Kelemen Hunor: După trei luni de discuții, am ajuns la concluzia la care trebuia să ajungem în luna august
Coaliția de guvernare a ajuns la o soluție de compromis referitor la reforma administrației locale și centrale după trei luni de discuții, însă la această concluzie ar fi trebuit să se fi ajuns din luna august, a declarat, marți, președintele UDMR, Kelemen Hunor.
'Impactul (...) pe local va fi un miliard și jumătate și pe central va fi undeva în jur de 4,5 - 5 miliarde sau un pic peste 5 miliarde. Cam ăsta este impactul, vorbim de economisire din bugetul național și se pregătește acel pachet cu măsurile fiscale care vom vedea când va intra în vigoare, anul viitor, la jumătatea anului sau începând cu 2027. (...) Noi, de la bun început, am propus 10% reducere efectivă în administrația locală. Ceea ce ieri s-a decis în coaliție, înseamnă 10%. (...) 2026 e un an de tranziție, în sensul că există posibilitatea de a reduce salariul sau de a reduce numărul de posturi. Din 2027 nu mai există această posibilitate, trebuie să fie pe plafonul stabilit pentru fiecare UAT. La nivelul administrației centrale, reducerea va fi mai mare de 10%, va fi mai suplu și nu va fi uniform, e o diferență uriașă între ministere. Sunt unele ministere unde poți să mergi cu 20%, în alte ministere - Educație, Cultură - n-ai cum să mergi nici cu 10%, acolo e nevoie de oameni în plus, nu sunt supradimensionate. Dar, în mare, la nivelul aparatului central, ar fi 10%. Va fi o administrație mai suplă', a explicat Kelemen Hunor, la Parlament.
Potrivit liderului UDMR, reducerea de cheltuieli înseamnă reducerea anvelopei salariale, care determină economii la bugetul național.
'În administrația centrală asta nu cred că se poate face altfel decât reducând numărul de posturi. Nici în administrație locală nu cred că va funcționa, dar așa au vrut unii și ăsta a fost compromisul acceptat de toată lumea. Dar, nu va funcționa. Eu am spus, asta e părerea mea, că nu va funcționa, (...) fiindcă în acest moment sunt - și aici, iarăși, e bine să abordați nuanțat toate temele, dacă vreți și vrem cu toții să avem credibilitate - sunt câteva sute, ca să nu greșesc, de UAT-uri unde nu trebuie să reduci nimic, fiindcă nu sunt angajați în plus. Sunt câteva UAT-uri unde, într-adevăr, reducerea va fi mai mare și, de aceea, am pus frâna de 20. Important este că, în sfârșit, după trei luni de discuții, am ajuns la acea concluzie la care trebuia să ajungem în august - să reducem din cheltuielile aparatului central și local. Poate trebuia să începem cu această măsură în iunie, în iulie, nu știu. Dar, asta e. Acum am trecut de această fază, urmează implementarea deciziei prin lege și apoi prin hotărâri de guvern', a precizat Kelemen Hunor.
În opinia președintelui UDMR, creșterea TVA trebuie să fie pentru o perioadă limitată.
'Indiferent în perioada de tranziție cum va aborda un primar sau altul tot la 10% vom ajunge, fiindcă asta este important - să reduci cheltuielile. Și încă ceva: nici din taxe crescute în acest an, TVA, accize, că acolo sunt lucrurile importante, nici prin reducerea cheltuielilor nu o să ajungi la deficitul de 3%, trebuie să crești economia. De aceea, măsurile fiscale sunt importante. Și eu consider că cel puțin creșterea TVA trebuie să fie pe o perioadă limitată. În momentul în care bugetul se echilibrează, poți să te gândești cum să stimulezi economia în continuare și consumul, reducând TVA. Asta este soluția, dar în acest moment avem această problemă. Și anul viitor va fi un an și mai dificil, fiindcă 3% din deficitul cu care ne confruntăm va fi doar din dobânzile pe împrumuturile luate. Deci, o sumă uriașă, spre 60 de miliarde. (...) Deci, noi dacă mergem anul viitor cu un deficit de 6,9, zic eu că este ceva corect, 6 în niciun caz. (...) Deci, suntem într-o străduță foarte, foarte îngustă. Din acest punct de vedere, eu cred că pe termen mediu, dacă măsurile fiscale vor fi implementate și dacă economia merge și nu se răcește, atunci, în perspectiva anului 2027 - 2028, trebuie să te gândești ca și Guvern și Parlament, bineînțeles, să reduci taxele ca să atragi investiții și ca să crești consumul și ca să crești economia', a subliniat Kelemen Hunor.
