#Ucraina: UE intenționează să limiteze libertatea de circulație a diplomaților ruși în interiorul blocului comunitar
Țările Uniunii Europene se îndreaptă spre limitarea libertății de mișcare a diplomaților ruși în interiorul blocului comunitar, dar niciun acord oficial nu a fost convenit deocamdată, au declarat marți diplomați europeni pentru Reuters.
Măsura, propusă de Serviciul European de Acțiune Externă (SEAE), ar forța diplomații ruși staționați într-un stat membru să notifice alt stat membru în cazul în care doresc să călătorească acolo.
Țările membre ar avea astfel opțiunea de a le interzice diplomaților ruși intrarea pe teritoriile lor.
Diplomați europeni au afirmat că propunerea este susținută pe scară largă, dar la reuniunea de miercuri a COREPER (Comitetul Reprezentanților Permanenți ai țărilor membre UE) va fi mai clar dacă se ajunge la un acord în această privință.
Statele membre UE încă negociază al 19-lea set de sancțiuni împotriva Moscovei, care ar include o interdicție pentru un an aplicată importurilor europene de gaz natural lichefiat rusesc.
Kremlinul a promis marți că Rusia va formula un răspuns adecvat la intenția UE de a limita libertatea de circulație a diplomaților ruși în interiorul blocului comunitar.
De la începerea invaziei ruse în Ucraina, Uniunea Europeană a impus Rusiei sancțiuni individuale și economice, precum și măsuri diplomatice și restricții în materie de vize. Au fost impuse sancțiuni și în legătură cu încălcări ale drepturilor omului și cu amenințări hibride.
Măsurile au fost concepute astfel încât să slăbească baza economică a Rusiei, lipsind această țară de tehnologii și piețe critice și reducând în mod semnificativ capacitatea sa de a purta războaie.
Pe 18 iulie, Uniunea Europeană a adoptat al 18-lea set de sancțiuni contra Moscovei. Acestea cuprind reducerea plafonului prețului petrolului la 47,6 dolari/baril, interzicerea accesului în port pentru mai multe nave din ''flota fantomă'' a președintelui rus Vladimir Putin și interzicerea tranzacțiilor legate de Nord Stream 1 și 2. De asemenea, au fost adoptate sancțiuni împotriva a 14 persoane fizice și 41 de entități. AGERPRES/(AS - redactor: Tudor Martalogu, editor: Gabriela Ionescu, editor online: Simona Aruştei)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
UE ar trebui să renunțe la regula unanimității în luarea deciziilor sale, afirmă șeful diplomației germane
Uniunea Europeană ar trebui să renunțe la principiul unanimității ce guvernează majoritatea deciziilor sale, a declarat sâmbătă ministrul de externe german Johann Wadephul pentru publicațiile din grupul media Funke, relatează DPA. Wadephul s-a referit în special la disputa cu Ungaria privind un credit important pentru Kiev susținut
Olanda: Anchetă a poliției după o explozie la sediul unei asociații pro-israeliene din centrul țării
O explozie s-a produs la sediul unei asociații pro-israeliene din Nijkerk, oraș din centrul Olandei situat la est de Amsterdam, au anunțat media olandeze, transmit sâmbătă DPA și Reuters. Nicio persoană nu a fost rănită în explozie, care a avut loc vineri. Pagubele materiale sunt limitate, a relatat agenția de presă ANP.
Regatul Unit: Trei tineri, inculpați după incendierea mai multor ambulanțe ale unei organizații evreiești
Trei tineri au fost puși sub acuzare în ancheta desfășurată de poliția antiteroristă britanică în legătură cu incendierea pe 23 martie a patru ambulanțe aparținând unei organizații evreiești în nord-vestul Londrei, informează sâmbătă Reuters și DPA. Hamza Iqbal (20 de ani) și Rehan Khan (19 ani), ambii cetățeni br
Liban: Noi lovituri israeliene au vizat infrastructura Hezbollah din sudul orașului Beirut
Armata israeliană a bombardat sâmbătă în zori periferiile sudice ale capitalei libaneze, Beirut, afirmând că a lovit infrastructura organizației șiite Hezbollah, transmit AFP și DPA. Forțele de Apărare Israeliene (IDF) au anunțat pe Telegram că au început ''lovirea infrastructurii Hezbollah din Beirut''.
