logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Concert dedicat aniversării a 150 de ani de la nașterea Reginei Maria, la Biserica Anglicană

Imagine din galeria Agerpres

Un concert organizat de Ambasada Marii Britanii cu ocazia aniversării a 150 de ani de la nașterea Reginei Maria a României a avut loc, luni seară, la Biserica Anglicană, în prezența Custodelui Coroanei Române, Margareta, și a principelui Radu.

Programul, susținut de soprana Andreea Novac și Adina Cocărgeanu (orgă și pian), a cuprins piese camerale de George Enescu, Henry Purcell și Georg Friedrich Händel.



În cuvântul său, ambasadorul Marii Britanii la București, Giles Portman, a elogiat personalitatea 'atât de importantă' a Reginei Maria, nu doar pentru istoria României, ci și ca 'legătură' între Familiile Regale ale celor două țări.



Diplomatul britanic a amintit succesul expoziției dedicate Reginei Maria, organizată de Institutul Cultural Român la Londra.

'Nu sunt sigur câți oameni știu că a fost o acuarelistă talentată și, pentru prima dată, recent, la Londra, lucrările ei au fost expuse publicului. Și am fost foarte încântat că Majestatea Sa Regele Charles a vizitat expoziția acum doar câteva săptămâni și a putut din nou să interacționeze cu comunitatea românească, care îi este atât de dragă', a spus Portman.



El a anunțat că, în colaborare cu prietenii Ambasadei României la Londra și cu Institutul Cultural Român din Londra, se fac demersuri pentru prezentarea acestei expoziții în România.

Giles Portman a subliniat că a dorit mult să organizeze un eveniment în clădirea Bisericii Anglicane, deoarece edificiul constituie, la rândul său, 'o legătură mai puțin cunoscută cu istoria Reginei Maria și o legătură mai puțin cunoscută între cele două țări ale noastre'.

'Și cred că este minunat că am putut sărbători în această clădire istorică încă un lucru care leagă atât de strâns România și Regatul Unit. (...) De asemenea, aruncați o privire la fotografiile Reginei Maria, inclusiv, cred, în acest colț din spatele Părintelui Nevsky, o fotografie în care ea părăsește chiar această clădire', a menționat ambasadorul Marii Britanii.

Totodată, diplomatul britanic a amintit unul dintre proiectele pe care Regele Charles le-a sprijinit în trecut, 'o carte frumoasă pentru a celebra flora Transilvaniei'.

'Și îi datorăm lui Lady Henrietta Pearson faptul că acea carte a fost produsă. Se numește 'Florilegium' ('Transylvania Florilegium' n.r.). Sunt absolut încântat că Lady Henrietta Pearson a venit tocmai din Marea Britanie în această seară cu un exemplar al 'Florilegiumului' pentru ca să-l vedeți', a spus diplomatul.



La eveniment au luat parte reprezentanți ai corpului ciplomatic acreditat la București, parlamentari, ziariști, un numeros public. AGERPRES/(A, AS - redactor: Daniel Popescu, editor: Antonia Niță, editor online: Ady Ivaşcu)

Foto: (c) ALEX MICSIK / AGERPRES FOTO

Afisari: 526

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic 23-05-2026 21:21

Oana Țoiu, la Forumul GLOBSEC - discuții despre pacea în Ucraina și rolul strategic al României la Marea Neagră (GALERIE FOTO)

Ministrul Afacerilor Externe, Oana Țoiu, a participat, în cadrul Forumului GLOBSEC de la Praga, la discuții despre pacea în Ucraina și rolul strategic al României la Marea Neagră. Conform unui comunicat de presă transmis, sâmbătă, de Ministerul Afacerilor Externe (MAE), Țoiu a participat la cea de-a 21-a ediție a Forumului GLOBSEC, una

Politic 23-05-2026 19:21

Bolojan: Onorând angajamentele, eliminând risipa, privilegiile, să transmitem ideea că acolo unde e un liberal este ordine

Ilie Bolojan, a declarat, sâmbătă, la Iași, că viitorul politic al PNL depinde de capacitatea partidului de a respecta comunitățile locale și de a demonstra seriozitate în administrație, punctând că are încredere că liberalii pot rămâne una dintre principalele opțiuni pentru electorat. 'Am încredere că a

Politic 23-05-2026 18:55

Bolojan: România nu se poate schimba doar de la București; România se schimbă din cele peste 3.200 de comunități (GALERIE FOTO/VIDEO)

Premierul interimar Ilie Bolojan a transmis, sâmbătă, la Iași, că România nu se poate schimba doar de la București, ci prin implicarea oamenilor din toate localitățile țării. În discursul susținut la 'Gala Iașului Liberal - Reunim Oameni, Reunim Valori', acesta a vorbit auditoriului venit la Biblioteca Central Univers

Politic 23-05-2026 17:39

Premierul interimar Ilie Bolojan cere o analiză a proiectelor PNRR pentru evitarea pierderii finanțărilor

Premierul interimar Ilie Bolojan a declarat, sâmbătă, la Iași, că o problemă de maximă urgență în aceste zile este absorbția fondurilor din PNRR, el arătând că sunt necesare analize riguroase și o implicare a autorităților locale și a constructorilor pentru ca România să nu piardă bani europeni. 'În aceste zil

Politic 23-05-2026 12:26

Ministrul interimar al Apărării: Întărirea Flancului Estic nu este un slogan, ci un efort concret la care se lucrează în fiecare zi