Liderul UDMR a menționat că aceasta a fost soluția de compromis propusă de liderul USR, Dominic Fritz.
'Nici măcar nu era propus de PSD. A fost propus de Fritz - ca să ieșim din acest impas și eu recunosc că aici el a fost mai rapid decât alții cu această soluție de compromis. Fiind și primar înțelege ce înseamnă, dar asta înseamnă că tot se reduce anvelopa salarială și trebuie hotărâre de Consiliu, că primarul nu poate să taie din salarii. Și mai e ceva: salariile în acest moment sunt stabilite între limita minimă și limita maximă în acele nu știu câte categorii la funcționarii publici. Oricum, dacă sunt încadrările la limita minimă, n-ai cum să cobori. Acolo trebuie să reduci numărul de personal. Dacă sunt încadrările mai sus, atunci în această limită minimă și maximă poți să umbli cu salariile. (...) Consiliul trebuie să ia hotărâre că tai salariile la oameni, că primarul nu poate tăia din pix, că nu are această posibilitate, cum nici ministrul nu taie din pix salariile funcționarilor. De aceea există această perioadă de tranziție, dar până la urmă tot acolo vom ajunge și tot vom ajunge la a economisi din anvelopa salarială, că altă soluție în acest moment nu există. Pe mine mă îngrijorează mult mai mult economia, fiindcă dacă nu reușim să creștem economia, dacă intrăm în recesiune economică, atunci toate aceste măsuri nu ne vor ajuta. Eu permanent insist cu alți colegi de ai mei să dăm o perspectivă economiei', a transmis președintele UDMR. AGERPRES/(A - redactor: Cătălina Matei, editor: Claudia Stănescu, editor online: Andreea Lăzăroiu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Năsui: România are un Guvern care nu poate da ordonanțe; ne aliniem majorității țărilor UE
Deputatul USR Claudiu Năsui apreciază că lipsa unui Guvern cu puteri depline poate fi benefică, în condițiile în care Executivul nu mai dă ordonanțe și nu mai schimbă legile 'după bunul plac'. El menționează că în acest fel țara noastră se aliniază 'involuntar' majorității țărilor din Uniunea Europeană. 'Fap
Peiu: Fără alegeri anticipate, nu pot fi imaginate decât majorități pe termen scurt, cu obiective clare și puține
Criza politică este mult mai amplă decât a anticipat-o cineva și va rămâne până în 2028 sau până la alegerile anticipate, care sunt mai aproape ca oricând, a transmis liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu. El spune că politica românească are nevoie de limpezime, de profunzime și de onestitate. ''
Bolojan: România are nevoie urgent de un Guvern cu puteri depline; PNL este pregătit să contribuie la o soluție
România are nevoie urgent de un Guvern cu puteri depline, a declarat marți președintele PNL, Ilie Bolojan, premier interimar. El a transmis un mesaj, după respingerea de către Parlament a învestirii Guvernului Veștea, în care arată că ce se construiește fără principii, fără seriozitate și fără onestitate nu poate rezista. '
Fifor (PSD): PNL-USR-UDMR și AUR au demonstrat că împărtășesc aceeași agendă - puterea cu orice preț
Deputatul PSD Mihai Fifor a declarat, marți, în contextul respingerii de către Parlament a învestirii Guvernului Veștea, că PNL - USR - UDMR și AUR au demonstrat, ''fără echivoc''
Sighiartău: Ne dorim să avem cât mai repede un guvern; președintele trebuie să fie într-adevăr un mediator
România are nevoie de un guvern și președintele trebuie să fie într-adevăr un mediator, să organizeze consultări cu partidele și să vină cu o soluție rațională, a declarat, luni, secretarul general al PNL Robert Sighiartău. 'Cred că România are nevoie de un guvern și cred că președintele României trebuie să fie &ici
Sighiartău despre contestatarii din partid: PNL nu îi mai dorește pe acești oameni, au trădat încrederea alegătorilor
PNL nu îi mai dorește pe cei care au trădat încrederea alegătorilor și au susținut sau au făcut parte din Guvernul propus de Adrian Veștea, iar în următoarele zile vor fi luate 'toate deciziile care se cuvin', dar, până atunci, ar fi 'onorabil' să-și dea demisia, a declarat, luni, secretarul general al PNL Robert Sighiartău.
