REPORTAJ Giurgiu: Zăpada și gerul au dus la vânzări record de sănii și lopeți pentru curățat (FOTO/VIDEO)
Zăpada și gerul care s-au instalat în ultima perioadă și în județul Giurgiu au adus comenzi crescute la sănii și lopeți pentru curățat zăpada, mulți comercianți rămânând fără marfă în doar câteva zile după ce, spun aceștia, nu au mai avut asemenea vânzări în ultimii trei ani.

Foto: (c) CAMELIA BIGAN / AGERPRES
''Cea mai mare cerere a fost în aceste zile la sănii pentru că mulți copii au văzut pentru prima dată ceea ce înseamnă o plimbare cu săniuța sau o întrecere la derdeluș, pentru că a fost zăpadă din belșug, de aceea am venit în întâmpinarea cererii, care a fost cea mai mare mare din ultimii trei ani, și am achiziționat de la un producător local sănii, așa cum erau odată, cu tălpi din fier și șezut din scânduri de lemn. Pot să vă spun că vânzarea acestora a fost peste așteptări, am fost nevoiți să ne aprovizionăm din nou'', a declarat, pentru AGERPRES, un comerciant din municipiul Giurgiu.

Foto: (c) CAMELIA BIGAN / AGERPRES
Un alt comerciant a spus că până și săniile din plastic s-au vândut toate.

Foto: (c) CAMELIA BIGAN / AGERPRES
''Noi am avut sănii din plastic, care nu se vindeau decât sporadic, dar în acest an toate s-au vândut deja'', a declarat acesta.

Foto: (c) CAMELIA BIGAN / AGERPRES
Dacă pentru copii așternerea unui strat generos de zăpadă a fost prilej de joacă în aer liber, pentru părinți a însemnat și o responsabilitate în plus pentru că au fost nevoiți să curețe zăpada la intrările în blocuri, în case ori în jurul mașinilor.
Video: (c) CAMELIA BIGAN / AGERPRES
''Am avut o lopată pentru zăpadă făcută de bunicul meu, din lemn, dar, din păcate, în acest an s-a rupt, iar zăpada mare ne-a făcut să ne cumpărăm din comerț lopeți noi pentru curățat zăpada, doar că am mers la câteva magazine și ne-au spus că s-au terminat. Abia la un magazin din centrul orașului am mai găsit și am cumpărat două lopeți să fim siguri că avem pentru că nu știm ce căderi de zăpadă vor mai fi pentru că urmează și luna februarie'', a precizat, pentru AGERPRES, un locuitor al municipiului Giurgiu.

Foto: (c) CAMELIA BIGAN / AGERPRES
Și cei din mediul rural au avut de luptat cu zăpada, în magazinele sătești din județul Giurgiu găsindu-se cu greu lopeți pentru curățat zăpada.
''Noi suntem magazin local și mai avem câteva lopeți cu lamă din aluminiu, dar mulți preferă lopețile cu lamă din plastic pentru că nu se lipește zăpada de ele, din acelea am înțeles că doar la depozitul de materiale de la marginea localității se mai găsesc'', a declarat, pentru AGERPRES, o vânzătoare din comuna Frătești.

Foto: (c) CAMELIA BIGAN / AGERPRES
În județul Giurgiu, zăpada și gerul s-au instalat de aproximativ două săptămâni. Oamenii care nu au mai fost obișnuiți cu astfel de ierni în ultimii ani sunt nevoiți să curețe zăpada de pe alei, de pe mașini, să se adapteze la mersul pe jos în zone cu gheață și la temperaturi de minus 13 grade Celsius, care se resimt și ca minus 16 grade Celsius.
''Stau de trei minute în stație și am înghețat instant, mă mișc ca să nu deger, dacă nu vine repede autobuzul mă voi întoarce în casă pentru că este extrem de frig, niciodată la Giurgiu nu a mai fost atât de frig ca în acest an, apa la pompă a înghețat, luăm apă doar de la magazine, dar nu toți ne deplasăm așa de ușor pe zăpadă. Mă uitam pe harta meteo și la Giurgiu a fost la fel de frig ca la Sinaia, Brașov și chiar ca la polul frigului din România, la Miercurea Ciuc'', a spus, pentru AGERPRES, o femeie în vârstă de 72 de ani, din satul Remuș.

Foto: (c) CAMELIA BIGAN / AGERPRES
Unii giurgiuveni se bucură de această iarnă cu zăpadă și ger pentru că își amintesc de iernile din copilărie, alții, mai bătrâni, se vaită că nu mai pot ieși din case din cauza gerului și a gheții și preferă să mai aștepte până când vremea se va mai încălzi.

