logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

REPORTAJ/Tulcea: Programul european Interreg, la 20 de ani de colaborare româno-ucraineană

Image

Biroul Regional pentru Cooperare Transfrontalieră (BRCT) România-Ucraina din Suceava a marcat, miercuri, în orașul Tulcea, 20 de ani de cooperare transfrontalieră, prin inaugurarea unei picturi murale realizate pe zidul Școlii generale 'Alexandru Ciucurencu', dar și printr-o expoziție de postere care prezintă proiecte de succes realizate în ultimii ani, acestea urmând să fie itinerate săptămâna viitoare, la Bruxelles, în cadrul unui eveniment prilejuit de împlinirea a 35 de ani de la înființarea programului european Interreg.

Directorul executiv al BRCT, Cezar Grozavu, a declarat, pentru AGERPRES, că doar în ultimele două perioada de programare, 2014-2020, respectiv 2021-2027, instituția pe care o conduce a pus la dispoziția comunităților româno-ucrainene 70 de milioane de euro, respectiv 60 de milioane de euro, în condițiile în care în perioada 2007-2013, în programului Interreg trilateral România-Ucraina-Republica Moldova a oferit comunităților din cele trei state 135 de milioane de euro.

 


Foto: (c) Luisiana Bîgea / AGERPRES


'Colaborarea a fost una extrem de dinamică și plină de provocări, inclusiv de crize, pentru că în acești ani s-au realizat integrarea euro-atlantică a României, modificarea profundă a societății românești pe de o parte și, în egală măsură, a societăților țărilor învecinate. Astfel, programele noastre de cooperare au luat pulsul și au încercat să ajute comunitățile de o parte și de alta a graniței în trecerea și modernizarea acestor societăți care au în spate un istoric al unei societăți post-comuniste. Nu a fost ușor. În afară de aceste provocări legate de buget, de subfinanțări, mentalitate, a venit o serie de crize, cea a Covid-ului, criza refugiaților, crize economice care au făcut presiune, dar am reușit să le transformăm în oportunitate și să mergem mai departe', a afirmat directorul executiv Grozavu.

El a amintit că în perioada de programare 2014-2020, gradul de absorbție a fondurilor europene a fost de peste 98%, iar în actuala perioadă de programare gradul de contractare este circa 70%.

'Suntem încrezători ca până la finele acestui an să avem contractată întreaga alocare financiară de 60 de milioane de euro. Țin să menționez aici că, în ciuda unei reduceri inițiale, declanșarea conflictului armat în Ucraina a făcut ca sumele alocate pentru programele de bună vecinătate ale Rusiei și Belarus cu țările Uniunii Europene să fie redistribuite și din acest motiv programul nostru a beneficiat de o finanțare suplimentară care se va regăsi în noi proiecte', a afirmat directorul executiv al BRCT Suceava.

Printre principalele provocări ale programului actual Interreg România-Ucraina cauzate de războiul declanșat de Rusia, directorul executiv Cezar Grozavu a enumerat lipsa cofinanțărilor cauzate de agresiunea militară a Rusiei, devalorizarea grivnei, moneda națională a Ucrainei, limitările impuse de legea marțială, dar și reorganizarea administrativ-teritorială a Ucrainei, o soluție fiind mecanismul rapid de rambursare a cheltuielilor realizate care este pus în practică.

În timpul evenimentului găzduit de Școala generală 'Alexandru Ciucurencu', Daniela Popescu, reprezentanta Ministerului Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației (MDLPA), autoritate de management al programului Interreg Next, a menționat că în perioada anterioară de programare, din cele 69 de proiecte contractate, zece, cu o valoare totală de circa 14 milioane de euro, au fost dezvoltate în regiunea Tulcea-Odesa, iar în actualul exercițiu financiar, din cele 49 de proiecte contractate, șapte, cu un buget total estimat de cinci milioane de euro, se derulează în aceeași regiune.

 


Foto: (c) Luisiana Bîgea / AGERPRES


'Proiectele noastre sunt foarte utile pentru comunitățile din aceste zone de frontieră, am facilitat crearea de parteneriate între organizații, administrații publice locale, județene, de la nivelul oblasturilor, dar și ong-uri din România și Ucraina cu rezultate excepționale. S-au creat legături între oameni, ceea ce este foarte important, și s-au creat poduri de încredere între noi și comunitățile din Ucraina', a subliniat reprezentanta MDLPA, Daniela Popescu.

Primarul municipiului Tulcea, Ștefan Ilie, s-a arătat nemulțumit de faptul că unul din proiectele depus pe componenta Sănătate din cadrul programului Interreg nu a primit finanțare și și-a exprimat speranța ca inițiativele autorității locale să aibă succes în timpul actualului apel de proiecte al programului european.

