Criză combustibili/Măsuri adoptate la nivel internațional pentru combaterea creșterii prețurilor la combustibili (grupaj)
Ostilitățile lansate de Statele Unite și Israel împotriva Iranului începând cu 28 februarie au stârnit îngrijorări privind creșterea prețurilor la nivel mondial, în special din cauza creșterii costului hidrocarburilor ca urmare a închiderii Strâmtorii Ormuz, prin care trece o mare parte din exporturile de petrol și gaze ale țările din Golful Persic.
În acest context, mai multe state europene au adoptat măsuri pentru a atenua impactul creșterii prețurilor la carburanți asupra populației și economiei, în timp ce organizațiile internaționale din sectorul energetic au emis recomandări pentru reducerea consumului de petrol.
* Spania: Măsuri de cinci miliarde de euro pentru a contracara impactul economic al războiului din Iran
Guvernul Spaniei a propus în 20 martie măsuri în valoare de cinci miliarde de euro (5,80 miliarde de dolari), pentru a contracara impactul economic al conflictului din Orientul Mijlociu asupra prețurilor locale la energie, transmite Reuters.
Măsurile, care trebuie aprobate de Parlament, includ reducerea TVA la facturile la energie electrică la 10%, reducerea prețurilor combustibilului cu până la 30 cenți pe litru și acordarea unei subvenții pentru combustibil de 20 cenți pe litru în sectoarele agricultură și transporturi, care sunt unele din cele mai expuse la majorarea semnificativă a prețurilor energiei provocată de război.
* Italia a redus accizele la combustibili pentru a contracara creșterea prețurilor energiei
Guvernul italian a aprobat, în data de 18 martie, o reducere temporară a accizelor la combustibil, în încercarea de a-i ajuta pe cetățeni să facă față prețurilor mai mari la pompă provocate de conflictul din Orientul Mijlociu, transmite Bloomberg.
Prim-ministrul Giorgia Meloni declara atunci că Guvernul său a aprobat reducerea de 0,25 euro pe litru a accizelor la combustibili, o măsură care face parte dintr-un pachet mai amplu de măsuri, luate în regim de urgență ca reacție la creșterea prețurilor la energie.
Măsurile valorează sute de milioane de euro și vor fi în vigoare doar pentru o perioadă limitată de timp, a precizat vicepremierul Matteo Salvini.
În paralel cu reducerea accizelor, Guvernul italian a cerut și companiilor petroliere să limiteze prețurile la pompă, cu un plafon de 1,90 euro pentru litrul de motorină. Salvini a arătat că Guvernul ar putea lua în considerare și impozitarea profiturilor suplimentare realizate de companiile energetice care vând combustibil la un preț mai mare.
Reducerea temporară a accizelor va diminua taxele pe combustibili cu 0,25 euro pe litru la motorină și benzină și cu 0,19 euro pe kilogram pentru gazul petrolier lichefiat. Guvernul de la Roma va introduce, de asemenea, o scutire temporară de taxe pentru sectorul transportului rutier și una separată pentru industria pescuitului.
Noile măsuri au intrat în vigoare în 19 martie și vor dura 20 de zile, potrivit anunțului Guvernului de la Roma.
* Guvernul german vrea să oblige companiile petroliere să justifice majorările de prețuri
Guvernul german a prezentat săptămâna aceasta Parlamentului un proiect de lege destinat înăspririi controalelor asupra prețurilor combustibililor, solicitând companiilor petroliere suspectate de creșterea exagerată a prețurilor să demonstreze că au acționat 'legal', informează AFP.
Autoritatea pentru Concurență din Germania își va consolida resursele pentru a 'monitoriza și opri rapid creșterea exagerată a prețurilor în sectorul comerțului angro', a anunțat ministrul Economiei, Katherina Reiche, într-o conferință de presă organizată în 17 martie. Prețurile combustibililor la pompă 'au crescut mult mai puternic decât media europeană', iar sectorul 'nu a oferit o explicație deosebit de convingătoare' pentru această creștere, a subliniat Katherina Reiche.
Katherina Reiche a anunțat în 17 martie eliberarea unei părți din rezervele strategice de combustibili ale Germaniei și interdicția ca benzinăriile să majoreze prețurile mai mult de o dată pe zi.
* Austria reduce taxa pe combustibil pentru a contracara impactul războiului din Iran asupra prețurilor
Coaliția aflată la guvernare în Austria a anunțat în data 18 martie că va reduce temporar taxa pe benzină și motorină și va limita marjele comercianților cu amănuntul, pentru a atenua efectul asupra consumatorilor al creșterii prețurilor petrolului în urma războiului din Iran, transmite Reuters.
