REPORTAJ Sălaj: Uniforme pe mărimea viselor - sute de copii au sărbătorit Ziua Poliției Române la Zalău (GALERIE FOTO)
Sute de copii au luat cu asalt, miercuri, centrul municipiului Zalău, pentru a afla, direct de la 'sursă' ce înseamnă să fii polițist, cum arată un câine care caută droguri sau, pur și simplu, pentru a activa sirenele de pe autospecialele Poliției.
Centrul Zalăului s-a transformat într-un imens teren de joacă educațional, unde rigoarea legii s-a împletit armonios cu entuziasmul inocent. Sub un soare blând de primăvară, platoul central a devenit neîncăpător pentru sutele de mici 'detectivi' dornici să descopere tainele unei profesii care fascinează generații întregi.

Foto: (c) SEBASTIAN OLARU / AGERPRES FOTO
Evenimentul nu a fost doar o etalare de forțe, ci o punte întinsă către comunitate. În tradiția ultimilor ani, și de această dată, Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Sălaj a ales să sărbătorească Ziua Poliției Române în mijlocul cetățenilor pe care îi deservește, într-un loc ce oferă un spațiu generos și vizibilitate.

Foto: (c) SEBASTIAN OLARU / AGERPRES FOTO
Pentru 'îndrăzneala' de a fi prezenți la evenimentul de miercuri, unii copii au fost 'amprentați', alții s-au fotografiat pe motocicletă sau la volanul autospecialelor, au mângâiat-o pe Tessa, câinele antidrog al IPJ Sălaj, și au văzut, de aproape, cum arată un baston de polițist, un pistol și un scut folosite de forțele speciale din cadrul Poliției.

Foto: (c) SEBASTIAN OLARU / AGERPRES FOTO
Explicația din spatele acestei desfășurări de forțe a venit de la reprezentanții instituției, care au subliniat importanța dialogului direct cu cetățenii, încă de la cele mai fragede vârste.

Foto: (c) SEBASTIAN OLARU / AGERPRES FOTO
'Cu ocazia Zilei Poliției Române, Inspectoratul de Poliție Județean Sălaj organizează astăzi, 25 martie, Ziua Porților Deschise, un eveniment dedicat tuturor cetățenilor din județ, cu un accent special pe cei mici. Vizitatorii au ocazia să afle mai multe despre activitatea polițiștilor, responsabilitățile și provocările acestei profesii, să exploreze autospecialele și echipamentele din dotare și să interacționeze cu specialiști din structurile de Ordine Publică, Rutieră, Criminalistică, Serviciul pentru Acțiuni Speciale, Pregătire Profesională, Biroul pentru Protecție Animalelor, Siguranță Școlară și Prevenirea Criminalității. Evenimentul include și prezentări tematice, oferind o imagine clară asupra muncii polițiștilor. Suntem încântați să le oferim vizitatorilor o experiență interesantă și utilă, care să apropie comunitatea de activitatea Poliției', a declarat, pentru AGERPRES, inspector de poliție Beatrice Milonean, purtător de cuvânt al IPJ Sălaj.

Dincolo de dotările tehnice, sufletul evenimentului a fost dat de poveștile personale. Una dintre ele este cea a Anastasiei, o fetiță care a demonstrat că vocația nu are vârstă.

Foto: (c) SEBASTIAN OLARU / AGERPRES FOTO
Chiar dacă are doar patru ani, Anastasia a savurat din plin ziua de miercuri. Cu acordul părinților, a renunțat la ziua de grădiniță, și-a îmbrăcat uniforma de polițist pe care i-a comandat-o chiar lui Moș Crăciun și a venit să participe la eveniment, integrându-se rapid printre 'colegele' ei, polițiste în cadrul IPJ Sălaj.

Foto: (c) SEBASTIAN OLARU / AGERPRES FOTO
Împreună cu ele, cu șapca trasă pe ochi și un zâmbet larg pe față, a împărțit copiilor bomboane și alte mici cadouri și, nu în ultimul rând, a fost vedeta unor sesiuni de fotografie.
Mama micuței a explicat, cu emoție, cum pasiunea pentru uniformă a devenit o tradiție de familie.

