logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

LocaleParțiale2025/ Băluță a inaugurat o stradă nouă: Urbanismul inteligent înseamnă rute noi, nu să cârpești rute vechi

Imagine din galeria Agerpres

Primarul Sectorului 4, Daniel Băluță, și-a început sâmbătă campania electorală pentru funcția de primar al Capitalei prin inaugurarea unei străzi noi în zona de sud a Capitalei, fiind vorba de un drum care face conexiunea între Șoseaua Berceni și strada Emil Racoviță.

'Traficul din București ne testează răbdarea zilnic. În fiecare dimineață, aici, între șoseaua Berceni și bulevardul Emil Racoviță, fiecare om pierdea 15 - 20 de minute doar ca să ocolească doi kilometri. Asta înseamnă timp furat din viața oamenilor. Strada Europa Unită, căci așa se numește această stradă, înseamnă 500 de metri creați de la zero. Efectiv, aici erau bălării înainte. Acum este o stradă utilă, cu curent, apă, canal, iluminat public, trotuare și cu un buget de 2,5 milioane de euro, construită în doar patru luni. O legătură între două bulevarde sufocate, care acum respiră', a declarat Daniel Băluță, candidat din partea PSD, înainte ca noua stradă să fie dată în folosință.

Primarul a mai spus că urbanismul inteligent înseamnă 'să creezi rute noi, nu să cârpești rute vechi' și promite că va aplica acest concept la nivelul întregii capitale.

'Proiectul nu este doar o stradă, este demonstrația că urbanismul inteligent înseamnă să creezi rute noi, nu să cârpești rute vechi. Așa ar trebui să se lucreze în tot Bucureștiul, repede, complet și coordonat. Bucureștiul nu e prea mare ca să fie condus. Bucureștiul e prea fragmentat ca să funcționeze. Șase sectoare, o primărie generală și instituții care lucrează separat. Rezultat? Blocaje, întârzieri, trafic sufocat. Dacă vrem să fluidizăm traficul în tot orașul, nu putem aborda mobilitatea ca pe șase proiecte separate. Avem nevoie de un sistem unic, un plan unic, o coordonare reală. Modelul Sectorului 4 se poate scala pentru tot orașul. Decizii rapide, proiectare clară, coordonare între instituții, execuție fără pauze, livrare la termen. Acesta nu este un miracol, este pur și simplu management. Așa vom construi și la nivelul Capitalei noi rute de trafic', a promis Băluță.

El a enumerat mai multe proiecte duse la îndeplinire în Sectorul 4, printre care pasaje supraterane, parcuri, extinderea metroului, parcări la intrările în oraș, dar susține că Bucureștiul nu poate funcționa 'dacă fiecare bucată a lui își rezolvă problemele singură'.

'Avem nevoie de o administrație generală, care să sincronizeze investițiile și să elimine blocajele instituționale. Iar leadership-ul pentru capitală înseamnă exact asta: să unești. Nu să fragmentezi, să accelerezi lucrurile, nu să explici de ce nu se poate. Să aduci actorii la aceeași masă și să nu pleci până nu există o soluție clară. Am demonstrat în Sectorul 4 că se poate lucra repede, corect și predictibil. Am construit metrou, pasaje, parcuri, spitale, școli, infrastructură mare, tot ce lipsea. Acest mod de lucru îl voi aplica la nivelul întregii capitale. Angajamentul meu este că vreau să conduc Bucureștiul ca pe un singur oraș, nu ca pe un mozaic administrativ. Vreau să-i dau acestui oraș timpul înapoi', a mai spus candidatul PSD.

În context, Băluță i-a întrebat pe contracandidații săi la Primăria Capitalei dacă pot prezenta proiecte ca acelea făcute de el.

'Dacă am făcut aici, facem în tot Bucureștiul, începând cu data de 8 decembrie. Ãsta este și motivul pentru care am început această campanie electorală aici, cu unul dintre proiectele pe care le-am finalizat în acest an de mandat, pentru că vreau să demonstrez tuturor bucureștinilor că am făcut și facem. Și că același angajament îl voi aplica și în calitate de primar al Capitalei. Aș fi extrem de curios să îi văd și pe ceilalți competitori, dacă au această capacitate administrativă de a prezenta realizările pe care le au, proiectele implementate pentru oameni, în ultimul an. Este o întrebare retorică', a mai menționat Daniel Băluță.

