logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

#UCRAINA-PATRU ANI DE RĂZBOI/ Un conflict ca un ghimpe în inima Europei, căruia Trump nu a reușit să-i pună capăt

Image

Războiul din Ucraina, care durează deja de patru ani, a devenit un conflict ca un ghimpe în inima Europei și, deși l-a plasat în fruntea agendei sale internaționale, președintele american Donald Trump nu a reușit să-l descurajeze pe președintele rus Vladimir Putin de la ambițiile sale anexioniste, scrie EFE într-un comentariu.

Trump, care s-a lăudat în timpul campaniei electorale care l-a adus din nou la Casa Albă în 2025 că va pune capăt războiului în 24 de ore, a recunoscut în cele din urmă complexitatea situației: ''Nu este o situație ușoară, trebuie să vă spun. Ce dezastru''.

În timpul reuniunii Consiliului pentru Pace, a cărui sesiune inaugurală a avut loc joia trecută la Washington, Trump a recunoscut dificultatea de a obține pacea în Ucraina, în ciuda bunelor sale relații cu Putin. ''Am crezut că va fi ușor'', a recunoscut republicanul, care abia a menționat acest război în desfășurare care amenință stabilitatea Europei.

Rolul Statelor Unite pe parcursul celor patru ani de război s-a schimbat de la sprijinul inițial acordat de administrația președintelui democrat Joe Biden - între februarie 2022 și decembrie 2024, aceasta a alocat aproape 200 de miliarde de dolari în ajutor militar, economic și umanitar -, până la schimbările de poziție ale lui Trump în relația sa cu președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski.

Sosirea magnatului la Casa Albă a deschis un ciclu de tensiuni politice cu Ucraina, care a culminat cu întâlnirea din Biroul Oval din februarie 2025, unde, în văzul tuturor, Trump i-a acuzat pe ucraineni că au provocat războiul.

Deși relațiile s-au îmbunătățit ulterior, iar Trump l-a acuzat apoi pe Putin că nu vrea să pună capăt războiului, presiunea asupra lui Zelenski de a încheia războiul continuă.

''Ucraina ar trebui să se așeze rapid la masa negocierilor'', a fost unul dintre ultimele mesaje pe care Trump i le-a transmis lui Zelenski, într-o altă demonstrație a grabei sale de a pune capăt conflictului.

În fapt, Zelenski a declarat în februarie anul acesta că Statele Unite doresc ca războiul cu Rusia să se încheie în iunie.

Ultima tentativă de negocieri dintre Ucraina, Rusia și Statele Unite, care a avut loc săptămâna trecută la Geneva, s-a încheiat fără progrese.

Iar posibilitatea unui acord de pace nu este văzută ca fiind iminentă de către experți.

''Nu există niciun stimulent pentru Putin să pună capăt luptelor. Ucraina nu va accepta un acord care să impună cedarea regiunii Donețk. Iar propunerile actuale nu oferă Ucrainei niciun fel de securitate pe termen lung'', a declarat pentru EFE David Marples, profesor de istorie la Universitatea din Alberta.

Marples consideră că, deși ''Statele Unite au oferit cel mai mare ajutor militar dintre toate puterile occidentale, a doua administrație Trump a pus capăt oricărei speranțe de succes în încheierea războiului prin suspendarea furnizării de rachete și avioane''.

Profesorul Vladislav Inozemțev este mai optimist în ceea ce privește rolul lui Trump și posibilul sfârșit al conflictului. ''Cred că Statele Unite au impus cele mai dăunătoare sancțiuni de până acum asupra exporturilor de petrol rusesc, care afectează considerabil economia'' Rusiei, a apreciat el.

''Cred că cercul apropiat al lui Putin analizează cu atenție opțiunea de a accepta planul lui Trump. Desigur, vor cere mai multe concesii, dar în cele din urmă conflictul ar putea fi rezolvat, deși mă îndoiesc că acest lucru va pacifica Rusia timp de decenii'', subliniază Inozemțev.