Foto: (c) SEBASTIAN OLARU / AGERPRES FOTO
'Anul trecut, de Crăciun, Anastasia nu i-a cerut Moșului jucării, ci o uniformă de polițist. Nu a fost ceva neobișnuit pentru familia noastră, deoarece fratele este jandarm și cumnata polițistă. Astăzi, pentru că tot am avut zi liberă, nu am dus-o nici pe ea la grădiniță și am venit să sărbătorim Ziua Poliției, prilejul ideal pentru a purta uniforma primită de la Moș Crăciun', a precizat aceasta, pentru AGERPRES.
Printre 'vedetele' zilei s-a numărat și câinele Tessa, o femelă de un an și jumătate, dresată pentru a căuta droguri. Astăzi, nu și-a îndeplinit atribuțiile de serviciu ci, mai degrabă, s-a lăsat mângâiată de copii și a făcut demonstrații de dresaj, sub bagheta agentului de poliție Andreea Avram.

Foto: (c) SEBASTIAN OLARU / AGERPRES FOTO
Prezent la eveniment, prefectul județului Sălaj, Claudiu Bîrsan, a ținut să puncteze importanța calităților umane în această profesie de risc.
'Apreciez activitatea pe care polițiștii au făcut-o azi, la fel cum apreciez deschiderea și transparența de care dau dovadă. De asemenea, apreciez profesionalismul din activitatea de zi cu zi, abnegația și dăruirea de care dau dovadă atunci când își exercită profesia. Știm cu toții că este o profesie nu lipsită de riscuri, în care ai nevoie de curaj și eu cred că polițiștii din Sălaj, și numai, au toate aceste calități', a declarat Claudiu Bîrsan.

