logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Prețul aluminiului explodează pe fondul unor atacuri ce au afectat marile topitorii din Golful Persic (analiză)

Image

Prețul aluminiului a atins niveluri record în ultimii patru ani, alimentat de tensiunile geopolitice, dar și de rezervele industriale reduse, în condițiile în care Strâmtoarea Ormuz reprezintă un punct de trecere pentru aproximativ 5,5 milioane de tone de aluminiu primar anual, respectiv aproape 9% din producția globală, relevă o analiză a XTB România, remisă joi AGERPRES.

'În timp ce războiul din Orientul Mijlociu generează pierderi pentru numeroase industrii, aluminiul se numără printre materiile prime care a avut o evoluție pozitivă în această perioadă. Prețul metalului a atins niveluri record pentru ultimii patru ani, alimentat de tensiunile geopolitice, dar și rezervele industriale reduse. Pe măsură ce atacurile aeriene și perturbările din transportul maritim zguduie Orientul Mijlociu, lanțul global de aprovizionare pentru acest metal al 'tranziției verzi' se confruntă cu cea mai importantă încercare din ultimul deceniu. Astfel, de la începutul acestei săptămâni, aluminiul a avansat cu aproximativ 8% până în timpul sesiunii de astăzi, atingând un maxim local la 3.527 dolari pe tonă metrică', arată Radu Puiu, analist financiar în cadrul XTB România.

De asemenea, aluminiul de la Bursa de Metale din Londra (LME) a înregistrat o creștere de aproximativ 10% în decursul lunii martie și a ajuns la un preț recent de aproape 3.450 de dolari pe tonă metrică. Principalul catalizator îl reprezintă o serie de atacuri care afectează marile topitorii din Golful Persic, în special instalațiile operate de Aluminium Bahrain (Alba) și Emirates Global Aluminium (EGA).

Deși companiile încă evaluează amploarea totală a pagubelor, Alba a semnalat deja reduceri de capacitate de aproape 20%.

'Efectele asupra producției sunt amplificate și de blocajele din Strâmtoarea Ormuz. Această cale navigabilă îngustă reprezintă un punct de trecere pentru aproximativ 5,5 milioane de tone de aluminiu primar anual, ceea ce reprezintă aproximativ 9% din producția globală. Având în vedere că peste 80% din metalul din regiune este destinat exportului, orice risc de tranzit transformă o problemă de producție regională într-un eveniment de penurie globală', explică Radu Puiu.

Potrivit sursei citate, piața emite un semnal clasic de criză cunoscut sub numele de 'backwardation'. Acest fenomen apare atunci când prețul spot (prețul de cumpărare al metalului astăzi) este cu mult mai mare decât prețul pentru livrarea peste trei luni. În prezent, această primă a sărit peste 60 de dolari pe tonă, cel mai ridicat nivel din 2007 și evidențiază dezechilibrul acut de pe piața metalului.

Comercianții plătesc această 'taxă de deficit' pe fondul dispariției principalelor plase de siguranță din piața financiară. Stocurile din depozitele LME s-au redus cu peste 60% din mai anul trecut și au coborât la cele mai scăzute niveluri de la jumătatea lui 2023. În același timp, oferta rămâne rigidă: topitoriile de aluminiu sunt mari consumatoare de energie, greu de repornit după oprire, iar eventualele avarii ale echipamentelor pot întârzia reluarea producției timp de luni întregi.

De asemenea, cererea este susținută de China, unde indicele PMI din sectorul manufacturier a urcat din nou peste 50, semnalând o expansiune. Dacă cel mai mare consumator mondial de aluminiu își accelerează din nou achizițiile într-un moment în care oferta din Golf rămâne afectată, deficitul de pe piață se va adânci rapid, subliniază analistul financiar XTB România, mai ales când întreg Occidentul depinde de doar câteva centre.

Când stocurile sunt atât de scăzute, prețurile devin volatile. Fiecare știre care vizează o întârziere a livrării sau o actualizare cu privire la o topitorie poate declanșa fluctuații importante ale prețurilor. Acest lucru creează o 'primă de risc' pentru aluminiu, pe care alte metale similare precum cuprul sau nichelul nu o au în prezent. Pentru investitori, situația pune în centrul atenției producătorii și reciclatorii care ar putea beneficia de marje mai mari, explică acesta.

În plus, aluminiul este 'coloana vertebrală' a producției moderne, având un rol esențial în transport, pentru că reduce greutatea vehiculelor electrice și cele din industria aerospațială. Mai mult, acesta este folosit frecvent și în industria ambalajelor, dar și în infrastructură, prin rețele electrice și cadre pentru panouri solare.

Pe măsură ce costurile de producție cresc, producătorii trebuie să decidă dacă absorb impactul asupra marjelor lor sau transferă costurile către consumatori. Dacă aceste șocuri de aprovizionare persistă, aluminiul ar putea deveni un factor principal al inflației 'persistente' în sectorul industrial, atenționează Puiu.

