logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

ONU acuză Rusia de noi crime de război și împotriva umanității în #Ucraina: Atacuri cu drone și deportări în Georgia

Imagine din galeria Agerpres

Rusia efectuează sistematic atacuri cu drone pe frontul ucrainean și deportări - chiar și în locuri îndepărtate precum Georgia - ca strategie de relocare forțată a populației ucrainene, comițând astfel crime de război și crime împotriva umanității, denunță un raport al ONU dat publicității luni, informează France Presse și EFE.

Comisia internațională independentă de anchetă a ONU cu privire la Ucraina a concluzionat că Rusia a comis crime de război prin deportarea și transferul de civili din zonele ocupate în regiunea Zaporojie (sud).

'Autoritățile ruse au coordonat sistematic acțiuni destinate alungării civililor ucraineni din locurile lor de reședință, efectuând în acest scop atacuri cu drone, precum și procedând la expulzări și transferuri', se afirmă în raport.

De la începutul ofensivei sale, Rusia a lansat aproape zilnic drone și rachete asupra Ucrainei, care a răspuns prin lovituri împotriva teritoriului rus, dar cu mult mai puțin mijloace și țintind cu precădere rafinării și uzine militare, într-o încercare de a submina mașinăria de război a Moscovei.

Comisia de experți - creată de Consiliul ONU pentru drepturile omului în contextul invaziei pe scară largă declanșată de Rusia în Ucraina în februarie 2022 -a concluzionat încă de la sfârșitul lunii mai că atacurile ruse cu drone asupra unei zone de peste 100 km în regiunea ucraineană Herson (sud) constituiau o crimă împotriva umanității 'de ucidere'.

Anchetatorii ONU au extins acum această acuzație la un spațiu mult mai larg, acoperind 'peste 300 km' de-a lungul fluviului Nipru, prin regiunile Dnipropetrovsk, Herson și Nikolaev. Mai mult, ei consideră că aceste atacuri constituie 'o crimă împotriva umanității de transfer forțat al populației'.

'De peste un an, forțele armate ruse efectuează atacuri cu drone împotriva unei game extinse de ținte civile', cum ar fi persoane, locuințe, puncte de distribuție umanitară și infrastructuri energetice esențiale, constrângând 'mii de persoane să fugă' din locurile natale.

Trupele ruse 'țintesc în mod deliberat civili și obiective civile', lovind chiar ambulanțe și pompieri, denunță comisia.

'Atacurile sunt parte a unei strategii coordonate de a-i alunga pe civili din aceste teritorii (...) semănând teroarea în rândul populației', acuză raportul.

Decizia Moscovei de a alunga civilii ucraineni din zonele ocupate în regiunea Zaporojie în 2022 și 2023 'constituie crime de război de deportări și transferuri', afirmă Comisia ONU.

Acele persoane au fost forțate să meargă 10-15 km printr-o 'zonă operațională extrem de periculoasă' pentru a ajunge la liniile ucrainene, se arată în raport.

Din 2024, civili ucraineni au fost deportați din regiunea Zaporojie în Georgia, via Rusia, cu interdicție de intrare pe teritoriul rus care cuprinde - potrivit Moscovei - și regiunile ucrainene anexate pentru o perioadă în general cuprinsă între 20 și 40 de ani, subliniază documentul ONU.

În numeroase ocazii, înainte de aceste deportări și transferuri forțate, victimele au fost reținute, torturate, iar documentele lor au fost confiscate, 'cauzând un impact psihologic grav' și 'demonstrând un profund dispreț pentru viața și demnitatea umană', se arată în raport.

Comisia a mai declarat că a primit și plângeri privind comiterea de către forțele ucrainene a unor atacuri asupra unor ținte civile în zonele ocupate de Rusia, deși nu a emis nicio concluzie pe această temă, deoarece nu a beneficiat de niciun fel de cooperare din partea autorităților ruse în investigarea problemei.