În opinia sa, ''chestiunea Ucrainei va modela relațiile internaționale timp de mulți ani de acum încolo, iar o schimbare reală va veni doar odată cu moartea lui Putin''.

''Războiul de uzură va continua. Echipa actuală de emisari ai lui Trump nu este formată din diplomați experimentați'' și, ''dacă Ucraina va supraviețui, va fi datorită sprijinului UE, Regatului Unit și Canadei, nu al SUA'', conchide Marples. AGERPRES/(AS - redactor: Gabriela Ionescu, editor online: Gabriela Badea) 

Afisari: 650

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic Ex 03-08-2026 15:12

Partidul britanic Reform UK promite desfășurarea marinei militare în Marea Mânecii, pentru a opri migranții

Partidul britanic Reform UK vrea să declanșeze ''cea mai mare operațiune militară în Canalul Mânecii de după cel de-Al Doilea Război Mondial'': desfășurarea marinei militare a Regatului Unit pentru a opri ambarcațiunile cu migranți care încearcă să traverseze din Franța în Anglia, transmite luni AFP. Ref

Politic Ex 03-08-2026 15:03

Kosovo descoperă o nouă groapă comună prezumată

Autoritățile kosovare anchetează luni asupra existenței unei eventuale a doua gropi comune în nordul țării, la câteva zile după ce cercetări în zonă au dus la găsirea a cel puțin șapte cadavre

Politic Ex 03-08-2026 14:49

Europa s-a pus într-o ''situație de dependență'' față de vecinii săi în ceea ce privește imigrația (expert)

Pentru că au făcut din controlul fluxurilor migratorii o ''problema centrală'', statele europene permit țărilor vecine să aibă o pârghie considerabilă, subliniază Matthieu Tardis, cercetător specializat în migrația europeană, într-un interviu acordat AFP. Afluxul a zeci de mii de migranți în exclava span

Politic Ex 03-08-2026 14:08

Ceuta/ Italia va propune crearea de centre pentru migranți în afara UE, asemănătoare celor din Albania

Italia va propune crearea unor centre ale UE pentru migranți în afara blocului comunitar, după modelul centrelor sale din Albania, la reuniunea de urgență de marți a miniștrilor europeni de interne, în urma sosirii săptămâna trecută a mii de migranți în exclava spaniolă Ceuta din Africa de Nord, au declarat surse, confirmând informațiile

Politic Ex 03-08-2026 13:28

Liban: La șase ani de la explozia din portul Beirut, președintele solicită emiterea rechizitoriului

Președintele Libanului, Joseph Aoun, a declarat luni, în ajunul celei de-a șasea comemorări a exploziei din portul Beirut, că publicarea rechizitoriului în acest caz este 'o necesitate' care nu mai poate fi amânată, relatează AFP. Pe 4 august 2020, una dintre cele mai mari explozii non-nucleare din istorie a devastat cartiere în

Politic Ex 03-08-2026 13:13

SUA își vor extinde baza militară în regiunea semiautonomă somaleză Puntland

Armata SUA și regiunea semiautonomă somaleză Puntland (nord) au semnat un acord pentru extinderea bazei militare americane din orașul portuar Bosaso, de unde forțele americane lansează frecvent operațiuni antiteroriste, au confirmat autoritățile locale, citate luni de EFE. 'În baza acestui acord, SUA își vor extinde baza militară din Bosaso pen

Politic Ex 03-08-2026 12:52

Israelul a transmis SUA 'îngrijorările' sale cu privire la planul pentru dezarmarea Hamas

Israelul a transmis Washingtonului îngrijorările sale cu privire la planul anunțat de președintele american Donald Trump privind dezarmarea mișcării islamiste Hamas în Fâșia Gaza, a anunțat luni biroul premierului israelian Benjamin Netanyahu, relatează AFP. 'Israelul le-a transmis oficialilor americani comentariile și îngrijorările

