Expoziția fotografică '35 de ani de fapte bune împreună. Fundația Regală Margareta în imagini' - deschisă la ICR
Expoziția fotografică aniversară '35 de ani de fapte bune împreună. Fundația Regală Margareta a României în imagini' s-a deschis, joi seară, la sediul Institutului Cultural Român, în prezența Majestății Sale Margareta, președintele FRMR, și a Alteței Sale Regale Principesa Sofia.
Expoziția, care prezintă publicului o retrospectivă vizuală a celor mai importante proiecte, inițiative și momente care definesc parcursul organizației de la înființarea sa, în anul 1990, până în prezent, reunește o selecție de imagini-document din arhiva AGERPRES și a Fundației Regale, propunându-și să ilustreze evoluția acesteia, implicarea socială și contribuția FRMR, de la acordarea unor ajutoare de urgență la dezvoltare durabilă.

Foto: (c) ALEX MICSIK / AGERPRES FOTO
'A fost greu, a fost foarte greu. Dar și plin de speranță și de lumină. Beneficiarii noștri ne-au învățat foarte multe despre generozitate, curaj, despre bogăția umană', a declarat presei Majestatea Sa Margareta.
În deschiderea evenimentului, Mugurel Mărgărit, director executiv al FRMR, a afirmat că expoziția este despre 35 de ani ai Fundației Regale și despre activitățile sale, dar pentru el 'este și despre curajul pe care l-au avut două doamne, două prințese, două fiice ale Regelui Mihai, care au venit în România în 1990 cu credința că pot să producă o schimbare'.

Foto: (c) ALEX MICSIK / AGERPRES FOTO
'35 de ani mai târziu, schimbarea aceasta se vede. Sunt 200.000 de seniori, sunt 35.000 de copii, sunt peste 330 de tineri talentați, sunt mai mult de 100 de organizații neguvernamentale pe care le-am sprijint în toată țara. Și suntem mândri de rezultatele astea', a subliniat Mărgărit.
Mugurel Mărgărit a mărturisit că dacă a învățat ceva 'în anii aceștia după Revoluție, când destinele noastre au fost în mâinile noastre, a fost că schimbarea vine în timp'.

Foto: (c) ALEX MICSIK / AGERPRES FOTO
'Schimbarea necesită foarte multă muncă, schimbarea necesită sacrificii și schimbarea necesită oameni, care să aibă aceleași valori ca și tine și care să-ți fie alături. Schimbarea îți solicită (...) responsabilitatea. Pentru că dacă ai impresia că făcând doar câteva activități pentru o perioadă scurtă de timp, care au un impact pe termen lung în viața oamenilor, din păcate te înșeli', a spus Mărgărit.
El a amintit unul dintre multele cazuri în care Fundația Regală Margareta a României a putut ajuta un tânăr talentat.

Foto: (c) ALEX MICSIK / AGERPRES FOTO
'Sunt multe povești de genul acesta și ele sunt o mică parte din ceea ce fundația face. De exemplu, chiar ieri am vorbit cu o fostă bursieră 'Tinere talente'. Și ea mi-a zis: 'Mugurel, mai ții minte că a trebuit să duc muncă de convingere cu tine ca să-mi luați laptopul ăla scump din bursă?'. Zic, da, mai țin minte, că așa fac mereu. (...) Zice: 'Știi, laptopul ăla m-a ținut până la 11 ani în zile. Și pe el am compus toată muzica mea'. M-a emoționat, pentru că bursiera aceasta de care vorbesc este Cristina Uruc (directorul ARTEXIM - n.r.). Este doar unul dintre bursierii pe care Fundația Regală i-a avut de-a lungul timpului', a menționat directorul executiv al Fundației Regale.
Directorul general al AGERPRES, Claudia Nicolae, a afirmat că fotografiile expuse reprezintă 'momente de istorie'.

Foto: (c) ALEX MICSIK / AGERPRES FOTO
'Ceea ce vedeți dumneavoastră aici sunt momente de istorie. Colegii mei, fotoreporterii din AGERPRES, nu consideră fotografia doar o simplă ilustrare a unui moment. Fotografia, așa cum putem vedea astăzi, reprezintă o istorie vizuală. (...) Și este important acest lucru, pentru că trăim într-un mediu în care zgomotul informațional este foarte mare. Pierdem informația la secundă. Iar astfel de momente, astfel de expoziții ilustrează faptul că arhiva, fotografia, istoria vizuală nepătată, neinfluențată ne rămâne totuși martorul peste ani. Al nostru, ca nație și, de ce nu, al lumii întregi', a declarat Claudia Nicolae.
Florin Iaru, consilier în cadrul Cabinetul președintelui ICR, a subliniat că Fundația Regală Margareta, 'construindu-se cu răbdare, cu înțelepciune, având un scop în față, dă un exemplu și altor fundații care s-au constituit de-a lungul timpului'.

