Principalele puncte ale acordului dintre Iran și SUA
Memorandumul de înțelegere pentru încheierea conflictului dintre SUA și Iran a fost publicat de ambele părți și semnat de la distanță de președinții american și iranian, Donald Trump și Masoud Pezeshkian. Acordul-cadru va fi urmat de 60 de zile de negocieri pentru un acord cuprinzător și conține o serie de prevederi esențiale, conform unei sinteze publicate joi de AFP.
- Încetarea permanentă a ostilităților -
SUA, Iranul și aliații lor 'declară o încetare imediată și permanentă a operațiunilor militare pe toate fronturile, inclusiv în Liban'.
Semnatarii se angajează 'să nu inițieze niciun război sau operațiune militară unul împotriva celuilalt și să se abțină de la amenințarea sau folosirea forței unul împotriva celuilalt, garantând totodată integritatea teritorială și suveranitatea Libanului'.
- Un acord final în cel mult 60 de zile -
Iranul și SUA 'se angajează să negocieze și să încheie acordul final într-o perioadă de cel mult 60 de zile, care poate fi prelungită de comun acord'.
Aceste discuții trebuie să înceapă vineri în Elveția, în urma parafării de la distanță a documentului de către președinții iranian și american.
- Ridicarea blocadei navale americane asupra porturilor iraniene -
Statele Unite vor începe 'imediat' ridicarea blocadei asupra porturilor iraniene, pe care au impus-o începând cu 13 aprilie, și o vor elimina complet într-un termen de 30 de zile.
În plus, SUA se angajează 'să-și retragă forțele din vecinătatea Republicii Islamice Iran în termen de 30 de zile după încheierea acordului final'.
- Redeschiderea Strâmtorii Ormuz -
Iranul se angajează 'să garanteze trecerea în siguranță a navelor comerciale, fără taxe timp de 60 de zile, între Golf Persic și Marea Arabiei, precum și în sens invers. Traficul navelor comerciale va fi reluat imediat' și va fi restabilit complet în termen de 30 de zile, odată ce Strâmtoarea Ormuz va fi curățată de mine.
După cele 60 de zile de navigație fără taxe prin Strâmtoarea Ormuz, Iranul va putea impune 'taxe de redevență' pentru serviciile prestate pe acest coridor, care 'nu va reveni la situația precedentă războiului', potrivit negociatorului-șef iranian, Mohammad Bagher Ghalibaf.
- Plan de 300 de miliarde de dolari pentru reconstrucția Iranului -
Statele Unite și partenerii lor regionali vor elabora un plan 'în valoare de cel puțin 300 de miliarde de dolari, destinat reconstrucției și dezvoltării economice' a Iranului.
- Ridicarea sancțiunilor -
Statele Unite 'se angajează să pună capăt tuturor tipurilor de sancțiuni', atât unilaterale, cât și internaționale împotriva Iranului, conform unui calendar care va fi convenit în acordul final.
Între timp, Washingtonul 'se angajează, încă de la implementarea prezentului protocol de acord, să facă pe deplin disponibile și utilizabile fondurile și activele Republicii Islamice Iran care sunt înghețate sau supuse unor restricții'.
De asemenea, imediat și până la ridicarea sancțiunilor, Departamentul american al Trezoreriei va emite 'derogări pentru exportul de petrol brut iranian, produse petroliere și derivate, precum și pentru toate serviciile conexe, inclusiv tranzacții bancare, asigurări, transport etc.'
- Dosarul nuclear -
Iranul reafirmă că 'nu va achiziționa și nici nu va dezvolta arme nucleare'.
Modul cum se va proceda cu stocul de uraniu îmbogățit la 60% acumulat pe teritoriul său va fi stabilit 'conform unui mecanism convenit de comun acord (...), metodologia minimă constând într-o metodă de diluare la fața locului sub supravegherea AIEA (Agenția Internațională pentru Energie Atomică)'.
Diluarea uraniului la o concentrație de sub 5%, departe de nivelul de 90% necesar pentru fabricarea unei bombe nucleare, este menită să îndepărteze amenințarea îmbogățirii uraniului în scopuri militare.
Până la încheierea acordului final, Iranul 'va menține status quo-ul actual al programului său nuclear', iar Statele Unite 'nu vor impune nicio nouă sancțiune și nu vor desfășura forțe suplimentare în regiune'.