Politic Ex 03-08-2026 12:41

Danemarca lansează oficial noul serviciu militar obligatoriu de 11 luni

Danemarca și-a lansat oficial luni noul său serviciu militar obligatoriu cu o durată de 11 luni, în conformitate cu o reformă legală aprobată în 2024, informează EFE. Circa 1.600 de recruți, toți voluntari și parte a celui de-al doilea contingent din acest an, au fost distribuiți între diferitele centre militare, a informat armata daneză &ici

Politic Ex 03-08-2026 12:00

Rusia intensifică protecția navelor de marfă în Marea Neagră și dezvoltă rute alternative

Rusia a anunțat luni că intensifică protecția navelor în bazinul Azov-Marea Neagră, dezvoltând totodată rute alternative de transport marfă, o decizie care vine în urma unei escaladări accentuate a atacurilor pe mare de către ambele părți în războiul din Ucraina, relatează Reuters. Ministerul Transporturilor rus a precizat că, drept răs

Politic Ex 03-08-2026 11:51

Liechtenstein: Datele de la aproximativ 31.000 de entități juridice au fost piratate

Guvernul din Liechtenstein a anunțat duminica aceasta că datele de la circa 31.000 de entități juridice au fost piratate în urma unui atac cibernetic, adăugând că autorii nu au fost identificați, relatează AFP. 'Conform constatărilor inițiale, autori necunoscuți au obținut acces neautorizat la Registrul beneficiarilor economici în noaptea

Politic Ex 03-08-2026 11:32

Iranul neagă reluarea negocierilor cu SUA, în pofida anunțului lui Trump

Ministerul de Externe al Iranului a anunțat luni că nu există negocieri în curs cu Statele Unite, în ciuda asigurărilor date de președintele american Donald Trump din ziua precedentă că discuțiile vor fi reluate luni după-amiază, infor

Politic Ex 03-08-2026 11:16

SUA: Procurorul general interimar Todd Blanche a cedat cerinței unor senatori care blocau numirea sa

Procurorul general interimar al SUA și fost avocat al președintelui american Donald Trump, Todd Blanche, a emis duminică un ordin care răspunde unei cereri cheie a unor senatori care blochează numirea sa finală în administrație de mai multe săptămâni, relatează AFP. Această acțiune este rezultatul unor 'discuții de bună-credință' cu membrii

Politic Ex 03-08-2026 10:53

Iranul a executat doi bărbați acuzați de spionaj în favoarea Israelului

Doi bărbați au fost executați luni în Iran după ce au fost condamnați pentru spionaj în favoarea Israelului, inamicul jurat al Republicii Islamice, a anunțat Mizan, organul de presă al sistemului judiciar iranian, informează AFP. 'Omid Behzad și Pouria Safvat au fost spânzurați în această dimineață (luni) pentru că au transmis coord

Politic Ex 03-08-2026 10:24

'Salutăm orice cale către dialog' în Venezuela, declară Maduro din închisoarea din New York

Fostul președinte venezuelean Nicolas Maduro, capturat de armata americană la începutul lunii ianuarie, a 'salutat' duminică, din închisoarea din New York în care se află, 'orice cale către dialog' în Venezuela, în timp ce guvernul și opoziția se pregătesc să înceapă discuțiile în această săptămână, sub supraveg

Politic Ex 03-08-2026 10:15

Myanmar: Fosta lideră birmană Aung San Suu Kyi s-a întâlnit cu un reprezentant al Crucii Roșii

Fosta lidera birmană Aung San Suu Kyi, aflată în arest la domiciliu, s-a întâlnit cu un reprezentant al Comitetului Internațional al Crucii Roșii (CICR), a anunțat luni președinția birmană, marcând prima întâlnire publică cu un oficial străin de la lovitura de stat militară din 2021, relatează AFP. 'Arnaud de Baecque, un