Rusia a atacat din nou infrastructura energetică a Kievului și a întregii Ucraine
Rusia a atacat infrastructura energetică a Kievului și a întregii Ucraine marți dimineața, declanșând întreruperi de urgență și determinând Polonia, țară membră a NATO, să ridice de la sol avioane de luptă pentru a-și 'proteja spațiul aerian', la două zile după încheierea negocierilor de pace conduse de SUA la Miami, informează Reuters.
Negocierile de pace de la Miami din weekend au reunit oficiali americani cu delegații ucrainene și europene, în paralel cu 'contacte' separate cu reprezentanți ruși, în timp ce Washingtonul a încercat să vadă dacă există posibilitatea unei înțelegeri 'pentru a pune capăt războiului Rusiei în Ucraina'.
Începând cu ora 06:20 GMT, 'alertele de raid aerian acopereau aproape întreaga Ucraină', potrivit forțelor aeriene ale țării. Resturi au căzut lângă o clădire rezidențială din cartierul Sviatoșînskîi din Kiev, deteriorând ferestrele, a declarat primarul Vitali Kliciko în aplicația de mesagerie Telegram.
Ministerul Energiei din Ucraina a declarat că întreruperi de urgență ale curentului au fost introduse într-o serie de regiuni, inclusiv în Kiev și în regiunea înconjurătoare, după ce Rusia a atacat din nou instalațiile energetice.
Rusia a lovit în mod repetat rețeaua electrică și instalațiile energetice ale Ucrainei în timpul războiului care durează de aproape patru ani, intensificând atacurile în timpul iernii pentru a perturba electricitatea și încălzirea, a pune presiune pe logistică și economie și a crește presiunea asupra Kievului.
Polonia a anunțat că aeronave poloneze și aliate au fost desfășurate pentru a proteja spațiul aerian polonez după ce atacurile rusești au vizat zone din vestul Ucrainei din apropierea graniței.
'Aceste măsuri sunt de natură preventivă și au ca scop securizarea și protejarea spațiului aerian', a declarat comandamentul operațional al Poloniei pe platforma X.
Polonia ridică de la sol avioane de luptă în timpul bombardamentelor majore cu rachete și drone rusești asupra vestului Ucrainei, de obicei atunci când se consideră că atacurile prezintă un risc sporit în apropierea frontierei cu Polonia, notează Reuters.
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a avertizat luni seară că se așteaptă ca Rusia să lanseze atacuri semnificative asupra țării sale de Crăciun, transmite dpa.
Vorbind la Kiev în fața diplomaților, Zelenski a declarat că este în caracterul Rusiei să efectueze atacuri masive de Crăciun. El a spus că situația este dificilă din cauza lipsei sistemelor de apărare aeriană.
Ucraina sărbătorește oficial Crăciunul pe 25 decembrie, în conformitate cu practica occidentală, dar mulți creștini ucraineni continuă să respecte vechile tradiții ortodoxe și sărbătoresc Crăciunul pe 7 ianuarie, la fel ca în Rusia.
În discursul său prin video de luni seară, Zelenski a mai spus că se așteaptă ca echipa sa de negociatori să se întoarcă în Ucraina marți, după discuțiile cu trimisul special al SUA, Steve Witkoff, la Miami, în Florida. El a adăugat că dorește să audă detalii despre discuțiile purtate în SUA.
Witkoff a vorbit despre negocieri constructive după ce a purtat discuții separate cu partea ucraineană și cea rusă, amintește dpa.
În altă ordine de idei, drone ucrainene au atacat marți o uzină petrochimică dintr-o zonă industrială din regiunea Stavropol din Caucazul de Nord, din Rusia, provocând incendii, potrivit guvernatorului local Vladimir Vladimirov, care a adăugat că, 'potrivit datelor preliminare, nu există victime și nu s-au observat daune la locuințe sau infrastructură urbană', informează EFE.
Guvernatorul a îndemnat locuitorii să nu înregistreze videoclipuri ale atacurilor sau să le posteze online și să rămână vigilenți. Canalul de Telegram Astra a presupus, pe baza imaginilor publicate pe rețelele de socializare, că ținta atacului a fost uzina petrochimică Stavrolen, specializată în producția de polietilenă și polipropilenă și care a mai fost atacată la sfârșitul lunii octombrie.
Ministerul Apărării din Rusia a relatat pe Telegram că, în timpul nopții, sistemele de apărare aeriană au doborât 29 de drone cu aripi fixe. Cele mai afectate regiuni au fost Rostov (14) și Stavropol (7). Regiunile Belgorod (3), Kalmîkia (3), Kursk (1) și peninsula Crimeea anexată ilegal de Rusia (1) au fost, de asemenea, atacate. AGERPRES/(AS - redactor: Gabriela Ionescu, editor online: Ady Ivaşcu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
VIDEO Trump susține că au loc discuții cu Iranul 'chiar acum'
Președintele american Donald Trump a declarat luni că Statele Unite poartă discuții cu Iranul 'chiar acum', avertizând că oferă Teheranului o 'ultimă șansă', relatează AFP.
