarea în țară un debit mai mic decât minimul înregistrat în august 2003, când debitul a fost de 1.600

Economic Intern 01-08-2026 15:07

Apele Române: Cernavodă poate funcționa în condițiile actuale încă aproximativ 4-5 zile

Nivelul Dunării în zona Cernavodă scade cu aproximativ 2-3 centimetri pe zi, iar în condițiile actuale centrala poate funcționa la limită încă patru-cinci zile, a afirmat directorul general adjunct al Administrației Naționale 'Apele Române', Sorin Rîndașu. 'Referitor la ceea ce se întâmplă

Economic Intern 01-08-2026 12:58

AEI: Autoritățile ar trebui să clarifice dacă există un deficit de motorină pe piața din România

Autoritățile ar trebui să comunice dacă există un deficit fizic de motorină pe piața din România și să explice diferențele dintre mesajele transmise de principalii operatori, pentru a evita amplificarea percepției privind o posibilă penurie și noi creșteri de prețuri, susține președintele Asociației Energia Inteligentă (AEI), Dumitru Chisăliță.

Economic Intern 01-08-2026 12:17

Codirlașu (CFA România), despre decizia Fitch: Eu văd o înrăutățire față de rapoartele anterioare

Raportul Fitch indică o înrăutățire a perspectivelor pentru economia românească, în condițiile în care agenția ar fi avut inițial în vedere o retrogradare, consideră președintele Asociației CFA România, Adrian Codirlașu. 'Ne-a trecut glonțul pe la ureche, poate chiar foarte aproape de ureche. Vedem că de

Economic Intern 01-08-2026 11:09

Pistol: Stadiul lucrărilor la drumul expres Brăila - Galați a depășit 97%

Stadiul fizic al lucrărilor la drumul expres Brăila - Galați (DEx6) a depășit 97%, iar circulația pe noul drum de mare viteză trebuie deschisă până la finalul anului 2026, a anunțat, sâmbătă, directorul general al Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR), Cristian Pistol. 'Drumul expres Brăila - Gal

Economic Intern 01-08-2026 10:03

Ministerul Finanțelor intenționează să împrumute cel puțin 7,2 miliarde de lei de la bănci, în august 2026

Ministerul Finanțelor (MF) a planificat, în luna august 2026, împrumuturi de la băncile comerciale în valoare de 7,2 miliarde de lei, la care se poate adăuga 15% din valoarea nominală adjudecată la licitațiile de referință, în cadrul sesiunilor suplimentare de oferte necompetitive organizate exclusiv pentru instrumentele de tip benchmark.

Economic Intern 01-08-2026 01:22

UPDATE Fitch a menținut ratingul suveran al României la 'BBB minus', cu perspectivă negativă

Fitch a menținut vineri ratingul suveran al României la 'BBB minus', cu perspectivă negativă, se arată într-un comunicat al agenției de evaluare financiară. 'Ratingul României este susținut de apartenența la UE și este asociat cu intrările de capital care sprijină convergența veniturilor și accesul la finanțarea e

Economic Intern 01-08-2026 00:43

Nazare: România rămâne în categoria recomandată investițiilor - un nou test trecut la limită

România rămâne în categoria recomandată investițiilor, iar în spatele acestui rezultat a stat un efort instituțional excepțional, dus până în ultimul moment, de echipa Ministerului Finanțelor, în coordonare cu Banca Națională a României, care au documentat și susținut cu date solide fiecare argument pentru menținerea ca

Economic Intern 31-07-2026 20:35

Bolojan: Autoritățile de stat trebuie să ia măsuri voluntare pentru a reduce consumul de energie la orele de seară

Autoritățile de stat trebuie să ia măsuri voluntare pentru a reduce consumul de energie la orele de seară și există proceduri gestionate de Transelectrica și care vor fi puse în practică astfel încât să fie asigurată funcționarea sistemului, a declarat vineri, într-o conferință de presă, premierul interimar Bolojan.

Economic Intern 31-07-2026 19:42

Bolojan: Ucraina a fost de acord să exporte energie electrică în România, astfel încât să ne echilibreze sistemul energetic național

Ucraina are capacitate de energie electrică în rezervă și a fost de acord să exporte în România, în condiții de piață, astfel încât să ne echilibreze sistemul energetic național, a declarat, vineri, într-o conferință de presă, premierul interimar Ilie Bolojan, care deține și funcția de ministru interimar al Energiei. <if

Economic Intern 31-07-2026 19:36

Bolojan: Mâine se vor lua deciziile pentru a menține un nivel al apei care să permită funcționarea Grupului 2 de la Cernavodă

Autoritățile de resort studiază soluțiile de intervenție la brațul Bala de pe Dunăre, iar în cursul zilei de sâmbătă specialiștii de la Apele Române și de la Forțele Navale vor lua deciziile posibile pentru a menține un nivel al apei care să permită funcționarea Grupului 2 al Centralei Nucleare de la Cernavodă, a declarat, vineri, premierul Ilie Bolojan, mi

Economic Intern 31-07-2026 18:20

UPDATE Bolojan: Am declarat stare de alertă la nivel național pe perioada lunii august

Autoritățile au declarat stare de alertă la nivel național în România, pe perioada lunii august, ca efect al scăderii producției de energie electrică, a anunțat, vineri, premierul interimar Ilie Bolojan.

Economic Intern 31-07-2026 17:38

APCPR: Adoptarea măsurilor pentru limitarea răspândirii virusului pestei porcine africane, un pas important în consolidarea biosecurității

Votul dat vineri în cadrul sesiunii extraordinare a Plenului Camerei Deputaților pentru adoptarea modificărilor legislative privind combaterea pestei porcine africane (PPA) reprezintă un pas important în consolidarea biosecurității și în protejarea fermelor comerciale de creștere a porcinelor, consideră Asociația Producătorilor de Carne de Porc din Rom&acir

Economic Intern 31-07-2026 16:47

Războiul din Iran a zguduit bursele; românii au devenit mai activi și 'au pus ochii' pe aur și petrol (analiză)

Investitorii români nu s-au retras complet, atunci când s-au prăbușit bursele internaționale, ci au devenit mai activi și s-au orientat în special către instrumente ce reacționează rapid la mișcările pieței, precum indicii americani, aurul și petrolul, relevă o analiză de specialitate, dată vineri publicității. 'Atacul SUA asupra Iranului

Economic Intern 31-07-2026 16:34

DNSC: Hackerii folosesc ClickFix, prin care utilizatorii sunt convinși să ruleze comenzi malițioase pe propriile dispozitive

Atacatorii online apelează, tot mai des, la ClickFix - o tehnică prin care utilizatorii sunt convinși să ruleze comenzi malițioase pentru dispozitivele lor, atrage atenția Directoratul Național de Securitate Cibernetică (DNSC), într-o postare publicată, vineri, pe pagina de socializare a instituției. 'Ai întâlnit vreodată un mesaj pe un s