logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Nichișoiu (Coface România): Conflictul din Orientul Mijlociu generează efecte de contagiune puternice asupra economiei României

Image

Conflictul din Orientul Mijlociu generează efecte de contagiune puternice asupra economiei României, principalul canal de transmisie fiind vulnerabilitatea pieței energiei, susține Bogdan Nichișoiu, Regional Enhanced Information Manager, Coface România.

''Conflictul din Orientul Mijlociu generează efecte de contagiune puternice asupra economiei României, principalul canal de transmisie fiind vulnerabilitatea pieței energiei. Șocurile se resimt la nivel macroeconomic și sectorial, influențând direct stabilitatea prețurilor, dobânzile, creșterea economică și siguranța aprovizionării. Mediul economic tensionat lovește direct două motoare vitale. Consumul este afectat deoarece aversiunea sporită față de risc și prețurile mari la energie reduc încrederea consumatorilor și erodează sever puterea de cumpărare a gospodăriilor. Industria este, de asemenea, puternic impactată din cauza creșterii costurilor materiilor prime energetice, existând avertismente privind riscul unei scăderi bruște a producției industriale în cazul întreruperii fluxurilor de aprovizionare'', a declarat Bogdan Nichișoiu, Regional Enhanced Information Manager, conform unui comunicat al companiei.

Potrivit unei analize a Coface România, escaladarea conflictului are un efect direct inflaționist. Analiștii Băncii Centrale Europene declarau în cursul lunii decembrie 2025 într-un studiu publicat de către BCE că o creștere de 10% a costului energiei înseamnă un impact direct estimat de +0,3% în inflație, la care se poate adăuga un efect indirect de până la +0,2% dacă șocul persistă. Chiar înaintea izbucnirii recente a conflictului, Banca Națională a României majorase deja prognoza de inflație pentru acest an de la 3,7% la 3,9%. În plus, scumpirea bruscă a gazelor naturale, ale căror cotații s-au dublat față de 1 ianuarie pe piețele europene, prezintă riscuri majore suplimentare pentru creșterea prețurilor.

Conform sursei citate, persistența presiunilor inflaționiste reduce spațiul de manevră pentru relaxarea politicii monetare și amână tăierile de dobânzi. În acest context, randamentele pe termen lung ale obligațiunilor sunt predispuse la creșteri, atingând recent nivelul de 6,75% pentru titlurile pe 10 ani. Aceasta se traduce prin costuri de finanțare mai ridicate pentru Statul român atunci când se împrumută de pe piețe, efect care se va propaga negativ asupra costului capitalului segmentului corporativ.

De asemenea, analiza arată că afectarea consumului, a industriei și menținerea dobânzilor ridicate acționează ca factori inhibitori pentru creșterea pe termen mediu. Economia României a intrat deja într-o nouă recesiune tehnică în a doua jumătate a anului 2025, iar prognoza de creștere economică de 1% pentru 2026 este deja pusă sub semnul întrebării.

''Un conflict limitat la câteva zile sau săptămâni - scenariul cel mai probabil în prezent - ar trebui să aibă un impact limitat. Cu toate acestea, dacă conflictul ar continua, impactul său macroeconomic ar putea fi semnificativ și ar putea depăși problema prețurilor la energie'', susține Ruben Nizard, șef al departamentului de cercetare sectorială, Coface.

Potrivit analizei, atacurile SUA și Israelului în Iran marchează un punct de cotitură major pentru piețele energetice. La deschiderea tranzacțiilor luni dimineață, 2 martie, Brent a înregistrat o creștere de peste 10%, reflectând mai degrabă o creștere a primei de risc geopolitic decât întreruperi imediate și concrete ale aprovizionării.

Înainte de această escaladare, piețele petroliere erau în mare parte excedentare. Oferta abundentă, determinată de producătorii non-OPEC+ și de reaprovizionarea rapidă, a menținut prețurile sub presiune (în medie 68 dolari pe baril în 2025). Conflictul schimbă regulile jocului, reintroducând o incertitudine extremă cu privire la securitatea aprovizionării.

Principalul risc îl reprezintă Strâmtoarea Ormuz, prin care tranzitează aproximativ 20% din petrolul consumat la nivel mondial și aproape 30% din transporturile maritime de țiței. Întreruperile actuale duc deja la creșterea prețurilor. Capacitatea de a ocoli această strâmtoare este limitată și insuficientă pentru a absorbi un șoc major. Întreruperile prelungite sau repetate ar putea împinge prețul petrolului Brent la trei cifre, cu posibilitatea de a depăși maximul din februarie 2022 (122 dolari/baril) sau chiar recordul din 2008 (147 dolari/baril).

În analiză se menționează că, deși Iranul nu este principalul producător din regiune, o întrerupere a aprovizionării sale ar avea un impact imediat asupra piețelor deja fragile. Cu o producție de peste 3 milioane de barili pe zi și aproape 1,5 milioane exportate - în principal către China - o întrerupere ar obliga cumpărătorii, în special din Asia, să se orienteze către alternative mai scumpe, crescând presiunea ascendentă asupra prețurilor petrolului.

