#UCRAINA-PATRU ANI DE RÃZBOI/Declarație comună a șefilor instituțiilor UE: Ucraina poate conta pe sprijinul nostru pentru aderare
Ucraina poate conta pe sprjinul nostru deplin pentru aderarea la UE și pentru reconstrucția post-război, afirmă marți într-o declarație comună, la patru ani de la declanșarea invaziei ruse, președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, președintele Consiliului European Antonio Costa și președinta Parlamentului European, Roberta Metsola.
'În urmă cu patru ani Rusia și-a început războiul de agresiune ilegal împotriva Ucrainei. Încă odată, aducem un omagiu curajosului popor ucrainean, care continuă să reziste și să-și apere țara. Rusia nu și-a îndeplinit obiectivele militare în Ucraina. În condițiile în care Rusia nu poate avansa pe câmpul de luptă, țintește deliberat civili ucraineni și infrastructură critică, inclusiv infrastructură energetică, spitale, școli și clădiri de locuit în toiul unei ierni severe. Ucrainenii rămân formidabili în curajul, hotărârea și reziliența lor', se afirmă în declarația comună a șefilor instituțiilor UE.
Cei trei lideri europeni au reamintit că UE a fost alături de Ucraina și poporul său din prima zi a agresiunii ruse. 'Obiectivul nostru este o pace cuprinzătoare, corectă și de durată pentru Ucraina, bazată pe principiile Cartei ONU și legii internaționale. Susținem toate eforturile îndreptate spre obținerea unei astfel de păci - o pace cu demnitate și securitate pe termen lung. Respectul pentru suveranitate și integritate teritorială este piatra de temelie. Nicio țară nu poate anexa un stat vecin. Frontierele nu pot fi schimbate cu forța. Agresorul nu poate fi răsplătit. În mediul actual în schimbare internațional și geopolitic subliniem importanța menținerii unei solidarități transatlantice și globale cu Ucraina', subliniază Von der Leyen, Costa și Metsola în declarația comună.
UE va continua să sprijine Ucraina politic, financiar, economic, umanitar, militar și diplomatic. 'Rămânem cel mai mare donator pentru Ucraina. În plus pe lângă aproape 200 de miliarde de euro sprijin din 2022, liderii europeni au ajuns la un acord să furnizeze Ucrainei 90 de miliarde în 2026-2027 pentru a ajuta la asigurarea faptului că Ucraina își poate satisface nevoile urgente bugetare și de apărare și să rămână puternică în fața atacurilor Rusiei. Șaizeci de miliarde de euro din acest pachet de sprijin va fi cheltuit pe nevoi militare. Prima plată va fi făcută cât de curând posibil', au dat asigurări șefii instituțiilor UE.
Ei au subliniat că în această iarnă statele membre au livrat o asistență energetică fără precedent Ucrainei, alături de apărare aeriană și sisteme antidrone, precum și ajutor umanitar. 'Pentru a mări reziliența energetică a Ucrainei și a evita repetarea urgenței de astăzi, facem eforturi împreună cu Ucraina la un nou plan privind securitatea energetică și de pregătire axat pe repararea și întărirea rețelelor, repornirea rapidă a centralelor electrice afectate și dezvoltarea rapidă a producției de electricitate regenerabilă descentralizată', se menționează în comunicat.
'Războiul de uzură al lui Putin (președintele rus Vladimir Putin - n.r.) epuizează Rusia și suntem hotărâți să punem în continuare presiune pe Rusia să-și oprească agresiunea și să se angajeze în negocieri semnificative pentru pace. Suntem hotărâți să creștem presiunea asupra sectoarelor energetic și financiar din Rusia și să luăm măsuri suplimentare împotriva flotei fantomă', afirmă șefii celor trei instituții UE.
Pe de altă parte, afirmă ei, eforturile de sprijin pentru Ucraina se concentrează și pe ce se va întâmpla după război.
