logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Kelemen Hunor: După trei luni de discuții, am ajuns la concluzia la care trebuia să ajungem în luna august

Imagine din galeria Agerpres

Coaliția de guvernare a ajuns la o soluție de compromis referitor la reforma administrației locale și centrale după trei luni de discuții, însă la această concluzie ar fi trebuit să se fi ajuns din luna august, a declarat, marți, președintele UDMR, Kelemen Hunor.

'Impactul (...) pe local va fi un miliard și jumătate și pe central va fi undeva în jur de 4,5 - 5 miliarde sau un pic peste 5 miliarde. Cam ăsta este impactul, vorbim de economisire din bugetul național și se pregătește acel pachet cu măsurile fiscale care vom vedea când va intra în vigoare, anul viitor, la jumătatea anului sau începând cu 2027. (...) Noi, de la bun început, am propus 10% reducere efectivă în administrația locală. Ceea ce ieri s-a decis în coaliție, înseamnă 10%. (...) 2026 e un an de tranziție, în sensul că există posibilitatea de a reduce salariul sau de a reduce numărul de posturi. Din 2027 nu mai există această posibilitate, trebuie să fie pe plafonul stabilit pentru fiecare UAT. La nivelul administrației centrale, reducerea va fi mai mare de 10%, va fi mai suplu și nu va fi uniform, e o diferență uriașă între ministere. Sunt unele ministere unde poți să mergi cu 20%, în alte ministere - Educație, Cultură - n-ai cum să mergi nici cu 10%, acolo e nevoie de oameni în plus, nu sunt supradimensionate. Dar, în mare, la nivelul aparatului central, ar fi 10%. Va fi o administrație mai suplă', a explicat Kelemen Hunor, la Parlament.

Potrivit liderului UDMR, reducerea de cheltuieli înseamnă reducerea anvelopei salariale, care determină economii la bugetul național.

'În administrația centrală asta nu cred că se poate face altfel decât reducând numărul de posturi. Nici în administrație locală nu cred că va funcționa, dar așa au vrut unii și ăsta a fost compromisul acceptat de toată lumea. Dar, nu va funcționa. Eu am spus, asta e părerea mea, că nu va funcționa, (...) fiindcă în acest moment sunt - și aici, iarăși, e bine să abordați nuanțat toate temele, dacă vreți și vrem cu toții să avem credibilitate - sunt câteva sute, ca să nu greșesc, de UAT-uri unde nu trebuie să reduci nimic, fiindcă nu sunt angajați în plus. Sunt câteva UAT-uri unde, într-adevăr, reducerea va fi mai mare și, de aceea, am pus frâna de 20. Important este că, în sfârșit, după trei luni de discuții, am ajuns la acea concluzie la care trebuia să ajungem în august - să reducem din cheltuielile aparatului central și local. Poate trebuia să începem cu această măsură în iunie, în iulie, nu știu. Dar, asta e. Acum am trecut de această fază, urmează implementarea deciziei prin lege și apoi prin hotărâri de guvern', a precizat Kelemen Hunor.

În opinia președintelui UDMR, creșterea TVA trebuie să fie pentru o perioadă limitată.

'Indiferent în perioada de tranziție cum va aborda un primar sau altul tot la 10% vom ajunge, fiindcă asta este important - să reduci cheltuielile. Și încă ceva: nici din taxe crescute în acest an, TVA, accize, că acolo sunt lucrurile importante, nici prin reducerea cheltuielilor nu o să ajungi la deficitul de 3%, trebuie să crești economia. De aceea, măsurile fiscale sunt importante. Și eu consider că cel puțin creșterea TVA trebuie să fie pe o perioadă limitată. În momentul în care bugetul se echilibrează, poți să te gândești cum să stimulezi economia în continuare și consumul, reducând TVA. Asta este soluția, dar în acest moment avem această problemă. Și anul viitor va fi un an și mai dificil, fiindcă 3% din deficitul cu care ne confruntăm va fi doar din dobânzile pe împrumuturile luate. Deci, o sumă uriașă, spre 60 de miliarde. (...) Deci, noi dacă mergem anul viitor cu un deficit de 6,9, zic eu că este ceva corect, 6 în niciun caz. (...) Deci, suntem într-o străduță foarte, foarte îngustă. Din acest punct de vedere, eu cred că pe termen mediu, dacă măsurile fiscale vor fi implementate și dacă economia merge și nu se răcește, atunci, în perspectiva anului 2027 - 2028, trebuie să te gândești ca și Guvern și Parlament, bineînțeles, să reduci taxele ca să atragi investiții și ca să crești consumul și ca să crești economia', a subliniat Kelemen Hunor.