Austria va returna consumatorilor veniturile fiscale suplimentare obținute de pe urma prețurilor mai ridicate ale combustibililor prin reducerea taxei pe benzină, începând cu o reducere de cinci eurocenți pe litru, au anunțat liderii coaliției.
Legislația pentru implementarea măsurilor trebuie aprobată de Parlament, care ar urma să voteze până la 1 aprilie. Măsurile se vor derula pe parcursul acestui an, a informat Guvernul de la Viena.
'Reducem taxa pe combustibil și introducem măsuri pentru a limita marjele în ansamblul întregului lanț valoric. Aceste măsuri specifice vor reduce prețurile la motorină și benzină cu aproximativ 10 eurocenți pe litru', a afirmat cancelarul Christian Stocker.
* Franța nu are spațiul de manevră necesar pentru a reduce taxele pe energie
Guvernul francez a recunoscut în data de 18 martie că, din cauza deficitului public ridicat, care se preconizează că va rămâne la 5% din Produsul Intern Brut (PIB) în acest an, nu are o marjă de manevră bugetară pentru a contracara creșterea prețurilor la energie prin reduceri de taxe, așa cum fac alte țări europene, transmite EFE.
Purtătoarea de cuvânt a Guvernului francez, care este și ministru al Energiei, Maud Bregeon, a declarat că o potențială reducere de taxe nu este luată în considerare.
'Nu avem mijloacele necesare pentru 'oricât ar costa', a recunoscut Bregeon.
Ea a spus că ceea ce se întâmplă acum pe piața energiei electrice 'nu are nicio legătură' cu situația din 2022, odată cu invazia rusă a Ucrainei, deoarece pe atunci prețul era determinat în proporție de 70% de prețul gazelor, din cauza faptului că atunci unele dintre reactoarele nucleare ale Franței nu au putut funcționa. În consecință, Bregeon și-a exprimat convingerea că acum, când a fost restabilită funcționarea reactoarelor nucleare, care asigură 70% din producția de energie electrică, 'suntem mult mai bine protejați decât alte țări din Europa'.
* Serbia reduce accizele la combustibil
Serbia va reduce accizele la țiței cu un nivel cumulat de 60%, pentru a calma piața locală și a compensa efectele conflictului din Orientul Mijlociu, a anunțat în 20 martie președintele Aleksandar Vucic, transmite Reuters.
Săptămâna trecută, Serbia a redus accizele la combustibil cu 20% pentru a preveni creșterile de prețuri, iar Vucic a anunțat că Executivul le va reduce cu încă 40%.'Vom face asta chiar și cu prețul pierderii veniturilor statului', a declarat Vucic la o conferință de presă în Belgrad.
Din februarie 2022, Belgradul menține plafonarea prețurilor la motorină și benzină, Guvernul stabilind săptămânal prețurile. De asemenea, Serbia a decis în 19 martie să prelungească până pe 2 aprilie interdicția referitoare la exporturile de țiței și produse rafinate, pentru a-și proteja piața locală de penurie și de creșteri de prețuri provocate de războiul declanșat de SUA și Israel împotriva Iranului.
Vucic a dat asigurări că Serbia are stocate rezerve ample de motorină, benzină și gaze naturale și nu se va raționaliza combustibilul la benzinării.
* Slovacia ar putea percepe prețuri mai mari la combustibil pentru șoferii străini
Slovacia ia în considerare reglementări care să stabilească prețuri mai ridicate la motorină la pompele de combustibil pentru șoferii străini sau limitarea aprovizionării lor cu carburant, a anunțat în 17 martie premierul Robert Fico, în condițiile în care Guvernul de la Bratislava vrea să descurajeze turismul pentru combustibili, transmite Reuters.
Fico a precizat că reprezentanți ai rafinăriei Slovnaft, parte a grupului energetic maghiar MOL, au informat Executivul că în unele județe din nord, aproape de Polonia, prețurile mai scăzute la motorină pe partea slovacă a graniței au dus la majorarea achizițiilor.
Până acum, Slovacia a evitat să ia măsuri, bazându-se pe autoreglarea din partea vânzătorilor, care pot de asemenea limita volumele.
Guvernul de la Bratislava vrea prețuri comparabile cu cele din majoritatea țărilor vecine, cum ar fi Polonia, și mai scăzute ca în Austria, a declarat Fico.