'Uniunea Europeană și membrii săi, în conformitate cu competențele lor, sunt gata să contribuie la garanții de securitate robuste și credibile pentru a se asigura că Rusia nu mai poate ataca Ucraina din nou. Ne vom asigura că Rusia va fi trasă la răspundere pentru crimele comise și pagubele pe care le-a provocat. Suntem dedicați să operaționalizăm Tribunalul special pentru crima de agresiune împotriva Ucrainei și Comisia internațională privind cererile de despăgubiri pentru Ucraina, amândouă în cadrul Consiliului Europei, cât de curând posibil', se angajează Von der Leyen, Costa și Metsola.
Ei reafirmă că viitorul unei Ucraine sigure și prospere se află în UE. 'Ucraina a realizat progrese semnificative în reformele necesare pentru aderarea la UE, în circumstanțe foarte dificile. Ucraina poate conta pe sprijinul nostru deplin pentru aderarea la UE și pentru reconstrucția sa post-război. Suntem hotărât alături de Ucraina. Pentru o pace corectă și de durată. Pentru o Ucraină puternică și suverană într-o Europă puternică și suverană', își încheie mesajul șefii instituțiilor UE. AGERPRES/(AS - redactor: Florin Ștefan, editor: Gabriela Ionescu, editor online: Simona Aruştei)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Al-Sharaa îi mulțumește lui Trump pentru eliminarea Siriei de pe lista ''statelor care sponsorizează terorismul''
Președintele sirian Ahmed al-Sharaa i-a mulțumit omologului său american Donald Trump, marți dimineață devreme, pentru eliminarea țării sale de pe lista ''statelor care sponsorizează terorismul'' pe care Siria era inclusă încă din 1979, informează EFE. ''Îi mulțumesc Excelenței Sale președintelui Donald Trum
SUA intenționează să revoce mii de vize turistice și de afaceri ale celor care ulterior solicită azil
Guvernul SUA intenționează să revoce vizele turistice și de afaceri ale miilor de persoane care, după obținerea acestor permise și după ce au intrat în țară, au depus cereri de azil, informează marți EFE. Purtătorul de cuvânt al Departamentului de Stat, Tommy Piggott, a confirmat planul într-un mesaj transmis către EFE.
Anchetatorii germani au găsit o a treia dronă după tentativa de atac asupra aeroportului Leipzig/Halle
Anchetatorii germani au găsit o a treia dronă și materiale care ar putea fi explozibili, legate de tentativa de atac de luna aceasta asupra aeroportului Leipzig/Halle, au anunțat marți radioteleviziunile NDR și WDR și cotidianul Sueddeutsche Zeitung, citate de Reuters. Drona a fost găsită pe 14 august, la zece zile după incident, la vest de ae
Pakistanul și Iranul au înregistrat ''progrese semnificative'' în discuțiile privind conflictul din Orientul Mijlociu
Pakistanul și Iranul au înregistrat ''progrese semnificative'' în discuțiile despre războiul americano-israelian lansat contra Iranului în luna februarie și despre găsirea unei soluții pașnice la acest conflict, a anunțat marți ministrul de interne pakistanez Mohsin Naqvi, la finalul unei vizite la Teheran, transmite Reuters.
