Tulcea: Un nou mesaj RO-ALERT pe fondul războiului din Ucraina
Persoanele din nordul județului Tulcea au primit, în noaptea de luni spre marți, un nou mesaj RO-ALERT, pe fondul războiului din Ucraina, iar două aeronave F-16 au monitorizat dronele care zburau în apropierea spațiului aerian românesc.
În mesajul transmis la ora 3:48, populația a fost avertizată cu privire la posibilitatea căderii unor obiecte din spațiul aerian și a primit recomandări de autoprotecție.
'Două aeronave F-16 ale Forțelor Aeriene Române din serviciul de luptă Poliție Aeriană au decolat din Baza 86 Aeriană de la Fetești, iar sistemele de apărare antiaeriană au fost trecute în poziții de tragere. Nu au fost detectate pătrunderi în spațiul aerian național. Alerta aeriană a încetat la ora 4:45.', se arată într-un comunicat al Ministerului Apărării Naționale (MApN).
Potrivit MApN, în timpul celor aproape 70 de atacuri înregistrate în apropierea graniței româno-ucrainene, s-au înregistrat 21 de pătrunderi ale unor drone folosite de Rusia în spațiul aerian național, iar în 41 de situații, pe teritoriul României s-au găsit fragmente provenite de la aceste aparate, majoritatea în zona de nord a județului Tulcea.
De la începutul războiului din Ucraina, Inspectoratul General pentru Situații de Urgență a transmis în patru județe peste 70 de mesaje de alertă extremă, cele mai multe dintre ele fiind destinate populației din Tulcea. AGERPRES/(AS - redactor: Luisiana Bîgea, editor: Cătălin Alexandru, editor online: Andreea Lăzăroiu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Gorj: Contractele pentru primele două pasaje subterane de pe bulevardul Unirii din Târgu Jiu - semnate
Contractele pentru primele două pasaje subterane care vor fi realizate pe bulevardul Unirii din municipiul Târgu Jiu au fost semnate, urmând ca ordinul de începere a lucrărilor să fie dat în jurul datei de 15 iulie. În zona centrală a municipiului Târgu Jiu sunt prevăzute să fie realizate trei pasaje subterane pentru degajar
Alba: Proiectil exploziv descoperit în timp ce se amenaja un gard între două case
Un proiectil exploziv, fără focos, a fost descoperit marți într-o curte din localitatea Vinerea, în timp ce se săpa pentru amenajarea unui gard între două proprietăți, anunță Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Alba. 'Echipajul pirotehnic din cadrul Detașamentului de pompieri Alba Iulia a fost solicitat să intervină pentru asan
INHGA: Cod galben de viituri în nouă bazine hidrografice și afluenți mici ai Dunării, până miercuri dimineața
Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor (INHGA) a emis, marți, o avertizare Cod galben de inundații, ce vizează până miercuri dimineața nouă bazine hidrografice și afluenți mici ai Dunării, aferenți sectorului amonte la confluență cu șapte râuri. Potrivit hidrologilor, în intervalul 23 iunie, ora 12:00 - 24 iunie, ora 9:00,
Bihor: Proiect pentru combaterea secetei în Bazinul hidrografic Ier, propus de ABA Crișuri
Administrația Bazinală de Apă (ABA) Crișuri intenționează să realizeze un proiect pentru păstrarea apei în natură și combaterea secetei în Bazinul hidrografic Ier, în zona acumulării nepermanente Andrid, pe o suprafață de circa 160 de hectare, potrivit unui comunicat de presă remis marți. 'Gestionarea apei în contextul schimbărilor
Sector 2: Sesiune de finanțare nerambursabilă pentru proiecte culturale; bugetul alocat - un milion de lei
Primăria Sectorului 2 lansează sesiunea de finanțare nerambursabilă pentru proiecte culturale desfășurate în anul 2026, în baza O.G. nr. 51/1998, bugetul total alocat fiind de un milion de lei. Reprezentanții Primăriei Sectorului 2
Galați: Infrastructura de irigații din județ, modernizată cu peste 100 milioane euro în perioada 2021-2026
Județul Galați a beneficiat, în perioada 2021-2026, de investiții și lucrări de modernizare a infrastructurii principale de irigații în valoare de peste 100 de milioane de euro, iar suprafața pregătită pentru irigații a ajuns la aproximativ 115.000 de hectare, cel mai ridicat nivel din ultimii ani, informează directorul executiv al Filialei de Îmbunătățiri
