Mănescu (MEDAT): România trebuie să implementeze cel puţin un instrument de e-wallet, până la finele anului 2026
România trebuie să implementeze, până la finele anului 2026, cel puţin un instrument de e-wallet, a declarat, luni, Corneliu Mănescu, director general adjunct al Direcţiei Generale Comunicaţii Electronice, Politici şi Strategii în Digitalizare din Ministerul Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului şi Turismului (MEDAT).
"Putem confirma proiectul de act normativ aferent aplicării regulamentului pe partea de criptoactive şi elemente bancare. Consiliul Naţional de Coordonare este format din BNR şi ASF, cu sprijinul altor entităţi, structuri cu atribuţii în domeniul informatic, dat fiind faptul că mare parte din toate aceste operaţiuni aferente crypto se regăsesc în spaţiul online şi atunci aceste elemente trebuie să funcţioneze îndeaproape în comun, astfel încât să putem asigura o funcţionalitate şi, bineînţeles, un regim de securitate tuturor utilizatorilor şi actorilor implicaţi în acest ecosistem. Legat de e-wallet, în perioada octombrie - decembrie 2025, au fost emise aproape 29 de acte de punere în aplicare a Regulamentului european, de completare la Regulamentul 910 privind implementarea wallet-ului şi avem un deadline pe care trebuie să-l respectăm nu numai noi, la nivelul României, ci toate statele-membre, de a implementa cel puţin un instrument de e-wallet până la finalul anului 2026. Suntem implicaţi într-un proces de discuţii, consultări cu toate părţile interesate pentru a identifica toate elementele. De fapt, trebuie să stabilim rolurile pe care trebuie să le îndeplinească fiecare structură, să stabilim modul, arhitectura acestui sistem, astfel încât el să fie funcţional, dar şi suficient de sigur, să nu creăm disfuncţionalităţi sau, cel mai grav, să creăm prejudicii", a menţionat Mănescu, la conferinţa Cybersecurity Forum.
Acesta a adăugat că România trebuie să fie pregătită cu specialişti în domeniul securităţii cibernetice, pe fondul intensificării activităţii hackerilor.
"Cred că trebuie să fim foarte, foarte pregătiţi pe zona asta de securitate cibernetică, mai ales atunci când o să avem portofelul digital. Cu siguranţă, ceea ce ne dorim noi este să încercăm să aducem sub o umbrelă de coordonare acest domeniu, astfel încât să se acorde importanţa cuvenită, să putem forma din timp specialişti în domeniul acesta, să putem avea mecanisme bine conturate, de pregătire, de training, pentru că, după cum se vede, activitatea hackerilor este una foarte intensă şi atunci trebuie să avem pregătite tot timpul contramăsuri. E adevărat că unii dintre noi lansează şi idei mai progresiste, în sensul de a fi noi cei care atacăm pe hackeri, astfel încât să le luăm timpul, în aşa fel încât să nu aibă ei timp să ne atace pe noi, dar e doar un concept la început, în faza incipientă. Să sperăm că se va dezvolta cu timpul", a spus oficialul MEDAT.
În viziunea sa, securitatea cibernetică a devenit unul dintre elementele cele mai importante în zona digitalizării.
"Securitatea cibernetică, ştim cu toţii că a devenit unul dintre elementele cele mai importante în zona digitalizării. Pe zona asta, Ministerul Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului şi Turismului are atribuţii de legiferare, de elaborare de cadru legislativ, cadru normativ, elemente care trebuie puse la punct, atunci când aplicăm regulamente europene în domeniu. Noi, ca minister, nu facem altceva decât să integrăm acele nevoi, iar în momentul în care se impune să elaborăm cadrul legislativ aferent, sunt multe elemente de care trebuie să ţinem cont", a subliniat Corneliu Mănescu.
Regulamentul (UE) 2024/1183 stabileşte că statele-membre ale Uniunii Europene (UE) trebuie ca, până cel târziu la sfârşitul anului 2026, să pună la dispoziţia cetăţenilor şi rezidenţilor cel puţin un portofel digital european certificat (EUDIW) - o soluţie care trebuie să respecte aceleaşi cerinţe tehnice şi de securitate în toată zona europeană.
Financial Intelligence organizează, luni, evenimentul de specialitate Cybersecurity Forum, în cadrul căruia vor fi dezbătute teme, precum protecţia în faţa criminalităţii cibernetice, cyberintelligence, tentative de fraudă prin Deep-Fake şi Vishing. AGERPRES/(AS - redactor: Daniel Badea, editor: Andreea Marinescu, editor online: Anda Badea)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Ministerul Finanțelor derulează în perioada 15 - 22 iunie a șasea ofertă pentru vânzarea de titluri de stat Fidelis
Ministerul Finanțelor lansează, în perioada 15-22 iunie, a șasea ofertă de titluri de stat Fidelis din acest an, care include opt emisiuni - patru în euro și patru în lei - dintre care două sunt dedicate donatorilor de sânge, potrivit unui anunț al Bursei de Valori București. Conform sursei citate, aceasta este a 37-a o
OMV Petrom investește 300 de milioane de euro într-un proiect de energie solară din Bulgaria
OMV Petrom va investi 300 de milioane de euro într-unul dintre cele mai mari proiecte solare cu stocare în baterii din Bulgaria, Gabare, a anunțat compania într-un comunicat de presă transmis, luni, AGERPRES. Proiectul, situat în regiunea Byala Slatina, include o centrală fotovoltaică cu o capacitate de aproximativ 415
Loteria Română lansează o nouă ediție 'Lozul Mirilor'
Loteria Română lansează o nouă ediție 'Lozul Mirilor', loz care poate fi achiziționat din orice agenție loto cu patru lei. Potrivit unui comunicat al Loteriei Române, cele mai mari premii care pot fi câștigate sunt în valoare de 100.000 de lei fiecare iar valoarea totală a premiilor puse în joc pentru aces
Companiile trebuie să anticipeze și să-și gestioneze integrat riscurile, într-o economie cu presiuni asupra lichidității (analiză)
Companiile trebuie să treacă de la o abordare reactivă la una bazată pe anticiparea și gestionarea integrată a riscurilor, într-un context economic marcat de volatilitate și presiuni tot mai mari asupra lichidității, potrivit unei analize realizate de o companie de management al riscului. Specialiștii companiei au evidențiat, astfel, rol
ANRMPSG acționează pentru reglementarea stocării dioxidului de carbon și îmbunătățirea accesului la date geologice
Consolidarea cadrului de reglementare pentru stocarea dioxidului de carbon (Carbon Capture, Utilization, and Storage - CCUS), precum și îmbunătățirea accesului la date geologice reprezintă direcțiile de acțiune ale Autorității Naționale de Reglementare în Domeniul Minier, Petrolier și al Stocării Geologice a Dioxidului de Carbon (ANRMPSG).
