logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Majorarea cererii duce la creșterea prețurilor de export pentru grâul rusesc

Imagine din galeria Agerpres

Prețurile de export pentru grâul rusesc au crescut pentru a doua săptămână consecutiv, pe fondul majorării cererii din partea importatorilor, în timp ce livrările au accelerat, susțin analiștii, transmite Reuters.

Prețul FOB pentru livrările de grâu rusesc cu 12,5% conținut de proteine (prețul grâului la punctul de livrare) cu livrare în noiembrie era de 230 dolari pe tonă metrică la finalul săptămânii trecute, în creștere cu doi dolari față de săptămâna precedentă, a anunțat Dmitry Rylko, șeful companiei de consultanță IKAR.

Acesta a explicat că prețurile sunt susținute de o serie de licitații internaționale. Compania de stat OAIC din Algeria ar fi achiziționat aproximativ 600.000 tone de grâu la finalul săptămânii trecute, la un preț între 259 și 261 dolari pe tonă. Traderii se așteaptă ca achizițiile să includă grâul din zona Mării Negre.

Analiștii companiei de consultanță Sovecon estimează prețul pentru livrările de grâu rusesc cu 12,5% conținut de proteine FOB la 230 - 232 dolari pe tonă, comparativ cu 228 - 229 dolari pe tonă săptămâna precedentă.

Sovecon a înrăutățit previziunile exporturile de grâu rusesc în sezonul 2025/2026 cu 0,3 milioane tone, la 43,4 milioane tone, după o încetinire a exporturilor în perioada iulie-septembrie 2025.

Deja Rusia a recoltat 121 milioane tone de cereale, inclusiv 87 milioane tone de grâu, a anunțat ministrul Agriculturii, Oksana Lut, confirmând previziunea privind o recoltă de cereale în 2025 de 135 milioane tone.

Sâmbătă, Guvernul rus a decis să declare nivel de urgență federală în sectorul agricol din sudul regiunii Rostov, unde condițiile meteo nefavorabile au provocat pierderi masive la recolte.

În iunie, Rostov declarase stare de urgență agricolă regională din cauza secetei, ceea ce a permis fermierilor să solicite compensații pentru pierderile înregistrate.

Aproximativ un milion de hectare de culturi agricole sunt afectate anul acesta de secetă sau îngheț în Rostov, o regiunea agricolă majoră a Rusiei, conform estimările autorităților locale.

Compania de consultanță Sovecon a anunțat că, pentru prima dată din 2015, Rostov nu va mai fi anul acesta principala regiune producătoare de grâu din Rusia, condițiile meteo nefavorabile, cedând poziția regiunii vecine Stavropol.

Rusia este principalul exportator mondial de grâu, dar sectorul agriculturii, care a crescut semnificativ în ultimii ani, în pofida sancțiunilor occidentale, a fost lovit anul acesta de condițiile meteo nefavorabile, de dobânzile ridicate, de majorarea taxelor de export și de costurile ridicate cu combustibilii și îngrășămintele, apreciază analiștii. AGERPRES/(AS - redactor: Mihaela Dicu, editor: Andreea Marinescu, editor online: Irina Giurgiu)

Afisari: 149

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Extern 15-04-2026 19:02

OCDE: Transformarea structurală a sectorului agricol din România rămâne o provocare

Sectorul agricol are o importanță strategică pentru România, dar transformarea sa structurală rămâne o provocare, se arată în raportul de evaluare intitulat 'Politicile pentru viitorul agriculturii și alimentației în România', publicat miercuri de Organizația pentru Cooperare și Dezvoltare Economică (OCDE).

Economic Extern 15-04-2026 17:44

Criză combustibili/Austria se așteaptă din iunie la perturbări ale aprovizionării cu țiței și gaze în Europa

Reducerea livrărilor de combustibili în urma războiului din Orientul Mijlociu va fi resimțită de luna viitoare în Europa, a declarat miercuri ministrul austriac al Economiei, Wolfgang Hattmannsdorfer, conform agenției de presă APA, transmite Reuters. Livrările globale de energie sunt grav afectate de închiderea efectivă a Str

Economic Extern 15-04-2026 17:09

BTA Premierul Gurov: 210 milioane de euro pentru sprijinirea companiilor bulgare din sectoare strategice

La întâlnirea de marți cu Marek Mora, vicepreședinte al Băncii Europene de Investiții (BEI), și cu Marjut Falkstedt, directoarea generală a Fondul European de Investiții (FEI), premierul interimar Andrei Gurov a spus că Bulgaria și FEI colaborează în cadrul unui parteneriat solid, așa cum se reflectă în prelungirea Inițiativei JEREMIE. Alte 21

Economic Extern 15-04-2026 15:49

Cehia: Guvernul va lua în iunie primele măsuri în vederea preluării companiei CEZ

Guvernul din Cehia va lua primele măsuri pentru preluarea completă a CEZ, principalul producător de electricitate al țării, la Adunarea Generală Anuală (AGA) a companiei din iunie, a anunțat agenția cehă de presă CTK, citând declarația premierului Andrej Babis, transmit Radio Prague International și Reuters. Statul deține 70% din CEZ - u

Economic Extern 15-04-2026 15:04

UE avertizează că ar putea urma reduceri ale consumului de combustibili dacă războiul din Iran continuă (Reuters)