Foto: (c) ALEX MICSIK / AGERPRES FOTO
'Am văzut nenumărate fapte extraordinare. E bine când ele se strâng împreună și mărturisesc cel mai important lucru care este pentru noi: patriotismul nu este gălăgios. Patriotismul nu este să te bați cu cărămida în piept. Și vreau să văd, dacă îți iubești țara asta, cât de bine și cui i-ai făcut. Sunt sute de mii de oameni care vă sunt recunoscători. Vă mulțumesc din suflet', a transmis Florin Iaru.
Atmosfera aniversară a fost completată de un moment muzical susținut de Alexandra Dumitrache - mezzosoprană și Sabin Bănescu - pian, tineri muzicieni bursieri în cadrul programului 'Tinere Talente' derulat de 17 ani de Fundația Regală.

Foto: (c) ALEX MICSIK / AGERPRES FOTO
La vernisaj au luat parte ambasadorii Confederației Elvețiene, Regatului Unit al Marii Britanii și Irlandei de Nord, Regatului Norvegiei, Republicii Moldova și Republicii Elene, alături de reprezentanți ai companiilor care au sprijinit sau sprijină proiectele Fundației Regale, ai instituțiilor partenere, ai mass-media, precum și lideri de opinie din domeniul social sau cultural, voluntari, beneficiari și membri ai echipei fundației.
Organizată de Fundația Regală Margareta a României împreună cu Agenția Națională de Presă AGERPRES, expoziția, care beneficiază de parteneriatul ICR, face parte din seria manifestărilor care marchează 35 de ani de activitate neîntreruptă a fundației.

Foto: (c) ALEX MICSIK / AGERPRES FOTO
Prin acest eveniment, Fundația Regală Margareta a României, AGERPRES și ICR reafirmă angajamentul comun de a susține valorile culturale românești, responsabilitatea socială și implicarea civică, în spiritul dezvoltării unei societăți solidare, demne și incluzive.
Expoziția poate fi vizitată până pe 11 noiembrie, în Sala Mare a Institutului Cultural Român, urmând ca aceasta să fie itinerată.

