logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Antarctica ascunde zăcăminte uriașe de aur, argint și cupru care încep să fie expuse de topirea ghețurilor

Imagine din galeria Agerpres

Încălzirea climatică ar putea expune o porțiune de teren fără gheață de mărimea Pennsylvaniei în Antarctica până în anul 2300, ceea ce ar putea remodela drastic geopolitica antarctică, precum și geografia continentului, conform unui studiu publicat în Nature Climate Change, transmite luni Live Science.

Acest studiu este primul care încorporează ajustarea izostatică glaciară - modul în care terenul de sub calotele glaciare groase se ridică după retragerea gheții - în proiecțiile apariției terenurilor fără gheață în Antarctica. Rezultatele dezvăluie că schimbările climatice ar putea expune resurse minerale potențial valoroase, care ar putea stimula renegocierea tratatelor internaționale care guvernează în prezent Antarctica.

Pe măsură ce tot mai mult teren fără gheață apare în Antarctica, a declarat Erica Lucas, geofizician la Universitatea din California, Santa Cruz, țările ar putea deveni mai interesate de potențialul său de resurse minerale. Erica Lucas este autoarea principală a noului studiu.

Sub calota glaciară a Antarcticii se află un peisaj variat, cu munți, canioane, văi și chiar vulcani. Pe măsură ce clima se încălzește, calota glaciară se retrage încet, descoperind o parte din acel teren.

Însă până acum, proiecțiile privind emergența terenurilor fără gheață luaseră în considerare doar modificările marginilor de gheață - modul în care se va schimba întinderea spațială a stratului de gheață. Simulările terenurilor accesibile viitoare ale Antarcticii nu luaseră în considerare modul în care terenul s-ar ridica odată ce este eliberat de sub gheață sau modul în care diferite scenarii ale nivelului mării ar afecta cantitatea de teren fără gheață care ar putea emerge.

Proiecțiile lui Lucas au inclus acești factori prin încorporarea modificărilor preconizate ale nivelului mării, informații despre grosimea litosferei Pământului și estimări ale modului în care absența atracției gravitaționale a unei calote glaciare ar afecta ridicarea terenului.

Studiul a estimat că 120.610 kilometri pătrați, 36.381 kilometri pătrați sau 149 kilometri pătrați de teren vor apărea de sub gheață până în anul 2300 în condiții de topire a gheții ridicate, medii și respectiv scăzute. 'Știm că am avut retragerea gheții în ultimele două decenii', așa că intervalele de emergență proiectate a terenurilor fără gheață nu au fost surprinzătoare, a spus Lucas.

În zona despre care Lucas și echipa de cercetare au proiectat că va fi fără gheață până în anul 2300 se află zăcăminte cunoscute sau bănuite de cupru, aur, argint, fier și platină - minerale critice utilizate în producție și metale valoroase în sine. În special, studiul a constatat că cea mai mare emergență terestră din Antarctica este probabil să aibă loc pe teritoriile revendicate de Argentina, Chile și Regatul Unit și conține o serie de zăcăminte minerale, inclusiv cupru, aur, argint și fier.

În prezent, extracția comercială de minerale nu este permisă în Antarctica, deși Tratatul Antarctic permite activități legate de resursele minerale dacă acestea sunt desfășurate strict în scopuri științifice.

Dacă resursele minerale devin mai ușor de extras, țările cu revendicări teritoriale în Antarctica ar avea un stimulent pentru a renegocia acești termeni, sugerează autorii studiului. Prima fereastră pentru renegociere este în 2048, când părțile semnatare ale Tratatului Antarctic vor putea solicita o revizuire a protocolului de mediu al tratatului.