Potrivit Teheranului, programul său de rachete balistice, o preocupare de mult timp pentru americani și aliații lor israelieni, nu va fi pe ordinea de zi a negocierilor pentru acordul final
- Rezoluția ONU -
Acordul final va fi confirmat printr-o rezoluție cu caracter obligatoriu a Consiliului de Securitate al ONU.AGERPRES/(AS - redactor: Sorin Popescu, editor online: Ady Ivaşcu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
VIDEO Columbia: Președintele ales denunță o amenințare cu atentat care îl vizează
Echipa președintelui ales al Columbiei, Abelardo de la Espriella, a denunțat luni un presupus 'plan criminal' pus la cale de gherile 'care vizează un atentat la viața sa', cu câteva săptămâni înainte de preluarea mandatului, notează AFP. Avocatul milionar de 47 de ani, de extremă dreaptă, care va depune jurăm&
Armata israeliană spune că își va 'adapta dispozitivul într-una dintre zonele-pilot' pentru a asista forțele libaneze
Armata israeliană își va 'adapta' desfășurarea trupelor într-una dintre 'zonele-pilot' din sudul Libanului pentru a facilita sarcina soldaților libanezi care trebuie să asigure securitatea acolo, a declarat luni seară un oficial militar israelian, citat de AFP. Armata israeliană 'își va adapta dispozitivul
VIDEO Frații Tate se opun extrădării lor, considerând-o 'motivată politic'
Influencerul Andrew Tate și fratele său Tristan vor contesta extrădarea lor către Regatul Unit, unde sunt urmăriți în special pentru presupuse violuri, a anunțat luni avocatul lor, considerând că arestarea lor în Statele Unite este 'motivată politic', transmite AFP. Autoritățile americane i-au arestat sâmbătă la
Armata americană anunță că desfășoară o nouă serie de atacuri împotriva Iranului
Armata americană a anunțat luni că a lansat la ora 20:00 GMT o nouă serie de atacuri împotriva Iranului, pentru a-l împiedica să atace nave în Strâmtoarea Ormuz, transmite AFP. Atacurile sunt desfășurate 'la ordinul comandantului suprem' Donald Trump și au fost reluate la ora 16:00, ora Washingtonului (20:00 GMT), a precizat Com
Israel: Principalul partid de stânga își lansează campania pentru alegerile legislative
Principalul partid de stânga din Israel, Democrații, și-a lansat luni seară campania pentru alegerile legislative din 27 octombrie, după ce și-a ales candidații de pe lista sa în cadrul primarelor, notează AFP. Fuziune între Partidul Muncii, aflat mult timp la putere, și Meretz, un mic partid laic care nu a reușit să treacă p
Guvernul ceh a aprobat un proiect de lege care ar interzice telefoanele mobile în școli
Guvernul ceh a aprobat luni un proiect de lege care ar interzice telefoanele mobile și alte dispozitive electronice de comunicare, inclusiv ceasurile inteligente, în școli, în încercarea de a îmbunătăți concentrarea elevilor și de a combate hărțuirea online (cyberbullying), transmite dpa. Opoziția a criticat proiectul, argumentând că o i
Numiri în noul guvern laburist: Ministrul energiei devine ministru de externe
Ministrul britanic al energiei în exercițiu, Ed Miliband, fost lider al Partidului Laburist britanic, a fost numit ministru de externe în noua administrație a premierului Andy Burnham, a anunțat luni Downing Street, transmit Reuters și AFP. În același timp, ministrul de interne în exercițiu, Shabana Mahmood - cunoscută
Trump asigură că Netanyahu nu va fi arestat în Statele Unite
Președintele american Donald Trump a asigurat luni că premierul israelian Benjamin Netanyahu nu va fi arestat în Statele Unite, la două zile după ce primarul New York-ului a evocat această posibilitate, relatează AFP și Reuters. ''Benjamin Netanyahu nu va fi arestat, sub nicio formă, cât timp se află în Statele Unite
Trump amenință că va face Iranul să plătească înzecit pentru moartea fiecărui soldat american
Președintele american Donald Trump a amenințat luni că va face Iranul să plătească înzecit pentru fiecare soldat american ucis, în urma decesului mai multor militari americani în Orientul Mijlociu în ultimele zile, au consemnat Reuters și AFP.
Ungaria: Judit Polgar respinge propunerea premierului Peter Magyar de a deveni președinte al țării
Fosta campioană mondială la șah Judit Polgar a refuzat invitația de a ocupa funcția de președinte al republicii care i-a fost adresată de premierul Peter Magyar, relatează AFP și index.hu.
Noul prim-ministru britanic l-a asigurat pe Trump de angajamentul său față de ''apărare și securitate''
Noul prim-ministru britanic, Andy Burnham, care și-a preluat funcția luni, l-a asigurat pe președintele american Donald Trump de angajamentul său față de ''apărare și securitate'' în timpul primei sale discuții telefonice cu președintele SUA, a anunțat Downing Street, au consemnat AFP și Reuters. Noul lider laburist '
Islanda nu are 'nimic de pierdut' dacă își negociază aderarea la UE, susține șeful diplomației franceze
Islanda, care urmează să se pronunțe prin referendum asupra unei reluări a negocierilor de aderare la Uniunea Europeană, 'nu are absolut nimic de pierdut' dacă negociază cu UE, a pledat luni la Reykjavik șeful diplomației franceze, Jean-Noel Barrot, relatează AFP. 'Votul de la 29 august nu anticipează nimic, nu privește în ni
#Ucraina:Cel puțin zece morți după ce Rusia a lovit o navă la Odesa; patru marinari indieni printre victime
Cel puțin nouă membri ai echipajului unei nave care urma să plece încărcată cu cereale din portul ucrainean Odesa au murit în urma unui atac rusesc cu rachete, patru dintre marinarii uciși fiind indieni, potrivit autorităților ucrainene și indiene, transmit luni agențiile dpa și Reuters. Cargoul 'Golden Leo', sub pavilion G
Baronul drogurilor 'El Mayo', condamnat la închisoare pe viață la New York
Narcotraficantul mexican Ismael 'El Mayo' Zambada a fost condamnat luni la închisoare pe viață de un tribunal federal din New York pentru faptul că a condus puternicul cartel Sinaloa, relatează AFP și Reuters. Judecătorul Brian Cogan a pronunțat sentința la o audiere de la un tribunal federal din Brooklyn. În
BTA/Președinta Iotova: Privind conflictul din Ucraina, Bulgaria susține consecvent poziția că nu există soluție militară
În privința conflictului din Ucraina, Bulgaria și-a menținut cu consecvență poziția că nu există soluție militară pentru războiul respectiv, a declarat luni președinta Iliana Iotova. 'Poziția noastră este clară; problema e dacă se poate asigura o majoritate în rândul partenerilor noștri europeni și dacă pot fi convinși de argumentele noastre'














