Principele Radu: Palatul Elisabeta găzduiește, pentru prima dată, o după-amiază dedicată ospitalității
Principele Radu a afirmat, luni seară, la Palatul Elisabeta, că prin găzduirea unei seri dedicată Hospitality Culture Institute se scrie o nouă pagină în istoria 'multiseculară dintre ospitalitatea românească și Coroana Română'.
'Este pentru prima dată când Palatul Elisabeta găzduiește o după-amiază a Palatului dedicată ospitalității, în mod special Institutului Cultural al Ospitalității românești și Galei Anuale căreia i-am acordat patronajul cu ceva timp în urmă. (...) Am apreciat foarte mult evenimentul dumneavoastră anual. El a fost minunat pregătit la Ateneul Român, pe urmă la Opera Națională și vorbește de la sine despre aspirațiile pe care le aveți, despre potențialul pe care-l reprezentați și despre momentul la care se află, după o întârziere de câteva decenii, această industrie, care merita mult mai mult decât atât încă de la începutul anilor '90', a spus Principele Radu la evenimentul desfășurat în Sala Regilor.

Principele le-a transmis reprezentanților industriei ospitalității prezenți la Palatul Elisabeta că sunt primii musafiri după încheierea lucrărilor de renovare.
'Astăzi, dumneavoastră sunteți primii musafiri care se bucură de încheierea renovării palatului în toate spațiile lui de la parter, spațiile publice. A fost o întreprindere dificilă fiindcă sunt momente foarte grele financiar în România, dar de la prima sală, cea cu corăbii, unde musafirii pășesc în palat, continuând cu Salonul Mihai I, acolo unde se face primirea oficialităților, Galeria de Artă, Salonul Alb, Biroul Majestății Sale, Sala Regilor, Salonul de Marmură, Scările de Marmură și Sufrageria Mare, toate au fost, rând pe rând, renovate și refăcute să fie așa cum și-ar fi dorit strămoșii noștri să fie, dacă ar fi astăzi printre noi', a mai spus ASR Radu.

Florin Maxim, fondator al Hospitality Culture Institute, a mulțumit pentru invitație și a amintit că ziua în care industria ospitalității are o zi dedicată la Palatul Elisabeta are o semnificație aparte.
'Astăzi este prima dată în zece ani de când face lucrul acesta, când pot să spun că ceea ce am visat și ceea ce am văzut acum zece ani s-a împlinit, în sensul în care pe lângă valoare, munca noastră, a tuturor, a industriei a căpătat sens. Ziua în care industria ospitalității are o zi dedicată la Palatul Elisabeta cumva face ca toate aceste lucruri către care cu toții am năzuit și spre care cu toții ne-am îndreptat să aibă o semnificație aparte. Suntem acolo unde industria, așa cum Alteța Sa Regală a spus-o de la bun început, poate că merita să fie după anii '90 o industrie care să reprezinte cu mândrie și România să se fălească cu această industrie a ospitalității', a afirmat Florin Maxim.
El a precizat că toți oamenii care lucrează în industria ospitalității trebuie să mențină standardul și trebuie să facă pași înainte.
'Avem multe proiecte, trebuie să devenim vizibili pe plan internațional, prima dată pe plan european, avem împreună un proiect și mulțumim familiei regale că ne susține în acest proiect, acela de a aduce Ghidul Michelin în România, facem pași în această direcție, și sperăm ca într-un viitor cât se poate de apropiat să și reușim acest lucru', a precizat fondatorul Hospitality Culture Institute.