Autorii sugerează că aceste modificări ale terenurilor antarctice ar putea pune presiune asupra cadrului juridic al regiunii privind activitățile legate de resursele minerale. 'Aceasta este o evaluare corectă', a scris într-un e-mail Tim Stephens, profesor de drept internațional la Facultatea de Drept a Universității din Sydney, care nu a fost implicat în noul studiu. 'Cu toate acestea, este puțin probabil ca apariția terenului fără gheață, proiectată de noul studiu, să declanșeze de la sine o schimbare majoră a guvernării Antarcticii', a scris el.

'Continentul va rămâne în continuare un mediu foarte dificil pentru extracția resurselor minerale', a scris el, adăugând că transformarea mediului antarctic ar putea, de asemenea, stimula o mai mare cooperare și o concentrare asupra obiectivelor de protecție a mediului cuprinse în Tratatul Antarctic.AGERPRES/(AS - editor: Codruț Bălu, editor online: Irina Giurgiu)

Afisari: 1335

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Planeta 28-08-2026 08:56

Numeroase victime ale inundațiilor din Nepal se aflau într-un pelerinaj la poalele Muntelui sacru Kailash

Numeroase victime de cetățenie străină ale inundațiilor fulgerătoare produse la granița dintre Nepal și China se aflau într-un pelerinaj, în căutarea păcii și a seninătății pe versanții Muntelui Kailash, muntele sacru din Tibet, transmite vineri AFP. Cel puțin 472 de persoane au fost ucise când un zid devastator de apă și nor

Planeta 28-08-2026 01:41

Seism cu magnitudinea 6 în Golful Aden (USGS)

Un cutremur cu magnitudinea de 6 s-a produs vineri dimineață în Golful Aden, între Somalia și Yemen, a anunțat U.S. Geological Survey (USGS), scrie AFP. Seismul s-a produs la o adâncime mică (10 kilometri), la ora locală 00:07 (21:07 GMT, joi), la aproximativ 145 de kilometri de coastele somaleze, a precizat USGS. AGERPRES/(A

Planeta 27-08-2026 18:47

Căldurile intense estompează strălucirea fluturelui morpho (studiu)

Fluturele morpho, celebru pentru aripile sale de un albastru metalic, care au inspirat un emoji, este amenințat de încălzirea climei globale, care îi afectează strălucirea intensă datorită căreia reușește să scape de prădători, potrivit unui studiu publicat marți, informează AFP. În timpul transformării omidei în fluture, temperaturile

Planeta 27-08-2026 16:25

VIDEO Inundații devastatoare în Nepal și China: Bilanțul a crescut la 362 de morți și peste 1.400 de dispăruți

Echipele de salvatori au recuperat până joi trupurile a cel puțin 362 de victime din imensa masă de noroi care devastat zona de frontieră dintre Nepal și China în ziua precedentă și și-au continuat totoda

Planeta 27-08-2026 15:45

China avertizează cu privire la riscurile generate de un nou lac format în urma viiturii din Nepal și Tibet

Autoritățile chineze au avertizat joi cu privire la riscul unor noi inundații în urma unei alunecări de teren devastatoare, care s-a produs miercuri la granița dintre Tibet și Nepal, informează DPA.

Planeta 27-08-2026 08:17

Numărul persoanelor dispărute după inundațiile din Himalaya a depășit 1.300

Numărul persoanelor dispărute în Nepal după o viitură masivă în regiunea Himalaya, la granița cu China, a crescut la 826, potrivit autorităților, aducând numărul total al persoanelor dispărute în Nepal și China la peste 1.300, transmite joi DPA. Poliția nepaleză a estimat numărul morților la 162, peste 40 de persoane ră

Planeta 27-08-2026 05:11

Inundațiile din Nepal și Tibet, cauzate de prăbușirea unui ghețar (USGS)

Inundațiile devastatoare care au făcut cel puțin 165 de morți și sute de dispăruți în Nepal și Tibet au fost cauzate de prăbușirea unui ghețar, a anunțat U.S. Geological Survey (USGS), scrie AFP. USGS a înregistrat un cutremur cu magnitudinea de 5,2 și a stabilit 'că acest eveniment seismic s-a datorat unei prăbușiri glaciare ș