Creată în martie 2022 la scurt timp după invazia rusă în Ucraina, Comisia, care nu vorbește în numele Națiunilor Unite, nu a fost recunoscută de Moscova și nu a beneficiat de niciun ajutor din partea autorităților ruse în timpul investigației faptelor expuse.

La realizarea acestui raport, anchetatorii mandatați de ONU au audiat 226 de persoane (117 femei și 109 bărbați), printre care victime, martori, autorități locale, personal medical și din serviciile de urgență și umanitare, și a examinat peste 500 de înregistrări video. AGERPRES/(AS - redactor: Lilia Traci, editor: Gabriela Ionescu, editor online: Anda Badea)

Afisari: 567

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic Ex 24-06-2026 19:01

Șapte ani de închisoare pentru un politician rus care susține un armistițiu cu #Ucraina

Politicianul rus Maxim Kruglov, vicelider al partidului liberal Iabloko din Rusia, a fost condamnat miercuri - cu mai puțin de trei luni înainte de alegerile parlamentare - la șapte ani de închisoare pe motiv că răspândește informații false despre armata rusă, transmite Reuters. Kruglov, fost deputat în legislativul Mos

Politic Ex 24-06-2026 18:36

Trump amenință că va sista negocierile cu Iranul dacă acesta taxează navigația în Strâmtoarea Ormuz

Președintele american Donald Trump a amenințat miercuri Iranul că va încheia imediat negocierile de pace dacă acesta din urmă va taxa navele care trec prin Strâmtoarea Ormuz, adăugând că Washingtonul nu a eliberat către Teheran fonduri înghețate în urma sancțiunilor, relatează agenția EFE. 'Iranul a informat S

Politic Ex 24-06-2026 18:34

Armata SUA anunță că l-a ucis pe unul din liderii grupării jihadiste Stat Islamic în Siria

Armata americană a anunțat miercuri că l-a ucis săptămâna trecută, într-un atac aerian, pe unul din liderii grupării jihadiste Stat Islamic (SI) în Siria, informează AFP. Ali Husayn al-Ulaywi a fost ucis vineri, 19 iunie, în nord-vestul Siriei, a anunțat Comandamentul american pentru Orientul Mijlociu (CENTCOM).

Politic Ex 24-06-2026 17:59

Inteligența artificială Mythos a descoperit vulnerabilități în sisteme informatice sensibile ale guvernului SUA

Inteligența artificială Mythos a companiei Anthropic a descoperit vulnerabilități în sisteme informatice foarte sensibile ale guvernului Statelor Unite, conform agenției Associated Press (AP), preluată miercuri de Reuters. Anthropic a colaborat cu serviciile de informații americane pentru teste cu Mythos în cadrul Proiectului Glass

Politic Ex 24-06-2026 17:49

Alegătorii britanici vor ca Starmer să plece, dar nu susțin preluarea imediată a puterii de către Burnham (sondaj)

Politicianul britanic Andy Burnham este favoritul clar pentru a deveni viitorul premier al Regatului Unit după ce luni Keir Starmer și-a anunțat demisia, la numai doi ani după ce obținuse o victorie decisivă, dar un sondaj de opinie arată că doar o cincime dintre britanicii cu drept de vot consideră că Burnham ar trebui să devină imediat lider al Partidului Laburist

Politic Ex 24-06-2026 17:41

Georgia refuză revenirea în APCE dacă nu i se restabilește mandatul deplin

Georgia nu își va relua participarea la Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei (APCE), pe care a suspendat-o la începutul anului trecut în urma disputelor cu Occidentul asupra alegerilor contestate de opoziția pro-UE, atât timp cât nu i se restituie mandatul deplin, a declarat miercuri un parlamentar georgian, relatează agenția EFE.

