logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Vladimir Putin declară că Rusia nu s-a opus niciodată aderării Ucrainei la UE

Image

Președintele rus Vladimir Putin a declarat marți că Moscova nu s-a opus niciodată potențialei aderări a Ucrainei la Uniunea Europeană și că a considerat că este posibil să se găsească un consens privind asigurarea securității atât a Rusiei, cât și a Ucrainei, informează Reuters.

Vorbind în China în timpul unei vizite, Putin a susținut că afirmațiile liderilor europeni conform cărora Rusia va ataca într-o zi mai adânc în Europa sunt 'isterie' și 'povești de groază'.

'În ceea ce privește planurile agresive ale Rusiei față de Europa, vreau să subliniez încă o dată că acestea sunt o absurditate completă și nu au absolut nicio bază', a insistat Putin la începutul întâlnirii de la Beijing, transmisă în direct la televiziunea rusă, relatează EFE.

Putin i-a acuzat pe europeni, pe care i-a numit 'specialiști în filme de groază', că încearcă în mod continuu să stârnească 'isterie pe seama faptului că Rusia ar plănui să atace Europa'.

'Cred că pentru o persoană înțeleaptă, aceasta este o provocare clară sau (un caz de) incompetență totală (...) Rusia nu a avut niciodată, nu are și nu va avea niciodată dorința de a ataca pe cineva', a afirmat el.

În privința invadării Ucrainei de către Rusia, în februarie 2022, Putin a afirmat că Rusia a fost forțată să reacționeze la ceea ce a numit încercarea Occidentului, cu ajutorul alianței militare NATO, de 'a absorbi practic întregul spațiu postsovietic', care include Ucraina, având în vedere implicațiile de securitate pentru Moscova. 'A trebuit să reacționăm', a susținut președintele rus. Putin a subliniat că, pentru Rusia, aderarea Ucrainei la NATO este 'inadmisibilă'.

'În ceea ce privește aderarea Ucrainei la UE, nu ne-am opus niciodată la aceasta', i-a spus Putin prim-ministrului slovac Robert Fico, în timpul unor convorbiri în China. 'În ceea ce privește NATO, aceasta este o altă problemă', a adăugat el.

'Securitatea' Rusiei nu ar trebui să fie compromisă de un acord de pace cu Ucraina, a continuat el. Ucraina solicită garanții de securitate pentru a descuraja Moscova de la o nouă invazie, amintește AFP.

'Este decizia Ucrainei cum să își asigure securitatea', a declarat Putin. 'Dar securitatea sa (...) nu poate fi asigurată în detrimentul celei a altor țări, inclusiv a Rusiei', a subliniat el.

Putin a amintit că a discutat despre securitatea Ucrainei la summitul său din 15 august din Alaska cu președintele american Donald Trump.

'Există opțiuni pentru asigurarea securității Ucrainei în cazul încheierii conflictului', a declarat Putin. 'Și mi se pare că există o oportunitate de a găsi un consens aici', a insistat el.

În fine, Putin a mai declarat că a apreciat 'foarte mult' diplomația 'independentă' a Slovaciei, la întâlnirea sa cu premierul slovac Robert Fico, cunoscut pentru poziția sa prorusă.

'Apreciem foarte mult politica externă independentă pe care o urmați dumneavoastră și echipa dumneavoastră', a declarat Putin.

În calitate de membru al UE, Slovacia este puternic dependentă de gazul rus, iar Fico a criticat în repetate rânduri sprijinul acordat de Bruxelles Ucrainei de la începutul invaziei Rusiei din 2022, amintește AFP.

La rândul său, Fico, i-a cerut marți președintelui rus Vladimir Putin să transmită un mesaj liderilor europeni înainte de reuniunea pe care premierul slovac o va avea vineri cu președintele ucrainean Volodimir Zelenski.

'Pot să transmit mesajul dumneavoastră colegilor mei (din Uniunea Europeană)?', l-a întrebat Fico pe liderul de la Kremlin.

Prim-ministrul slovac, singurul lider al UE prezent la parada programată pentru miercuri la Beijing, și-a exprimat convingerea că, după întâlnirea de marți, liderii europeni îl vor suna pentru a-l întreba ce i-a spus Putin.

'Mă vor suna și mă vor întreba: Ce ți-a spus Putin? Ar fi bine dacă am putea face schimb de opinii pe această temă', a insistat Fico.

Premierul slovac a afirmat că nu înțelege anumite decizii ale UE privind războiul din Ucraina și că este hotărât să continue cooperarea dintre Bratislava și Moscova.

'Uniunea Europeană este incapabilă să reacționeze la mișcările globale', a spus el, adăugând că țara sa va vota împotriva planului european de abandonare a hidrocarburilor rusești înainte de 2027.