Bursa de la București a deschis în scădere prima ședință de tranzacționare a săptămânii
Bursa de Valori București a deschis în scădere ședința de luni, iar rulajul se cifra la 14,38 milioane de lei (2,7 milioane euro), după 30 de minute de la debutul tranzacțiilor. Indicele principal BET, care arată evoluția celor mai lichide 20 de companii, înregistra o depreciere de 0,54%, iar indicele BET-Plus, care arată evoluția
Badea (BNR): Serviciul datoriei limitează spațiul pentru investiții, iar reducerea primei de risc devine esențială
Cheltuielile cu dobânzile au ajuns să concureze direct resursele pentru investiții productive, iar diminuarea primei de risc printr-o consolidare fiscală credibilă este necesară pentru reducerea costurilor de finanțare și pentru susținerea creșterii economice, conform unei analize realizate de prim-viceguvernatorul BNR, Leonardo Badea. &
BCR a atras în mai puțin de 24 de ore peste un miliard de lei, printr-o nouă emisiune de obligațiuni
Banca Comercială Română (BCR) a încheiat o nouă emisiune de obligațiuni senior nepreferențiale în valoare de peste un miliard de lei, cu o maturitate de 7 ani și opțiune de răscumpărare anticipată după 6 ani. Potrivit unui comunicat al băncii, remis luni AGERPRES, aceasta este cea mai mare emisiune corporativă din 2026 de pe
DNSC: Peste 950 de experți în cybersecurity au participat la exercițiul internațional Cyber Europe 2026
Peste 950 de jucători din cele 27 de state-membre ale Uniunii Europene (UE), precum și din Elveția, Norvegia, Regatul Unit al Marii Britanii și Ucraina, au participat la exercițiul internațional Cyber Europe 2026, a anunțat Directoratul Național de Securitate Cibernetică (DNSC), într-un comunicat de presă transmis, luni, AGERPRES. Evenim
ANAF: Peste jumătate de miliard de lei, venituri și fonduri ce nu au putut fi justificate de persoane fizice
Structurile Agenției Naționale de Administrare Fiscală (ANAF) au stabilit creanțe fiscale de peste 540 de milioane de lei la persoane fizice care nu au putut justifica proveniența unor venituri și fonduri utilizate, în urma unor controale efectuate în perioada iulie 2025 - mai 2026, potrivit situației centralizate la nivelul Ministerului Finanțelor.
INS: Rata șomajului la nivel național s-a majorat ușor, la 6,5%, în primul trimestru al anului
Rata de ocupare a populației în vârstă de muncă (15-64) s-a situat la 62,6%, în primul trimestru al acestui an, pondere similară cu cea înregistrată în ultimele trei luni din 2025, în timp ce rata șomajului a crescut cu 0,2 puncte procentuale, până la 6,5%, arată datele publicate, luni, de Institutul Național de Statistică (I
INS: Producția de energie a României a scăzut cu 1,5%, în primele patru luni
Producția de energie a României a scăzut cu 1,5% în primele patru luni ale acestui an, comparativ cu intervalul similar din 2025, în timp ce consumul final de energie electrică s-a diminuat cu 2,7%, arată datele publicate, luni, de Institutul Național de Statistică (INS). Conform statisticii oficiale, în perioada 1 ianu
Producția industrială a scăzut în primele patru luni cu 2,2%
Producția industrială a scăzut, în primele patru luni din acest an comparativ cu perioada similară din 2025, atât ca serie brută, cu 2,2%, cât și ca serie ajustată în funcție de numărul de zile lucrătoare și de sezonalitate, cu 2,6%, arată datele publicate, luni, de Institutul Național de Statistică (INS). Declinul prod
Bursa de la București a câștigat în această săptămână peste 16 miliarde de lei la capitalizare
Bursa de Valori București (BVB) a câștigat în această săptămână peste 16 miliarde de lei la capitalizare, în creștere cu 2,66% față de săptămâna anterioară, în timp ce valoarea tranzacțiilor cu acțiuni a scăzut cu 63,6 de milioane de lei, potrivit datelor publicate de BVB și consultate de AGERPRES. Capitalizarea bursieră a a
DGAF a aplicat amenzi de aproape 472 milioane lei în perioada 2023 - martie 2026;circa 8% au fost contestate
Inspectorii Direcției Generale Antifraudă Fiscală (DGAF) au aplicat amenzi în valoare totală de aproape 472 milioane de lei în perioada 2023 - martie 2026, din care au fost încasate aproximativ 169 milioane de lei, iar circa 8% din procesele-verbale de contravenție întocmite au fost contestate, conform datelor transmise de Agenția Națională de Adminis












