logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

JO 2026: Academia de gheață din Montreal, leagănul celor mai mari patinatori mondiali

Image

Unii dintre cei mai buni patinatori din lume frecventează la Montreal o școală unică de dans pe gheață, a cărei reputație este bine stabilită, împărțind tot anul antrenorii și patinoarul, iar în februarie vor concura pentru aceleași medalii olimpice cu ocazia Jocurilor de la Milano-Cortina d'Ampezzo, relatează AFP.

Clădire plictisitoare, graffiti pe pereți, din exterior, complexul sportiv Gadbois, aflat într-un fost cartier muncitoresc al metropolei din Quebec, nu are aerul unui centru pentru campioni. Dar încă de la primele ore ale dimineții, primii sportivi se grăbesc să se alăture acestei școli supranumite 'Academia de gheață din Montreal' (IAM) pentru zile de antrenament intensiv în pregătirea Jocurilor Olimpice din această iarnă (6-22 februarie).

Pe gheață, concentrarea este totală. Perechile și exercițiile se succed, uneori intersectându-se, pe sunetul muzicii și sub ochiul atent al antrenorilor.

În total, aproximativ 22 de cupluri internaționale au ales Academia pentru reputația și excelența sa. De la înființarea sa în 2014, Academia s-a impus ca o adevărată pepinieră de talente.

''Avem ultimii trei campioni olimpici, o duzină de medaliați mondiali'', explică Romain Haguenauer, antrenor principal și cofondator al școlii care i-a însoțit în special pe cuplurile Marina Anissina/Gwendal Peizerat (campioni olimpici din 2002) și Tessa Virtue/Scott Moir (2018).

''Și medaliile la Grand Prix se numără în sute, aproape în mii'', a mai spus antrenorul francez.

În competițiile majore, nu este neobișnuit ca întregul podium să fie alcătuit din sportivi de la școala din Montreal. Secretul acestui succes, o abordare complexă, numeroase infrastructuri dedicate sporturilor pe gheață și antrenori calificați, conform sportivilor.

''Când ne-am mutat aici, nu cunoșteam pe nimeni. Tot ce am învățat, datorăm acestei școli'', a declarat patinatoarea britanică Lilah Fear, care s-a mutat la Montreal acum 10 ani.

''Dincolo de abilitățile noastre sportive, personalul școlii este interesat de noi ca ființe umane'', a adăugat ea, descriind un mediu ''grijuliu și iubitor'' în ciuda competiției.

O duzină de cupluri din zece națiuni diferite se antrenează la Montreal, fiind așteptate la Jocurile Olimpice de iarnă din Italia, potrivit lui Haguenauer.

''Acest lucru este fără precedent în patinaj, dar și în toate sporturile'', a spus francezul care antrenează patinatori de 30 de ani. Delegația sa, spune acesta, este ''mai mare decât cea a unor țări''.

Această cultură a antrenamentului ''foarte sănătoasă'' este și cea care îl motivează pe francezul Guillaume Cizeron, campion olimpic din 2022 și recent campion european alături de noua sa parteneră, quebecheza Laurence Fournier Beaudry, să revină la Montreal timp de mai bine de zece ani.

''Există o cultură a patinajului aici, fie în patinajul artistic, fie în hocheiul pe gheață, care permite dezvoltarea unor sportivi de nivel înalt'', a afirmat cvintuplul campion mondial (31 ani), care vizează o nouă medalie de aur, în ciuda contextului dificil cauzat de recentele acuzații de abuz ale fostei sale partenere, Gabriella Papadakis.

