logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

REPORTAJ/Vaslui: Comuna Puiești, tulburată de căderea dronei rusești; unii oameni cred că vor fi chemați la război

Image

Marți dimineață, liniștea localității Puiești din județul Vaslui a fost tulburată de un incident neobișnuit. Într-o gospodărie din centrul satului au căzut bucăți dintr-o dronă rusească. Oamenii au auzit un zgomot puternic, nu au știut exact ce se întâmplă, iar zona a fost rapid împânzită de autorități.

Foto: (c) Loredana Ciobanu/AGERPRES

'În jurul orei 10:30 am fost anunțat de colegul viceprimar despre această situație. L-am sunat imediat pe domnul prefect. În câteva minute m-am deplasat la fața locului și asta fost. Au fost trimise forțe care să asigure paza în zonă, polițiști, jandarmi, reprezentanți ai MApN. Drona a aterizat într-un copac, cam la 100 de metri față de casă, este vorba despre o dronă construită din elemente ușoare, cu un motor pe benzină. Mai multe vor stabili specialiștii. Oamenii au fost în primă fază panicați pentru că este vorba despre o situație cu care nu s-au mai confruntat. Aici este o zonă liniștită în general. Au fost oameni care m-au sunat, nu toți au reușit să ia legătura cu mine. Între timp, lucrurile s-au liniștit, ne bucurăm că incidentul nu s-a soldat cu victime. Având în vedere acest incident, am luat în calcul să organizăm niște acțiuni de informare și să le spunem oamenilor că este bine să fie pregătiți și pentru astfel de situații', a declarat primarul comunei Puiești, Vasile-Cezar Ticu.

Localnicii au reacționat diferit la cele întâmplate.

Foto: (c) Loredana Ciobanu/AGERPRES

'S-a auzit un fâșâit, o bubuitură și asta a fost. S-a auzit, așa, ca o armă de vânătoare. Eu am făcut armată și știu. Nu pot spune că m-am speriat. Am mers repede la vecinul că el are copii mici și mi-a spus că are o dronă în grădină', povestește un sătean din Puiești.

În timp ce la Puiești s-au adunat reprezentanți ai IPJ, SRI sau MApN, care au început o anchetă în acest caz, unii oameni strânși să vadă ce se petrece, s-au dus cu gândul mai departe, comentând că se așteaptă să fie chemați la război.

'Ne pregătim valiza și mergem', au spus ei.

Mesaje RO-ALERT cu privire la posibile căderi de elemente din spațiul aerian au fost trimise, marți dimineață, în județele Tulcea, Galați și Vrancea, iar din declarația prefectului județului Vaslui, Eduard Popica, acestea au ajuns și la cetățeni din zona sudică a județului. Inițial s-a crezut că mesajele nu vizează zona Vasluiului, apoi s-a comunicat că și în județ ar exista posibilitatea căderii de elemente.

Sursa foto: Prefectura Vaslui

Autoritățile admit că apropierea de zona de război a determinat în ultimii ani o schimbare a abordării privind problematica situațiilor de urgență. Dacă în urmă cu câțiva ani astfel de incidente ar fi putut exista doar în anumite scenarii, astăzi ele au devenit parte din tabloul comunităților.

'Având în vedere schimbările din ultimii ani, constatăm o diversificare a gamei de situații de urgență cu care ne putem confrunta, lucru confirmat și de incidentul de astăzi. Tratăm cu responsabilitate fiecare situație apărută și trebuie să ne adaptăm cu toții la noile provocări, atât noi ca autorități, cât și cetățenii, care trebuie să fie informați și trebuie să știe cum să acționeze', a declarat, pentru AGERPRES, prefectul județului Vaslui, Eduard Popica.

Drona căzută la Puiești urmează să fie verificată de specialiști. Ministrul Apărării, Ionuț Moșteanu, a transmis că și-ar fi dorit ca drona să fie distrusă. Acest lucru nu s-a întâmplat, deși de la sol au fost ridicate două aeronave F-16 care ar fi trebuit să o doboare. Șeful MApN a spus ca avioanele nu au tras, iar drona a căzut ori pentru ca a pierdut comanda, ori pentru că a rămas fără combustibil.

