logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Patru confederații sindicale protestează miercuri în Piața Victoriei împotriva măsurilor de austeritate

Imagine din galeria Agerpres

Sindicaliști din patru confederații sindicale protestează, miercuri, începând cu ora 11:00, în Piața Victoriei, pentru stoparea dezastrului economic, social, instituțional, cultural și a disoluției statale.

În fața Guvernului vor protesta reprezentanți ai Confederației Sindicatelor Democratice din România (CSDR), Confederației Sindicale 'Cartel Alfa', CNSLR-Frăția și ai Confederației Sindicale Națională Meridian.

Protestatarii solicită Guvernului să aplice cerințele constituționale de dezvoltare a țării pe toate planurile și asigurare a unui trai decent pentru toți cetățenii româ˜ni, indiferent de naționalitate, sex, vârsta, religie, stare de sănătate.

'Întrucât sindicatele politiștilor și Sindicatul Cadrelor Militare Disponibilizate (SCMD) fac parte din Confederațiile organizatoare, noi, SCMD facem următorul apel către toți membrii noștri, ai asociațiilor rezerviștilor, organizate sau nu în forum și ale pensionarilor civili să participe fără excepții. Îndeosebi bucureștenii, dacă vrem să mai avem un viitor într-o țară europeană numită Româ˜nia!', au anunțat sindicaliștii.

Totodată, Federația Columna-Scor a inițiat un nou apel către Guvern pentru a aloca sume din fondul de rezervă pentru ca munca prestată de angajați să fie plătită.

'Ne vom susține această revendicare, protestând în fața Guvernului în data de 29 octombrie 2025! România reală la acest moment înseamnă:
Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului (DGASPC) Vâlcea, angajații sunt fără salarii din luna august 2025; DGASPC Maramureș, angajații sunt fără salarii din luna august 2025; DGASPC Mehedinți, angajaților nu le-au fost achitate salariile pentru septembrie 2025; DGASPC Satu Mare, angajaților nu le-au fost achitate salariile pentru septembrie 2025', au precizat reprezentanții sindicatului.

Conform sursei citate, 5.000 de salariați 'au fost uitați de Guvern, care refuză să reacționeze, iar 5.000 de salariați nu mai sunt asigurați în sistemul asigurărilor de sănătate'.

'Sunt salariați cărora nu le sunt plătite contribuțiile la pensii. Sunt salariați care, nefiind plătiți, prin nepăsarea decidenților, au prestat muncă la negru în folosul instituțiilor. Angajații nu mai au bani nici să plătească biletul de autobuz către locul de muncă, sau să își plătească creditele și utilitățile. În următoarea perioadă, respectiv 8-15 noiembrie 2025, alte 10 Direcții Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului nu vor putea plăti salariile angajaților. Numărul angajaților neplătiți de statul român crește la peste 10.000. Nu este vina angajaților că Guvernul nu a mai actualizat standardele de cost din anul 2022. Acesta este modelul de Românie decentă, pe care Guvernul actual dorește să îl promoveze?! Numai premierul poate opri agonia a mii de familii, uitate și umilite prin atitudinea de până acum a decidenților. Domnule Bolojan! Alocați sume din fondul de rezervă pentru ca munca prestată de angajați să fie plătită, fără întârzieri', se mai precizează în anunțul sindicaliștilor. AGERPRES/(AS - redactor: Nicoleta Bănciulea, editor: Mariana Nica, editor online: Andreea Lăzăroiu)

Afisari: 585

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Social 15-08-2026 10:08

Cod galben de temperaturi ridicate și disconfort termic, duminică, în șase județe din vestul țării

Administrația Națională de Meteorologie a emis sâmbătă o atenționare Cod galben de caniculă și disconfort termic, valabilă duminică în județele Timiș, Arad, Bihor, Satu Mare, Maramureș și Sălaj. În aceste regiuni vor fi temperaturi deosebit de ridicate, local caniculă și disconfort termic ridicat, iar indicele temperatură-ume

Social 15-08-2026 08:54

Centura Bacăului se închide de luni pentru a fi conectată la noul tronson al autostrăzii A7

Circulația pe centura municipiului Bacău va fi închisă începând de luni, pentru legarea acesteia la noul tronson al autostrăzii A7, a informat, sâmbătă, Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Bacău. Potrivit sursei citate, măsura va intra în vigoare începând de luni, 17 august, ora 07:00, și va fi val

Social 15-08-2026 06:00

Sector 2: Activități recreative și momente artistice, în trei parcuri, în cadrul programului 'O Vară pentru Toți'

Activități recreative, momente artistice și surprize pentru cei mici se regăsesc în programul 'O Vară pentru Toți', care se va derula, în acest weekend, în Parcul Circului, pe 22-23 august în Parcul Motodrom și pe 5-6 septembrie în Parcul Florilor. Potrivit unui comunicat al Primăriei Sectorului 2 transmis

Social 14-08-2026 22:46

MApN: Nu există indicii privind o creștere a nivelului de risc pentru populația României

Intensificarea confruntărilor din zona Mării Negre și din apropierea frontierei generează efecte colaterale care au determinat, în ultimele zile, creșterea numărului de intervenții ale structurilor de apărare, dar nu există indicii privind o creștere a nivelului de risc pentru populația României, precizează Ministerul Apărării Naționale (MApN).