* AIE recomandă mai multă telemuncă și evitarea zborurilor cu avionul, pentru reducerea consumului de petrol
În 20 martie, Agenția Internațională pentru Energie (AIE) a prezentat 10 măsuri, printre care telemunca, viteze mai mici pe drumuri și evitarea călătoriilor cu avionul, pentru a reduce presiunea pe care războiul din Orientul Mijlociu o exercită asupra prețurilor și stocurilor de hidrocarburi, informează AFP.
Autoritățile, întreprinderile și chiar gospodăriile pot juca un rol în reducerea cererii de hidrocarburi și, astfel, 'atenua impactul economic asupra consumatorilor' al întreruperilor aprovizionării cu petrol legate de războiul din Orientul Mijlociu, explică organizația responsabilă de asigurarea securității aprovizionării cu energie, într-un raport publicat în 20 martie.
Prima soluție susceptibilă să diminueze consumul de combustibil și, prin urmare, consumul de petrol, este telemunca, notează AIE, care sugerează și reducerea limitelor de viteză pe autostrăzi cu cel puțin 10 kilometri pe oră și utilizarea crescută a transportului public.
Alte soluții care ar putea duce la diminuarea consumului de combustibil și, prin urmare, a consumului de petrol ar fi alternarea traficului în orașele mari, ceea ce ar trebui să contribuie la reducerea congestiei și, prin urmare, a consumului de combustibil, utilizarea în comun a mașinilor, evitarea utilizării GPL-ului pentru transport, gătitul cu electricitate, mai degrabă decât cu gaz, ori de câte ori este posibil.
La mijlocul lunii martie, AIE a decis să elibereze aproximativ 400 de milioane de barili de petrol din rezervele sale pentru a atenua creșterea prețurilor declanșată de războiul din Orientul Mijlociu. Aceasta este a șasea eliberare de petrol din rezervele strategice și, totodată, cea mai mare operațiune de acest tip realizată vreodată în istoria instituției. AGERPRES/(AS - autor: Mihaela Dicu, editor: Mariana Nica, editor online: Simona Aruştei)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Primele șase economii din UE sunt de acord cu supravegherea centralizată a piețelor financiare
Miniștrii de Finanțe din primele șase economii din Uniunea Europeană au convenit o poziție comună la propunerea Comisiei Europene privind supervizarea pieței de capital, a anunțat vineri ministrul german de Finanțe, Lars Klingbeil, transmite Reuters. Pentru a facilita fluxul de capital între cele 27 de țări ale UE, Comisia Europeană a pr
Banca Italiei: Creșterea economiei pierde din viteză, afectată de turbulențele geopolitice
Economia italiană a arătat o reziliență semnificativă în timpul șocului cu care s-a confruntat începând din 2019, dar mai recent impulsul s-a diminuat, pe fondul deteriorării cadrului geopolitic, al taxelor vamale americane și al dificultăților economice ale Germaniei, a anunțat vineri guvernatorul Băncii Centrale a Italiei, Fabio Panetta, transmite
Comisia Europeană va deschide o procedură de deficit excesiv împotriva Bulgariei
Guvernul de la Sofia a anunțat vineri că, săptămâna următoare, Comisia Europeană va deschide o procedură de deficit excesiv împotriva Bulgariei, care a înregistrat un deficit de 3,5% din PIB în 2025 și anul acesta ar urma să înregistreze un deficit de 4% din PIB, transmite EFE. 'Am vești proaste de la Bruxelle
UE estimează că are nevoie de 120 de miliarde de euro pentru a relansa producția locală de cipuri
Uniunea Europeană va face o nouă încercare de a-și relansa industria semiconductorilor, prin intermediul unei Legi a cipurilor revizuite, denumită 'Chips Act 2.0', un efort care se estimează că va necesita investiții public-private în valoare de 120 de miliarde de euro până în 2035, conform unor documente consultate de Bloomberg News.
