#AnulNadia Parlamentul European a fost al cincilea aparat pentru mine, a afirmat Nadia Comăneci
Fosta mare campioană Nadia Comăneci a afirmat, marți, la Bruxelles, unde a fost celebrată în Parlamentul European, cu ocazia aniversării a 50 de ani de la obținerea primei note de 10 din istorie la Jocurile Olimpice, că participarea la conferința 'European Values and Excellence: The Legacy of Nadia Comăneci, 50 Years On' a fost pentru ea ca și cum ar fi concurat la un al cincilea aparat la gimnastică.
'A fost extrem de emoționant, pentru că nu mi-am dat seama că acel moment va avea un impact atât de mare, pentru cei care din întreaga lume care au crescut sau au auzit de acel 10 istoric. A fost emoționant, pentru că mi-am văzut din nou întreaga mea poveste, scurtată într-un meeting în care s-a sărbătorit excelența, perfecțiunea, un moment istoric. M-am reîntâlnit cu mulți prieteni, dar și cu oameni pe care nu i-am cunoscut până acum, care au venit și care mi-au transmis această emoție. M-am simțit ca și cum intru pe covorul de competiție, m-am gândit că urmează solul și unde este muzica. A fost al cincilea aparat pentru mine', a declarat Nadia Comăneci, la finalul conferinței care a avut loc la Parlamentul European.
'Eu cred că acest eveniment a fost enorm și sper ca impactul să fie mare, trebuie să fim conștienți de importanță sportului. Pentru că nu e important doar să câștigi medalii, ci este important pentru societate. În sport lumea vorbește aceeași limbă și întreaga planetă se adună când este vorba despre sport. Sportul reprezintă o țară, o comunitate, o cultură și sunt recunoscătoare că s-a onorat acest moment. Eu sper să fie un restart pentru generațiile de astăzi și pentru părinți, care trebuie să înțeleagă că sportul trebuie să existe', a adăugat fosta mare campioană de la Montreal.
Nadia Comăneci, care trăiește de mult timp în Statele Unite ale Americii, a afirmat că va fi implicată direct în organizarea Jocurilor Olimpice de la Los Angeles din 2028.
'Mă bucur că într-un fel voi face parte din Los Angeles 2028, dar și Oklahoma găzduiește Jocurile Olimpice. Și am norocul că locuim în ambele locuri. Am început deja colaborarea cu cei din Oklahoma și cu cei din Los Angeles, cu comisia de sportivi. Mai este foarte puțin, mai sunt doar doi ani și vrem să facem ceva spectaculos cu Casa României', a mai spus Nadia Comăneci.
Referitor la echipa națională de fotbal a României, Nadia Comăneci a spus că îi așteaptă pe 'tricolori' în SUA la Cupa Mondială și că se bucură că există posibilitatea ca Gheorghe Hagi să preia conducerea băncii tehnice a selecționatei.
'Eu le urez succes și sper să îi văd în Statele Unite la Cupa Mondială, pentru că eu îi aștept. Hagi este un om extrem de muncitor, știe exact ce trebuie să facă. Eu îl respect ca persoană, este o inspirație, așa cum este și Simona Halep și Ilie Năstase și toți ceilalți care au făcut ceva pentru sportul românesc', a mai spus Comăneci.
În vizita sa la Bruxelles, Nadia Comăneci a fost însoțită de președintele COSR, Mihai Covaliu, foști mari sportivi români precum Ana-Maria Brânză, Andreea Răducan, Cătălina Ponor, Simona Amânar, Marius Urzică, Laura Badea, Constantina Diță și Marian Drăgulescu, dar și de un grup de tinere gimnaste de la CSM Onești.
Europarlamentarul Vasile Dîncu a afirmat că marți a fost 'ziua de aur' a României în Parlamentul European și că Nadia Comăneci face o adevărată politică pentru sport.
'Este un eveniment emoționant și este o mare bucurie că noi putem să aducem excepționalitatea românească în Parlamentul European, cu atâția campioni olimpici, cu 40 de medalii de aur. A fost o zi cu adevărat fericită pentru noi românii și suntem mândri, pentru că nu întotdeauna suntem pe agenda Parlamentului European sau pe agenda Europei cu lucruri pozitive. Cred că este ziua noastră de aur, ca să spun așa. Ne bucurăm pentru că Nadia nu este doar un mare sportiv, știm foarte bine ce face pe plan mondial pentru mișcarea olimpică în general și modul în care își articulează toată activitatea este cu adevărat politică. Ea face o adevărată politică pentru sport', a declarat Dîncu.
Nadia Comăneci a avut luni în programul de la Bruxelles și o întâlnire cu președinta Parlamentului European, Roberta Metsola, căreia i-a oferit cartea 'Scrisori către o tânără gimnastă', un tricou cu autograf și o eșarfă cu simboluri românești.