Iranul ar fi respins o propunere americană de armistițiu pentru 48 de ore (presa iraniană)
Iranul a respins o propunere de armistițiu pentru o durată de 48 de ore venită din partea SUA, a declarat vineri agenției iraniene Fars o sursă iraniană neprecizată, relatează Reuters. Conform aceleiași surse, propunerea a fost transmisă de SUA miercuri Iranului prin intermediul unei țări terțe. Tot vineri, ziarul american Wall
Eforturile de mediere între SUA și Iran nu dau rezultate (WSJ)
Actualele eforturi de mediere conduse de mai multe țări, în special de Pakistan, pentru o încetare a focului între SUA și Israel, de o parte, și Iran de cealaltă parte, sunt în impas, scrie vineri ziarul Wall Street Journal (WSJ), preluat de Reuters. Iranul le-a transmis oficial mediatorilor că nu dorește înt&acir
Panama Papers: O diferență de 271 de milioane de euro trebuie să fie recuperată, anunță Fiscul francez
Fiscul francez a anunțat vineri că o diferență de 271 de milioane de euro trebuie să fie recuperată în procedurile referitoare la dosarul 'Panama Papers', la aproape zece ani după dezvăluirile care au provocat un scandal la nivel mondial, a relatat vineri AFP, confirmând o informație publicată inițial de cotidianul Le Monde.
Șeful diplomației ungare contestă propunerile UE de reducere a consumului de combustibil și susține reautorizarea petrolului rus
Comisarul pentru energie al Uniunii Europene le cere europenilor să lucreze de acasă, să conducă mai puțin, să folosească carpooling-ul și să reducă viteza maximă pe autostrăzi, când singurul pas acceptabil pentru Comisia Europeană ar fi să permită petrolului și gazelor rusești ieftine să revină pe piața europeană, afirmă ministrul de externe ungar Peter Szijja
Unul dintre cei doi piloți ai avionului de vânătoare american F-15E doborât în Iran a fost salvat
Unul dintre cei doi piloți ai avionului de vânătoare american F-15E doborât vineri deasupra Iranului a fost salvat, au declarat presei oficiali americani și israelieni, transmite Reuters. Iranul anunțase mai devreme doborârea unui avion de luptă american, susținând că acesta ar fi un aparat F-35 și a publicat imagini cu
Putin și Erdogan cer încetarea imediată a focului în Orientul Mijlociu
Președintele rus Vladimir Putin și omologul său turc Recep Tayyip Erdogan au cerut vineri, într-o convorbire telefonică, încetarea imediată a focului în Orientul Mijlociu, în special pe fondul crizei energetice aflate în desfășurare, a anunțat Kremlinul, transmit agențiile AFP, Reuters și Xinhua. ''Liderii
Israelul bombardează simultan Beirutul și Teheranul
Armata israeliană a anunțat vineri atacuri aeriene simultane atât asupra capitalei libaneze Beirut, cât și a celei iraniene Teheran, în a 35-a zi a războiului lansat împreună cu SUA, relatează agenția EFE. Pe lângă atacurile asupra Beirutului, forțele aeriene israeliene au inițiat un 'val de atacuri la scară e
Secretarul general al NATO merge la Washington pentru a se întâlni cu președintele SUA
Secretarul general al NATO Mark Rutte se va deplasa la Washington între 8 și 12 aprilie pentru a se întâlni cu președintele american Donald Trump, după criticile dure ale liderului de la Casa Albă la adresa aliaților europeni, relatează AFP. Șeful NATO va avea miercuri o întrevedere cu Donald Trump, secretarul de stat a
Justiția franceză a acceptat extrădarea magnatului rus Vladimir Antonov în Lituania
Justiția franceză a acceptat extrădarea către Lituania a omului de afaceri rus Vladimir Antonov, suspectat de deturnare de fonduri și vizat de un mandat de arestare, a anunțat vineri unul din avocații săi, Henry Ermeneux, informează AFP. Camera de instrucție a Curții de apel din Rennes (vestul Franței) a ''ordonat predarea către autori
Giorgia Meloni a început un turneu neanunțat în Golf vizând 'întărirea securității energetice naționale'
Șefa guvernului italian, Giorgia Meloni, a sosit vineri la Djeddah, în Arabia Saudită, în cadrul unui turneu în regiunea Golfului vizând 'întărirea securității energetice naționale', a făcut cunoscut biroul ei, transmit ANSA și AFP. Turneul, care nu a fost anunțat în prealabil, mai cuprinde Emiratele Arabe Unite și Qatar.
Iran: Armata caută pilotul unui avion de vânătoare american doborât;responsabili americani au confirmat pierderea avionului
Agenția de presă iraniană Fars informează vineri că armata a declanșat căutări pentru a găsi pilotul unui avion de vânătoare american, lovit de un sistem de apărare aeriană, relatează AFP, iar un oficial american citat de Reuters confirmă doborârea avionului. 'Forțele militare au lansat o operațiune de căutare pentru a găsi pil














