Autoritățile din #Ucraina și Rusia raportează atacuri aeriene soldate cu morți și răniți în ambele tabere
Atacurile aeriene ale Rusiei au provocat morți și distrugeri în toată Ucraina, au raportat joi autoritățile din diferite regiuni, autoritățile ruse raportând la rândul lor atacuri ucrainene similare pe teritoriul lor, informează dpa.
Un atac cu drone rusești în regiunea Odesa din sud-vestul Mării Negre s-a soldat cu un mort și doi răniți. Au fost provocate pagube infrastructurii portuare și energetice, au declarat autoritățile regionale.
În regiunea Harkov, la granița cu Rusia, în nord-estul Ucrainei, un om a murit și 15 au fost răniți.
Și în regiunea Cernigău, la nord de Kiev, doi oameni și-au pierdut viața într-un atac cu drone, miercuri.
'Regiunea Cernigău a sărbătorit Crăciunul sub foc. Din păcate, doi oameni au murit și doi au fost răniți', au informat autoritățile joi.
Ministerul Energiei ucrainean a raportat numeroase opriri de urgență și întreruperi în întreaga țară în urma atacurilor rusești.
Apărarea aeriană ucraineană a informat că forțele rusești au atacat peste noapte cu 131 de drone, dintre care 106 au fost neutralizate, în timp ce 22 de drone au atacat în 15 locuri.
Liderii ucraineni au acuzat Moscova de terorism în timpul Crăciunului, adăugând că întreruperile de curent și încălzire din timpul iernii sunt deosebit de periculoase pentru mulți oameni.
La Moscova, Ministerul Apărării rus a raportat doborârea a peste 100 de drone ucrainene.
Serghei Melikov, șeful guvernului Republicii Daghestan (din cadrul Federației Ruse - n.r.), de la Marea Caspică, a transmis că trei bărbați care călătoreau cu un convoi de ajutoare din republică au fost uciși, iar un altul a fost spitalizat cu răni.
Convoiul transporta ajutoare către o regiune rusă de la granița cu Ucraina, a spus Melikov, care nu a precizat unde a avut loc incidentul.
Rusia, care sărbătorește Crăciunul ortodox pe 7 ianuarie, alături de mulți creștini ortodocși din Ucraina, a respins un armistițiu pentru perioada Crăciunului.
Un atac cu drone ucrainene din cursul nopții de miercuri spre joi a incendiat cisterne care conțineau produse petroliere în orașul portuar Temriuk, din regiunea Krasnodar din sudul Rusiei, au informat joi autoritățile din orașul de la Marea Azov.
Incendiul a afectat o suprafață de 2.000 de metri pătrați în orașul din Peninsula Taman, iar zeci de pompieri și ofițeri de protecție civilă lucrau pentru a stinge incendiul.
Separat, armata poloneză a anunțat joi că avioane aparținând acestei țări, membră a NATO, au interceptat un avion de recunoaștere rusesc deasupra Mării Baltice, care zbura în apropierea spațiului său aerian, informează Reuters.
Țările de pe flancul estic al NATO sunt în alertă maximă pentru potențiale incursiuni în spațiul aerian încă din septembrie, când trei avioane militare rusești au încălcat spațiul aerian al Estoniei timp de 12 minute, la doar câteva zile după ce peste 20 de drone rusești au intrat în spațiul aerian polonez.
'În această dimineață, deasupra apelor internaționale ale Mării Baltice, avioane de vânătoare poloneze au interceptat, identificat vizual și escortat din zona lor de responsabilitate un avion de recunoaștere rusesc care zbura în apropierea granițelor 'spațiului aerian polonez', a declarat armata poloneză.
De asemenea, armata poloneză a adăugat că, în timpul nopții, au fost observate obiecte intrând în spațiul aerian polonez din direcția Belarusului.
'După o analiză detaliată, s-a stabilit că acestea erau cel mai probabil baloane de contrabandă, care se deplasau în conformitate cu direcția și viteza vântului', a transmis sursa citată.