La 10 iulie 2025, președintele Nicușor Dan a semnat decretul pentru promulgarea Legii privind instituirea anului 2026 ca 'Anul Nadia Comăneci', pentru a marca împlinirea a 50 de ani de la legendarele performanțe ale gimnastei române la cea de-a XXI-a ediție a Jocurilor Olimpice de vară, desfășurate în 1976, la Montreal, prima notă de 10 obținută în gimnastica mondială. În cadrul acestui proiect vor fi organizate mai multe evenimente pe perioada anului 2026, Comitetul Olimpic și Sportiv Român fiind coordonatorul acestora.
'Cu prilejul marcării Anului 'Nadia Comăneci', legendă a sportului național și mondial, autoritățile administrației publice centrale și locale, instituțiile sportive din țară, precum și organizațiile cetățenilor aparținând minorităților naționale pot organiza acțiuni și evenimente cu caracter sportiv, educativ și artistic', prevede actul normativ.
Totodată, Parlamentul, Administrația Prezidențială, Guvernul, autoritățile administrației publice locale, precum și instituțiile publice aflate în subordinea sau în coordonarea acestora pot aloca fonduri din bugetele proprii sau din alte surse atrase potrivit legii, pentru a organiza sau sprijini logistic și/sau financiar manifestările sportive, culturale, artistice, educaționale sau programele de promovare organizate în limita bugetelor aprobate.
Cea de-a XXI-a ediție a Jocurilor Olimpice de vară a rămas în istorie, pe bună dreptate, sub numele 'Olimpiada Nadiei Comăneci', fiind asociată cu perfecțiunea atinsă în gimnastica artistică de Nadia Comăneci. În premieră absolută, românca a primit nota 10 la paralele, notă care nu a putut fi afișată de tabela electronică. Aparatura electronică dedicată gimnasticii nu a avut programată și nota 10, nimeni nu a crezut că se poate atinge o asemenea cotă.
La vârsta de 14 ani, Nadia Comăneci a devenit o stea a Jocurilor Olimpice. Nu numai că a fost prima gimnastă care a obținut nota perfectă de 10 la Olimpiadă, dar a reușit această performanță de nu mai puțin șapte ori într-un singur concurs de amploarea Jocurilor Olimpice, un record istoric. A câștigat trei medalii de aur, la individual compus, la bârnă și la paralele inegale, o medalie de argint cu echipa și una de bronz, la sol.
AGERPRES (A, AS-redactor: Adrian Țone, editor: Mihai Țenea, editor online: Irina Giurgiu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Tenis: Șase români s-au calificat în optimi la Bacău (ITF)
Șase jucători români de tenis s-au calificat în optimile de finală ale turneului ITF de la Bacău (M25), dotat cu premii totale de 30.000 de dolari, Mihai Răzvan Marinescu, Ștefan Adrian Andreescu, Robert Gună, Radu David Țurcanu, Tudor Batin și Dragoș Nicolae Cazacu. Tânărul Tudor Batin (19 ani) a produs surpriza primei runde
Fotbal: FCSB i-a transferat pe jucătorii Dylan Batubinsika și Luca Stancu
Clubul de fotbal FCSB a anunțat, miercuri, transferurile fundașilor Dylan Batubinsika, ultima oară la AE Larisa, și Luca Stancu, fost jucător al formației FC Hermannstadt. 'Internaționalul congolez Dylan Batubinsika este, începând de miercuri, jucătorul nostru. Apărătorul în vârstă de 30 de ani, care va purta tricou
Fotbal: Filipe Coelho (U Craiova) - Rămânem cu sentimentul că putem să ne calificăm mai departe
Antrenorul echipei de fotbal Universitatea Craiova, Filipe Coelho, a declarat, miercuri seara, după înfrângerea din deplasare cu Levski Sofia, scor 1-0, în prima manșă a turului 2 preliminar al Ligii Campionilor, că după acest joc rămâne cu sentimentul că formația sa poate obține calificarea în faza următoare a competiției.
