logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Răspândirea rapidă a gripei aviare în Europa provoacă îngrijorări privind o nouă criză

Imagine din galeria Agerpres

Virusul gripei aviare se răspândește rapid în Europa, cel mai mare număr de țări din ultimul deceniu raportând focare, ceea ce ridică îngrijorări cu privire la repetarea crizelor anterioare care au dus la sacrificarea a zeci de milioane de păsări și la creșterea prețurilor la alimente, transmite Reuters.

Răspândirea gripei aviare înalt patogene este o preocupare pentru guverne și industria avicolă din cauza pagubelor pe care le poate provoca efectivelor de păsări, a posibilității impunerii unor restricții comerciale și a riscului unei noi pandemii.

Boala, răspândită în principal prin migrarea păsărilor sălbatice, a provocat 56 de focare în 10 țări ale UE și Marea Britanie din august până la mijlocul lunii octombrie, în mare parte în Polonia - principalul producător de păsări de curte din UE - Spania și Germania, a declarat Autoritatea de supraveghere a sănătății animalelor din Franța, ESA.

Este prima dată în ultimul deceniu când gripa aviară se răspândește în 10 țări atât de devreme în sezon, deși numărul total de focare rămâne mai mic decât în 2022, când blocul a înregistrat cea mai gravă criză de gripă aviară din istorie.

Anul trecut, în aceiași perioadă, erau 31 de focare de gripă aviară în nouă țări.

'Toate aceste cazuri din Europa arată că virusul este departe de a fi dispărut', a declarat Yann Nedelec, directorul producătorului francez de carne de pasăre Anvol.

De la publicarea celui mai recent raport al ESA, Belgia și Slovacia au raportat săptămâna aceasta primele cazuri de gripă aviară din acest sezon, a anunțat miercuri Organizația Mondială pentru Sănătatea Animalelor, ceea ce a determinat Belgia să ordone ca toate păsările de curte să fie ținute în spații închise.

Alte două focare au apărut și în Franța, un alt mare producător de carne de pasăre, a anunțat marți Ministerul Agriculturii de la Paris, care a ordonat ca păsările să fie ținute în spații închise, invocând înmulțirea focarelor în Spania și Germania. Anul trecut, ordinul a venit în noiembrie, iar în 2023, în decembrie.

Riscul la adresa oamenilor este considerat unul redus însă focarele de gripă aviară descoperite anterior au condus la programe costisitoare de sacrificare pentru a împiedica răspândirea virusului.

Franța a început a treia campanie anuală de vaccinare împotriva gripei aviare pentru rațele de fermă, devenind primul mare exportator de păsări care face acest lucru la nivel național. Autoritățile de la Paris susțin că vaccinarea a dus la reducerea bolii.

Gripa aviară a lovit și SUA și Asia. Peste 180 de milioane de păsări au fost sacrificate în SUA, afectând prețurile ouălor și infectând vacile de lapte și oamenii.

Brazilia, cel mai mare exportator de carne de pasăre din lume, s-a confruntat cu un focar, dar acum nu mai este afectată de gripa aviară. Zilele trecute, Japonia a raportat și ea primul caz din acest sezon. AGERPRES/(AS-redactor: Constantin Balaban, editor: Mariana Nica, editor online: Ady Ivaşcu)

Afisari: 410

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Extern 26-07-2026 17:59

Shein anunță venituri de 41,8 miliarde de dolari în 2025, și un profit net de 2,064 miliarde de dolari

Retailerul online Shein a înregistrat anul trecut un profit net de 2,064 miliarde de dolari, conform prospectului publicat duminică de Bursa de la Hong Kong, înaintea mult-așteptatei Oferte Publice Inițiale (IPO), din august sau septembrie, transmite Reuters. Documentul depus de Shein deschide calea spre prezentări itinerante pentr

Economic Extern 26-07-2026 17:19

Grecia extinde subvențiile pentru combustibili

Grecia va majora luna viitoare cu încă 0,10 euro subvenția pentru motorină, astfel încât discount-ul total ajunge la 0,15 euro pe litru, a anunțat duminică premierul Kyriakos Mitsotakis, informează publicația elenă Kathimerini. Măsura de 30 milioane de euro este menită să atenueze costurile pentru operatorii de transport și companii, în

Economic Extern 26-07-2026 15:40

DeepSeek amână a doua sa rundă de finanțare (Bloomberg)

Startup-ul chinez de inteligență artificială DeepSeek le-a spus potențialilor investitori în a doua sa rundă de finanțare că suspendă deocamdată tranzacția, au declarat pentru Bloomberg surse care au dorit să-și păstreze anonimatul, la câteva zile după ce comentariile atribuite fondatorului Liang Wenfeng despre concurența SUA-China în domeniul inteligenței

Economic Extern 25-07-2026 21:12

Kazahstanul va lansa un serviciu de taxi aerian

Kazahstanul se pregătește să devină prima țară din Asia Centrală care introduce în sistemul său de transport taxiuri aeriene electrice cu decolare și aterizare verticală (eVTOL), a relatat vineri agenția Anadolu. Aparatul Prosperity eVTOL, dezvoltat de producătorul chinez AutoFlight, a fost prezentat în timpul unui zbor demonstrati

Economic Extern 25-07-2026 16:12

Republica Moldova oferă spre privatizare câteva active proprietate publică de stat