Campania electorală pentru desemnarea noului primar general al Capitalei începe sâmbătă și se încheie pe 6 decembrie, la ora 7:00.

În cursa electorală pentru ocuparea fotoliului de la Primăria Capitalei, lăsat liber de Nicușor Dan după câștigarea prezidențialelor, s-au înscris 18 candidați. La alegerile locale din iunie 2024 au intrat în competiția pentru PMB nouă candidați. AGERPRES / (AS - redactor: Eusebi Manolache, editor: Marius Frățilă, editor online: Irina Giurgiu)

Afisari: 578

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic 19-05-2026 16:57

Timiș: Ținta PNL - câștigarea Primăriei Timișoara în 2028; va continua colaborarea administrativă cu USR

Președintele interimar al PNL Timișoara, Ionuț Gaiță, a declarat, marți, că ținta organizației politice pe care o conduce este câștigarea Primăriei Municipiului Timișoara, în alegerile din 2028, fără a estima un scor, dar în momentul de față încă nu a fost stabilit un candidat. Până atunci, în plan administrativ, liberalii t

Politic 19-05-2026 15:46

ASR Principele Radu apreciază 'eforturile' autorităților de la Chișinău de a majora bugetul alocat apărării

Chișinău - Trimisul special al AGERPRES, Cristian Lupașcu, transmite: Alteța Sa Regală Principele Radu și-a manifestat, marți, aprecierea față de intenția autorităților din Republica Moldova de a majora bugetul alocat apărării. El a declarat, în cadrul unei vizite ofici

Politic 19-05-2026 14:44

PSD denunță 'traficul de influență' pentru o înțelegere secretă între Guvern și un furnizor privat german

PSD acuză un 'trafic de influență scandalos' care ar fi avut loc în biroul premierului interimar Ilie Bolojan, în legătură cu o presupusă înțelegere secretă între Guvernul României și un furnizor privat german de echipamente militare. Social-democrații susțin că ar fi vorba despre fondurile europene destinate înzestrării Armatei Ro

Viata Parlamentara 19-05-2026 13:54

Șeful AEP spune că ar trebui să existe în noul Cod Electoral o secțiune dedicată alegerilor anticipate

Președintele Autorității Electorale Permanente, Adrian Țuțuianu, consideră că în noul Cod Electoral ar trebui să existe o secțiune dedicată alegerilor anticipate, argumentând că, 'mai devreme sau mai târziu, probabil că România va experimenta și această soluție de deblocare politică'. El a prezentat marți, la Co

Viata Parlamentara 19-05-2026 13:37

Țuțuianu: AEP - singura autoritate autonomă care nu are o lege proprie; propunem o reducere de 147 de posturi

Președintele Autorității Electorale Permanente, Adrian Țuțuianu, a subliniat, marți, la Parlament, că este nevoie de un proiect de lege privind organizarea și funcționarea acestei instituții, având în vedere că este singura autoritate autonomă care nu are o lege proprie de funcționare, ceea ce, în opinia sa, este 'anormal'.

Politic 19-05-2026 11:52

PNL cere PSD să înainteze o propunere de prim-ministru sau să își recunoască incapacitatea de a conduce România

Partidul Național Liberal cere PSD să înainteze o propunere pentru funcția de prim-ministru sau să își recunoască incapacitatea de a conduce România. 'Partidul Național Liberal solicită PSD să își asume rezolvarea crizei politice în care a băgat țara prin înaintarea unei propuneri concrete de prim-minist

Politic 19-05-2026 09:24

Partidul UNIT: Consutările de la Cotroceni, un eșec; susținem un Guvern care are ca obiectiv redresarea economică

Partidul Uniunea Națională pentru Inovație și Tradiție (UNIT) a calificat drept un 'eșec' al actualei clase politice consultările organizate, luni, la Palatul Cotroceni, precizând că parlamentarii UNIT vor susține orice Guvern care are drept obiectiv redresarea economică a țării. 'În loc ca discuțiile să fie despre Rom&