Armata poloneză a mai precizat că o parte a spațiului aerian de deasupra regiunii Podlaskie din nord-estul Poloniei, care se învecinează cu Belarus, a fost închisă temporar traficului civil pentru a garanta securitatea. AGERPRES/(AS - redactor: Gabriela Ionescu, editor online: Anda Badea)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Bolivia: Guvernul împinge țara spre 'un război civil', afirmă fostul președinte Evo Morales
Fostul președinte bolivian Evo Morales a declarat marți pentru AFP că guvernul împinge țara spre 'un război civil' prin 'politica sa neoliberală', în cadrul unui interviu acordat din refugiul său din regiunea Chapare, unde este vizat de un mandat de arestare. În ultimele șapte săptămâni, Bolivia a suferit de penurii de a
VIDEO Taxe vamale: Flavio Bolsonaro vrea să apere Brazilia în Statele Unite
Flavio Bolsonaro, candidat conservator la președinția Braziliei, a anunțat marți că dorește să participe la o audiere în Statele Unite privind amenințarea cu o suprataxă vamală lansată de Washington, declarând că vrea să își apere țara în locul președintelui în exercițiu, Luiz Inacio Lula da Silva, notează AFP. Fi
Coreea de Nord: Kim Jong Un anunță că navele militare sunt în curs de a fi echipate cu arme nucleare
Liderul nord-coreean Kim Jong Un a afirmat că armata este în curs de 'a echipa Marina cu arme nucleare', a raportat miercuri agenția oficială de presă KCNA, adăugând că dorește să construiască nave militare de 10.000 de tone, transmite AFP. Kim a făcut aceste declarații marți la Nampo, în cursul ceremoniei de intrare
VIDEO Cuba: Raul Castro aduce un omagiu camaradului său de arme Ramiro Valdes
Fostul președinte cubonez Raul Castro i-a adus un omagiu marți, la Havana, lui Ramiro Valdes, una dintre figurile istorice ale revoluției castriste din 1959, decedat duminică la vârsta de 94 de ani, scrie AFP. La fel ca Raul Castro, Ramiro Valdes a fost unul dintre ultimii supraviețuitori ai expediției iahtului Granma din 2 decembrie 195
SUA: Congresul adoptă o rezoluție simbolică pentru a cere retragerea forțelor americane împotriva Iranului
Senatul SUA a adoptat marți o rezoluție pentru a ordona retragerea forțelor americane din conflictul cu Iranul, o înfrângere înainte de toate simbolică pentru președintele Donald Trump, deoarece textul nu va avea putere de lege, notează AFP. Rezoluția, deja adoptată de Camera Reprezentanților, a fost aprobată cu 50 de voturi
Grupul de la Visegrad, reunit în Ungaria, vrea să conteze din nou
Premierul ungar Peter Magyar și-a afișat încă o dată ambiția de a reda 'o voce puternică' țărilor din Europa Centrală reunite în cadrul Grupului de la Visegrad, o alianță informală care reunește țara sa, Polonia, Republica Cehă și Slovacia, notează AFP. 'Vom reprezenta împreună Europa Centrală' la Bruxelles și
Justiția irakiană confiscă într-un caz de corupție 85 de milioane de dolari, o parte îngropați în pământ
Justiția irakiană a anunțat marți confiscarea a peste 85 de milioane de dolari bani cash, într-un caz de corupție în care este implicat viceministrul petrolului, relatează AFP. Acest oficial, Adnan al-Joumaili, responsabil cu gestionarea sectorului rafinării petrolului, a fost arestat luna trecută în provincia Salaheddine, &i
Estonia: Președintele Alar Karis nu va candida pentru un nou mandat
Președintele Estoniei, Alar Karis, a anunțat că nu va candida pentru un al doilea mandat de șef al statului, decizie pe care a luat-o cu mult timp în urmă, din motive personale, transmite marți dpa. Karis (68 de ani) a făcut anunțul într-un discurs cu ocazia unui eveniment organizat marți în orașul Rapla, ulterior confirm&aci
Rusia intensifică ofensiva în estul Ucrainei și a infiltrat trupe în orașele Lîman și Kostiantinivka
Rusia și-a intensificat ofensiva pe mai multe axe ale frontului din estul Ucrainei și a reușit să infiltreze grupuri de soldați în reduta ucraineană din orașul Lîman, în partea de nord a regiunii Donețk, potrivit unui purtător de cuvânt militar ucrainean și platformei militare ucrainene DeepState, relatează marți agenția EFE.
Iordania a reluat execuțiile după aproape un deceniu
Iordania a executat șase condamnați, pentru prima dată în ultimii aproape zece ani, a anunțat marți organizația Human Rights Watch, transmite Reuters. ''Efectuarea a șase execuții într-o singură dimineață marchează o revenire abruptă la o practică pe care Iordania o folosise doar sporadic de la reinstaurarea pedepsei capita
Iran: Trei zile libere la Teheran pentru funeraliile ayatollahului Ali Khamenei
Autoritățile iraniene au declarat marți trei zile nelucrătoare la Teheran pentru funeraliile ayatollahului Ali Khamenei, care a condus Iranul timp de aproape 37 de ani înainte de a fi ucis pe 28 februarie în prima zi a campaniei de bombardamente americano-israeliene, relatează AFP. Un omagiu național este planificat la Teheran &ici
Organizația Maritimă Internațională începe evacuarea a 11.000 de marinari blocați în Golf
Organizația Maritimă Internațională (IMO), agenție a ONU pentru securitatea pe mare, a anunțat marți începerea implementării unui plan de evacuare pentru peste 11.000 de marinari blocați în regiunea Golfului Persic din cauza închiderii Strâmtorii Ormuz de la începutul războiului dintre SUA și Iran, informează AFP. Secretarul gener
Comisia Europeană confirmă că a primit pentru prima oară oficiali talibani după revenirea acestora la putere
Comisia Europeană a confirmat marți că a primit oficiali talibani pentru prima oară după ce regimul islamist al acestora a revenit la putere în Afganistan, informează dpa. Executivul european a invitat din mai la Bruxelles reprezentanți ai guvernului de la Kabul, pentru a discuta deportările din UE în Afganistan. Dialogul a fost so
Vladimir Putin: NATO se pregătește activ pentru un război contra Rusiei
NATO se pregătește activ pentru un război împotriva Rusiei, a susținut marți președintele rus Vladimir Putin, în fața a sute de noi absolvenți ai academiilor militare ruse reuniți la Kremlin, transmit dpa și Reuters. Potrivit lui Putin, până acum membrii Alianței Nord-Atlantice se limitaseră la a sprijini Ucraina, însă
Președintele libanez Joseph Aoun afirmă că refuză ocupația israeliană și ingerințele străine
Președintele Libanului a declarat marți că refuză ocupația israeliană în sudul țării sale și orice altă ingerință străină, într-un moment când la Washington se deschide a cincea sesiune de negocieri cu Israelul, stat căruia i se opune militar organizația proiraniană libaneză Hezbollah, transmite AFP. ''Nu vom accepta