La rândul ei, reprezentanta comunității de ucraineni refugiați în județul Tulcea, Liliana Ivanova, prezentă la eveniment, a amintit de activitatea pe care a desfășurat-o în regiunea Odesa înainte de declanșarea războiului din Ucraina și a mulțumit

'Sunt persoane în sală pe care le cunosc de mai mult de 20 de ani, în cadrul programului de cooperare transfrontalieră. După declanșarea războiului, am venit unde am avut parteneri prieteni și a fost o posibilitate pentru mine să activez în domeniul în care eram și în Ucraina. Vă mulțumesc că sunteți împreună cu mine pe drumul acesta de mai mult de 20 de ani, pentru susține, pentru că sunteți oameni. Mulțumesc programului și instrumentului de cooperare transfrontalieră care face poduri de prietenie între popoarele vecine', a afirmat președinta asociației Solidaritatea RoUa, Liliana Ivanova, în timpul vernisajului expoziției de postere organizată în cadrul evenimentului.

Potrivit directorului executiv al BRCT, Cezar Grozavu, o parte din posterele prezentate marți, la Tulcea, vor fi expuse săptămâna viitoare, la Bruxelles, în cadrul unui eveniment organizat de asociația RoFront, în timpul Săptămânii europene a orașelor și regiunilor, pentru a marca 35 de ani de la înființarea programului european Interreg.

 


Foto: (c) Luisiana Bîgea / AGERPRES


'Pentru a reveni programul trilateral România-Ucraina-Republica Moldova, trebuie să existe dorința celor trei state. Ministerele de externe din cele trei țări trebuie să aibă un cuvânt de spus, inclusiv Autoritatea de management. În ceea ce privește viitorul post-2027, în contextul aprobării bugetului UE pentru noul exercițiu financiar, s-a adoptat deja o majorare a bugetului aferent programelor Interreg, ceea ce este o veste bună, pentru că se va reflecta automat și în bugetul post-2027 al colaborării dintre România și Ucraina', a mai spus directorul executiv Grozavu.

La inaugurarea evenimentul desfășurat sub motoul 'Împreună, mai puternici' au participat atât reprezentanți ai autorităților locale și județene, cât și ai comunității de ucraineni care au venit în județul Tulcea după declanșarea războiului de către Rusia.

De altfel, picturi murale simbolice ale legăturii dintre cele două state au fost realizate și la Suceava, România, în anul 2022, și Cernăuți, Ucraina, în anul 2024. AGERPRES/(A, AS - redactor: Luisiana Bîgea, editor: Karina Olteanu, editor online: Adrian Dădârlat)

Afisari: 955

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Administratie 23-08-2026 09:03

Ciucu: PMB și subordonatele stau în continuare greu la capitolul inițiativă și autosesizare

Primăria Capitalei și instituțiile subordonate ar trebui să aibă mai multă inițiativă și să se autosesizeze atunci când apar probleme de rezolvat, a transmis, duminică, edilul general, Ciprian Ciucu. Potrivit acestuia, Administrația Domeniului Public a Municipiului București ar trebui 'să prindă viteză'. Ciucu a menționat că lucrările pentru amen

Administratie 22-08-2026 17:36

Hunedoara: A XI-a ediție a manifestării 'De la Război la Marea Unire', organizată în Pasul Vulcan

Militarii români care au luptat în Primul Război Mondial au fost evocați, sâmbătă, în Pasul Vulcan, în cadrul ediției a XI-a a manifestării 'De la Război la Marea Unire'. Prezent la ceremonie, prefectul județului Hunedoara, Szell Lorincz, a adus un omagiu eroilor și a subliniat importanța păstrării și transmiterii memoriei

Administratie 22-08-2026 13:14

Neamț: Criză de apă în mai multe localități din județ; prefectura cere intervenții urgente

Alimentarea cu apă din mai multe localități ale județului Neamț a ajuns într-o situație critică, situație în care prefectul Maria Apostol a cerut, în cadrul Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, intervenții și evaluări urgente din partea APASERV, Consiliului Județean, primăriilor și Direcției de Sănătate Publică. P

Administratie 21-08-2026 13:54

PMB: Avarie majoră pe magistrala de termoficare Berceni; Sectorul 4 - afectat în proporție de 90%, timp de patru zile

Primăria Capitalei informează că o avarie majoră s-a produs pe magistrala Berceni, unde conducta principală de termoficare s-a fisurat în urmă cu două zile. Va fi oprit CET Progresul, astfel încât muncitorii să poată intra în galerie, și va fi repornit, în compensație, CET SUD. Astfel, sectoarele 2 și 3 vor fi alimentate în

Administratie 21-08-2026 13:46

Arad: Investiții la aeroport pentru preluarea temporară a zborurilor de la Timișoara, în noiembrie

Consilierii județeni din Arad au aprobat, vineri, realizarea de investiții la aeroportul local, care în luna noiembrie ar urma să preia zborurile de la Timișoara, unde vor avea loc lucrări la baza aeriană. Consiliul Județean (CJ) Arad a aprobat o rectificare a bugetului, pentru realizarea unor investiții și cheltuieli considerate urgente, la aeroport.