Social 14-08-2026 21:15

MApN: Drona căzută în apropierea localității Greci, în Munții Măcinului - detonată controlat

Drona căzută vineri în zona localității Greci, în Munții Măcinului, județul Tulcea, a fost neutralizată la ora 20:13, prin detonare controlată, în condiții de siguranță, de o echipă specializată a Ministerului Apărării Naționale.

Social 14-08-2026 20:15

REPORTAJ Tulcea: Prima dronă căzută în interiorul Parcului național Munții Măcinului

Exploziile dronelor folosite de Rusia în războiul împotriva Ucrainei care ajung pe teritoriul României nu-i mai sperie pe tulcenii aflați în comunitățile de pe malul Dunării, însă zborul la joasă înălțime al aparatelor îi alertează și sună autoritățile locale, așa cum s-a întâmplat vineri, în comuna Luncavița.

Administratie 14-08-2026 20:00

Primarul din Alba Iulia a anunțat reluarea serviciului de transport public în municipiu, oprit de două luni

Transportul public local, oprit din 17 iunie, va fi reluat de luni în Alba Iulia, după ce Primăria și operatorul privat au ajuns la un acord pentru reluarea serviciului. 'De luni, autobuzele revin pe trasee în municipiul Alba Iulia. După multe discuții și negocieri, primăria și societatea privată de transport au ajuns la un acord pentru reluare

Social 14-08-2026 19:56

Mureș: Peste 80 de camioane tunate la parada primei ediții a Fomco Truck Festival

Peste 80 de camioane tunate din România și din străinătate au defilat, vineri seara, prin municipiul Târgu Mureș, în deschiderea primei ediții a Fomco Truck Festival, un eveniment conceput ca o platformă de întâlnire între profesioniștii din transporturi și pasionații de vehicule mari.

Administratie 14-08-2026 19:47

Sector 3: Primăria își deschide noul sediu din Hala Laminor de luni

Primăria Sectorului 3 își deschide noul sediu din Hala Laminor de luni, 17 august, iar primul serviciu care devine operațional este zona de self-service, relocată din Calea Dudești. În zona de self-service sunt puse la dispoziție dispozitivele necesare pentru efectuarea procedurilor online. De asemenea, se oferă suport din partea personalului Primă

Administratie 14-08-2026 19:22

Ciucu: Montăm șina de tramvai sub Podul Constanța; ne-am propus să terminăm în următoarele trei săptămâni

Primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu, a anunțat vineri că s-a început montarea șinei de tramvai sub Podul Constanța, un tronson pe care Municipalitatea și-a propus să-l termine complet în următoarele trei săptămâni, astfel încât, odată cu începerea școlii, mașinile să poată circula pe două benzi pe sens și traficul să fie mai fluid

Social 14-08-2026 19:18

MApN: O nouă dronă descoperită în județul Tulcea

O nouă dronă a fost descoperită, vineri, în județul Tulcea, în zona localității Plauru, anunță Ministerul Apărării Naționale (MApN). 'Ministerul Apărării Naționale a fost informat în cursul zilei de vineri, 14 august, despre o dronă descoperită în zona localității Plauru, județul Tulcea. O echipă de specialiști din cadrul MApN s-a d

Social 14-08-2026 18:44

UPDATE Mureș: Trei morți și patru răniți în urma unui accident cu trei autoturisme și un autocamion militar

Șapte victime, între care trei decedate, au fost înregistrate în urma unui accident rutier petrecut vineri după-amiază în localitatea Mihai Viteazu, în care au fost implicate trei autoturisme și un autocamion militar, a informat Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Mureș.

Social 14-08-2026 17:27

MApN: Urme de combustie pe o suprafață limitată - identificate în zona unde a căzut drona

Ministerul Apărării Naționale a transmis că resturile dronei căzute vineri în județul Tulcea au fost identificate în apropierea localității Greci, în Munții Măcinului, fiind descoperite la fața l

Social 14-08-2026 17:24

Debitul Dunării la intrarea în țară va scădea la 1300 mc/s până în 21 august

Debitul Dunării la intrarea în țară (secțiunea Baziaș) va fi relativ staționar la valoarea de 1400 m3/s vineri și sâmbătă, apoi în scădere ușoară până la valoarea de 1300 m3/s, în 21 august, situându-se sub media multianuală a lunii, de 3900m3/s, potrivit Institutului Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor. În

Administratie 14-08-2026 16:51

Cseke Attila: Până la finalul anului, o să avem 130-140 de creșe construite prin Programul 'Sfânta Ana'

Ministrul interimar al Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, Cseke Attila, a declarat vineri, la Blaj, unde a participat la inaugurarea creșei cu numărul 103 realizată prin Programul 'Sfânta Ana', că până la sfârșitul anului o să se ajungă la 130-140 de creșe construite prin acest program guvernamentale la nivelul tuturor județelor țări