La eveniment au luat parte reprezentanți ai industriei ospitalității din România, companii și personalități din domeniu, precum și câștigători ai proiectului Romanian Hospitality Awards, unul dintre cele mai importante programe de recunoaștere a excelenței din sectorul HoReCa.
'Romanian Hospitality Awards', organizat anual de Hospitality Culture Institute, se desfășoară sub Înaltul Patronaj al Majestății Sale Margareta, Custodele Coroanei, și premiază performanța din domenii precum restaurante, hoteluri, gastronomie sau antreprenoriat în ospitalitate. AGERPRES/(AS - redactor: Petronius Craiu, editor: Florin Marin, editor online: Simona Aruştei)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Vreme călduroasă în Capitală și disconfort termic ridicat, în următoarele trei zile
Temperaturile maxime în Capitală vor atinge 31 - 32 de grade luni și marți, în timp ce miercuri vor coborî în jur de 30 de grade, iar disconfortul termic va fi ridicat, potrivit prognozei speciale emisă de Administrația Națională de Meteorologie (ANM) pentru intervalul 22 iunie, ora 10:30 - 24 iunie, ora 21:00. Luni, vremea va fi căldur
Bihor: Fetiță de 9 ani, electrocutată într-un spațiu de divertisment, la Băile Felix; Protecția Consumatorilor face verificări
O fetiță de nouă ani s-a electrocutat, duminică seara, într-un spațiu de divertisment din Băile Felix, și a fost internată în spital, pentru monitorizare medicală. Verișoara ei, de 11 ani, care a intervenit să o ajute, a fost de asemenea transportată la spital, dar a fost externată. Incidentul a avut loc în incinta Ștra
INHGA: Cod galben de inundații pentru 14 bazine hidrografice, până marți dimineața
Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor a emis o atenționare Cod galben de inundații pentru 14 bazine hidrografice, care a intrat în vigoare luni, la ora 12:00 și e valabilă până marți la ora 9:00. Sunt vizate de atenționare bazinele hidrografice Someș, Barcău, Crișul Repede, Crișul Negru, Crișul Alb, Mureș, Bega Veche, Bega, Timi
Zona de munte, sudul Banatului, vestul și nordul Olteniei, sub Cod galben de ploi torențiale, marți
Zona de munte, sudul Banatului, vestul și nordul Olteniei se vor afla pe parcursul zilei de marți sub o atenționare meteo Cod galben de instabilitate atmosferică și averse însemnate cantitativ, potrivit Administrației Naționale de Meteorologie (ANM). Astfel, în intervalul orar 12:00 - 21:00, în zona de munte, sudul Banatului, vestul și nordul
ANM: Averse torențiale și furtuni în 22 de județe din vest, sud-vest și centrul țării pe parcursul zilei de luni
Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis o atenționare meteo Cod galben de instabilitate atmosferică și averse însemnate cantitativ pe parcursul zilei de luni în zona de munte și în județe din Banat, Crișana, Oltenia, cea mai mare parte a Transilvaniei și nord-vestul Munteniei. Atenționarea a intrat în vigoare la ora 12:00 ș
Informare meteo de vreme călduroasă în toată țara până miercuri seara; Cod galben de caniculă în 12 județe, luni
Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis luni o nouă informare de vreme călduroasă și disconfort termic valabilă în toată țara până miercuri seara și o atenționare Cod galben de temperaturi deosebit de ridicate și disconfort termic accentuat, pe parcursul zilei de luni, ce vizează 12 județe din nord-vest, centru, sud și nord-estul țării.
Argeș: Patru copii și doi adulți, transportați la spital după un accident produs la ieșirea de pe autostrada A1
Patru copii și doi adulți au transportați la spital, luni, după un accident produs la ieșirea de pe autostrada A1, în zona municipiului Curtea de Argeș. Potrivit informațiilor comunicate de Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Argeș, în evenimentul rutier au fost implicate două autoturisme. Pompierii au intervenit cu două a
Arad: Irigațiile în zona Păuliș, oprite peste vară pentru lucrări de betonare a canalului
Irigarea terenurilor agricole din zona Păuliș - Vladimirescu nu se va putea face peste vară, pentru că în următoarea perioadă încep lucrările de impermeabilizare prin betonare a 2,7 kilometri din canalul în care este pompată apa din Mureș, proiect de 6,7 milioane de lei plus TVA. Directorul Filialei Arad a Agenției Naționale de Îmbunătă
Buzău: Copiii experimenteză jocurile copilăriei părinților, la ludoteca din curtea Muzeului Județean
Biblioteca Județeană 'V. Voiculescu' va deschide pentru copii 'Ludoteca din grădină' în curtea interioară a Muzeului Județean Buzău, un spațiu în care cei mici vor putea experiment jocurile copilăriei părinților, ca o alternativă de petrecere a timpului liber în timpul vacanței de vară. 'Ludoteca din grădină' va funcți
Sălaj: Opt persoane transportate la spital după un accident rutier, pe DN 1F
Opt persoane au fost transportate la spital pentru îngrijiri, în urma unui accident rutier produs, luni dimineață, pe Drumul Național 1F, în localitatea Sutor din județul Sălaj. Potrivit Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Sălaj, accidentul s-a produs după ce un autoturism care circula din direcția Zalău spre Cluj-Napoca ar fi pătruns p
Buzău: Veterinarii recomandă pregătirea prietenilor necuvântători înainte de concedii; pot dezvolta afecțiuni rare și letale
Zeci de consultații acordă zilnic medicii veterinari în perioada sezonului estival, când mulți dintre proprietari aleg să își petreacă concediile alături de patrupede în țară sau în străinătate, specialiștii atrăgând atenția că, fără o pregătire prealabilă, prietenii patrupezi pot dezvolta afecțiuni rare și potențial letale.
Olt: Un tânăr de 17 ani care s-ar fi înecat în Olteț, găsit fără viață de scafandri
Un tânăr în vârstă de 17 ani, care s-ar fi înecat duminică după amiaza în râul Olteț, la Voineasa, a fost găsit fără viață de către echipa de scafandri de la Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Olt, au informat reprezentanții instituției. El s-ar fi înecat în timp ce se scălda în
Sibiu: Accident cu patru răniți; șoferul unei mașini a părăsit locul evenimentului
Patru tineri, printre care trei minori, au fost răniți, duminică, în urma unui accident rutier înregistrat pe drumul județean DJ 106S, între localitățile sibiene Vurpăr și Roșia, iar polițiștii încearcă să-l găsească pe unul din șoferii implicați în eveniment care a părăsit locul acestuia. Potrivit Inspectoratului
Cod galben de inundații pe râuri din 12 județe, până luni dimineață
Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor (INHGA) a emis duminică o atenționare Cod galben de inundații pe râuri din 12 județe, valabilă până luni dimineața. Astfel, în intervalul 21 iunie, ora 14:00 - 22 iunie, ora 09:00, sub incidența Codului galben se află râuri din bazinele hidrografice: Someșul Mic,
UPDATE Sibiu: O femeie a murit în urma accidentului rutier dintre Veştem şi Bradu
O femeie, în vârstă de 73 de ani, a murit, duminică, în urma accidentului rutier înregistrat pe Drumul Național 1 către A1, pe tronsonul cuprins între Veștem și Bradu, a anunțat Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Sibiu. UPDATE ORA 16.09 Sibiu: O femeie a murit în urma ac