'Putea fi distrusă dacă se întruneau toate condițiile pentru a... piloții trebuia să o vadă, să angajeze, să blocheze pe radar și să poată să tragă în ea cu o rachetă. Dacă se îndeplineau aceste condiții, ar fi putut fi dată jos. Iată că n-au reușit din nou. Mi-aș fi dorit să o dea jos', a afirmat ministrul Apărării. AGERPRES /(AS, A - redactor: Loredana Ciobanu, editor: Karina Olteanu, editor online: Ada Vîlceanu)

Afisari: 926

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Social 02-08-2026 21:12

Suceava: Doi motocicliști în stare gravă după un accident rutier produs la Salcea

Doi motocicliști, unul în vârstă de 25 de ani, iar celălalt de 29 de ani, au fost fost răniți, duminică seară, după un accident rutier produs pe raza orașului Salcea, a anunțat purtătorul de cuvânt al Serviciului de Ambulanță Județean (SJA) Suceava, Dan Teodorovici. Potrivit oficialului SJA, cei doi motocicliști au fost răniț

Social 02-08-2026 18:28

Alba: Accident între două motociclete pe Transalpina, soldat cu doi răniți

Doi motocicliști au fost răniți într-un accident produs duminică după-amiază pe DN 67C - Transalpina, după ce vehiculele au intrat în coliziune în zona barajului Oașa, a informat Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Alba. 'Polițiștii Biroului Rutier Sebeș s-au deplasat la fața locului și au constatat că un cetățean mag

Social 02-08-2026 18:18

Sibiu: Intervenție a salvamontiștilor pentru un parapantist blocat într-un copac în Munții Făgăraș

Un parapantist a rămas blocat, duminică după-amiază, într-un copac în zona Văii Arpășelului, fiind în desfășurare o intervenție a salvamontiștilor pentru recuperarea acestuia, a informat Serviciul Public Județean Salvamont Sibiu. Tot duminică, salvatorii montani din Sibiu au intervenit în sprijinul unui băiat de 10 ani

Social 02-08-2026 15:56

MApN: Țintă aeriană detectată în proximitatea frontierei fluviale cu Ucraina

O țintă aeriană a fost detectată duminică, la ora 15:09, în proximitatea frontierei fluviale cu Ucraina, de sistemul de supraveghere radar al Ministerului Apărării Naționale (MApN). 'Ținta aeriană a evoluat pentru aproximativ 20 de minute deasupra apelor teritoriale și de-a lungul brațului Sulina, în spațiul aerian național, du

Social 02-08-2026 15:56

Prahova: Dosar penal pentru ucidere din culpă în cazul alpinistului decedat după ce a căzut de pe o stâncă

Poliția din Prahova efectuează cercetări pentru ucidere din culpă după ce un alpinist care efectua un traseu de cățărare în zona Poiana Țapului a murit. Inspectoratul de Poliție Județean Prahova a transmis, duminică, la solicitarea AGERPRES, că a fost deschis dosar penal pentru ucidere din culpă după ce un alpinist care a căzut de pe o s

Social 02-08-2026 15:35

REPORTAJ/Harghita: Sute de copii și tineri au participat la Miercurea-Ciuc la un eveniment dedicat promovării sportului (GALERIE FOTO)

Sute de copii și tineri au participat duminică, la Miercurea-Ciuc, la evenimentul intitulat 'Degustare de sport', dedicat promovării mișcării și creșterii interesului pentru sport, organizat în cadrul Zilelor Municipiului Miercurea-Ciuc. Desfășurat în trei locuri din oraș, evenimentul le-a oferit participanților posibilitat

