JO 2026: Medaliile câștigate de Italia au crescut audiența TV și cererea pentru bilete pentru Jocurile Olimpice
Un start bogat în medalii pentru țara gazdă a Jocurilor Olimpice Milano-Cortina 2026 se traduce printr-o explozie a audiențelor în televiziune și a unei cereri mari de bilete în ceea ce se modelează a fi un succes comercial, au transmis, luni, organizatorii italieni, potrivit Reuters.
Italia a câștigat nouă medalii, din care una de aur, declanșând o creștere a interesului pe tărâm italian și punând Italia pe locul trei după puternicele țări în disciplinele de iarnă precum Norvegia și SUA.
Printre elementele importante pentru fanii italieni a fost medalia de aur obținută de patinatoarea Francesca Lollobrigida, care a celebrat cu lacrimi și înveșmântată în drapelul național alături de fiul său de doi ani.

Foto: Li Jing/Xinhua
''Acestea au fost zile fantastice pentru noi. Entuziasmul este în creștere și nu doar în locațiile de desfășurare ale Jocurilor Olimpice. Primim feedback pozitiv de la partenerii noștri'', a spus, luni, Luca Casassa, purtătoarea de cuvânt a Jocurilor Olimpice, în cadrul unei conferințe de presă.
Vânzările de bilete au crescut, de asemenea, la începutul Jocurilor Olimpice.
În primele două zile, încă 127.000 de bilete s-au vândut, ducând la un total de 1,2 milioane până în prezent, a spus Andrea Francisi, ofițerul șef responsabil de operațiuni în cadrul Jocurilor.
În primele câteva zile de la Jocurile Olimpice de la Soci din 2014, din Rusia, circa 925.000 de bilete au fost vândute dintr-un total de peste un milion.
La Jocurile Olimpice de la PyeongChang din 2018, din Coreea de Sud, doar mai puțin de 60% dintre biletele disponibile au fost vândute în primele zile. Nu se poate face o comparație cu ediția de la Beijing din 2022 pentru că biletele nu au fost puse la vânzare în formatul general din cauza pandemiei cu noul coronavirus.
Debutul în forță al Italiei a atras întrebări prompte din partea reporterilor dacă organizatorii au modelat programul de deschidere pentru a favoriza disciplinele care aduc medalii pentru gazde.
''Nu, nu ne-am gândit la program în acest mod'', a spus Francisi, zâmbind. ''Sportivii italieni au avantajul că ei concurează acasă, dar nu pot avea alte favoruri. Nu au fost modificări specifice ale programului'', a mai adăugat aceasta.
Avântul Italiei contrastează cu unele ediții precedente ale Jocurilor Olimpice unde națiunile gazdă s-au chinuit la început, în special la ediție din Canada din 2010 unde seceta de medalii de la început a diminuat audiența și angajamentul sponsorilor.
Rețeaua de televiziune italiană Rai a transmis că ceremonia de deschidere de vineri a atras mai mult de peste 9,27 de milioane de telespectatori, cu o audiență de 46,2%, un semn incipient că evenimentul trece printr-un program de prime-time foarte urmărit.
Datele indică una dintre cele mai vizionate seri de deschidere a Jocurilor Olimpice din Europa, dar chiar și așa Italia rămâne în urma Canadei și a Rusiei.
Comparativ cu cele mai urmărite evenimente din Italia, ceremonia de deschidere reprezintă unul dintre momentele cu cea mai mare audiență din istoria recentă a televiziunii italiene pentru un eveniment care nu are legătură cu fotbalul, chiar dacă rămâne departe de media de 13 milioane de spectatori a finalei Cupei Mondiale la fotbal din 2022.
Concret, organizatorii au făcut trimitere la cererea de bilete serioasă pentru toate locațiile de găzduire a Jocurilor Olimpice, de la Milano la cele din Dolomiți, biatlonul fiind printre disciplinele cu cele mai bine vândute bilete.
Prima competiție de biatlon de la Anterselva are toate biletele vândute.
Organizatorii au declarat că biletele pentru proba de coborâre la schi alpin masculin, unele meciuri de la hochei pe gheață și unele prope de la schi alpin feminin se desfășoară cu adevărat cu toate biletele epuizate. AGERPRES/ (AS-redactor: Liviu Tatu, editor: Mihai Țenea, editor online: Andreea Lăzăroiu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Fotbal: RC Lens a cucerit în premieră Cupa Franței
RC Lens a cucerit în premieră Cupa Franței la fotbal, după ce a învins-o pe OGC Nice cu scorul de 3-1, în finala desfășurată vineri seara, pe Stade de France. Formația ''Sant et Or'' mai disputase trei finale până acum, dar le-a pierdut pe toate (1948, 1975, 1998). Pentru învingători
Auto - F1: Kimi Antonelli, cel mai rapid în antrenamentele libere dinaintea Marelui Premiu al Canadei
Pilotul italian Kimi Antonelli (Mercedes) a reușit cel mai bun timp al singurei sesiuni de antrenamente libere premergătoare Marelui Premiu al Canadei, etapa a cincea a Campionatului Mondial de Formula 1, vineri, pe circuit Gilles-Villeneuve din Montreal, transmite AFP. Pe un cer senin și o vreme rece în cel mai mare oraș din provincia Q
Tenis: Irina Bara a câștigat titlul la dublu la turneul ITF de la Kosice
Jucătoarea română de tenis Irina Bara și britanica Madeleine Brooks au câștigat titlul în proba de dublu din cadrul turneului ITF (W75) de la Kosice (Slovacia), dotat cu premii totale de 60.000 de dolari, vineri, după ce au învins în finală cuplul Martyna Kubka (Polonia)/Justina Mikulskyte (Lituania), cu 7-5, 6-2.