Uniunea Europeană a avertizat miercuri statele membre că piețele energetice se vor confrunta cu un șoc de aprovizionare prelungit în cazul în care conflictul din Iran continuă, ceea ce ar forța reduceri ale consumului de combustibili, au declarat pentru Reuters diplomați din blocul comunitar. Livrările globale de energie sunt grav

Economic Extern 15-04-2026 13:57

Criză combustibili/Pakistanul oprește furnizarea curentului electric timp de două ore pe zi pentru a opri creșterea prețurilor

Guvernul pakistanez a anunțat miercuri că furnizarea curentului electric va fi întreruptă timp de aproximativ două ore, în fiecare seară, atunci când se înregistrează un vârf al cererii, pentru a 'preveni o creștere puternică a tarifelor', informează AFP. Energia electrică va fi întreruptă zilnic în cea mai mar

Economic Extern 15-04-2026 13:42

Valoarea exporturilor de petrol ale Norvegiei a atins un maxim istoric în luna martie

Valoarea exporturilor de țiței ale Norvegiei a crescut în luna martie până la un nivel record, în contextul izbucnirii războiului din Orientul Mijlociu, ceea ce a dus excedentul comercial al țării la cel mai înalt nivel din ultimii trei ani, transmite Bloomberg. Valoarea exporturilor de țiței a crescut cu 68% în ritm anual î

Economic Extern 15-04-2026 12:28

Penuria de cipuri frânează extinderea accesului mondial la Internet, spune șeful GSMA

Lipsa cipurilor de memorie, alimentată de boom-ul cheltuielilor pentru inteligența artificială (AI), frânează eforturile de extindere a accesului la internet la nivel mondial, a declarat pentru AFP directorul general al Asociației Mondiale a Operatorilor (GSMA). Potrivit ONU, aproximativ 2,2 miliarde de oameni (aproape un sfert din populația lumii) &icir

Economic Extern 15-04-2026 12:17

Marii cumpărători oficiali văd în continuare valoare pe termen lung în aur (analiză)

Aurul a avut una dintre cele mai abrupte corecții din ultimii ani, pe fondul războiului din Orientul Mijlociu, și, după ce a urcat la aproximativ 5.600 de dolari pe uncie în ianuarie, a pierdut aproape 20-25%, coborând spre 4.100 de dolari în martie, relevă o analiză de specialitate, dată miercuri publicității. 'Corecția din martie nu &ic

Economic Extern 15-04-2026 12:03

Un număr record de turiști străini au vizitat Japonia în luna martie pentru a vedea cireșii înfloriți

În plin sezon al cireșilor înfloriți, Japonia a atras un număr record de vizitatori străini în luna martie, conform cifrelor publicate miercuri, în pofida unei scăderi a numărului de turiști chinezi și a consecințelor războiului din Orientul Mijlociu, transmite AFP. Aproximativ 3,62 milioane de vizitatori străini au călătorit luna trecu

Economic Extern 15-04-2026 11:35

Grupul auto chinez BYD a fost acuzat de un ONG american de încălcarea codului muncii în Ungaria

Un ONG care apără drepturile muncitorilor a declarat că a găsit dovezi ale încălcării codului muncii la noua fabrică BYD din Ungaria, unde producătorul chinez de vehicule electrice intenționează să înceapă producția de masă în acest trimestru, transmite Bloomberg. China Labor Watch, un ONG cu sediul în New York, a informat că ancheta sa

Economic Extern 15-04-2026 11:03

Continuă greva la Lufthansa, echipajele de cabină au încetat lucrul

Pasagerii companiei aeriene germane Lufthansa se vor confrunta cu noi perturbări miercuri, deoarece echipajele de cabină au lansat o nouă grevă de două zile, informează DPA. Aproximativ 20.000 de însoțitori de bord de la Lufthansa și de la filiala sa regională CityLine sunt în grevă de la miezul nopții. Sindicatul însoțitorilor

Economic Extern 15-04-2026 09:54

Arabia Saudită va acorda Pakistanului un ajutor de trei miliarde de dolari, pe fondul consolidării relației bilaterale

Guvernul de la Islamabad a confirmat miercuri că Arabia Saudită va injecta trei miliarde de dolari suplimentari în economia țării pentru a stabiliza rezervele valutare în mijlocul crizei economice prin care trece Pakistanul, informează EFE și AFP. 'Acest sprijin vine într-un moment critic pentru nevoile de finanțare externă ale Pakistanul

Economic Extern 15-04-2026 09:16

Germania vrea ca noile parcuri fotovoltaice să fie echipate cu sisteme de stocare în baterii

Germania îi va încuraja pe dezvoltatori să construiască parcuri fotovoltaice împreună cu sisteme de stocare în baterii, în ideea de a evita ca energia electrică să fie risipită atunci când este foarte însorit, transmite Bloomberg. Ministerul Economiei intenționează să ofere stimulente pentru sisteme combinate foto

Economic Extern 15-04-2026 08:54

Vânzările de produse de lux scad pe măsură ce războiul din Orientul Mijlociu afectează cumpărăturile din aeroporturi

Magazinele duty-free care vând parfumuri și băuturi spirtoase scumpe resimt consecințele conflictului din Orientul Mijlociu, care închide aeroporturile și restricționează călătoriile în regiune, un regres care cel mai probabil se va acutiza pe măsură ce războiul se prelungește, transmite Reuters. Perturbările, care au intrat în cea de-a