'Actuala criză arată că lumea occidentală depinde de doar câteva mari centre de producție. Golful Persic este o putere în domeniul metalelor destinate exportului, iar Strâmtoarea Ormuz este singura cale de tranziție. Pe măsură ce geopolitica revine ca principal catalizator pentru piața materiilor prime, companiile sunt forțate să reevalueze riscul. Acest lucru va duce, probabil, la un mediu de prețuri mai ridicate pentru o perioadă lungă, pe măsură ce companiile investesc în lanțuri de aprovizionare mai rezistente, deși mai scumpe', adaugă analistul financiar.

XTB este o companie fintech globală care oferă investitorilor individuali acces instantaneu la piețele financiare din întreaga lume prin intermediul unei platforme inovatoare de investiții online și al aplicației mobile XTB. Înființată în Polonia în 2004, compania sprijină peste 1,2 milioane de clienți la nivel global în realizarea ambițiilor lor investiționale.

Platforma de investiții online permite clienților XTB să tranzacționeze peste 6.700 de instrumente, inclusiv acțiuni, ETF-uri, CFD-uri bazate pe perechi valutare, mărfuri, indici, acțiuni, ETF-uri și criptomonede.

Odată cu lansarea recentă a Planurilor de investiții, un produs de investiții pasive pe termen lung, clienții pot acum debloca potențialul în creștere al ETF-urilor și își pot diversifica portofoliile în mod eficient. Pe piețele cheie, oferim rate ale dobânzii pentru fondurile neinvestite, permițând investitorilor să își pună banii la lucru și să beneficieze chiar și atunci când nu investesc activ.

În plus, platforma oferă o bibliotecă extinsă de materiale educaționale, videoclipuri, webinarii și cursuri pentru a ne ajuta clienții să devină investitori mai buni, indiferent de experiența lor în tranzacționare, iar echipa de servicii pentru clienți oferă asistență în 18 limbi și este disponibilă 24/5 prin e-mail, chat sau telefon.

XTB are peste 1.000 de angajați. Cu sediul central în Polonia, compania are birouri în mai multe țări, inclusiv Marea Britanie, Germania, România, Spania, Republica Cehă, Slovacia, Portugalia, Franța, Dubai și Chile. Din 2016, acțiunile XTB sunt listate la Bursa din Varșovia. AGERPRES/(AS - redactor: Oana Tilică, editor: Mariana Nica, editor online: Ada Vîlceanu)

Afisari: 380

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Intern 21-07-2026 22:36

MIPE: România nu a transmis Comisiei Europene documentul privind Politica de Coeziune 2028-2034 și nu a încălcat niciun termen

Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene (MIPE) respinge informațiile apărute în spațiul public potrivit cărora ar fi transmis Comisiei Europene documentul privind programarea Politicii de Coeziune 2028-2034, precizând că nu a încălcat niciun termen referitor la transmiterea documentului. 'MIPE nu a trimis Comisie

Economic Intern 21-07-2026 22:13

Ministerul Muncii: Decizia Curții de Apel București nu împiedică dialogul social privind viitoarea lege a salarizării

Ministerul Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale (MMFTSS) susține că hotărârea Curții de Apel București privind suspendarea demersurilor legate de viitoarea lege a salarizării nu împiedică desfășurarea consultărilor cu partenerii sociali și a activităților de fundamentare tehnică, precizând că instituția nu a inițiat un proiect de l

Economic Intern 21-07-2026 20:58

Pîslaru: 394 dintre cele 409 persoane relocate de la Dumbrava au fost integrate în servicii sociale din 20 de județe

Ministrul interimar al Muncii, Dragoș Pîslaru, a anunțat marți că, din cele 409 persoane vulnerabile relocate de la centrul din Dumbrava, 394 au fost integrate în servicii sociale din 20 de județe, 15 sunt internate în unități medicale, iar trei persoane au decedat. ''Așa cum am promis, monitorizez constant situația ș

Economic Intern 21-07-2026 19:50

Bursa de la București a închis în creștere pe toți indicii ședința de marți; rulajul s-a apropiat de 200 de milioane de lei

Bursa de Valori București (BVB) a închis în creștere pe toți indicii ședința de marți, iar valoarea totală a tranzacțiilor a fost de 198,61 milioane de lei (37,91 milioane de euro). Principalul indice al Bursei de Valori București, BET, care arată evoluția celor mai lichide 20 de companii, s-a apreciat cu 2,15%, până la 35.71

Economic Intern 21-07-2026 18:07

Sindicatul TAROM solicită demiterea Consiliului de Administrație: Compania a ratat țintele financiare asumate în planul de restructurare

Sindicatul Unit TAROM (SUT) solicită ministrului interimar al Transporturilor și Infrastructurii, Radu Miruță, declanșarea procedurii de revocare a actualului Consiliu de Administrație al companiei și organizarea unei noi proceduri de selecție în baza OUG privind guvernanța corporativă a întreprinderilor publice, cu criterii care să asigure expertiză real

Economic Intern 21-07-2026 17:42

Pistol: Progres bun al constructorului turc Makyol pe șantierele tronsoanelor 1 și 2 ale Autostrăzii Sibiu - Făgăraș (A13)

Tronsonul 1 Boița - Avrig al Autostrăzii Sibiu - Făgăraș (A13) înregistrează un stadiu fizic de 17,19%, iar tronsonul 2 Avrig - Arpașu de Jos a ajuns la un stadiu de aproximativ 40%, informează directorul general al Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR), Cristian Pistol, pe pagina sa de Facebook.