Foto: (c) CAMELIA BIGAN / AGERPRES
În județul Giurgiu stratul de zăpadă este de aproximativ 20 de centimetri, iar temperaturile atmosferice sunt negative și ziua și noaptea când ajung la minus 13 grade, dar se resimt mult mai scăzute. AGERPRES/(AS - redactor: Camelia Bigan, editor: Irina Poenaru, editor online: Gabriela Badea)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Galați: Femeie de aproape 90 de ani, decedată după ce a căzut într-o fântână
O femeie de aproape 90 de ani și-a pierdut viața după ce a căzut într-o fântână din localitatea Băleni, a informat, duminică seara, biroul de presă al Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Galați. Potrivit sursei citate, pompierii gălățeni au intervenit, duminică seara, pentru salvarea unei femei de aproximativ 90 de ani, c
Hunedoara: Patru persoane spitalizate în urma unui accident rutier produs pe DN 7
Patru persoane au fost spitalizate în urma unui accident rutier produs pe DN 7 între Burjuc și Zam, a informat, duminică, Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Hunedoara. Conform sursei citate, evenimentul rutier s-a produs în urma coliziunii dintre un autoturism și trei motociclete.
Maramureș: Mii de vizitatori la prima ediție AgroMaramureș
Mii de persoane au participat la prima ediție a Târgului AgroMaramureș, organizat sâmbătă și duminică la marginea unei păduri dintre localitățile Tulghieș și Mireșu Mare. La eveniment au participat foarte mulți copii, care au fost cei mai curioși să interacționeze cu animalele și să urce în tractoare. 'Cel mai mare tâ
Mureș: Cinci mașini au fost afectate în urma unui incendiu de vegetație uscată, la Sighișoara
Cinci autoturisme parcate într-o grădină din localitatea Roca au fost afectate în urma unui incendiu de vegetație, a informat Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Mureș. 'Incendiul s-a manifestat într-o zonă greu accesibilă, pe o suprafață de aproximativ 400 de metri pătrați, fiind afectate și cinci autoturisme aflate într
Argeș: O femeie din Buzoiești a fost rănită în urma unui incendiu
O femeie din localitatea Buzoiești a fost rănită, duminică, în urma unui incendiu care a cuprins o anexă gospodărească și în care se afla o butelie care a explodat, a informat Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Argeș. La fața locului au intervenit pompierii cu două autospeciale de stingere și o ambulanță SMURD de prim ajutor calificat.
Sticle cu apă, distribuite de polițiștii locali; bucureștenii, îndemnați să evite deplasările care nu sunt absolut necesare
Polițiștii locali au împărțit sticle cu apă duminică, în zonele centrale ale Capitalei, în contextul codului galben de caniculă. De asemenea, bucureștenii sunt invitați să evite deplasările, să cons
Debitul Dunării va crește în zilele următoare până 1.550 mc/s, dar se menține sub media lunii august
Debitul Dunării la intrarea în țară, secțiunea Baziaș, va crește spre sfârșitul săptămânii viitoare până la 1.550 mc/s, însă se va menține mult sub media multianuală a lunii august, de 3.900 mc/s, potrivit prognozei emise de Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor (INHGA) pentru intervalul 22 - 29 august 2026.
Vrancea: Incendiu de vegetație în proximitatea DJ 204, pe direcția Focșani - Suraia
Pompierii militari de la Detașamentul Focșani intervin, duminică, pentru stingerea unui incendiu de vegetație uscată izbucnit pe DJ 204D, pe direcția Focșani - Suraia, a informat Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Vrancea. La fața locului intervin două autospeciale de stingere cu apă și spumă. 'Incendiul se manifestă pe o suprafa
Pompierii români au desfășurat activități de pregătire în Serbia, în vederea intervențiilor în zonele afectate de incendii
Pompierii români aflați în Serbia pentru a sprijini autoritățile în gestionarea incendiilor de vegetație au desfășurat primele activități de pregătire, informează Inspectoratul General pentru Situații de Urgență. Au avut lot întâlniri de coordonare cu reprezentanții autorităților locale din Bela Crkva, precum și cu șeful Sectorulu
Caniculă în opt județe și București, luni
Administrația Națională de Meteorologie a emis o atenționare Cod galben de caniculă și disconfort termic pentru opt județe și municipiul București, valabilă luni, între orele 10:00 și 22:00. Potrivit meteorologilor, luni (24 august), în sudul Banatului, în sudul și vestul Olteniei și în sudul Munteniei, temperaturile ma
Cod galben de caniculă în 12 județe și București, până luni dimineața
Administrația Națională de Meteorologie a emis duminică o atenționare Cod galben de temperaturi deosebit de ridicate, caniculă, disconfort termic, noapte tropicală pentru 12 județe și municipiul București, valabilă până luni la ora 10:00. Potrivit meteorologilor, duminică (23 august), în Oltenia, în vestul, centrul și sudul M
Neamț: Bărbatul care s-a înecat în urmă cu două luni în Lacul Izvorul Muntelui, găsit de pompieri
Trupul neînsuflețit al bărbatul care s-a înecat în urmă cu aproape două luni în Lacul Izvorul Muntelui a fost găsit de pompieri, a informat, duminică, Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Neamț. 'Forțe și mijloace de intervenție din cadrul Gărzii nr. 2 de Intervenție Poiana Teiului au intervenit în comuna Hangu pentr
Vrancea: Pompierii intervin la un incendiu care a cuprins 10 hectare de pădure în zona Muntelui Giurgiu
Pompierii intervin pentru stingerea unui incendiu care a cuprins, sâmbătă seara, circa 10 hectare de fond forestier în zona Muntelui Giurgiu, în comuna Nereja, a informat, duminică, Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Vrancea. 'Incendiul se manifestă pe o suprafață de aproximativ 10 hectare, fiind afectate litiera, pădurea și p
Ciucu: PMB și subordonatele stau în continuare greu la capitolul inițiativă și autosesizare
Primăria Capitalei și instituțiile subordonate ar trebui să aibă mai multă inițiativă și să se autosesizeze atunci când apar probleme de rezolvat, a transmis, duminică, edilul general, Ciprian Ciucu. Potrivit acestuia, Administrația Domeniului Public a Municipiului București ar trebui 'să prindă viteză'. Ciucu a menționat că lucrările pentru amen
Iași: Un clujean care a căzut de pe o stâncă în masivul Ceahlău, transportat cu elicopterul SMURD la UPU Târgu Mureș
Un turist din județul Cluj care a căzut de pe o stâncă în masivul Ceahlău a fost transportat cu elicopterul SMURD Iași la Unitatea de Primiri Urgențe din Târgu Mureș. Victima a fost transportată de către Salvamont Neamț din locul de unde a căzut la punctul de aterizare a elicopterului ESA 350 Iași. Coordonatorul SMURD Iași, med