Sighiartău: Guvernul trădării a căzut; PNL cere președintelui să convoace consultările conform Constituției
Guvernul 'trădării' a căzut, iar PNL cere președintelui Nicușor Dan să convoace consultările conform Constituției, a declarat, luni seară, secretarul general al partidului, Robert Sighiartău. 'Guvernul trădării a căzut. Nu poți construi pe trădare și pe corupție morală. Au fost 48 de zile pierdute pentru România și pentru români, au fos
Grindeanu spune că Nicușor Dan va face destul de repede consultări pentru desemnarea unui nou premier
Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat luni seară, după votul Parlamentului de respingere a învestirii guvernului Adrian Veștea, că se așteaptă ca în următoarele zile președintele Nicușor Dan să cheme
Motreanu: Sprijinul pentru un guvern - negociat printr-o înțelegere scrisă, bazată pe principii, nu pe negocieri pe picior
Prim-vicepreședintele PNL, Dan Motreanu, afirmă că sprijinul pentru învestirea unui guvern poate fi negociat doar transparent, prin noi consultări convocate de șeful statului și printr-o înțelegere scrisă, bazată pe principii, 'nu pe negocieri făcute pe picior'. 'Guvernul trădătorilor nu a obținut votul Parlamentului ni
UPDATE Veștea: Am venit în acest proiect cu bune intenții; îmi pare rău că nu s-a putut materializa
Premierul desemnat, Adrian Veștea, a afirmat, luni seară, că a tratat cu responsabilitate formarea Guvernului, punctând că a venit în acest proiect cu bune intenții, răspunzând unei provocări. 'Am venit în acest proiect cu bune intenții, dintr-o funcție aleasă pe care mi-am câștigat-o în urma unui vot un
Veștea, după ce Guvernul a picat în Parlament: Votul nu a fost cel pe care l-am sperat pentru România
Premierul desemnat Adrian Veștea a declarat, luni, după ce Guvernul propus de el a picat în Parlament, că votul nu a fost cel pe care l-a sperat pentru România, dar îl respectă.
Fritz: Avem nevoie urgent de consultări transparente; USR e gata să facă echipă într-un guvern minoritar
Președintele USR, Dominic Fritz, transmite că este nevoie urgent de consultări 'transparente', după ce Guvernul Veștea nu a întrunit votul majorității parlamentare. El reiterează că
Parlament - învestire/Guvernul Veștea - respins de Parlament
Guvernul Adrian Veștea a fost respins, luni, de Parlament, cu 189 de voturi 'pentru' și 23 de voturi împotrivă. Au fost 212 de voturi exprimate. Votul asupra cererii de acordare a încrederii Parlamentului asupra programului și a întregii liste a Guvernului a fost secret cu bile. Pentru ca Guvernul să fi
Parlament - învestire Guvern/ S-a încheiat votul pentru Cabinetul propus de Adrian Veștea
Deputații și senatorii au finalizat, luni, votul din plenul comun al Parlamentului, reunit pentru învestirea Guvernului Adrian Veștea. Miniștrii propuși de Veștea au fost audiați luni de comisiile de specialitate ale Parlamentului. Votul asupra cererii de acordare a încrederii Parlamentului asupra programului și a &i
Paul Stănescu spune că următorul premier propus ar trebui să fie de la PSD
Senatorul PSD Paul Stănescu, fost secretar general al partidului, a declarat luni că, în cazul în care Guvernul Adrian Veștea nu va trece de votul Parlamentului, următorul premier desemn