În același timp, Fico a salutat recentul summit dintre liderii Rusiei și SUA din Alaska, care a reprezentat, în opinia sa, 'un mare pas înainte'.

Referitor la viitoarea sa întâlnire cu Zelenski, premierul slovac a dat asigurări că va discuta, în special, atacurile asupra infrastructurii petroliere efectuate de forțele ucrainene.

'Reacționăm ferm la aceste atacuri', a spus politicianul slovac.

Livrările de gaze ruse către Slovacia prin conducta TurkStream cresc treptat și se apropie de 4 miliarde de metri cubi, a mai spus în acest context Fico, care i-a mulțumit lui Putin 'pentru livrările sigure și regulate de gaze pe care le primim prin TurkStream'.

Premierul slovac a vorbit, de asemenea, cu Putin despre planurile țării sale de a aproba aderarea Ucrainei la UE.

'În ceea ce privește aderarea la UE, suntem pregătiți să cooperăm cu Ucraina', a declarat el, adăugând că Kievul trebuie să îndeplinească mai întâi o serie de cerințe.

În același timp, Fico a subliniat că Slovacia, în calitate de stat membru al NATO, se opune aderării Ucrainei la acest bloc.

'Subliniez ceea ce am spus de la început: Ucraina nu poate fi membru NATO', i-a repetat Fico lui Putin. AGERPRES/(AS - redactor: Gabriela Ionescu, editor online: Ada Vîlceanu) 

Afisari: 915

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Politic Ex 04-08-2026 20:03

SUA: Comisia juridică a Senatului a aprobat nominalizarea lui Todd Blanche pentru funcția de secretar al justiției

Comisia juridică a Senatului SUA a aprobat marți nominalizarea lui Todd Blanche, fost avocat personal al lui Donald Trump, pentru funcția de secretar al justiției, deschizând calea pentru confirmarea sa definitivă, relatează AFP. Secretar interimar de la demiterea lui Pam Bondi în aprilie, Todd Blanche a obținut aprobarea comisiei

Politic Ex 04-08-2026 20:01

Trump a promis să 'aducă înapoi libertatea cuvântului', 75 de judecători au dat sentințe care arată contrariul

În campania electorală pentru al doilea mandat la Casa Albă, Donald Trump s-a prezentat de multe ori drept apărător al libertății de exprimare, iar în cuvântarea sa inaugurală din ianuarie 2025 a promis că va pune capăt unor ani de 'cenzură guvernamentală', dar o serie de sentințe judecătorești arată că a făcut exact contrariul, consemnează

Politic Ex 04-08-2026 19:28

Pentagonul laudă strategia de apărare a Germaniei după ce SUA au început o revizuire a prezenței lor militare în Europa

Oficialul de rang înalt de la Pentagon Elbridge Colby a elogiat strategia de apărare a Germaniei într-un comentariu pozitiv suprinzător care intervine la scurtă vreme după ce SUA au lansat o revizuire a prezenței lor militare în Europa, relatează marți dpa. 'Prin acțiunile sale, Germania se poziționează ca un lider cheie

Politic Ex 04-08-2026 19:26

Malnutriția infantilă acută atinge niveluri critice în Afganistan, avertizează ONU

Malnutriția infantilă acută atinge niveluri critice în Afganistan, țară unde umărul copiilor spitalizați de urgență din acest motiv continuă să crească, a avertizat ONU marți, potrivit AFP. 'Emaciația infantilă, forma cea mai mortală de malnutriție, a atins acum niveluri critice în o treime din provinciile țării', a declara

Politic Ex 04-08-2026 17:59

Comisia Europeană:Legalizarea migranților clandestini în Spania nu a fost un semnal bun, dar nu a influențat criza din Ceuta

Comisarul european pentru afaceri interne și migrație, Magnus Brunner, a apreciat marți că nu există o legătură directă între programul guvernului spaniol de a regulariza situația migranților veniți ilegal în Spania și criza provocată de afluxul masiv de migranți în exclava spaniolă Ceuta, dar a recunoscut că respectivul program 'nu este un semn

Politic Ex 04-08-2026 17:57

Ceuta: Miniștrii de interne ai UE au convenit să intensifice combaterea traficul de migranți și a dezinformării

Miniștrii de interne din țările UE au convenit marți să intensifice eforturile de a combate rețelele de trafic de migranți, inclusiv printr-o mai bună monitorizare a social media, după o videoconferință convocată de urgență pe tema recentei crize a migranților din exclava spaniolă Ceuta, relatează dpa. Reuniunea a fost convocată după ce zeci d