Viata Parlamentara 18-05-2026 22:23

Grindeanu: Am spus președintelui că într-un final putem să strângem o majoritate în Parlament, dar nu se înscrie în criteriile cerute de el

Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat, luni, că i-a spus președintelui Nicușor Dan că într-un final formațiunea sa poate strânge o majoritate în Parlament, însă această majoritate nu se înscrie în criteriile cerute de șeful statului. Grindeanu a fost întrebat dacă președintele Nicușor Dan le-a

Politic 18-05-2026 22:04

Grindeanu: Eu aș prefera un premier politic, dar dacă se ajunge la o variantă cu un premier tehnocrat, avem un profil

Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat, luni seara, că ar prefera ca viitorul guvern să aibă un premier politic, dar dacă se va ajunge la o variantă cu un premier tehnocrat, atunci social-democrații au un anumit profil pe care și-l doresc. Grindeanu a fost întrebat dacă este de acord cu un guvern minoritar din care să facă parte P

Politic 18-05-2026 21:51

Dolj: Ambasadorul SUA în România, Darryl Nirenberg, în vizită la Craiova; prima sa deplasare în țară de la instalarea în funcție

Ambasadorul Statelor Unite ale Americii în România, Darryl Nirenberg, a efectuat, luni, o vizită oficială la Craiova, prima deplasare în țară după acreditarea sa în funcție, potrivit autorităților locale și Ambasadei SUA la București. Vizita a inclus întâlniri cu președintele Consiliului Județean Dolj, Cosmi

Politic 18-05-2026 20:33

Grindeanu: Bolojan se află în campanie prezidențială; cred că de aceea există acest blocaj, îl interesează 2030

Președintele PSD, Sorin Grindeanu, susține că liderul PNL, Ilie Bolojan, este în campanie pentru alegerile prezidențiale din 2030 și, de aceea, în acest moment, există un blocaj. 'În acest moment lucrurile sunt blocate din cauza unui singur om - Ilie Bolojan. (...) Explicația e mai simplă, e de ordin politic. Domnul Ilie Bolojan este adep

Politic 18-05-2026 20:21

Șoșoacă: S.O.S. România vrea un Guvern minoritar cu susținere parlamentară a programului său de guvernare

Președinta S.O.S. România, eurodeputata Diana Iovanovici-Șoșoacă, a pledat, luni, pentru formarea unui Guvern minoritar cu susținere parlamentară a programului său de guvernare. 'Constituția nu impune un Guvern majoritar. Poate exista un Guvern minoritar prin acord asupra unui program de guvernare. (...) În consecință, noi solicităm să se negoc

Politic 18-05-2026 19:55

Grindeanu: Președintele a vrut mai mult să afle care sunt constrângerile pe care le are fiecare partid

Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat că, în discuțiile de luni de la Palatul Cotroceni, președintele Nicușor Dan a vrut mai mult să afle care sunt constrângerile pe care le are

Viata Parlamentara 18-05-2026 19:04

Senat/Furnizorii serviciilor de comunicații electronice cu contracte în altă monedă - obligate să emită facturi în lei la cursul BNR

Furnizorii de rețele sau de servicii de comunicații electronice destinate publicului care încheie contracte în euro sau în altă monedă străină vor avea obligația de a emite facturile în lei la cursul de schimb valutar al Băncii Naționale a Romaniei, fără aplicarea de marje, adaosuri sau comisioane suplimentare, prevede un proiect de lege adoptat luni

Viata Parlamentara 18-05-2026 19:00

Senat: Declarație ANAF privind finanțările, obligatorie pentru ONG-uri

Senatul a adoptat, luni, în plen, o propunere legislativă inițiată de AUR prin care asociațiile, fundațiile și federațiile au obligația depunerii anuale la Agenția Națională de Administrare Fiscală a surselor de finanțare. Au fost înregistrate 76 de voturi 'pentru', 32 'împotrivă' și patru abțineri. 'Asociaț