Întărirea Flancului Estic nu este o formulă abstractă și nici un slogan, ci este un efort concret, la care se lucrează în fiecare zi, prin decizii, investiții și misiuni reale, afirmă ministrul interimar al Apărării, Radu Miruță. O delegație a Ministerului Apărării Naționale, condusă de Radu Miruță, s-a aflat vineri în vizită

Politic 23-05-2026 12:19

Bolojan despre centrala de la Iernut: Am încredere că la sfârșitul anului noul grup va injecta energie în sistemul național

Guvernul va aproba, săptămâna viitoare, o hotărâre de guvern, 'care va rezolva o problemă de proprietate privind un post de transformare necesar noii centrale' pe gaz de la Iernut, a anunțat premierul interimar Ilie Bolojan. 'Dacă ar fi să folosesc un termen sportiv, de acum înainte mingea este în terenul ec

Politic 22-05-2026 20:26

Bolojan: Și noi am contribuit la formarea percepției de neîncredere, la situația de anul trecut, la deficitele mari

Președintele Partidului Național Liberal, Ilie Bolojan, a declarat, vineri, că și PNL a contribuit la formarea percepției de neîncredere, la situația în care s-a ajuns anul trecut, la deficitele mari pe care le-a avut România. El a spus că una din erorile politice făcute a fost aceea de formare a unei coaliții mari 'doar pentru funcții, p

Politic 22-05-2026 19:03

Valeriu Stoica: PNL are nevoie de redefinirea identității politice, de structuri puternice și lideri puternici, clarvăzători

Fostul președinte liberal Valeriu Stoica a declarat, vineri, că PNL are șansa să redevină partidul de care România a avut și are nevoie, fiind de părere că pentru acest lucru trebuie să-și redefinească identitatea politică, să aibă o strategie pragmatică, structuri locale și centrale puternice și lideri locali și naționali 'puternici, clarvăzători'.

Politic 22-05-2026 17:46

Oana Țoiu: Numărul amenințărilor hibride, în special venite dinspre Rusia, va crește în spațiul aliat

Numărul și intensitatea amenințărilor hibride, în special venite dinspre Rusia, vor crește în spațiul aliat, a declarat ministrul interimar de Externe, Oana Țoiu, potrivit MAE. Țoiu a participat joi și vineri, la Helsingborg (Suedia), la Reuniunea miniștrilor de externe din statele membre NATO. Evenimentul s-a concentrat asupra pregă

Politic 22-05-2026 17:08

Diana Pungă despre proiectul privind ONG-urile: O lege bună nu se construiește împotriva celor pe care îi reglementează

Orice lege care privește societatea civilă trebuie discutată cu societatea civilă la masă, a transmis vineri consilierul de stat din cadrul Administrației Prezidențiale Diana Pungă, referindu-se la proiectul de lege privind transparentizarea finanțării ONG-urilor. Potrivit acesteia, o lege bună nu se construiește împotriva celor pe care îi reglemen

Politic 22-05-2026 16:45

Turcan: Legea salarizării unitare, ce poate salva miliarde de lei și corecta inechități vechi, în sfârșit în Parlament

Legea salarizării unitare, care poate salva miliarde de lei și corecta inechități vechi, va ajunge în sfârșit în Parlament, spune deputatul PNL Raluca Turcan, fost ministru al Muncii, care precizează că proiectul va fi publicat luni în transparență decizională, iar discuțiile pe tema acestuia se vor desfășura într-un calendar accelerat, de aprox

Politic 22-05-2026 16:22

Diana Tușa: Sesizarea CCR cu modificările Codului de procedură penală - etapă normală într-un stat de drept

Președintele Comisiei speciale a Camerei Deputaților și Senatului pentru combaterea traficului de persoane, social-democrata Diana Tușa, a declarat, vineri, că sesizarea Curții Constituționale privind proiectul de lege care aduce modificări Codului de procedură penală este o etapă 'normală' într-un stat de drept, iar controlul de constituționalitate - o oportun

Politic 22-05-2026 16:17

Guvernul dezvoltă o platformă digitală pentru facilitarea conectării industriei naționale la proiectele SAFE

Cancelaria prim-ministrului și Serviciul de Telecomunicații Speciale au organizat joi, la Palatul Victoria, un workshop dedicat testării prototipului platformei guvernamentale de matchmaking industrial SAFE. Potrivit unui comunicat al Guvernului transmis vineri, platforma este un instrument digital dezvoltat pentru facilitarea conectării între contractor

Politic 22-05-2026 13:27

Vrancea: Stațiunea balneară Vizantea-Livezi, inaugurată în prezența premierului Ilie Bolojan

Stațiunea balneară Vizantea-Livezi din județul Vrancea, o investiție estimată la aproape 37 de milioane de lei, a fost inaugurată, vineri, în prezența prim-ministrului Ilie Bolojan și a numeroși oficiali locali și județeni. Foto: (c) D

Politic 22-05-2026 12:55

Bolojan: Există întârzieri de plată la proiecte PNRR; fără să ne plătim constructorii, greu să fie finalizate în august

Premierul interimar Ilie Bolojan a declarat vineri că există întârzieri de plată la unele proiecte finanțate prin PNRR, avertizând că lipsa banilor pentru constructori poate afecta finalizarea lucrărilor până la termenul-limită din august 2026. 'Una din principalele probleme pe care le avem în această perioadă