Politic Ex 24-06-2026 17:07

Guvernul ungar a transmis parlamentului un proiect de lege pentru declasificarea arhivelor fostei poliții politice comuniste

Partidul Tisza al noului premier ungar Peter Magyar a depus marți seară în parlament un proiect de lege menit să pregătească declasificarea dosarelor fostei poliții politice comuniste, relatează agenția MTI. Conform proiectului de act normativ, va fi necesară efectuarea unei examinări cuprinzătoare a documentelor din arhivele serviciilor

Politic Ex 24-06-2026 16:52

Afirmațiile lui Rutte despre utilizarea bazelor americane în războiul din Iran sunt înșelătoare, declară Roma

Afirmația secretarului general al NATO, Mark Rutte, conform căreia 500 de zboruri americane au decolat de la bazele americane din Italia în timpul operațiunii Epic Fury este înșelătoare, a declarat miercuri Ministerul italian al Apărării, subliniind că Roma autorizase doar ca, pe timpul războiului cu Iranul, bazele să fie utilizate pentru operațiuni obișn

Politic Ex 24-06-2026 16:34

Rusia vrea să știe dacă Trump și-a schimbat poziția față de #Ucraina după summitul G7

Rusia vrea să știe dacă președintele american Donald Trump chiar și-a schimbat poziția față de războiul din Ucraina, așa cum a sugerat președintele francez Emmanuel Macron la summitul G7, a declarat miercuri ministrul de externe rus Serghei Lavrov, care a insistat că Rusia rămâne angajată față de înțelegerile convenite anul trecut la summitul din Alaska &

Politic Ex 24-06-2026 16:04

SUA: Justiția federală interzice arestarea imigranților la tribunal

Un judecător federal american le-a interzis autorităților să procedeze la arestări în interiorul tribunalelor de imigrație, o practică ce ilustra măsurile drastice ale guvernului pentru a expulza persoanele aflate în situația de ședere ilegală pe teritoriul Statelor Unite, transmite miercuri AFP. De la revenirea lui Donald Trump la

Politic Ex 24-06-2026 15:55

Tineri europeni, mai neîncrezători în democrație și mai pesimiști față de viitorul lor decât în 2017 (studiu)

Doar unul din patru tineri europeni este de părere că generația sa o va duce mai bine în viitor decât părinții săi, relevă studiul 'Young Europe', realizat de institutul YouGov și publicat miercuri la Berlin, transmite dpa. Studiul este realizat la comanda fundației companiei de turism TUI în fiecare an încep&ac

Politic Ex 24-06-2026 15:45

UE actualizează legislația privind votul la alegerile locale pentru cetățenii rezidenți în străinătate

Uniunea Europeană și-a actualizat miercuri legislația care le permite cetățenilor europeni rezidenți în alt stat membru decât cel de origine - așa-numiții cetățeni mobili - să voteze și să candideze la alegerile locale din țara de reședință, comunică Comisia Europeană. Statele membre sunt obligate prin noua directivă să ofere &icir

Politic Ex 24-06-2026 14:53

Încrederea în Donald Trump scade la nivel global, ceea ce afectează imaginea internațională a SUA (sondaj)

Președintele american Donald Trump se confruntă cu o neîncredere generalizată în mare parte a lumii, ceea ce afectează imaginea Statelor Unite, care sunt din ce în ce mai puțin considerate un partener de încredere și respectuoase față de libertăți, potrivit unui sondaj publicat marți de Pew Research Center, relatează EFE.

Politic Ex 24-06-2026 14:37

Un ministru belgian recomandă piscine, bere și grătare pentru a combate căldura

Ministrul apărării belgian, Theo Francken, a provocat agitație politică și mediatică după ce a ironizat valul de căldură care afectează în prezent Belgia și a recomandat populației să se bucure de vremea bună cu o baie în piscină, cu o bere rece și un grătar, într-o săptămână în care țara se așteaptă la temperaturi record, informează mie

Politic Ex 24-06-2026 14:22

Spania: Premierul Pedro Sanchez dezminte orice fel de 'corupție generalizată' în jurul guvernului său

Premierul spaniol Pedro Sanchez a dezmințit cu fermitate miercuri orice fel de 'corupție generalizată' în jurul guvernului său și al partidului socialist (PSOE) în fața deputaților, constrâns din nou să-și apere activitatea pe fondul înmulțirii proceselor în justiție împotriva unor apropiați ai săi, relatează France Presse.