logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Rusia: Popularitatea lui Putin continuă să scadă, pe fondul restricționării internetului și al impasului în războiul cu #Ucraina

Imagine din galeria Agerpres

Indicatorii de popularitate ai președintelui rus Vladimir Putin continuă să scadă pentru a șaptea săptămână consecutiv, în principal din cauza saturației rușilor față de războiul din Ucraina și restricțiilor de acces la internet, relevă un sondaj publicat vineri, potrivit agenției EFE.

Potrivit sondajului efectuat de societatea de cercetări sociologice VTSIOM, 24,1% dintre ruși nu au încredere în liderul de la Kremlin, în timp ce 23,3% nu îi aprobă activitatea ca șef al statului.

Aceste procente nefavorabile sunt cele mai mari de la începutul războiului declanșat împotriva Ucrainei în februarie 2022, război care a fost susținut de o majoritate covârșitoare a rușilor, conform sondajelor oficiale. Dar, pe fondul lipsei de progrese ale armatei ruse pe frontul ucrainean, Putin este văzut tot mai mult, atât de rușii moderați cât și de cei adepți ai liniei dure, drept un lider slab și incapabil să apere interesele Rusiei.

Rata de aprobare a lui Putin a scăzut în ultima săptămână cu încă 1,1%, la 65,6%, în timp ce încrederea în el a scăzut cu un punct procentual, la 71%, procente nemaivăzute de la sfârșitul anului 2021 sau începutul anului 2022.

De asemenea, de la începutul lunii martie, tot mai puțini ruși - aproximativ o treime - îl menționează pe Putin printre politicienii lor preferați, față de aproximativ 50% în urmă cu doi ani.

Este a șaptea săptămână consecutivă în care popularitatea lui Putin a continuat să scadă, în contextul restricțiilor de acces la internet și al impasului în războiul cu Ucraina, scădere care mai este influențată de recesiunea economică și de alte evenimente, precum inundațiile din Caucaz și sacrificarea a mii de vite din cauza unei epidemii în Siberia, în pofida opoziției fermierilor.

Deși a admis că restricționarea accesului la internet este nepopulară, Putin a justificat joi aceste restricții în marile orașe ca măsură de securitate în fața atentatelor organizate de Ucraina și care au ucis mai mulți apropiați ai Kremlinului și responsabili militari ruși. 'Desigur, dacă acestea au legătură cu activitatea operativă de prevenire a atentatelor teroriste și știm că, din păcate, unele ne mai scapă, garantarea siguranței oamenilor va fi mereu o prioritate', a indicat Putin.

Conform presei oficiale și a celei de opoziție, toată lumea în Rusia este nemulțumită de restricțiile privind accesul la internet, care au inclus și blocarea unor rețele de socializare precum Telegram.

Un alt factor care nu ajută popularitatea liderului de la Kremlin este că acesta și-a redus considerabil aparițiile publice, după ce în decembrie anul trecut Rusia a acuzat Ucraina că ar fi încercat să lovească cu drone reședința lui Putin de la Novgorod, acuzație negată de Kiev. Între timp, omologul său venezuelean Nicolas Maduro a fost capturat de un comando american și ayatollahului iranian Ali Khamenei a fost ucis în prima zi campaniei de bombardamente americano-israeliene.

Potrivit presei de opoziție, Kremlinul se teme astfel pentru viața lui Putin și au fost suplimentare lansatoarele de rachete antiaeriene desfășurate pentru a proteja reședința sa de la Valdai, situată la aproximativ 400 de kilometri vest de Moscova.AGERPRES/(AS - redactor: Sorin Popescu, editor online: Ady Ivaşcu)

Afisari: 795

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic Ex 18-05-2026 14:13

UPDATE #Ucraina: Fostul șef de cabinet al lui Zelenski, eliberat după plata unei cauțiuni de 2,7 milioane de euro

Fosta mână dreaptă a președintelui ucrainean Volodimir Zelenski, Andrii Iermak, a fost eliberat luni după ce a plătit o cauțiune de circa 2,7 milioane de euro în cadrul unei răsunătoare anchete pentru corupție, după ce a petrecut mai multe zile în arest, relatează dpa. Principalul tribunal anticorupție din Ucraina a permis el

Politic Ex 18-05-2026 14:01

Iranul anunță oficial crearea unui organism responsabil de gestionarea Strâmtorii Ormuz

Iranul a oficializat luni crearea unui nou organism pentru gestionarea tranzitului prin Strâmtoarea Ormuz, cale maritimă strategică pentru comerțul mondial de hidrocarburi pe care Teheranul o controlează de la începutul conflictului, relatează AFP. Autoritatea strâmtorii din Golful Persic (#PGSA) are de acum un cont oficial, prin care va furn

Politic Ex 18-05-2026 13:55

Iranul spune că a răspuns la cea mai recentă propunere americană

Iranul a răspuns unei noi propuneri americane care vizează ieșirea din impasul diplomatic și încheierea definitivă a războiului, a afirmat luni Ministerul de Externe de la Teheran, au consemnat AFP și dpa. 'Preocupările noastre au fost transmise părții americane' via Pakistan, a declarat purtătorul de cuvânt al Ministerului

Politic Ex 18-05-2026 13:09

Șeful spionajului estonian este sceptic privind opțiunile lui Putin în #Ucraina

Președintele rus Vladimir Putin are puține opțiuni bune în Ucraina, unde forțele Moscovei nu reușesc să avanseze semnificativ pe câmpul de luptă, în timp ce sancțiunile occidentale erodează resursele Rusiei, a declarat șeful spionajului estonian, Kaupo Rosin, într-un interviu rezumat luni de Reuters. Directorul general

Politic Ex 18-05-2026 13:08

Ungaria: Președintele Sulyok spune că apelurile la demisia sa nu au nicio bază constituțională

Președintele Ungariei, Tamas Sulyok, afirmă că 'în prezent nu există niciun motiv constituțional sau legal' pentru care să demisioneze, într-un interviu publicat luni pe index.hu, în răspuns la apelul noului prim-ministru Peter Magyar adresat șefului statului și altor oficiali publici de a demisiona până la 31 mai, a consemnat MTI.