Economic Intern 21-07-2026 17:40

Chisaliță (AEI): Infrastructura energetică offshore devine o țintă cu valoare strategică și necesită măsuri de protecție adaptate noilor amenințări

Infrastructura energetică offshore devine o țintă cu valoare strategică și necesită măsuri de protecție adaptate noilor amenințări, acest lucru fiind cu atât mai relevant în contextul în care producția din Neptun Deep este programată să înceapă în 2027, iar România devine - poate - un jucător foarte important, transmite președintel

Economic Intern 21-07-2026 17:34

SLN: Navigatorii sunt victime ale războaielor pe care nu le-au ales, nu sunt combatanți

Sindicatul Liber al Navigatorilor (SLN) face un apel către Organizația Națiunilor Unite (ONU), Organizația Maritimă Internațională (IMO), Organizația Internațională a Muncii (ILO) și către toate statele implicate să ia măsuri urgente pentru garantarea siguranței navigației civile și protejarea navigatorilor aflați în zone de conflict. &#

Economic Intern 21-07-2026 17:17

Consiliul Concurenței a amendat Euro Parts Distribution și 15 francizați cu aproape 4,5 milioane de lei

Consiliul Concurenței a amendat compania Euro Parts Distribution SRL și 15 francizați ai rețelelor de franciză epiesa.ro și targuldepiese.ro cu aproape 4,5 milioane de lei pentru stabilirea prețurilor de revânzare a pieselor și accesoriilor pentru autovehicule, în urma unei investigații care a vizat perioada 2018-2023. Potrivit unu

Economic Intern 21-07-2026 16:38

CMSU: Există rezerve de atenuare a viiturilor la barajele Paltinu și Măneciu;s-a dispus evacuarea din acumulările Golești și Râușor

Reprezentanții Administrației Naționale 'Apele Române' (ANAR) au informat, marți, în cadrul ședinței extraordinare a Comitetului ministerial pentru situații de urgență (CMSU) al Ministerului Mediului, Apelor și Pădurilor (MMAP), că există rezerve de atenuare a viiturilor la barajele Paltinu și Măneciu, precum și că s-a dispus evacuarea din acumulă

Economic Intern 21-07-2026 15:50

Începe elaborarea planului de vaccinare împotriva pestei micilor rumegătoare; campania debutează în județele Constanța și Tulcea

Autoritățile veterinare române elaborează un plan de acțiune detaliat pentru vaccinarea împotriva pestei micilor rumegătoare, în urma acordului de principiu primit de la Comisia Europeană, documentul fiind transmis oficial spre analiză Grupului de experți comunitari pentru intervenții de urgență veterinară (EuVet), informează marți Autoritatea Națio

Economic Intern 21-07-2026 15:28

Leul s-a apreciat, marți, în raport cu principalele valute

Moneda națională s-a apreciat, marți, în raport cu euro, care a fost calculat de Banca Națională a României (BNR) la 5,2384 lei, în scădere cu 0,37 bani (-0,07%) față de cotația precedentă, de 5,2421 lei. De asemenea, leul a câștigat teren în fața dolarului american, care a fost cotat la 4,5850 lei, în scăde

Economic Intern 21-07-2026 15:01

CFR SA a semnat contracte de 957 de milioane de lei,pentru modernizarea semnalizării feroviare din regionalele Cluj și Timișoara

CFR SA a semnat, marți, două contracte, a căror valoare totală depășește 957 milioane de lei, ce vizează modernizarea instalațiilor de semnalizare de pe mai multe sectoare feroviare aflate pe raza Sucursalelor Regionale de Căi Ferate Cluj și Timișoara, precum și realizarea centralizărilor electronice în șase stații de cale ferată de pe raza SRCF Cluj.

Economic Intern 21-07-2026 14:56

CONAF: 357 de cetățeni ucraineni au absolvit cursuri gratuite de limba română în cadrul unui proiect cu ICR

Un număr de 357 de cetățeni ucraineni, din 666 de participanți, au absolvit cele două sesiuni gratuite de cursuri de limba română din cadrul proiectului Empowering Hope, cursuri organizate de Institutul Cultural Român (ICR), în parteneriat cu Confederația Națională pentru Antreprenoriat Feminin (CONAF), între septembrie 2025 și aprilie 2026.

Economic Intern 21-07-2026 14:48

Autoritatea Navală Română: Incendiul la petrolier nu implică un risc pentru turiști, populație sau activitățile desfășurate pe litoral

Incendiul produs la bordul navei Gas Lisbon este monitorizat permanent de autoritățile competente și nu există niciun risc pentru turiști, populație sau activitățile desfășurate pe litoralul românesc, avându-se în vedere poziția acesteia, la aproximativ 14 mile marine de țărm, starea sa actuală și a încărcăturii sale, a anunțat Autoritatea Nav