Politic Ex 04-08-2026 17:12

Spațiul Schengen nu a fost compromis în timpul crizei migranților din exclava Ceuta, asigură Madridul

Spațiul Schengen nu a fost 'compromis' în timpul crizei migranților din exclava Ceuta, în cursul căreia cel puțin 72.000 de migranți au intrat ilegal în acest teritoriu din Marocul vecin, a dat asigurări marți ministrul spaniol de interne, relatează AFP. 'În niciun caz spațiul Schengen nu a fost compromis &i

Politic Ex 04-08-2026 16:48

#Ucraina acuză Rusia de crimă de război, după ce un vânzător de legume a fost vânat de o dronă

Autoritățile ucrainene și-au exprimat marți indignarea după ce o înregistrare video publicată de poliție arată un civil urmărit de o dronă rusească în regiunea Herson, în sudul Ucrainei, acțiune descrisă de Kiev drept o crimă de război, relatează agențiile AFP și Reuters. În înregistrarea video, care nu a fost aut

Politic Ex 04-08-2026 16:42

Ceuta/Miniștrii europeni au convenit că Schengen-ul 'nu e problema, ci mai degrabă soluția', susține ministrul francez de interne

Miniștrii europeni de interne, reuniți marți prin videoconferință după afluxul masiv de zeci de mii de migranți în exclava spaniolă Ceuta, au convenit că spațiul Schengen nu este 'problema', a declarat ministrul francez de interne Laurent Nunez, relatează AFP. 'Toți și toate au convenit că chestiunea spațiului Schengen nu est

Politic Ex 04-08-2026 16:21

Ceuta: Danemarca, 'foarte mulțumită' de răspunsul spaniol (ministrul de interne)

Danemarca, care a avansat ipoteza unei posibile suspendări a cooperării Schengen cu Spania, și-a exprimat satisfacția marți privind răspunsul Madridului la intrarea a mii de migranți în exclava spaniolă Ceuta din Maroc, relatează AFP. 'Sunt foarte mulțumit că Spania a reacționat rapid, în special desfășurând poliția și ar

Politic Ex 04-08-2026 16:08

SUA și-au epuizat practic în Iran rezervele de rachete de precizie cu rază lungă de acțiune (surse Reuters)

Forțele armate ale Statelor Unite și-au utilizat în cele cinci luni de război cu Iranul o mare parte din rezervele de rachete de înaltă precizie cu rază lungă de acțiune, au declarat agenției Reuters trei surse care cunosc datele respective. Conform unei știri difuzate marți de agenție, este vorba în primul rând de arme

Politic Ex 04-08-2026 15:57

UE oferă Spaniei ajutor de urgență pentru întărirea frontierei exclavei Ceuta, afirmă comisarul Magnus Brunner

Uniunea Europeană a oferit Spaniei ajutor, inclusiv asistență financiară de urgență, pentru a o ajuta să întărească protecția frontierelor externe în Ceuta, a declarat comisarul european pentru migrație Magnus Brunner după o reuniune a UE pe tema migrației, relatează Reuters. El a adăugat că evenimentele din Ceuta de săptămân

Politic Ex 04-08-2026 15:53

Spania: Numărul migranților intrați în Ceuta a fost de circa 72.000, dintre care aproximativ 70.000 au revenit în Maroc

Cel puțin 72.000 de migranți au pătruns ilegal săptămâna trecută în exclava spaniolă Ceuta de pe coasta marocană a Africii, dintre care între timp aproximativ 70.000 s-au reîntors în Maroc, a anunțat marți ministrul spaniol de interne Fernando Grande-Marlaska, relatează agențiile AFP și EFE. Ultima cifră comunicat

Politic Ex 04-08-2026 15:48

Un acord pentru redeschiderea Strâmtorii Ormuz ar putea fi încheiat până miercuri, afirmă secretarul american al trezoreriei

Secretarul american al trezoreriei, Scott Bessent, a declarat marți că un acord pentru redeschiderea Strâmtorii Ormuz ar putea fi încheiat până miercuri cu Iranul, relatează AFP, Reuters și Xinhua. 'Suntem în discuții cu iranienii și cred că există o șansă să ajungem azi sau mâine la un acord pentru redeschide

Politic Ex 04-08-2026 14:40

Președintele Pezeshkian dă asigurări că Iranul nu caută să escaladeze conflictul cu SUA

Președintele iranian Masoud Pezeshkian a afirmat marți că țara sa nu încearcă să escaladeze conflictul cu Statele Unite, după ce președintele american Donald Trump a reiterat că negocierile cu Iranul sunt în desfășurare, informează EFE. 'Ne apărăm teritoriul, dar nu căutăm o escaladare a războiului sau prelungirea conflictului&