Auto: Simone Tempestini, clasat pe locul 6 în prima probă specială a Raliului Scandinaviei (ERC)
Campionul național absolut al României, Simone Tempestini, s-a clasat pe locul al șaselea în prima probă specială a Raliului Scandinaviei, etapa a doua a Campionatului European de Raliuri (ERC), desfășurată vineri, la Karlstad. Echipajul Simone Tempestini/Francesca Maior (Skoda Fabia RS) a fost cronometrat cu timpul de 02 min 25 se
Lupte: Maria Bianca Pavel a câștigat medalia de bronz la Europenele Under-15
Sportiva română Maria Bianca Pavel a câștigat medalia de bronz la cat. 39 kg, vineri, la Campionatele Europene de lupte Under-15 de la Samokov (Bulgaria), după ce a învins-o în meciul decisiv pe maghiara Szofia Mate. Maria Stana Lozici s-a clasat pe locul cinci la categoria 46 kg, după ce a pierdut meciul pentru bronz c
Tenis: Jaqueline Cristian a ratat calificarea în finala turneului de la Strasbourg (WTA)
Jucătoarea română de tenis Jaqueline Cristian a ratat calificarea în finala turneului WTA 500 de la Strasbourg (Franța), dotat cu premii totale de 1.049.083 de euro, vineri seara, după ce a fost învinsă de canadianca Victoria Mboko, cu 7-6 (7/3), 3-6, 6-2. Jaqueline Cristian (27 ani, 33 WTA) s-a înclinat în fața principalei favori
Fotbal: Real Madrid a anunțat plecarea austriacului David Alaba
Clubul de fotbal Real Madrid a oficializat vineri plecarea fundașului austriac David Alaba, în vârstă de 33 de ani, la sfârșitul celui de-al cincilea sezon al său la echipa din capitala Spaniei, informează AFP. Odată cu expirarea contractului său la sfârșitul lunii iunie, fostul jucător de la Bayern Munchen va părăsi gigantul spaniol du
Roland Garros: Dincolo de revolta starurilor, Djokovic îi apără pe 'uitații' tenisului
Deși nu este implicat în revolta vedetelor tenisului față de distribuirea veniturilor, Novak Djokovic a cerut 'apărarea drepturilor' jucătorilor 'mai slab clasați, care sunt adesea uitați', vineri,
Fotbal: Cristian Chivu a fost desemnat cel mai bun antrenor din Serie A
Cristian Chivu, tehnicianul român care a câștigat recent campionatul și Cupa Italiei cu echipa de fotbal Inter Milano, a fost desemnat cel mai bun antrenor din Serie A în sezonul 2025/2026, informează site-ul legaseriea.it. Trofeul îi va fi înmânat lui Cristian Chivu înaintea meciului Bologna - Inter Milano, care va av
Auto: Lewis Hamilton insistă că vrea să continue în Formula 1, în ciuda zvonurilor privind retragerea sa
Pilotul britanic Lewis Hamilton a promis că va fi în Formula 1 pentru mult timp de acum înainte chiar dacă oamenii încearcă să îl facă să se retragă, relatează DPA. Septuplul campion mondial încă așteaptă prima sa victorie la Ferrari după patru curse în cel de-al doilea sezon al său la echipa italiană, iar eforturile sale re
Fotbal: Anglia va merge la CM 2026 fără niciun jucător de la Liverpool, pentru prima dată în 40 de ani
Anglia va merge la Cupa Mondială din 2026 fără niciun fotbalist al echipei Liverpool, lucru care nu se mai întâmplase de patruzeci de ani, informează L'Equipe. Sezonul dificil al lui Liverpool are repercusiuni și asupra naționalei Angliei. Vineri,
Fotbal: Alvaro Arbeloa a declarat că nu va fi antrenorul lui Real Madrid în sezonul următor
Alvaro Arbeloa a declarat că nu va fi antrenorul lui Real Madrid în sezonul următor și că va părăsi clubul pentru o nouă provocare, după patru luni tumultuoase la cârma echipei din capitala Spaniei, informează Reuters. Arbeloa, un fost fundaș al madrilenilor, care a antrenat anterior echipa de tineret și echipa de rezerve a clubului, s-a alăturat e
Revolta vedetelor tenisului a început într-un mod haotic la Roland Garros
Revolta vedetelor tenisului a început într-un mod haotic vineri la Roland Garros: doar unii dintre ei și-au limitat timpul de vorbit în fața presei, așa cum fusese anunțat, pentru a cere o cotă mai mare din veniturile generate de turneele de Mare Șlem, scrie AFP. De la începutul, în martie 2025, al conflictului dintre orga
Fotbal - CM 2026: Selecționerul Angliei a convocat 'cea mai bună echipă', nu neapărat 'cei mai talentați 26 de jucători'
Selecționerul naționalei de fotbal a Angliei, Thomas Tuchel, este ghidat de dorința de a 'construi cea mai bună echipă posibilă' și 'nu neapărat' de a-i aduna pe 'cei mai talentați 26 de jucători', a declarat el vineri, după anunțul lotului pentru Cupa Mondială din 2026, care a stârnit multe reacții, informează AFP. Germanul nu i-
Fotbal: Antrenorul Michael Carrick a fost confirmat de Manchester United până în 2028
Clubul englez de fotbal Manchester United l-a numit pe Michael Carrick în funcția de antrenor, cu un contract până în 2028, au anunțat, vineri, ''diavolii roșii'', după ce tehnicianul interimar a reușit să califice echipa în Liga Campionilor, transmite Reuters. Fostul mijlocaș al clubului, în vârstă de 44 de