Social 02-08-2026 14:32

Galați: Bărbat rănit în urma exploziei unei butelii

Un bărbat în vârstă de 43 de ani a suferit arsuri la nivelul feței și mâinilor în urma exploziei unei butelii, neurmată de incendiu, produsă duminică în județul Galați. Potrivit ISU Galați, victima era conștientă la sosirea echipajelor de intervenție, a primit îngrijiri medicale la fața locului, după care a

Social 02-08-2026 14:23

Ministerul Apărării Naționale participă la efortul național pentru protejarea securității energetice

În contextul măsurilor dispuse de autorități pentru diminuarea efectelor secetei hidrologice asupra sistemului energetic național, Ministerul Apărării Naționale participă, alături de celelalte instituții ale statului, la misiunea de amenajare a unui prag submers pe brațul Bala, lucrare destinată asigurării debitului de apă necesar funcționării în condiții

Social 02-08-2026 13:48

Circulație îngreunată pe Autostrada A2 București - Constanța din cauza unui acident rutier

Centrul INFOTRAFIC din Inspectoratul General al Poliției Române informează că pe autostrada A2 București-Constanța, la kilometrul 151+100 de metri, pe sensul de mers spre București, în zona localității Fetești, județul Ialomița, a avut loc un accident rutier produs între patru autoturisme, în urma căruia trei persoane au suferit leziuni, sunt

Social 02-08-2026 13:08

UPDATE Caraș-Severin: Incendiul din Sichevița, lichidat după trei zile de intervenție

UPDATE ORA 15:47 Incendiul de vegetație izbucnit în zona comunei Sichevița, pentru stingerea căruia pompierii militari din Caraș-Severin au intervenit timp de trei zile cu sprijinul unui elicopter al Inspectoratului General de Aviație (IGAv), a fost lichidat complet, a informat, duminică după-amiază, ISU Caraș-Severin. Potrivit sursei ci

Social 02-08-2026 12:42

Marocani intrați ilegal în România, găsiți inconștienți în semiremorca unui TIR

Doi cetățeni marocani, care au pătruns ilegal în România ascunzându-se în semiremorca unui TIR, au fost descoperiți în stare de inconștiență, în urma unui control efectuat pe DN 5, în județul Giurgiu, în cadrul acțiunii 'SUMMER MIGRATION 4'. Potrivit unui comunicat de presă transmis de Po

Social 02-08-2026 12:27

IGPR: 570 de permise de conducere reținute de polițiști în ultimele 24 de ore

Polițiștii au reținut 570 de permise de conducere reținute de polițiști în ultimele 24 de ore în cadrul unor acțiuni și intervenții, informează, duminică, Inspectoratul General al Poliției Române (IGPR). 'În ultimele 24 de ore, polițiștii au intervenit la peste 3.600 de solicitări ale cetățenilor, au fost constatate

Social 02-08-2026 10:58

IGPR avertizează asupra unei noi fraude online în care este folosită identitatea Poliției Române

Poliția Română avertizează asupra unei noi campanii de fraudă online, în care infractorii folosesc în mod fraudulos identitatea Poliției Române și a altor instituții publice pentru a determina cetățenii să efectueze plăți și să divulge date personale sau bancare, informează Inspectoratul General al Poliției Române (IGPR).

Social 02-08-2026 10:40

MAE susține inițiativele naționale și internaționale de promovare a educației, cercetării și comemorării genocidului romilor

Ministerul Afacerilor Externe a transmis un mesaj de Ziua națională de comemorare a Holocaustului împotriva romilor în care își exprimă susținerea pentru inițiativele naționale și internaționale de promovare a educației, cercetării și comemorării genocidului romilor. 'Cu prilejul zilei naționale de comemorare a Holocaustu

Social 02-08-2026 10:28

Vremea va deveni caniculară la București, săptămâna viitoare; miercuri, temperaturile pot atinge 38 de grade

Vremea va deveni caniculară în București începând de marți, când se vor înregistra până la 36 grade, iar miercuri temperaturile ar putea urca la 38 de grade, potrivit prognozei publicate duminică de Administrația Națională de Meteorologie. Pe parcursul zilei de duminică, vremea călduroasă se va menține, disc