Republica Moldova a anunțat noi oportunități de privatizare care vizează active selectate proprietate publică de stat din domeniile industrie, imobiliare, edituri și producție chimică, potrivit unui comunicat transmis AGERPRES de către Agenția de Investiții din Republica Moldova. Procesele de privatizare, anunțate de Agenția Proprietății Publice, includ Î

Economic Extern 24-07-2026 20:23

SUA permit anumite tranzacții care implică Lukoil până în 22 august

Statele Unite vor permite ca anumite tranzacții care implică Lukoil International GmBH să continue până în 22 august, conform unui comunicat postat vineri pe site-ul Trezoreriei SUA, transmite Reuters. Lukoil a fost inclusă pe lista entităților sancționate de SUA în octombrie 2025, ceea ce a atras interesul potențialilor cump

Economic Extern 24-07-2026 19:21

Banca Centrală Europeană face disponibilă o nouă linie de lichiditate în euro din trimestrul patru

Banca Centrală Europeană intenționează din trimestrul patru să facă disponibilă facilitatea de lichiditate în euro băncilor centrale din afara zonei euro și a început familiarizarea instituțiilor interesate de facilitate, a anunțat vineri BCE, transmite Reuters. Băncile care iau parte la facilitate pot primi lichiditate de pâ

Economic Extern 24-07-2026 17:57

Activitatea economică în zona euro a revenit pe creștere în iulie, pentru prima dată în ultimele patru luni

Activitatea economică în zona euro a revenit pe creștere în iulie, pentru prima dată în ultimele patru luni, datorită redresării comenzilor noi, arată rezultatele unui sondaj S&P Global, publicat vineri, transmite Reuters. Indicatorul Purchasing Managers (PMI) privind activitatea economică în zona euro, calculat de

Economic Extern 24-07-2026 15:53

IEA: Cererea globală de electricitate va accelera, regenerabilele devin cea mai mare sursă de energie electrică

Regenerabilele sunt în grafic pentru a deveni în 2026 cea mai mare sursă globală de producere a energiei electrice, depășind cărbunele, după ce au ajuns aproape de paritate în 2025, în timp ce pe plan mondial cererea de electricitate ar urma să accelereze anul viitor, se arată într-un raport al Agenției Internaționale pentru Energie (IEA

Economic Extern 24-07-2026 14:37

Banca Centrală a Rusiei reduce dobânda, în pofida majorării inflației

Banca Centrală a Rusiei a redus, vineri, dobânda de politică monetară cu 0,25 puncte procentuale, la 14%, în pofida majorării inflației, asociată cu atacurile dronelor ucrainene asupra marilor rafinării și asupra retailerului online Wildberries, transmite Reuters. Decizia este surprinzătoare, majoritatea analiștilor intervievați de

Economic Extern 24-07-2026 13:14

Porturile georgiene au ocolit sancțiunile și au exportat produse petroliere rusești în valoare de 1,2 miliarde de euro

Porturile georgiene Kulevi și Batumi, situate pe coasta Mării Negre, au exploatat lacunele din sancțiunile occidentale impuse Moscovei pentru a exporta spre Europa combustibili rafinați care conțin petrol rusesc, arată un studiu publicat vineri de Centrul pentru Cercetare în Energie și Aer Curat (CREA), transmite AFP. Potrivit acestui centru cu sediul &i

Economic Extern 24-07-2026 12:52

Fermele din Cipru, Grecia și România se află pe ultimele locuri în UE la agricultura de precizie

Aproape 43% dintre fermele din Uniunea Europeană au declarat în 2023 că au acces la Internet și aproximativ 18% dintre fermele cu suprafață agricolă utilizată din UE au aplicat un anumit tip de tehnologie sau practică agricolă de precizie, arată datele publicate vineri de Eurostat. În rândul statelor membre, există diferențe considerabile &ic

Economic Extern 24-07-2026 11:02

Producția de petrol a Kazahstanului a scăzut cu 21% după ce atacurile cu drone au forțat închiderea terminalului CPC (surse)

Producția de petrol și condensat a Kazahstanului a scăzut cu aproximativ 21% în data de 22 iulie, după închiderea unui terminal de la Marea Neagră care servește drept principal punct pentru livrările de țiței kazah, în urma unor atacuri cu drone, au declarat joi, pentru Reuters, două surse din industria petrolieră. Potrivit acestor surse, pro

Economic Extern 24-07-2026 10:15

Adidas a câștigat Cupa Mondială pe bursă (analiză)

Cupa Mondială este o vitrină comercială extraordinară care stimulează vânzările de tricouri, ghete și echipamente sportive, pe lângă consolidarea valorii mărcii, iar pe piața bursieră a existat deja un câștigător înainte de jucarea finalei: Adidas, relevă o analiză realizată de o platformă internațională de investiții și tranzacționare.

Economic Extern 24-07-2026 10:05

Trump introduce noi tarife vamale la importurile din 60 de țări

După Canada și Brazilia, alte aproximativ 60 de state sunt vizate începând de vineri de noi tarife vamale americane, exact când au expirat tarifele temporare impuse de președintele Donald Trump în februarie, transmite AFP. Începând cu ora 00:01 (4:01 GMT), aceste țări au fost supuse unui tarif de 10% sau 12,5% pentru