Politic Ex 18-05-2026 11:13

Spania: Conservatorii câștigă alegerile în Andaluzia, dar au nevoie de extrema dreaptă pentru a guverna

Partidul Popular (conservator) a câștigat alegerile din regiunea Andaluzia din sudul Spaniei, dar a pierdut majoritatea absolută, ceea ce îl forțează să formeze o alianță cu partidul de extremă dreapta Vox pentru a rămâne la putere, indică luni rezultatele scrutinului citate de Reuters. Votul de duminică din cea mai populată

Politic Ex 18-05-2026 11:05

Regatul Unit/ Premierul Starmer nu va prezenta un calendar pentru plecarea sa, susține adjunctul Lammy

Premierul britanic Keir Starmer, care este sub o presiune intensă să demisioneze din partea Partidului Laburist după rezultatele foarte slabe obținute la alegerile locale, nu va prezenta un calendar pentru plecarea sa, a declarat luni adjunctul său David Lammy, relatează Reuters. Pierderile grele suferite de Partidul Laburist în alegeril

Politic Ex 18-05-2026 10:50

Ungaria și #Ucraina se vor consulta privind minoritatea ungară

Ungaria și Ucraina se vor consulta săptămâna aceasta la nivel de experți privind minoritatea ungară din regiunea ucraineană Transcarpatia, a anunțat luni șeful diplomației de la Kiev, Andrii Sibiha, după o convorbire 'constructivă și consistentă' cu omoloaga sa de la Budapesta, Anita Orban, transmite Reuters. Cei doi miniștri au

Politic Ex 18-05-2026 10:14

Conferirea Ordinului European de Merit pentru primii laureați, pe agenda sesiunii PE de la Strasbourg

Strasbourg - Trimisul special al AGERPRES, Tudor Martalogu, transmite: Parlamentul European se reunește de luni, la Strasbourg, în sesiune plenară, având ca puncte principale pe agendă conferirea Ordinului European de Merit primilor laureați, aprobarea noilor norme privind protejarea sectoarelor strategice ale Uniunii Europene împotriva investițiilo

Politic Ex 18-05-2026 10:12

Regatul Unit: 60.000 de participanți la marșul extremei drepte de la Londra, până la 20.000 la contramanifestație

Circa 60.000 de persoane au participat sâmbătă la marșul organizat de militantul anti-imigrație și anti-islam Tommy Robinson la Londra, în timp ce 15.000 pînă la 20.000 de persoane au participat la o contramanifestație anti-rasistă și pro-palestiniană, a anunțat duminică poliția, citată de AFP. Poliția a precizat pe X că 20 d

Politic Ex 18-05-2026 08:58

Australia ordonă acționarilor legați de China în producția de pământuri rare să își vândă participațiile

Guvernul australian a ordonat luni unor acționari ai producătorului de pământuri rare Northern Minerals să își vândă participațiile, pe motiv că sectorul strategic respectiv trebuie protejat de influențe străine - în speță, de cea chineză, transmite AFP. Northern Minerals încearcă să atace poziția dominantă a Chin

Politic Ex 18-05-2026 05:51

Uniunea Europeană trebuie să fie asociată la procesul diplomatic, consideră Volodimir Zelenski

'Cu toții împărtășim opinia că Europa trebuie să fie implicată în negocierile' cu Rusia, în cadrul medierii americane, a scris duminică pe Telegram președintele ucrainean Volodimir Zelenski, după o conversație telefonică cu președintele Consiliului European, Antonio Costa, notează Reuters. 'Este important ca ea să

Politic Ex 18-05-2026 04:47

Liban: Un lider al Jihadului Islamic ucis într-un atac israelian în estul țării

Atacurile aeriene israeliene în Liban au ucis duminică șapte persoane, inclusiv un lider al Jihadului Islamic palestinian, în ciuda unei noi prelungiri a armistițiului după negocieri bilaterale pe care gruparea pro-iraniană Hezbollah le-a condamnat din nou, scrie AFP. Conform unui bilanț preliminar al Ministerului Sănătății, trei p

Politic Ex 18-05-2026 03:32

Coreea de Nord: Kim vrea să întărească prima linie împotriva 'dușmanului de moarte' sud-coreean

Liderul nord-coreean Kim Jong Un a îndemnat la întărirea unităților militare din prima linie în fața 'dușmanului de moarte' sud-coreean, a raportat luni agenția oficială de presă KCNA, relatează AFP. Kim Jong Un a 'prezentat planuri pentru (...) întărirea unităților din prima linie și a altor unități majore

Politic Ex 18-05-2026 02:50

Gaza: Cinci morți în urma unor atacuri israeliene

Atacuri cu rachete și tiruri israeliene au ucis duminică cinci persoane în Fâșia Gaza, au raportat Apărarea Civilă și spitale din teritoriul palestinian, scrie AFP. În ciuda armistițiului încheiat în octombrie 2025 în războiul declanșat de atacul Hamas asupra Israelului din 7 octombrie 2023, Fâșia Gaza