Liderul UDMR a menționat că aceasta a fost soluția de compromis propusă de liderul USR, Dominic Fritz.

'Nici măcar nu era propus de PSD. A fost propus de Fritz - ca să ieșim din acest impas și eu recunosc că aici el a fost mai rapid decât alții cu această soluție de compromis. Fiind și primar înțelege ce înseamnă, dar asta înseamnă că tot se reduce anvelopa salarială și trebuie hotărâre de Consiliu, că primarul nu poate să taie din salarii. Și mai e ceva: salariile în acest moment sunt stabilite între limita minimă și limita maximă în acele nu știu câte categorii la funcționarii publici. Oricum, dacă sunt încadrările la limita minimă, n-ai cum să cobori. Acolo trebuie să reduci numărul de personal. Dacă sunt încadrările mai sus, atunci în această limită minimă și maximă poți să umbli cu salariile. (...) Consiliul trebuie să ia hotărâre că tai salariile la oameni, că primarul nu poate tăia din pix, că nu are această posibilitate, cum nici ministrul nu taie din pix salariile funcționarilor. De aceea există această perioadă de tranziție, dar până la urmă tot acolo vom ajunge și tot vom ajunge la a economisi din anvelopa salarială, că altă soluție în acest moment nu există. Pe mine mă îngrijorează mult mai mult economia, fiindcă dacă nu reușim să creștem economia, dacă intrăm în recesiune economică, atunci toate aceste măsuri nu ne vor ajuta. Eu permanent insist cu alți colegi de ai mei să dăm o perspectivă economiei', a transmis președintele UDMR. AGERPRES/(A - redactor: Cătălina Matei, editor: Claudia Stănescu, editor online: Andreea Lăzăroiu)

Afisari: 662

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic 24-08-2026 21:56

Bolojan - întâlnire cu noua echipă PNL București: Am avut o primă discuție despre viitor

Președintele PNL, Ilie Bolojan, a avut luni seara o întâlnire cu echipa organizației de București a liberalilor, după noile numiri de la conducerile filialelor de sectoare. 'La București, PNL își deschide organizațiile către comunități și către oameni. Nu doar în perioadele electorale, ci în fiecare zi. George

Politic 24-08-2026 21:53

Ambasadori și membri ai comunității ucrainene din România au celebrat Ziua Independenței Ucrainei la București

Ambasadori și membri ai comunității ucrainene din România au celebrat, luni, Ziua Independenței Ucrainei la București, cu dansuri, o expoziție de fotografie, cântece tradiționale și discursuri în care au fost subliniate rezistența poporului vecin și dorința de pace. 'Această aniversare are o semnificație specială. Pentru

Politic 24-08-2026 20:36

Vocabular Global al Rezilienței - lansat la Kiev; Mirabela Grădinaru a propus cuvântul 'dârzenie'

'Lumea în 2026: stabilitate în vremuri incerte' a fost tema celui de-al șaselea Summit al Primelor Doamne și al Primilor Domni organizat la Kiev, la care a participat și partenera de viață a președintelui Nicușor Dan, Mirabela Grădinaru. Participarea Mirabelei Grădinaru la această reuniune a avut loc la invitația Primei Doamne a Ucr

Politic 24-08-2026 20:16

Șeful SGG: Criterii noi de performanță pentru RA-APPS

Secretarul general al Guvernului, Dan Reșitnec, a anunțat luni că a semnat ordinul care introduce criterii noi de performanță pentru activitatea Regiei Autonome - Administrația Patrimoniului Protocolului de Stat (RA-APPS). 'Reguli mai dure pentru RA-APPS. Conducerea va răspunde pentru rezultate. Ani la rând, românii au auzit despre RA-APPS mai

Viata Parlamentara 24-08-2026 19:14

Grindeanu: Încă nu există un punct de vedere comun între Ministerele Muncii, Sănătății și Educației pe legea salarizării

Președintele Camerei Deputaților, Sorin Grindeanu, a declarat, luni, că încă nu s-a ajuns la un punct de vedere comun între Ministerele Muncii, Educației și Sănătății pe proiectul legii salarizării unitare, iar în aceste condiții va fi foarte greu ca acest proiect să mai fie adoptat în timp util, astfel încât România să nu piardă ban

Viata Parlamentara 24-08-2026 19:08

Grindeanu: Cei de la USR au făcut o alianță cu AUR în plenul Camerei Deputaților la legea integrității

Președintele Camerei Deputaților, Sorin Grindeanu, a susținut, luni, că, în ședința de plen, la votarea legii integrității, USR și AUR au făcut o majoritate împotriva acestui act normativ, deci a jalonului PNRR. 'În primul rând, țin să le mulțumesc celor care au votat pentru această lege și aici aș vrea să fac o men