Băncile europene ar putea elimina 20% din posturi pe fondul răspândirii AI, estimează analiștii Morgan Stanley
Răspândirea rapidă a inteligenței artificiale ar putea permite băncilor europene să își reducă efectivele de personal cu până la o cincime pe 'termen scurt', potrivit analiștilor băncii americane Morgan Stanley, transmite Bloomberg. AI va duce la creșteri estimate ale productivității de 30%, au calculat analiștii de la Morgan Stanley,
Bulgaria: Prețul gazelor naturale ar putea scădea cu 1% din iunie
Compania bulgară de stat Bulgargaz a prezentat o propunere Comisiei de reglementare în domeniul energiei și apei (EWRC) pentru o ușoară reducere a prețului gazelor naturale, începând din iunie, informează Novinite. Dacă propunerea va fi aprobată, costurile cu gazele naturale în iunie se vor situa la aproximativ 35,62 eu
SUA: Inflația a înregistrat în aprilie cel mai rapid ritm de creștere din ultimii trei ani
Un indicator al inflației urmărit cu atenție de Rezerva Federală americană a accelerat în aprilie, cel mai recent indiciu că prețurile rămân la un nivel ridicat, resimțindu-se efectele războiului din Iran, în timp ce cheltuielile consumatorilor americani au crescut moderat, transmit AP și Reuters. Departamentul Comerțului a i
Creșterea economiei SUA în primul trimestru a fost revizuită în jos, la 1,6%
Creșterea economiei SUA în primul trimestru din 2026 nu a fost atât de solidă cum s-a crezut inițial, iar avântul este pe cale să încetinească în acest trimestru, după ce războiul din Iran a dus la majorarea prețului benzinei și a afectat bugetele gospodăriilor, transmite Reuters. Prima economie a lumii a înregistrat o creșt
UE trebuie să dezvolte o strategie economică multianuală pentru a face față concurenței Chinei (raport)
Franța și Uniunea Europeană trebuie să dezvolte o ''capacitate de planificare strategică multianuală'' pentru a face față concurenței Chinei, care este angajată într-o ''cucerire industrială globală'' cu noul său plan cincinal, susține o notă publicată joi de Înaltul Comisariat pentru Strategie și Planificare (HCSP), relate
UE a amendat Temu cu 200 milioane de euro pentru că a permis vânzarea de produse ilegale
Comisia Europeană a amendat joi gigantul chinez de comerț electronic Temu cu 200 de milioane de euro, pentru că a permis vânzarea de produse ilegale către consumatorii europeni, inclusiv jucării periculoase pentru bebeluși și încărcătoare defecte, informează AFP. 'Compania nu a reușit să identifice, să analizeze și să evalueze cu promptitudine
Credibilitatea băncilor centrale este esențială în noua ordine mondială, spune Christine Lagarde
Președinta Băncii Centrale Europene (BCE), Christine Lagarde, a declarat, joi, că guvernele ar putea fi înclinate să își înăsprească controlul asupra autorităților monetare și a subliniat că menținerea independenței băncilor centrale este și mai importantă într-o ordine globală din ce în ce mai dificilă, transmite Bloomberg. Evoc&
Expatriații din Londra încearcă să se adapteze la căldura extremă fără aer condiționat (reportaj)
Vanessa Chan, care s-a mutat la Londra din Hong Kong în urmă cu trei ani, a fost uimită de căldura extremă înregistrată în capitala Marii Britanii în ultimele zile, iar șocul căldurii a fost agravat de o absență surprinzătoare a soluțiilor pentru a ajuta populația să facă față temperaturilor ridicate, transmite Bloomberg. Luni, Marea Br
Economistul-șef al BCE se așteaptă la un impact persistent asupra inflației din partea războiului din Iran
Șocul energetic provocat de conflictul din Orientul Mijlociu va avea, probabil, un impact persistent asupra inflației, chiar dacă va fi găsită o soluție rapidă la război, a declarat joi economistul-șef al Băncii Centrale Europene (BCE), Philip Lane, transmite Reuters. Chiar dacă, istoric, prețul petrolului tinde să revină la nivelurile inițiale după creșterile
AIE: Conflictul din Orientul Mijlociu modifică strategiile energetice ale statelor
Conflictul din Orientul Mijlociu obligă statele să își regândească strategiile energetice prin deschiderea de noi rute de aprovizionare și reorientarea spre resursele proprii, pentru a aborda a doua criză energetică din ultimii cinci ani, a afirmat joi Agenția Internațională pentru Energie (AIE), transmite AFP. 'Traversăm cea mai gravă criză de
Începerea negocierilor dintre Mexic și Statele Unite pentru revizuirea acordului lor comercial
Mexicul și Statele Unite au început oficial miercuri la Ciudad de Mexico negocierile pentru revizuirea Acordului Nord-American de Liber Schimb (USMCA), care se desfășoară sub presiunea amenințărilor cu taxe vamale din partea administrației președintelui american Donald Trump, notează AFP. Ministerul mexican al economiei, Marcelo Ebrard,