Pe baza rezultatelor sezonului, medalia de aur olimpică s-ar putea decide la Milano între perechea franceză și americanii Madison Chock și Evan Bates, care se antrenează și ei la Montreal.
AGERPRES (AS/redactor: Vlad Constantinescu, editor: Mihai Țenea, editor online: Gabriela Badea) 

* Sursa foto: Ice Academy of Montreal / Facebook.com 

Afisari: 564

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Sport Extern 23-05-2026 00:12

Fotbal: RC Lens a cucerit în premieră Cupa Franței

RC Lens a cucerit în premieră Cupa Franței la fotbal, după ce a învins-o pe OGC Nice cu scorul de 3-1, în finala desfășurată vineri seara, pe Stade de France. Formația ''Sant et Or'' mai disputase trei finale până acum, dar le-a pierdut pe toate (1948, 1975, 1998). Pentru învingători

Sport Extern 23-05-2026 00:00

Auto - F1: Kimi Antonelli, cel mai rapid în antrenamentele libere dinaintea Marelui Premiu al Canadei

Pilotul italian Kimi Antonelli (Mercedes) a reușit cel mai bun timp al singurei sesiuni de antrenamente libere premergătoare Marelui Premiu al Canadei, etapa a cincea a Campionatului Mondial de Formula 1, vineri, pe circuit Gilles-Villeneuve din Montreal, transmite AFP. Pe un cer senin și o vreme rece în cel mai mare oraș din provincia Q

Sport Extern 22-05-2026 23:44

Tenis: Irina Bara a câștigat titlul la dublu la turneul ITF de la Kosice

Jucătoarea română de tenis Irina Bara și britanica Madeleine Brooks au câștigat titlul în proba de dublu din cadrul turneului ITF (W75) de la Kosice (Slovacia), dotat cu premii totale de 60.000 de dolari, vineri, după ce au învins în finală cuplul Martyna Kubka (Polonia)/Justina Mikulskyte (Lituania), cu 7-5, 6-2.

Sport Extern 22-05-2026 23:32

Auto: Simone Tempestini, clasat pe locul 6 în prima probă specială a Raliului Scandinaviei (ERC)

Campionul național absolut al României, Simone Tempestini, s-a clasat pe locul al șaselea în prima probă specială a Raliului Scandinaviei, etapa a doua a Campionatului European de Raliuri (ERC), desfășurată vineri, la Karlstad. Echipajul Simone Tempestini/Francesca Maior (Skoda Fabia RS) a fost cronometrat cu timpul de 02 min 25 se

Sport Extern 22-05-2026 23:11

Lupte: Maria Bianca Pavel a câștigat medalia de bronz la Europenele Under-15

Sportiva română Maria Bianca Pavel a câștigat medalia de bronz la cat. 39 kg, vineri, la Campionatele Europene de lupte Under-15 de la Samokov (Bulgaria), după ce a învins-o în meciul decisiv pe maghiara Szofia Mate. Maria Stana Lozici s-a clasat pe locul cinci la categoria 46 kg, după ce a pierdut meciul pentru bronz c

Sport Extern 22-05-2026 20:53

Tenis: Jaqueline Cristian a ratat calificarea în finala turneului de la Strasbourg (WTA)

Jucătoarea română de tenis Jaqueline Cristian a ratat calificarea în finala turneului WTA 500 de la Strasbourg (Franța), dotat cu premii totale de 1.049.083 de euro, vineri seara, după ce a fost învinsă de canadianca Victoria Mboko, cu 7-6 (7/3), 3-6, 6-2. Jaqueline Cristian (27 ani, 33 WTA) s-a înclinat în fața principalei favori

Sport Extern 22-05-2026 19:50

Fotbal: Real Madrid a anunțat plecarea austriacului David Alaba

Clubul de fotbal Real Madrid a oficializat vineri plecarea fundașului austriac David Alaba, în vârstă de 33 de ani, la sfârșitul celui de-al cincilea sezon al său la echipa din capitala Spaniei, informează AFP. Odată cu expirarea contractului său la sfârșitul lunii iunie, fostul jucător de la Bayern Munchen va părăsi gigantul spaniol du

Sport Extern 22-05-2026 19:33

Roland Garros: Dincolo de revolta starurilor, Djokovic îi apără pe 'uitații' tenisului