Fotbal: Carlos Mora (U Craiova) - Avem timp să ne gândim la returul de acasă, unde vom fi foarte puternici
Jucătorul echipei Universitatea Craiova, Carlos Mora, a afirmat, miercuri seara, după eșecul din deplasare cu Levski Sofia, scor 1-0, în prima manșă a turului 2 preliminar al Ligii Campionilor, că în retur lucrurile vor sta altfel, jucătorii olteni fiind mai puternici pe teren propriu. 'Cred că a fost un meci bun. Poate că &ici
VIDEO Fotbal: Antonio Folha (CFR Cluj) - Am jucători uimitori care mă fac să cred că vom câștiga cu Alașkert
Antrenorul echipei CFR Cluj, Antonio Folha, a declarat, miercuri, într-o conferință de presă, că Alașkert FC, adversara din prima manșă a turului secund preliminar al Conference League, este o formație dificilă, dar se bazează pe jucătorii săi 'uimitori' care sunt capabili să obțină o victorie în deplasare. 'I-am analiz
Fotbal: Laurențiu Popescu (U Craiova), după eșecul cu Levski - Cred că am fost echipa mai bună azi
Portarul echipei de fotbal Universitatea Craiova, Laurențiu Popescu, a declarat, miercuri seara, după înfrângerea din deplasare cu Levski Sofia, scor 1-0, în prima manșă a turului 2 preliminar al Ligii Campionilor, că formația sa a fost mai bună, doar că nu a reușit să înscrie. 'A fost un meci foarte greu, așa cum n
Fotbal: Cristiano Bergodi (U Cluj) - Jocurile bune cu Dinamo Kiev îmi dau încredere pentru mâine
Antrenorul echipei de fotbal Universitatea Cluj, Cristiano Bergodi, a declarat, miercuri, într-o conferință de presă, că jocurile bune făcute de formația sa cu Dinamo Kiev în Europa League îi dau încredere înaintea partidei de joi cu Brann Berger, din prima manșă a turului 2 preliminar al Conference League. 'M
Fotbal: Ionuț Negoiță - Dinamo s-a schimbat în bine de când nu mai sunt acționar
Fostul acționar al FC Dinamo, Ionuț Negoiță, a afirmat, miercuri, într-o conferință de presă, că după plecarea sa echipa s-a schimbat în bine, precizând că pentru a obține performanțe e nevoie de răbdare și timp. 'Dinamo s-a schimbat, s-a schimbat în bine. Dacă ar fi să vorbesc de cei opt ani în care am fost l
Fotbal: Președintele clubului CFR Cluj, Iuliu Mureșan, a demisionat
Președintele clubului CFR Cluj, Iuliu Mureșan, a anunțat, miercuri, prin intermediul site-ului oficial, că și-a prezentat cererea de demisie din această funcție, motivând că a ajuns la 'capătul puterilor'. 'Aș vrea să anunț că, în această dimineață, mi-am prezentat cererea de demisie. M-am întors cu inima deschisă
Auto: Cinci echipaje românești participă, în Polonia, la Campionatul European de Raliuri
Cinci echipaje românești vor concura în weekend în următoarea etapă a Campionatului European de Raliuri, care va avea loc, pe asfalt, în Polonia, speranța delegației tricolore rămânând Simone Tempestini, care, în ultimii ani, s-a clasat constant în Top 10 în competiția continentală. La două
Fotbal: Marius Baciu (FCSB) - Nu ne așteaptă o dublă simplă cu FK Auda
Antrenorul echipei de fotbal FCSB, Marius Baciu, a declarat, miercuri, într-o conferință de presă, că nu se așteaptă la o dublă simplă cu formația letonă FK Auda în turul doi preliminar al Conference League 'Am făcut niște teste, vom vedea cine va juca mâine. Dar sigur, pot apărea și jucători noi, însă nu pot să spu
VIDEO Fotbal: Filipe Coelho (U Craiova) - Levski Sofia e cel mai puternic adversar de până acum
Antrenorul echipei de fotbal Universitatea Craiova, Filipe Coelho, a afirmat, marți, într-o conferință de presă, că Levski Sofia, pe care o va întâlni în turul doi preliminar al Ligii Campionilor, este cea mai puternică adversară din acest început de sezon.
Fotbal: Clubul Petrolul Ploiești l-a transferat pe fundașul turc Atay Akgun
Clubul de fotbal Petrolul Ploiești a anunțat, marți, pe un site de socializare, transferul lui Atay Akgun, fundaș dreapta turc în vârstă de 18 ani. 'FC Petrolul Ploiești și tânărul jucător turc Atay Akgun (18 ani) au ajuns la un acord pentru un contract ce se va întinde până la finalul sezonului în curs,
Fotbal: CFR Cluj l-a transferat pe mijlocașul portughez Bruno Costa
Echipa de fotbal CFR Cluj a anunțat, marți, prin intermediul site-ului oficial, transferul mijlocașului portughez Bruno Costa, care are un palmares impresionant la FC Porto și care a fost legitimat ultima oară la formația Gimhae FC, din Coreea de Sud. 'CFRiști, vă anunțăm că începând de astăzi Bruno Costa, fotbalist portughez în vâr
VIDEO Fotbal: Rapid a învins-o cu emoții pe Sepsi OSK (1-0), în Superligă
Rapid București a învins-o pe nou-promovata Sepsi OSK Sfântu Gheorghe cu scorul de 1-0 (0-0), luni seara, în Giulești, în ultimul meci din etapa inaugurală a Superligii de fotbal. Unicul gol al partidei a fost înscris de Alexandru Pașcanu (88), cu un șut din marginea careului mic, după o fază confuză.