Foto: (c) SEBASTIAN OLARU / AGERPRES FOTO
Ziua s-a încheiat sub ecoul sirenelor folosite de această dată pentru bucurie, lăsând în urmă o imagine a Poliției mult mai apropiată de sufletul comunității și, probabil, câteva zeci de viitoare cariere schițate în mintea copiilor care au purtat, fie și pentru un minut, cascheta de polițist. AGERPRES/(A - redactor: Sebastian Olaru, editor: Karina Olteanu, editor online: Ada Vîlceanu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
INHGA: Cod galben de inundații pe râuri din 20 de județe, de sâmbătă după-amiaza
Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor (INHGA) a emis, vineri, o atenționare Cod galben de inundații și posibile depășiri ale Cotelor de atenție, valabilă, sâmbătă și duminică, pe râuri din 20 de județe. Conform prognozei de specialitate, în intervalul 16 mai, ora 14:00 - 17 mai, ora 16:00, se pot produce torenți și pâ
Președintele Poloniei a vizitat sanctuarul de urși de la Zărnești și l-a adoptat simbolic pe Batyr
Președintele Poloniei, Karol Nawrocki, a vizitat Libearty Zărnești, unde a adoptat simbolic un urs, a anunțat, vineri, Asociația 'Milioane de Prieteni', administratorul sanctuarului de urși. 'Faptul că președintele Poloniei a ales să vină la AMP Libearty pentru a vedea cu ochii lui activitatea noastră înseamnă enorm pentru noi. Sanctuarul nu
Corneliu Ștefan (președintele CJ): S-a făcut dreptate, Babele și Sfinxul aparțin județului Dâmbovița
Președintele Consiliului Județean (CJ) Dâmbovița, Corneliu Ștefan, a declarat vineri, după decizia instanței privind disputa cu județul Prahova referitoare la apartenența administrativ-teritorială a zonei Babele - Sfinxul că s-a făcut dreptate. El a punctat că 'Babele și Sfinxul rămân acolo unde le este locul: pe teritoriul județului nostru'
Primăria Tulcea intenționează să reorganizeze societatea de apă și canalizare
Primăria municipiului Tulcea solicită Ministerului Investițiilor și Proiectelor Europene (MIPE) un răspuns tranșant privind derularea proiectelor de îmbunătățire a infrastructurii de apă și canalizare din oraș derulate de societatea Aquaserv SA prin Asociația de dezvoltare intercomunitară a infrastructurii de apă și canalizare și se gândește la reorganizarea soci
Vremea devine instabilă și se răcește accentuat în București, în weekend
Vremea devine instabilă iar temperaturile vor fi în scădere în weekend, la nivelul Municipiului București, informează Administrația Națională de Meteorologie (ANM). Potrivit estimărilor, în intervalul 16 mai, ora 9:00 - 17 mai, ora 9:00, în Capitală, vremea va fi caldă, dar va deveni instabilă. Cerul va fi variabil, cu înnorări te
ANM: Cod galben de vreme instabilă în 19 județe și în București, sâmbătă și duminică
Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis, vineri, o atenționare Cod galben de instabilitate atmosferică accentuată, valabilă sâmbătă și duminică în 19 județe și în București. Potrivit meteorologilor, în intervalul 16 mai, ora 14:00 - 17 mai, ora 12:00, în sudul Crișanei, Banat, Oltenia, în cea mai mare parte a Mu
Maramureș: Sighetu Marmației marcheză 700 de ani de atestare documentară cu parade în costume medievale și concerte
Municipiul Sighetu Marmației marcheză 700 de ani de atestare documentară cu parade în costume medievale și concerte, organizate la sfârșitul acestei săptămâni. Purtătorul de cuvânt al Primăriei municipiului Sighetu Marmației, Mirela Buftea, a declarat vineri, pentru AGERPRES, că majoritatea evenimentelor sunt organizate în aer lib
Buzău: Un mort și un rănit în urma unui accident produs pe A7; trafic dirijat
O persoană a murit și alta a fost rănită într-un accident rutier produs, vineri, pe autostrada A7, la kilometrul 62, după ce mașina în care se aflau a intrat în coliziune cu glisiera mediană, informează Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Buzău. Potrivit sursei citate, impactul s-a soldat cu rănirea șoferului și cu decesul pasageru
Argeș: Bărbat găsit mort în scara unui bloc; cauza probabilă a decesului - căderea de la înălțime
Un bărbat a fost găsit mort, vineri, în scara unui bloc de locuințe din orașul Mioveni, polițiștii efectuând cercetări pentru stabilirea împrejurărilor în care s-a produs decesul. Potrivit unei informări transmise de Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Argeș, la fața locului a intervenit și un echipaj medical, care a confirmat deces
Sector 1: Piață volantă cu produse tradiționale românești, în weekend, în Amzei, lângă Teatrul 'Ion Creangă'
O piață volantă cu produse tradiționale românești va fi organizată începând de vineri până duminică în zona Amzei, lângă Teatrul 'Ion Creangă'. Evenimentul este organizat de Primăria Sectorului 1 și va aduce produse proaspete direct de la producători locali, din ferme și grădini. Vizit
ISU Cluj și Mureș au derulat un exercițiu de amploare - a fost simulat un accident cu 14 victime
ISU Cluj și ISU Mureș au derulat, joi, un exercițiu de amploare ca urmare a unui prezumptiv accident, soldat cu 14 victime și declanșarea Planului Roșu de Intervenție. 'Astăzi a avut loc un exercițiu de amploare în proximitatea Autostrăzii A3, între comuna Chețani și municipiul Câmpia Turzii. Exercițiul a fost realizat &i
Prahova: Au început lucrările de stabilizare a zonei afectate de alunecarea de teren de la ieșirea din Câmpina spre DN 1
Lucrările de stabilizare a zonei afectate de alunecarea de teren care s-a produs pe DJ 101R, la ieșirea din municipiul Câmpina spre DN 1, au fost demarate, intervenția presupunând lucrări complexe de stabilizare și consolidare a terenului. 'La doar patru zile de la demararea lucrărilor de stabilizare a zonei afectate de aluneca
Sălaj: Șofer din Botoșani, decedat într-un accident pe DN 1C
Un bărbat în vârstă de 33 de ani, din Botoșani, a murit, joi, într-un accident produs pe drumul național DN 1C, între localitățile Rus și Glod, după ce, aflat la volanul unei autoutilitare, a pătruns pe sensul opus de circulație, intrând în coliziune frontală cu o altă autoutilitară. 'Astăzi (joi - n.r.)
Sibiu: A fost reluată deszăpezirea Transfăgărășanului; stratul de zăpadă depășește pe alocuri trei metri
Drumarii continuă lucrările de deszăpezire pe DN7C - Transfăgărășan, între Bâlea Cascadă și Bâlea Lac în județul Sibiu, unde stratul de zăpadă depășește pe anumite porțiuni doi - trei metri, a anunțat joi, Direcția Regională de Drumuri și Poduri (DRDP) Brașov. 'Pe traseul dintre Bâlea Cascadă și Bâlea La
Hunedoara: Turiștii sunt așteptați la Festivalul Narciselor, la poalele Retezatului, în Sălașu de Sus
Mii de narcise sălbatice au înflorit într-o poiană de la poalele Retezatului, în comuna Sălașu de Sus, prilej pentru autoritățile locale de a organiza, la acest sfârșit de săptămână, o nouă ediție a Festivalului Narciselor. 'Festivalul Narciselor este una dintre cele mai importante manifestări organizate &icir