Planeta 26-08-2026 22:14

VIDEO Viitură la granița dintre Nepal și Tibet: Cel puțin 160 de morți și sute de dispăruți

O viitură devastatoare însoțită de o alunecare de teren survenită la granița dintre Nepal și Tibet - un teritoriu autonom controlat de China - a ucis miercuri cel puțin 160 de oameni, iar mai multe sute de persoane sunt încă date dispărute, inclusiv numeroși turiști străini, informează AFP. Poliția nepaleză a precizat miercuri sear

Planeta 26-08-2026 21:39

Seism cu magnitudinea 5,1 înregistrat în Columbia, la două săptămâni după un cutremur devastator

Un seism cu magnitudinea 5,1 a zguduit miercuri Bogota și alte orașe din Columbia, fără să facă victime potrivit primelor constatări, dar stârnind panică în rândul locuitorilor, la doar două săptămâni după un cutremur devastator care s-a produs în vestul țării, informează AFP. Seismul de miercuri a avut loc la adâncimea de 1

Planeta 26-08-2026 19:38

China anunță cel puțin 3 morți și 265 de dispăruți în urma viiturii produse între Tibet și Nepal

Cel puțin trei persoane au murit în China, iar alte 265 sunt date dispărute în urma unei alunecări de noroi care s-a produs miercuri în Gyirong, principalul punct de trecere terestră între Tibet și Nepal, a anunțat postul public de televiziune CCTV, citând un bilanț preliminar al autorităților chineze, informează Reuters. Numărul

Planeta 26-08-2026 17:51

Inundații în Nepal: UE a activat Copernicus, sistemul său de monitorizare prin satelit

Uniunea Europeană a anunțat miercuri că a activat sistemul său de monitorizare prin satelit, Copernicus, pentru a sprijini astfel echipele de salvare în urma inundațiilor masive din Nepal și a precizat că este pregătită să ofere asistență suplimentară, informează AFP. 'Sistemul Copernicus a fost activat pentru a contribui la cartogra

Planeta 26-08-2026 17:02

Schimbări climatice: Japonia intenționează să își extindă prognozele meteorologice la două săptămâni

Agenția Meteorologică Japoneză (JMA) a anunțat miercuri că intenționează să emită prognoze pentru o perioadă de două săptămâni - față de intervalul actual de șapte zile - pentru a pregăti mai bine populația în cazul unor evenimente meteorologice extreme, informează AFP. La fel ca în restul lumii, oamenii de știință estimează că schimbările cl

Planeta 26-08-2026 14:15

Cel puțin 384 de călători, dintre care 291 de cetățeni străini, dispăruți în inundațiile din Nepal

Cel puțin 384 de călători, dintre care 291 de cetățeni străini au fost dați dispăruți după inundațiile produse în regiunea graniței dintre Nepal și Tibet, conform consiliului de turism al țării, transmite miercuri Reuters. Dintre cetățenii străini dispăruți, 105 sunt de naționalitate indiană. Cel puțin 9 persoane au murit în

Planeta 26-08-2026 13:32

Opt morți în inundațiile din Nepal

Armata nepaleză a intervenit miercuri cu elicoptere după ce o viitură fulgerătoare masivă a măturat satele aflate de-a lungul albiei unui râu din națiunea himalayană, ucigând opt persoane și paralizând infrastructura rutieră și energetică în zonele din apropierea Tibetului, transmite Reuters. Dincolo de graniță, Tibetul

Planeta 26-08-2026 10:58

Nepalul în alertă după inundațiile grave produse în nordul țării

Autoritățile nepaleze au anunțat miercuri desfășurarea de resurse de salvare de urgență în urma inundațiilor masive din nordul țării, pentru care nu a fost disponibilă o evaluare imediată a pagubelor, transmite AFP. 'Nu avem încă o evaluare precisă a pagubelor, dar inundațiile sunt masive și probabil au afectat multe zone locui