Administratie 20-08-2026 21:23

Cseke Attila: Programul de construire a creșelor va continua cu fonduri de la bugetul de stat

Programul guvernamental de construire a creșelor va continua cu fonduri de la bugetul de stat, în condițiile în care finanțările europene se vor încheia la sfârșitul lunii august, a declarat, joi, în orașul Geoagiu, ministrul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, Cseke Attila. În cadrul Programu

Administratie 20-08-2026 19:26

Ciucu spune că instanța a respins cererea de intrare în insolvență a STB deoarece lipseau numele salariaților

Primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu, anunță că Tribunalul a respins cererea de intrare în insolvență depusă de Societatea de Transport București (STB), după ce în lista creditorilor nu au fost indicate numele și prenumele miilor de salariați cărora societatea le datorează bani pentru biletele de odihnă și tratament. Î

Administratie 20-08-2026 18:07

Tulcea: ''Mall-ul serviciilor publice'' din municipiul reședință, singurul proiect întârziat prin PNRR

''Mall-ul serviciilor publice'' din municipiul Tulcea este singurul proiect dintre cele finanțate prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) și derulate de primăriile tulcene care este sub pragul de 50% stabilit de Guvern, dar administrația locală speră să absoarbă integral fondurile puse la dispoziție de Uniunea Europeană pentru finalizar

Administratie 20-08-2026 17:48

Bihor: Noi licitații pentru concesionarea unor noi parcele în Parcurile de Specializare Inteligentă din județ (GALERIE FOTO)

Consiliul Județean (CJ) Bihor și Agenția de Dezvoltare Locală Oradea (ADLO) au anunțat joi că organizează noi licitații publice pentru concesionarea a șapte parcele de teren în Parcurile de Specializare Inteligentă din Aleșd, Beiuș, Marghita și Ștei, o suprafață totală de 45.269 mp. Potrivit comunicatului de presă al CJ Bihor, prin acest

Administratie 20-08-2026 16:59

Președintele CJ Neamț: Oameni fără apă, bolnavi fără spital și Guvernul găsește miliarde pentru stadioane

Președintele Consiliului Județean (CJ) Neamț, social-democratul Daniel Vasilică Harpa, a dezavuat, joi, investițiile pe care actualul guvern interimar le face pentru construcția de stadioane în mai multe localități din țară, în condițiile în care, în județul Neamț sunt probleme stringente care țin de sănătatea oamenilor și de alimentarea cu ap

Administratie 20-08-2026 16:37

Primăria Sectorului 2, împuternicită să achiziționeze locuințe de pe piața liberă

Primăria Sectorului 2 a fost împuternicită să achiziționeze, pentru și în numele Municipiului București, locuințe de pe piața liberă, pentru soluționarea cererilor de atribuire de locuințe sociale Locuințele sociale vor fi atribuite persoanelor și familiilor aflate pe lista de priorități în ordinea strictă aprobată anual prin

Administratie 20-08-2026 15:26

Ialomița: Stare de alertă în Slobozia și în alte localități, după suspendarea autorizației de mediu a operatorului de apă-canal SC Urban SA

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență (CJSU) Ialomița a decis, joi, declararea stării de alertă în municipiul Slobozia și în comunele Scânteia, Ciulnița, Cosâmbești și Mărculești, după ce autorizația de mediu a operatorului de apă-canal SC Urban SA Slobozia a fost suspendată pentru o perioadă de șase luni, în urma nerespectării m

Administratie 20-08-2026 14:41

UPDATE Regulamentul de igienizare a Centrului istoric, aprobat de consilierii generali

Consiliul General al Capitalei a aprobat, joi, regulamentul privind salubrizarea și igienizarea Centrului Istoric al Municipiului București. Noul regulament vizează: colectarea digitalizată a deșeurilor, protecția infrastructurii și a spațiului public, reglementarea riguroasă a teraselor și combaterea poluării fonice. Poliția Lo

Administratie 20-08-2026 14:18

Consiliul General a actualizat procedura pentru selectarea membrilor CA în opt companii municipale

Consilierii generali ai Capitalei au actualizat, joi, procedurile pentru selectarea membrilor Consiliilor de administrație din opt companii municipale. Este vorba despre Compania Municipală Energetica Servicii, Compania Municipală Parking, Trustul de Clădiri Metropolitane, Compania Municipală Eco Igienizare, Compania Municipală Managementul Tr

Administratie 20-08-2026 13:19

Ialomița: Autorizația de mediu a SC Urban SA Slobozia, suspendată pentru nerespectarea măsurilor dispuse de autorități; va fi ședință de CJSU

Autorizația de mediu a operatorului de apă-canal SC Urban SA Slobozia a fost suspendată pentru o perioadă de șase luni, în urma nerespectării măsurilor dispuse de autoritățile de mediu, Comitetul Județean pentru Situații de Urgență (CJSU) Ialomița urmând să se întrunească, joi, pentru a decide asupra instituirii stării de alertă în mai multe localităț