Dincolo de aprovizionarea iraniană sau de o posibilă închidere a Strâmtorii Ormuz, Iranul ar putea viza și infrastructura petrolieră din alte țări din Golf. Impactul ar depinde atunci de amploarea pagubelor și de durata întreruperii, într-un context în care capacitatea de rezervă a OPEC+ - aproximativ 4-5 milioane de barili pe zi - rămâne limitată și concentrată, în special în Arabia Saudită și Emiratele Arabe Unite, unde fluxurile comerciale logistice ar putea fi perturbate.

Miza depășește cu mult piața petrolului. Strâmtoarea Ormuz este, de asemenea, crucială pentru transportul gazelor naturale lichefiate (GNL), îngrășămintelor, metalelor industriale (aluminiu) și produselor petrochimice. În plus, alte puncte strategice, precum Bab el-Mandeb sau Canalul Suez, ar putea fi, de asemenea, afectate în cazul unei escaladări regionale. Acest lucru ar putea duce la creșterea costurilor de transport și a primelor de asigurare pentru transportul maritim. Această perturbare treptată a lanțurilor de aprovizionare prezintă un risc crescut de penurie și presiuni inflaționiste, în special pentru economiile care depind cel mai mult de importurile de energie.

Un scenariu extrem în care prețurile petrolului ar rămâne peste 100 dolari pe baril ar declanșa o nouă creștere a inflației globale și ar obliga probabil băncile centrale să își inverseze strategia, trecând de la relaxarea monetară la o înăsprire generalizată. O creștere prelungită de 15 dolari a prețurilor petrolului Brent ar putea astfel reduce creșterea globală cu aproximativ 0,2 puncte procentuale și ar putea adăuga aproape 0,5 puncte procentuale la inflație. Într-un astfel de context, riscul de stagflație - o combinație de creștere slabă și inflație ridicată - ar deveni din nou o amenințare credibilă pentru economia globală, cu consecințe grave pentru întreprinderi și comerțul internațional. AGERPRES/(AS - redactor: George Bănciulea, editor: Mariana Nica, editor online: Gabriela Badea) 

* Sursa foto: Bogdan Nichisoiu / Linkedin.com 

Afisari: 430

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Intern 22-07-2026 14:50

Pîslaru: Ministerul Muncii nu contestă pe fond decizia Curții de Apel București pe proiectul Legii salarizării

Ministerul Muncii nu contestă pe fond ceea ce spune Curtea de Apel București, dar pe procedură ar fi fost normal să fim citați, a declarat, miercuri, ministrul interimar al Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale, Dragoș Pîslaru, la finalul discuțiilor cu sindicatele, organizate la ministerul de resort. 'Orice imixtiun

Economic Intern 22-07-2026 14:38

Feedbackul contribuabililor care au evaluat ANAF arată progrese la ghișeu și așteptări ridicate pentru serviciile digitale (MF)

Feedbackul celor aproape 100.000 de respondenți care au evaluat serviciile Agenției Naționale de Administrare Fiscală (ANAF) arată progrese la ghișeu, dar și așteptări ridicate, în mod justificat, pentru serviciile digitale ale instituției, a anunțat, miercuri, ministrul interimar al Finanțelor, Alexandru Nazare. Ministerul Finanțelor a

Economic Intern 22-07-2026 14:12

Ministrul Economiei a contestat în instanță amenda de 104.832 lei dată de AMEPIP

Ministrul interimar al Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului, Irineu Darău, a contestat în instanță amenda de 104.832 lei dată de Agenția pentru Monitorizarea și Evaluarea Performanțelor Întreprinderilor Publice (AMEPIP) pentru nefinalizarea procedurilor de selecție a administratorilor la companiile de stat în cadrul procesului

Economic Intern 22-07-2026 14:08

România, lider în UE la creșterea veniturilor din taxele de mediu în 2024

Veniturile din taxele de mediu în Uniunea Europeană s-au ridicat la 371,9 miliarde de euro în 2024, o creștere de 6,1% (21,4 miliarde de euro) comparativ cu veniturile de 350,4 miliarde de euro înregistrate în 2023, arată datele publicate miercuri de Eurostat. Conform acestor date, veniturile din taxele de mediu au cres

Economic Intern 22-07-2026 13:39

Consiliul Concurenței analizează tranzacția de preluare a Azomureș de către Romgaz

Consiliul Concurenței analizează tranzacția prin care SNGN Romgaz S.A. intenționează să preia activele și activitățile producătorului și comerciantului de îngrășăminte pe bază de azot, Azomureș S.A. 'În conformitate cu prevederile Legii concurenței nr. 21/1996, această tranzacție trebuie autorizată de Consiliul Concurenței, care o va evalua &ic

Economic Intern 22-07-2026 12:47

România, printre țările UE cu cele mai mari scumpiri ale carburanților în luna iunie 2026

