logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

VIDEO Trump anunță acordul dintre Israel și Hamas, prima fază a planului său de pace

Image

După doi ani de război, Israelul și Hamasul palestinian au convenit joi dimineață asupra unui armistițiu în Gaza în cadrul planului președintelui american Donald Trump de a stabili o pace 'durabilă' în regiune, comentează AFP.

Într-un mesaj pe rețeaua sa Truth Social, președintele american a declarat că este 'mândru să anunțe că Israelul și Hamas au fost de acord cu prima fază' a planului său de pace pentru Gaza, în cadrul negocierilor indirecte din Egipt.



'Aceasta înseamnă că toți ostaticii vor fi eliberați foarte curând și că Israelul își va retrage trupele pe linia convenită, primii pași către o pace puternică, durabilă și eternă', a indicat președintele SUA.

Qatarul, țară mediatoare, a confirmat că 's-a ajuns la un acord în această seară privind toate dispozițiile și mecanismele de punere în aplicare a primei faze a acordului de armistițiu în Gaza, care va duce la sfârșitul războiului, eliberarea ostaticilor israelieni și a prizonierilor palestinieni și la intrarea ajutoarelor umanitare', potrivit purtătorului de cuvânt al Ministerului său Externe, Majed al-Ansari.

La rândul său, Hamas a anunțat că a ajuns la un acord 'care prevede sfârșitul războiului din Gaza'.

'Este o zi mare pentru Israel', a comentat premierul israelian Benjamin Netanyahu care i-a mulțumit lui Donald Trump și a precizat că joi va convoca o ședință a cabinetului pentru 'a ratifica acordul și a repatria toți ostaticii noștri prețioși'.

Donald Trump, care își dorește Premiul Nobel pentru Pace care va fi anunțat vineri, anunțase anterior o posibilă vizită în Orientul Mijlociu la sfârșitul acestei săptămâni, considerând un acord 'foarte aproape' în a patra zi de negocieri la Sharm el-Sheikh, în Egipt, pentru a încerca să se ajungă la un armistițiu în Gaza.

Surse familiarizate cu dosarul au declarat pentru AFP că acordul privind prima fază a planului va fi semnat chiar joi în Egipt. Președintele egiptean Abdel Fattah al-Sisi indicase anterior că l-a invitat pe președintele american 'să asiste la semnarea acestuia' dacă se ajunge la un acord.

'Luptele trebuie să înceteze odată pentru totdeauna', a reacționat secretarul general al ONU, Antonio Guterres, cerând părților 'să respecte pe deplin termenii' acordului. 'Suferința trebuie să înceteze', a insistat el.

Semn al presiunilor puternice pentru a se încheia un acord, emisarii lui Trump, precum și prim-ministrul qatarez, Mohammed bin Abdulrahman Al-Thani, și șeful serviciilor secrete turcești, Ibrahim Kalin, au sosit în stațiunea Sharm el-Sheikh.

Pe baza planului lui Trump, negocierile, lansate luni, au loc la doi ani de la începerea războiului din Fâșia Gaza, declanșat de un atac fără precedent al mișcării islamiste palestiniene împotriva Israelului pe 7 octombrie 2023.

În timpul discuțiilor, armata israeliană și-a continuat bombardamentele mortale asupra teritoriului palestinian înfometat, asediat și devastat, potrivit Apărării Civile locale.

Planul lui Trump anunțat pe 29 septembrie prevede un armistițiu, un schimb de ostatici răpiți pe 7 octombrie 2023 cu prizonieri palestinieni deținuți în Israel, retragerea treptată a armatei israeliene din Gaza și dezarmarea Hamas.

Potrivit unei surse din cadrul Hamas, ostaticii israelieni în viață, estimați la 20 din cei 47 deținuți în Gaza, vor fi eliberați în schimbul a aproape 2.000 de prizonieri palestinieni. Și, potrivit unei surse apropiate Hamas, 'partea israeliană a prezentat planuri inițiale privind retragerea trupelor sale'.

Cu o zi înainte, negociatorul-șef al Hamas, Khalil al-Hayya, îi ceruse 'garanții' lui Trump că războiul din Gaza se va încheia 'o dată pentru totdeauna'.

Hamas a fost de acord să elibereze ostaticii, dar a cerut și o retragere completă a Israelului din Gaza. Nu a menționat propria dezarmare, un punct cheie al propunerii.

La rândul său, Netanyahu a subliniat că armata sa va rămâne în cea mai mare parte a Gazei și a reiterat că Hamas trebuie dezarmat.