Deși nu este implicat în revolta vedetelor tenisului față de distribuirea veniturilor, Novak Djokovic a cerut 'apărarea drepturilor' jucătorilor 'mai slab clasați, care sunt adesea uitați', vineri,

Sport Extern 22-05-2026 19:11

Fotbal: Cristian Chivu a fost desemnat cel mai bun antrenor din Serie A

Cristian Chivu, tehnicianul român care a câștigat recent campionatul și Cupa Italiei cu echipa de fotbal Inter Milano, a fost desemnat cel mai bun antrenor din Serie A în sezonul 2025/2026, informează site-ul legaseriea.it. Trofeul îi va fi înmânat lui Cristian Chivu înaintea meciului Bologna - Inter Milano, care va av

Sport Extern 22-05-2026 18:11

Auto: Lewis Hamilton insistă că vrea să continue în Formula 1, în ciuda zvonurilor privind retragerea sa

Pilotul britanic Lewis Hamilton a promis că va fi în Formula 1 pentru mult timp de acum înainte chiar dacă oamenii încearcă să îl facă să se retragă, relatează DPA. Septuplul campion mondial încă așteaptă prima sa victorie la Ferrari după patru curse în cel de-al doilea sezon al său la echipa italiană, iar eforturile sale re

Sport Extern 22-05-2026 18:05

Fotbal: Anglia va merge la CM 2026 fără niciun jucător de la Liverpool, pentru prima dată în 40 de ani

Anglia va merge la Cupa Mondială din 2026 fără niciun fotbalist al echipei Liverpool, lucru care nu se mai întâmplase de patruzeci de ani, informează L'Equipe. Sezonul dificil al lui Liverpool are repercusiuni și asupra naționalei Angliei. Vineri,

Sport Extern 22-05-2026 17:38

Fotbal: Alvaro Arbeloa a declarat că nu va fi antrenorul lui Real Madrid în sezonul următor

Alvaro Arbeloa a declarat că nu va fi antrenorul lui Real Madrid în sezonul următor și că va părăsi clubul pentru o nouă provocare, după patru luni tumultuoase la cârma echipei din capitala Spaniei, informează Reuters. Arbeloa, un fost fundaș al madrilenilor, care a antrenat anterior echipa de tineret și echipa de rezerve a clubului, s-a alăturat e

Sport Extern 22-05-2026 17:11

Revolta vedetelor tenisului a început într-un mod haotic la Roland Garros

Revolta vedetelor tenisului a început într-un mod haotic vineri la Roland Garros: doar unii dintre ei și-au limitat timpul de vorbit în fața presei, așa cum fusese anunțat, pentru a cere o cotă mai mare din veniturile generate de turneele de Mare Șlem, scrie AFP. De la începutul, în martie 2025, al conflictului dintre orga

Sport Extern 22-05-2026 15:12

Fotbal - CM 2026: Selecționerul Angliei a convocat 'cea mai bună echipă', nu neapărat 'cei mai talentați 26 de jucători'

Selecționerul naționalei de fotbal a Angliei, Thomas Tuchel, este ghidat de dorința de a 'construi cea mai bună echipă posibilă' și 'nu neapărat' de a-i aduna pe 'cei mai talentați 26 de jucători', a declarat el vineri, după anunțul lotului pentru Cupa Mondială din 2026, care a stârnit multe reacții, informează AFP. Germanul nu i-

Sport Extern 22-05-2026 14:48

Fotbal: Antrenorul Michael Carrick a fost confirmat de Manchester United până în 2028

Clubul englez de fotbal Manchester United l-a numit pe Michael Carrick în funcția de antrenor, cu un contract până în 2028, au anunțat, vineri, ''diavolii roșii'', după ce tehnicianul interimar a reușit să califice echipa în Liga Campionilor, transmite Reuters. Fostul mijlocaș al clubului, în vârstă de 44 de