Cod galben de caniculă în șase județe din vestul și nord-vestul țării, miercuri; averse și vijelii în zona montană
Șase județe din vestul țării se vor afla sub atenționare Cod galben de temperaturi deosebit de ridicate pe parcursul zilei de miercuri, iar zonele montane vor intra sub incidența unui Cod galben de instabilitate atmosferică și averse însemnate cantitativ. Potrivit meteorologilor, miercuri, 24 iunie, în intervalul orar 12:00 - 21:00, în Crișan
Vreme călduroasă în toată țara până miercuri seara; Coduri galbene de caniculă și instabilitate atmosferică, marți
Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis o informare de vreme călduroasă și disconfort termic valabilă până miercuri seară în toată țara, precum și două atenționări Cod galben de caniculă și instabilitate atmosferică pe parcusul zilei de marți, ce vizează mai mult de jumătate din teritoriul țării. Potrivit meteorologilor, în inter
Visit Harghita va selecta reprezentantul județului pentru World Gastronomy Summit 2026
Asociația de Dezvoltare Intercomunitară Harghita (Visit Harghita) a lansat un apel pentru selectarea unui tânăr care să reprezinte județul la cea de a doua ediție a World Gastronomy Summit 2026, eveniment ce va avea loc în perioada 14-17 octombrie, în provincia Manabí din Ecuador. Într-un anunț publicat pe site-u
Tulcea: Un investitor din Bacău vrea să înființeze Muzeul caselor tăcute, la Dunavățu de Sus
Un întreprinzător din Bacău dorește să înființeze, în satul Dunavățu de Sus din Delta Dunării, Muzeul caselor tăcute, care să le prezinte turiștilor obiecte vechi, distruse de intemperii sau incendii, aruncate și nefolosite, demersul său antreprenorial începând încă de acum cinci ani. Codrin Condurache, din județul Bacău, a
DSU: Opt județe afectate de furtuni - inundații în gospodării, copaci prăbușiți și mașini avariate
Pompierii au intervenit în 21 de localități din opt județe, în ultimele 24 de ore, pentru evacuarea apei din case, curți și beciuri, precum și pentru îndepărtarea copacilor căzuți în urma fenomenelor hidrometeorologice periculoase. Au fost înregistrate efecte în 21 localități din opt județe - Caraș Severin,
VIDEO Buzău: Rute mai silențioase și bariere fonice pentru reducerea zgomotelor din zona căilor ferate
Două segmente de cale ferată de la nivelul județului Buzău au fost desemnate drept 'rute mai silențioase', Compania Națională de Căi Ferate (CNCF) CFR S.A. urmând să amplaseze bariere fonice, concomitent cu alte măsuri, pentru reducerea zgomotului produs de trenurile de marfă și călători. CNCF CFR S.A. implementează proiecte cu s
Neamț: Opt persoane - rănite în urma coliziunii dintre un microbuz, o autoutilitară și o autocisternă la Săbăoani
Opt persoane au fost rănite în urma unei coliziuni care s-a produs în noaptea de luni spre marți între un microbuz, o autoutilitară și o autocisternă, pe DN2 - E85, în localitatea Săbăoani, a informat Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Neamț. În microbuz se aflau șapte persoane, în timp ce în autoutilitară
Sibiu: Sediile IPJ, SRI și Spitalului de Pediatrie, printre zecile de imobile inundate de ploaia torențială
Sediile Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ), Serviciului Român de Informații (SRI) și Spitalului Clinic de Pediatrie se numără printre cele 34 de locuri din municipiul Sibiu în care pompierii au intervenit până la ora 20:00 pentru evacuarea apei, în urma ploii torențiale de luni după-amiază, a precizat, pentru AGERPRES, purtătorul de cuv
Funcționarii din Senat și Camera Deputaților, în grevă japoneză pe parcursul procedurilor de învestire a Guvernului
Funcționarii parlamentari din Senat și Camera Deputaților sunt în grevă japoneză pe toată perioada derulării procedurilor de învestire a noului Guvern, au anunțat, luni, liderii de sindicat din cele două camere. Aceștia protestează față de nivelul scăzut de salarizare, pe care îl consideră unul 'umilitor'.