Ministrul israelian de extremă dreapta Itamar Ben Gvir a vizitat complexul Esplanada Moscheilor la Ierusalim înainte de anunțul Casei Albe, provocând furia Hamas și a mai multor țări arabe.

'Mă rog doar ca prim-ministrul nostru să permită o victorie totală în Gaza, pentru a distruge Hamas, cu ajutorul lui Dumnezeu, și a aduce înapoi ostaticii', a declarat Ben Gvir, ostil oricărui acord.

Două armistiții anterioare din noiembrie 2023 și începutul anului 2025 au permis revenirea unor ostatici sau a corpurilor captivilor în schimbul prizonierilor palestinieni, dar nu au reușit să ducă la o soluționare a conflictului.

Atacul din 7 octombrie a dus la moartea a 1.219 persoane, majoritatea civili, conform unui bilanț întocmit de AFP pe baza datelor oficiale. Dintre cele 251 de persoane răpite în acea zi, 47 rămân ostatice în Gaza, dintre care 25 au murit, potrivit armatei.

În ripostă, Israelul a lansat o campanie militară care a devastat teritoriul palestinian și, potrivit Ministerului Sănătății al Hamas, a făcut peste 67.183 de morți, majoritatea civili.

ONU a declarat stare de foamete într-o parte a Gazei, iar anchetatorii săi susțin că Israelul comite un genocid acolo. Aceste afirmații sunt respinse de Israel. AGERPRES/(AS - redactor: Alic Mîrza, editor online: Alexandru Cojocaru)

Afisari: 680

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic Ex 16-04-2026 12:42

Uniunea Europeană condamnă atacul 'atroce' al Rusiei împotriva civililor ucraineni

Președintele Consiliului European, Antonio Costa, a condamnat joi ultimele atacuri rusești împotriva Ucrainei, soldate cu cel puțin 16 morți, cerând Moscovei să înceteze să

Politic Ex 16-04-2026 12:35

Există unele progrese, dar divergențele persistă între Iran și SUA (oficial iranian)

Iranul și SUA au înregistrat unele progrese în eforturile lor de a ajunge la un acord cu medierea Pakistanului, dar, la mai bine de jumătate din perioada de două săptămâni a armistițiului, persistă divergențe majore între cele două părți, inclusiv în ceea ce privește aspirațiilor nucleare ale Teheranului, a declarat joi un înalt oficial ir

Politic Ex 16-04-2026 11:45

China insistă asupra restabilirii libertății de navigație în Strâmtoarea Ormuz

China a făcut apel joi la restabilirea libertății de navigație în Strâmtoarea Ormuz, potrivit dpa. În cursul unei convorbiri telefonice, ministrul de externe chinez Wang Yi i-a transmis omologului său iranian Abbas Araghchi că 'suveranitatea, securitatea, precum și drepturile și interesele legitime' ale Iranului, ca stat riveran str&a

Politic Ex 16-04-2026 11:45

Regatul Unit: Reprezentanți ai principalelor rețele de socializare, convocați de premierul Keir Starmer la Downing Street

Premierul britanic Keir Starmer se întâlnește joi, la Downing Street, cu reprezentanți ai principalelor platforme de socializare, printre care Meta (Facebook și Instagram), TikTok și X, pentru a le cere să îmbunătățească siguranța online a copiilor, relatează AFP. Această întâlnire are loc în contextul în care

Politic Ex 16-04-2026 11:11

#Ucraina/Ministerul Apărării rus încearcă să descurajeze Occidentul și publică o listă cu posibile 'ținte' în Europa

Ministerul rus al Apărării a calificat miercuri drept o 'escaladare accentuată' decizia unor guverne din UE de a crește producția și livrările de drone către Ucraina și, într-un gest de descurajare a acestor țări care sprijină Kievul, a publicat o listă de companii din mai multe țări care, potrivit ministerului, sunt asociate cu producția de drone de atac pentr

Politic Ex 16-04-2026 10:35

Franța: Autoritățile anunță că au eliberat un petrolier din 'flota din umbră' a Rusiei după ce proprietarul a plătit o amendă

Un petrolier care fusese interceptat de marina militară franceză și sechestrat de autorități în luna martie a părăsit apele teritoriale franceze după ce proprietarul navei a plătit o amendă, au anunțat joi autoritățile franceze, potrivit Reuters. Petrolierul Deyna sub pavilion mozambican, despre care președintele francez Emmanuel Macron a spus că aparțin