Foto: (c) ALEX MICSIK / AGERPRES FOTO
Fundația Regală Margareta a României a fost înființată în 1990 de Regele Mihai I al României și Majestatea Sa Margareta, Custodele Coroanei Române. Cu o activitate de 35 de ani, Fundația Regală sprijină copii, tineri și vârstnici prin intervenții durabile, bazate pe schimbul de experiență și valori între generații. De-a lungul timpului, Fundația s-a implicat în numeroase proiecte sociale, culturale și de susținere a educației și talentului artistic. AGERPRES/(A, AS - redactor: Daniel Popescu, editor: Antonia Niță, editor online: Adrian Dădârlat)
Mai multe imagini pe AGERPRES FOTO
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
'Lakme' de Leo Delibes, în regia lui Andrei Șerban - premieră la Opera Națională București, pe 2 și 3 iulie
Spectacolul de operă 'Lakme' de Leo Delibes, în regia lui Andrei Șerban și sub conducerea muzicală a maestrului Tiberiu Soare, va fi prezentat în premieră la Opera Națională București pe 2 și 3 iulie, de la ora 18:30, informează organizatorii într-un comunicat transmis, luni, AGERPRES. Regizorul Andrei Șerban extinde
FITS 2026/Silviu Purcărete despre inteligența artificială: Teatrul fără actori n-ar mai avea sens
Regizorul Silviu Purcărete consideră că teatrul ar trebui să își păstreze caracterul său 'absolut primitiv, de expresie', chiar dacă tehnologia și inteligența artificială vor continua să fie folosite, afirmând că un teatru fără actori 'n-ar mai avea sens'. În cadrul conferinței speciale de la Festivalul Intern
Hunedoara: Episcopia organizează Zilele Credinței și Culturii la Deva
Episcopia Devei și Hunedoarei organizează, în perioada 25-29 iunie, o nouă ediție a ciclului de manifestări 'Zilele credinței și culturii la Deva', evenimentele marcând, în paralel, și sărbătoarea Sfinților Apostoli Petru și Pavel, ocrotitorii spirituali ai orașului. Potrivit programului anunțat luni de organizatori,
Mureș: Cel mai vechi tip de port tradițional din Transilvania, expus la Reghin de Sânzâiene (GALERIE FOTO)
Nouă cămăși cu ciupag și catrințe cu trup vânăt, care reprezintă cel mai vechi tip de port tradițional din Transilvania, vor putea fi admirate în expoziția 'Sacru și profan' amenajată la Muzeul Etnografic 'Anton Badea', de Ziua Iei. 'Pe 24 iunie sărbătorim Ziua Iei, Sânzienele și mijlocul verii calendarist
Sălaj: Spăcelul sălăjean, o 'oază de autentic' într-o mare de produse tradiționale contrafăcute (GALERIE FOTO)
Spăcelul din Sălaj, cămașa femeiască considerată echivalentul iei din alte zone ale țării, reprezintă 'o oază de autentic' într-un context în care piața este invadată de produse prezentate drept tradiționale, dar realizate industrial, a afirmat, luni, etnograful Camelia Burghele la vernisajul expoziției 'Spăcele sălăjene. Tradiția merge mai de
Timiș: 'Messa per Rossini' va răsuna pentru prima dată în România, pe scena Filarmonicii Banatul
Publicul meloman este invitat, vineri, de la ora 19:00, la Filarmonica Banatul din Timișoara, unde va putea audia 'Messa per Rossini', pentru prima dată în România, la 40 de ani de la premiera mondială. Sub bagheta dirijorului Gabriel Bebeșelea, iubitorii muzicii clasice vor avea ocazia să descopere această fascinantă pagin
Brăila: 27 de concurenți din cinci țări, la Festivalul 'Cântecul de dragoste de-a lungul Dunării'
Numărul concurenților admiși la ediția din acest an a Festivalului Internațional de Folclor 'Cântecul de dragoste de-a lungul Dunării' de la Brăila este de 27, ei provenind din cinci țări, respectiv România, Republica Moldova, Serbia, Ucraina și Bulgaria, potrivit informațiilor transmise de Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturi
Mureș: Castelul Teleki din Gornești revine pe harta turistică a României din data de 16 iulie
Castelul Teleki din Gornești, monument baroc ridicat între 1772-1803, se redeschide publicului după o restaurare capitală care a durat aproape trei ani, realizată prin programul 'România Atractivă' cu o finanțare PNRR de 4,6 milioane de euro. 'De-a lungul anilor mulți v-ați oprit în fața castelului Teleki și ați f
Vaslui: Rolul familiei în viața persoanelor private de libertate, evidențiat la conferința 'Coeziune socială și comuniune de credință'
Rolul familiei în reintegrarea socială a persoanelor private de libertate a fost evidențiat luni, la Vaslui, în cadrul activității social-filantropice regionale anuale 'Coeziune socială și comuniune de credință'. Proiectul desfășurat sub egida Administrației Naționale a Penitenciarelor și a Patriarhiei Române a reunit
ICR: 10 proiecte câștigătoare ale Programului CANTEMIR 2026 vor reprezenta cultura română pe două continente
Cele 10 proiecte culturale câștigătoare în sesiunea 2026 a Programului CANTEMIR, derulat de Institutul Cultural Român, vor fi prezentate în nouă țări: Franța, Germania, Portugalia, Regatul Unit al Marii Britanii, Regatul Țărilor de Jos, Republica Moldova, Suedia, Statele Unite ale Americii și Serbia. Bugetul total alocat de ICR
Muzeul Țăranului va putea fi vizitat în întregime; duminică se redeschide etajul, prin expoziția 'Rânduiala vieții'
Muzeul Național al Țăranului Român va putea fi vizitat în întregime, de duminică urmând a fi redeschis etajul instituției muzeale, prin expoziția 'Rânduiala vieții'. 'După un îndelungat șantier de consolidare, început în 2016, și după o vreme necesară primenirii, în aprilie 2025 a fost redeschis
Brâncuși150/Gorj: Zeci de mii de persoane, așteptate la Hobița la un amplu complex de evenimente dedicate marelui sculptor
Zeci de mii de persoane sunt așteptate, în perioada 24 - 28 iunie, la Hobița, unde se va desfășura un amplu complex de evenimente dedicate aniversării a 150 de ani de la nașterea lui Constantin Brâncuși, în cadrul proiectului cultural 'Peștișani: Acasă la Brâncuși - 150 de ani de artă și genialitate', a declarat luni, pentru AGERPRES
VIDEO AnulBrâncuși/ Bihor: Concert al violonistului Alexandru Tomescu, dedicat marelui sculptor (GALERIE FOTO)
'Maestre, poftiți la concert!' - cu aceste cuvinte, rostite imaginar de violonistul Alexandru Tomescu către Constantin Brâncuși, s-a încheiat duminică seara, la Oradea, o întâlnire aparte între muzică și sculptură. În Catedrala Greco-Catolică 'Sfântul Nicolae', un public numeros a trăit
Vâlcea: Miguel Gane, poet de succes în spațiul hispanic, a susținut la Filarmonică primul spectacol din România
Scriitorul de origine română cu cele mai mari vânzări de carte în Spania și America Latină, Miguel Gane, a prezentat sâmbătă seara, pe scena Filarmonicii 'Ion Dumitrescu' din Râmnicu Vâlcea, primul dintre spectacolele de poezie pe care le va avea în România zilele următoare în cadrul Festivalului Internați
REPORTAJ Alba: Ceramica habană și 'misterul' unei comunități închise, stabilită la Vințu de Jos între 1621-1765
Povestea unei comunități care a marcat profund istoria și cultura Transilvaniei, cea habană, stabilită în 1621 la Vințu de Jos, de unde a plecat în 1765, urmașii acesteia locuind, în prezent, în Canada și Statele Unite ale Americii, este readusă în atenția publicului printr-o expoziție care poate fi văzută la Muzeul Palatului Principilor