Viata Parlamentara 24-08-2026 18:30

Legea integrității reexaminată - adoptată de plenul Camerei Deputaților

Plenul Camerei Deputaților a reexaminat, luni, Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității, ca urmare a Deciziei Curții Constituționale nr. 883 din 17 august. S-au înregistrat 183 de voturi 'pentru', 84 'împotrivă' și trei abțineri. Anterior, comisiile ju

Viata Parlamentara 24-08-2026 18:23

Camera Deputaților/ A fost prorogat termenul pentru desfășurarea admiterii la liceu la finalul clasei a VIII-a

Plenul Camerei Deputaților a adoptat, luni, un proiect potrivit căruia admiterea la liceu și evaluarea națională organizate la finalul clasei a VIII-a, prevăzute în actuala Lege a învățământului preuniversitar, se prorogă până la absolvirea clasei a VIII-a de către generația de elevi care a început clasa a V-a în anul școlar 2025 -

Viata Parlamentara 24-08-2026 17:52

Senat/ Audieri la Comisia de apărare pe tema incidentelor cu drone marine

Senatoarea Nicoleta Pauliuc, președinta Comisiei pentru apărare, ordine publică și siguranță națională din Camera superioară a Parlamentului, i-a invitat pe reprezentanții Ministerului Apărării, ai Ministerului Afacerilor Interne, Serviciului Român de Informații, Ministerului de Externe, Autorității Navale Române, Administrației Porturilor Maritime Constanța și A

Politic 24-08-2026 17:52

Mirabela Grădinaru - la Kiev, la Summitul organizat de Prima Doamnă a Ucrainei

Partenera de viață a președintelui Nicușor Dan, Mirabela Grădinaru, este prezentă luni, la Kiev, la Summitul Primelor Doamne și al Primilor Domni, a informat Administrația Prezidențială. 'Prima Doamnă a României, Mirabela Grădinaru, este prezentă la Kiev la invitația Primei Doamne a Ucrainei, Olena Zelenska, la Summitul Primelor Doamne și al Primilor

Politic 24-08-2026 17:38

Nicușor Dan, după Coaliția de Voință: Am abordat numărul în creștere al incidentelor cu drone la granițele NATO

Președintele Nicușor Dan a participat luni, în format online, la reuniunea Coaliției de Voință, organizată chiar de Ziua Independenței Ucrainei. 'Azi, când marcăm Ziua Independenței Ucrainei, am avut o întâlnire constructivă a Coaliției de Voință. A fost o binevenită ocazie să reafirmăm susținerea noastră totală pentru Ucraina și am

Viata Parlamentara 24-08-2026 17:27

Senat/Legea privind modificarea limitelor ariilor protejate pentru amenajări hidroenergetice - aprobată în forma trimisă la promulgare

Plenul Senatului, întrunit luni în sesiune extraordinară, a aprobat raportul comun de admitere, fără amendamente, asupra Legii privind modificarea limitelor ariilor protejate, posibile pentru anumite obiective de amenajări hidroenergetice, în forma transmisă la promulgare. Astfel a fost respinsă cererea de reexaminare a președintelui Rom&acir

Viata Parlamentara 24-08-2026 16:42

Plenul Senatului a aprobat desfășurarea unei anchete parlamentare privind întâlnirea Ilie Bolojan - Simina Tănăsescu

Plenul Senatului, reunit luni, a aprobat desfășurarea unei anchete parlamentare de către Comisia pentru constituționalitate cu privire la întâlnirea care a avut loc pe 14 august între premierul interimar Ilie Bolojan și președinta Curții Constituționale, Simina Tănăsescu. 'Ancheta parlamentară (...) are drept scop și obiective analizarea

Politic 24-08-2026 16:35

Președintele a promulgat legile privind ajutorul pentru crescătorii de porci și vite; pragul maxim - 50.000 de euro

Președintele Nicușor Dan a promulgat, luni, actele normative privind ajutorul de stat pentru crescătorii de porci și vite, în contextul crizei din Orientul Mijlociu, pragul maxim al subvenției fiind de 50.000 de euro pentru fiecare beneficiar. Potrivit Legii privind suinele, ajutorul de stat se acordă crescătorilor care îndeplinesc următoarele crit

Politic 24-08-2026 16:18

Deputata AUR Laura Gherasim cere urgentarea realizării Drumului Expres Tișița - Albița

Deputata AUR Laura Gherasim cere urgentarea realizării Drumului Expres Tișița - Albița, afirmând că prin tergiversarea acestui proiect vasluienii și cetățenii Republicii Moldova sunt 'văduviți de o investiție vitală', care poate schimba economic această parte a țării. 'Dezinteresul politic și incapacitatea celor care ne guvernează de a duce l