Politic Ex 16-04-2026 10:32

Ministrul de externe iranian a discutat cu China, Pakistan și Japonia în perspectiva unor noi negocieri cu SUA

Ministrul iranian de externe Abbas Araqchi a avut în ultimele ore contacte cu omologii săi din China și Japonia, precum și cu șeful armatei pakistaneze, cu câteva zile înainte de expirarea armistițiului de două săptămâni dintre Statele Unite și Iran și în contextul unor așteptări în creștere privind organizarea unei noi runde de negocieri,

Politic Ex 16-04-2026 10:09

#Ucraina condamnă atacul masiv al Rusiei din ultimele 24 de ore, soldat cu morți și răniți: 'Sunt crime de război!'

Ministrul de externe ucrainean, Andrii Sibiga, a condamnat joi atacurile 'teroriste' cu rachete și drone, care au făcut cel puțin 16 morți și peste 90 de răniți - conform bilanțului actualizat al victim

Politic Ex 16-04-2026 10:00

Iran: Laureata Premiului Nobel pentru Pace, Narges Mohammadi, se află în stare critică în închisoare (frate)

Activista iraniană pentru drepturile omului Narges Mohammadi, laureată a Premiului Nobel pentru Pace în 2023, încarcerată în Iran, se află în stare critică în urma unui atac de cord, a declarat miercuri fratele ei, Hamidreza Mohammadi, relatează joi dpa. Hamidreza Mohammadi a scris pe rețeaua X că sora sa este extrem de slăbită du

Politic Ex 16-04-2026 09:22

Premierul israelian ordonă extinderea zonei de securitate în Liban

Premierul israelian Benjamin Netanyahu a dat ordin armatei să extindă zona de securitate în sudul Libanului, pe fondul continuării luptelor cu milițiile grupării șiite libaneze Hezbollah, susținută de Iran, a anunțat biroul său miercuri seara, potrivit dpa. Israelul poartă în același timp discuții cu Libanul, dar reuniunea cabinetului de securitate

Politic Ex 16-04-2026 09:21

Libanul 'nu este la curent' cu vreun contact planificat cu partea israeliană (sursă oficială)

Libanul 'nu este la curent' cu vreun contact planificat pentru perioada imediat următoare cu Israelul, a afirmat o sursă oficială pentru AFP, după ce președintele american Donald Trump a anunțat că liderii celor două țări aflate în stare de război vor vorbi joi, informează AFP. 'Nu suntem la curent cu niciun contact planificat cu part

Politic Ex 16-04-2026 09:03

Blocada SUA în Strâmtoarea Ormuz ar putea să ducă la întreruperea armistițiului, avertizează purtătorul de cuvânt al MAE iranian

Blocada impusă de SUA în Strâmtoarea Ormuz ar putea să ducă la întreruperea armistițiului între Iran și Statele Unite ale Americii, a avertizat purtătorul de cuvânt al Ministerului iranian de Externe, Esmail Baghaei, într-o declarație făcută joi pentru agenția de stat rusă RIA Novosti, în a noua zi a acestui fragil armistițiu, potriv

Politic Ex 16-04-2026 08:58

SUA: Senatul stopează încercarea democraților de a bloca vânzarea de arme către Israel

Senatul Statelor Unite a blocat miercuri o încercare promovată de democrați de a opri vânzarea de armament către Israel, într-un vot care a evidențiat diviziunile tot mai mari din cadrul partidului cu privire la sprijinul militar acordat aliatului său în războiul împotriva Iranului, informează joi EFE. Inițiativa, condusă

Politic Ex 16-04-2026 08:29

Cel puțin 14 morți în atacuri lansate de forțele ruse în timpul nopții în #Ucraina

Cel puțin 14 persoane au fost ucise în noaptea de miercuri spre joi în Ucraina în atacuri lansate de forțele ruse, între care șapte în Odesa (sud), patru în capitala Kiev și trei în regiunea Dnipropetrovsk (centru), au anunțat joi autoritățile ucrainene, relatează AFP. Aceste atacuri cu rachete și drone au rănit, de as

Politic Ex 16-04-2026 08:15

Pentagonul își intensifică planurile de intervenție militară în Cuba (media)

Pentagonul s-ar afla în plin proces de intensificare a planurilor sale de intervenție militară în Cuba, deși Departamentul de Război a cerut să nu se facă speculații pe această temă, potrivit informațiilor apărute în presa americană, transmite joi EFE. Conform unor oficiali citați sub protecția anonimatului de publicația USA Today, Pentagonul