Prețul mediu al combustibililor și lubrifianților pentru transportul personal în Uniunea Europeană a crescut cu 13,7%, în luna iunie 2026 comparativ cu luna iunie 2025, România fiind printre țările membre cu cele mai mari creșteri de prețuri în ritm anual, arată datele publicate miercuri de Eurostat. Potrivit oficiului european de stati

Economic Intern 22-07-2026 12:43

Nazare: România trebuie să devină o platformă regională pentru marile companii franceze și nu numai

România trebuie să devină o platformă regională pentru marile companii franceze și nu numai, nu doar o piață de desfacere, consideră ministrul interimar al Finanțelor, Alexandru Nazare. Acesta s-a întâlnit, la sediul Ministerului Finanțelor, cu Ambasadorul Republicii Franceze în România, Nicolas Warnery. 'Franța

Economic Intern 22-07-2026 12:34

Negrescu: România riscă o criză majoră pe piața carburanților, după ce Kazahstan a întrerupt livrările de țiței

România riscă o criză majoră pe piața carburanților după ce Kazahstan, de unde vin 63% din importuri, a întrerupt livrările de țiței, avertizează consultantul economic Adrian Negrescu. 'România riscă o criză majoră pe piața carburanților după ce Kazahstan, de unde vin 63% din importuri, a întrerupt livrările de țiței. Piața rom&acir

Economic Intern 22-07-2026 12:03

România retrogradează 12 locuri în clasamentul mondial al excelenței manageriale (IMD)

România se clasează pe locul 61 din 70 de poziții în clasamentul anual publicat de Institute for Management Development (IMD), cu 12 poziții mai jos decât în anul anterior, se arată într-un comunicat de presă al inițiatorilor Romanian Performance Excellence Program (RPEP), transmis miercuri AGERPRES. Potrivit datelor analizate, ac

Economic Intern 22-07-2026 12:02

Alexandru Păunescu (BNR): Compararea ROBOR cu EURIBOR este limitată de diferențele structurale dintre piețe

Interpretări potrivit cărora situațiile care au condus la sancționarea unor practici legate de EURIBOR și LIBOR ar putea fi extrapolate și în cazul ROBOR nu sunt susținute de o analiză comparativă a caracteristicilor acestor indici, subliniază directorul Direcției juridice al băncii centrale, Alexandru Păunescu, într-un material de opinie cu privire la cei trei i

Economic Intern 22-07-2026 11:19

Oferta de locuri de muncă în rolurile cele mai expuse la AI a crescut mai lent, în ultimii ani (raport)

Oferta de locuri de muncă în rolurile cele mai expuse la Inteligența Artificială (AI) a crescut mai lent în ultimii ani decât în cele mai puțin expuse, iar dintre cele 382 de ocupații incluse în nomenclatorul internațional ISCO-08, un număr de 201 au expunere ridicată la noua tehnologie, relevă raportul global PwC AI Jobs Barometer.

Economic Intern 22-07-2026 10:08

Nazare: România are toate șansele să devină una dintre principalele destinații europene pentru turismul de evenimente

România are toate șansele să devină una dintre principalele destinații europene pentru turismul de evenimente și trebuie să putem oferi stabilitate, predictibilitate și un mediu fiscal care încurajează investițiile și transformă acest potențial într-un avantaj economic diferențiator, pe termen lung, susține ministrul interimar al Finanțelor, Alexandru Nazar

Economic Intern 22-07-2026 10:01

Inspectorii sanitari veterinari au dat amenzi de 1,5 milioane de lei în industria alimentară, în iunie

Inspectorii sanitari veterinari și pentru siguranța alimentelor au dat amenzi de 1,5 milioane de lei în urma controalelor efectuate în luna iunie în unități din industria agroalimentară, principalele abateri sancționate fiind cele igienico-sanitare. În această perioadă, Direcțiile Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor jude

Economic Intern 22-07-2026 09:41

Numărul comenzilor noi din industria prelucrătoare s-a diminuat cu 3,6%, în perioada ianuarie-mai 2026 (statistică)

Industria prelucrătoare a înregistrat, în primele cinci luni din acest an, o scădere de 3,6% a comenzilor noi, față de intervalul similar din 2025, potrivit datelor publicate, miercuri, de Institutul Național de Statistică (INS). Astfel, au fost raportate scăderi ale comenzilor în industria bunurilor de uz curent (-9,3%), industria bunurilor

Economic Intern 22-07-2026 09:33

INS: Volumul lucrărilor de construcții s-a majorat cu 12,4%, ca serie brută, în primele cinci luni

Volumul lucrărilor de construcții s-a majorat, ca serie brută, în primele cinci luni ale anului în curs, cu 12,4%, față de aceeași perioadă din 2025, arată datele publicate, miercuri, de Institutul Național de Statistică (INS). Potrivit sursei citate, în intervalul 1 ianuarie - 31 mai 2026, lucrările de construcții noi au consemnat un salt de