Zelenski o revocă pe ambasadoarea Ucrainei în SUA
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a revocat-o luni din funcție pe ambasadoarea sa în Statele Unite, Olha Stefanișina, o decizie așteptată încă de la remanierea guvernamentală din luna iulie și care survine în contextul în care Kievul insistă pe lângă Washington pentru obținerea unor noi rachete Patriot, necesare pentru a contraca
Reuniune, marți, la Casa Albă privind reglementarea în domeniul inteligenței artificiale
Reprezentanți ai companiilor din domeniul inteligenței artificiale sunt așteptați marți la Casa Albă pentru a discuta despre un mecanism de autoreglementare anunțat la începutul lunii iunie, a indicat un oficial guvernamental pentru AFP, fără a da alte detalii. Întâlnirea are loc în urma semnării, pe 2 iunie, de către președintele Donald Trump
Trump le cere companiilor petroliere să scadă prețurile la benzină și îl critică pe directorul Chevron
Președintele SUA, Donald Trump, le-a cerut din nou luni companiilor petroliere să reducă prețurile la benzină pentru consumatorii americani, criticându-l pe directorul executiv al Chevron, Mike Wirth, pentru că nu a recunoscut eforturile administrației sale de a sprijini industria petrolieră, relatează Reuters. Trump și-a exprimat nemulț
Spania își reafirmă suveranitatea asupra Ceuta după afluxul masiv de migranți în exclavă
Spania a subliniat luni că suveranitatea sa asupra exclavei Ceuta este ''incontestabilă'', după ce zeci de mii de migranți au pătruns ilegal pe acest teritoriu nord-african din Maroc, relatează AFP. Madridul s-a abținut să critice Rabatul în privința afluxului masiv de migranți de săptămâna trecută, interpretat de u
Trump: Iranul trebuie să aleagă între un ''acord'' și o ''capitulare totală''
Președintele american Donald Trump a avertizat luni că blocada navală impusă de SUA împotriva Iranului va fi ridicată numai în cazul unui ''acord'' sau al unei ''capitulări totale'' a Teheranului, relatează agențiile AFP și EFE. El a insistat că sunt în desfășurare negocieri între SUA și
Jay Clayton a depus jurământul în calitate de director al Comunității de informații a SUA
Jay Clayton a depus luni jurământul în calitate de director al Comunității naționale de informații a SUA, supervizând 18 agenții de informații americane, a anunțat Biroul directorului informațiilor naționale, relatează Reuters. El își asumă rolul care a rămas vacant după plecarea din post a lui Tulsi Gabbard, după un ma
Guvernul Ungariei reziliază un contract imobiliar de 300 de miliarde de forinți încheiat în mandatul lui Orban
Premierul ungar Peter Magyar a anunțat luni că guvernul de la Budapesta reziliază un contract imobiliar în valoare de 300 de miliarde de forinți (circa 820 de milioane de euro) încheiat în timpul mandatului predecesorului său, fostul prim-ministru Viktor Orban, informează MTI. Magyar a arătat într-un
Frontul a rămas stabil în iulie în războiul Rusia-Ucraina (analiză AFP)
Linia frontului a evoluat puțin în iulie în Ucraina, cu avansuri rusești marginale, confirmând pierderea de elan a trupelor Moscovei în ultimele luni, potrivit unei analize a AFP plecând de la datele Institutului pentru studiul războiului (ISW). Armata rusă a avansat mai puțin de 40 km2 în total în iul
Rusia susține că a atacat în Marea Neagră alte patru nave comerciale cu transporturi pentru #Ucraina
Armata rusă a atacat luni două nave comerciale în portul ucrainean Nikolaiev și alte două în Marea Neagră, potrivit Ministerului rus al Apărării, relatează agenția EFE. ''Ca rezultat al atacurilor cu drone au fost lovite două nave care descărcau echipamente militare în portul Nikolaiev și alte două nave comerciale car
Ambasada rusă din Italia acuză #Ucraina că se află în spatele atacului de la un restaurant din Moscova de sâmbătă
Ambasada rusă din Italia a acuzat luni Ucraina de comiterea atacului cu bombă soldat cu cinci morți și 19 răniți de la un restaurant din Moscova de sâmbătă seară, ceea ce reprezintă prima acuzație publică din partea unor oficiali ruși că Kievul s-a aflat în spatele atacului, relatează dpa. ''Tentaculele sângeroase ale
Opozantul rus Boris Nadejdin a ajuns în Franța după ce a fost condamnat în Rusia
Opozantul rus Boris Nadejdin, unul din puținii critici ai Kremlinului rămași în libertate în Rusia, a anunțat luni că a plecat din țară, transmite AFP. Nadejdin a difuzat pe Telegram o înregistrare video în care poate fi văzut în fața Turnului Eiffel din Paris. ''Am vești bune: sunt în viață și liber
SUA: Pentagonul așteaptă sugestii cu idei ''creative și mai puțin convenționale'' pentru a lupta împotriva Iranului
Departamentul american al Apărării a solicitat idei ''creative și mai puțin convenționale'' pentru a lupta împotriva Iranului, relatează luni postul CNN, după ce președintele Donald Trump a anunțat reluarea dialogului dintre Washington și Teheran, negat totuși de acesta din urmă, relatează agenția EFE. ''Căutăm fo
Ceuta: Von der Leyen vrea un ''răspuns european comun'' și propune creșterea sprijinului pentru Maroc la frontieră
Președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a făcut apel luni la găsirea unui ''răspuns european comun'' pentru consolidarea frontierelor blocului comunitar după criza migranților din Ceuta și tensiunile diplomatice pe care le-a provocat, relatează AFP. ''Acest episod arată cu claritate că trebuie să mergem mai
Turcia: Un primar al opoziției și zeci de subalterni ai săi, arestați sub acuzații de corupție
Primarul districtului Etimesgut din capitala turcă Ankara, Erdal Besikcioglu, care este de asemenea un actor popular de televiziune și membru al formațiunii social-democrate CHP (Partidul Republican al Poporului), împreună cu alți 43 de membri ai echipei sale municipale au fost arestați luni sub acuzații de corupție, relatează agenția EFE.