Chișinăul va găzdui în octombrie Moldova Security Forum 2026
Chișinăul va găzdui, în zilele de 8 și 9 octombrie, o nouă ediție a Moldova Security Forum, eveniment care va reuni lideri, diplomați, experți în securitate și reprezentanți ai societății civile, informează marți Moldpres. Discuțiile se vor concentra pe principalele provocări de securitate cu care se confruntă Republica Moldova, Eu
Ziarul Washington Post este obligat să reangajeze o editorialistă concediată pentru mesaje pe Facebook
Ziarul Washington Post a fost obligat luni, în urma unei proceduri de mediere, să o reangajeze pe editorialista Karen Attiah, concediată pentru comentarii pe Facebook după asasinatul liderului de opinie ultraconservator Charlie Kirk în septembrie anul trecut, transmite AFP. Attiah, care este și profesoară la Universitatea Columbia
Regatul Unit și #Ucraina au semnat un parteneriat privind dezvoltarea instrumentelor AI pentru apărare și securitate
Regatul Unit și Ucraina au încheiat luni, la Kiev, un parteneriat privind dezvoltarea în comun a instrumentelor de inteligență artificială (AI) pentru apărare și securitate, acord în virtutea căruia cercetătorii britanici vor putea avea acces la platformele de informații privind frontul ucrainean în scopul pregătirii sistemelor militare AI, re
Șase luni de război: 20 de morți în 68 de incidente în apropiere de Ormuz (OMI)
Strategica strâmtoare Ormuz a fost în centrul celor șase luni de război care au opus Iranul Statelor Unite și Israelului, numeroase nave comerciale fiind luate ca țintă în această zonă, scrie AFP. În total, 68 de incidente au fost confirmate de Organizația Maritimă Internațională (OMI) în Golf, în Golful Oma
SUA: Curtea Supremă autorizează provizoriu decretul lui Trump care reglementează votul prin corespondență
Curtea Supremă a SUA, în majoritate conservatoare, i-a acordat luni o victorie președintelui american Donald Trump în eforturile sale de a restricționa votul prin corespondență, autorizând intrarea în vigoare a unui decret prezidențial în acest sens până la noi ordine, transmite AFP. Donald Trump critică &ic
Un petrolier lovit de un 'proiectil necunoscut' în largul Omanului (agenție maritimă britanică)
Un petrolier a fost lovit de un 'proiectil necunoscut' care i-a avariat sala mașinilor și l-a lăsat 'inoperabil' în timp ce naviga în largul Omanului, a anunțat în noaptea de luni spre marți agenția maritimă britanică UKMTO, notează AFP. 'Nava a fost lovită de un proiectil necunoscut care a avariat sala ma
Taxe vamale: Discuțiile dintre Statele Unite și Mexic continuă în ciuda disputei cu Ottawa (președintă)
Negocierile comerciale dintre Mexic și Statele Unite continuă, a indicat luni președinta mexicană Claudia Sheinbaum, asigurând că actuala confruntare dintre Washington și Ottawa nu va avea repercusiuni asupra țării sale, notează AFP. Canada și Mexicul fac parte din acordul de liber schimb CUSMA (ACEUM) cu Statele Unite. Acestea se numără
Belgradul își reiterează cererea de eliberare a lui Mladic pentru a fi tratat în Serbia
Ministrul sârb al justiției, Nenad Vujic, a reiterat luni cererea sa de eliberare a fostului lider militar al sârbilor bosniaci, Ratko Mladic, pentru ca acesta să primească tratament medical în Serbia, afirmând că decesul său 'poate surveni în orice moment', notează AFP. Ratko Mladic, 84 de ani, fost gener
Iran: Șeful armatei pakistaneze a discutat cu președintele Pezeshkian
Puternicul șef al armatei pakistaneze, mareșalul Asim Munir, a cărui țară joacă rolul de mediator între Iran și Statele Unite, a discutat luni, la Teheran, cu președintele iranian Masoud Pezeshkian, a anunțat luni televiziunea de stat iraniană, informează AFP. Întâlnirea a avut loc după ce președintele american Donald Trump a
Statele Unite au retras Siria de pe lista țărilor susținătoare ale terorismului
Statele Unite au anunțat luni că au eliminat Siria de pe lista lor cu statele care susțin terorismul, o listă pe care această țara se afla de 47 de ani, decizie ce reprezintă o nouă etapă în ridicarea treptată a sancțiunilor americane împotriva Damascului, relatează agențiile AFP și Reuters. Administrația președintelui american Don
Netanyahu afirmă că Iranul a încercat să-i ucidă unul dintre fii
Premierul israelian Benjamin Netanyahu a susținut luni că Iranul a încercat să-l asasineze pe unul dintre cei doi fii ai săi, fără a oferi detalii suplimentare, relatează AFP. 'Ceva incredibil s-a întâmplat: Iranul l-a luat drept țintă pe unul dintre fiii mei. Iranul a încercat să-l ucidă pe unul dintre fiii mei', a spus Netanya













