logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

ProEtnica/ Scriitorul Mihai Hafia Traista: Românii au început să cunoască literatura ucraineană, odată cu războiul

Image

În timpul prezentării volumului 'Eroii nu mor niciodată', care cuprinde 155 de medalioane ale scriitorilor și jurnaliștilor uciși pe front în războiul din Ucraina, scriitorul Mihai Hafia Traista a declarat, joi, în cadrul Festivalului Intercultural ProEtnica de la Sighișoara, că românii au început să cunoască literatura ucraineană, odată cu războiul din ultimii trei ani.

Mihai Hafia Traista a arătat că la începutul cărții sale 'Eroii nu mor niciodată' există trei poezii - 'Azov', 'Copiii învață verbul 'a plânge'' și 'Ninge trist din reci Siberii', acesta din urmă fiind un colind scris înaintea sărbătorilor de iarnă.

'Un colind pe care l-am scris înaintea sărbătorilor de iarnă. Acum ucrainenii au trecut și ei, nu mai sărbătoresc Crăciunul pe rit vechi, sărbătoresc deodată cu noi, ca să se delimiteze cumva de Federația Rusă (...). Nu mi-aș fi dorit să scriu niciodată această carte, dar trebuia să o scriu când am văzut că în trei ani, din 2022, când a început războiul, până în 2024 în decembrie, au murit 155 de scriitori și jurnaliști. Pe unii îi cunoșteam, cu unii chiar am fost prieten și atunci am zis că trebuie să las câte un medalion pentru fiecare dintre acești eroi. Nu sunt numai ucraineni, sunt și francezi, sunt și din alte nații, chiar și ruși care au murit. Trupele ruse pur și simplu îi vânau, vânau ziariști, trăgeau în cei care purtau vesta cu presa. Pe urmă, mulți dintre ei nu au mai purtat această vestă (...) O să vedeți câți oameni tineri au murit. Oameni care abia se logodiseră, unii urmau să aibă un copil. Aproape toți erau voluntari. Puțini au fost cei care au murit în calitatea lor de jurnalist, erau jurnaliști, dar nu erau trimiși pe front. Erau scriitori care au luat arma în mână și s-au dus să lupte', a arătat Mihai Hafia Traista.

Scriitorul spune că ar fi denumit cartea 'A doua renaștere împușcată', deoarece aceste atrocități s-au mai întâmplat în 1937, 'când Stalin a ucis 370 de scriitori ucraineni într-o singură zi'.

'A făcut asta nu numai cu scriitorii ucraineni. A făcut și cu alți scriitori. Dar într-o zi a ucis peste 370 de scriitori. I-a adunat la un loc și i-a ucis. Pur și simplu a distrus literatura ucraineană într-o zi. Și m-am gândit că și acum acești 155 de scriitori, scenariști, regizori de film, jurnaliști, aproape fiecare scria poezie, proză. Dacă oamenii aceștia nu mureau, cât de mult s-ar fi îmbogățit cultura și literatura Ucrainei (...). Stalin făcea foarte multe împotriva poporului ucrainean. Erau și niște rapsozi populari, li se spunea cobzari, umblau cu cobza prin sate și cântau, dar ei cântau un fel de cântec, un fel de ode în care glorificau căzăcimea ucraineană, în care cântau despre eroii Ucrainei. Și asta l-a deranjat pe tovarășul Stalin și a organizat un mare festival al cobzarilor, unde s-au adunat 211 cobzari și la acel festival i-a cazat și în noaptea aceea i-a împușcat pe toți', a arătat scriitorul.

Traista a mai dat un exemplu de ură împotriva simbolurilor altor națiuni manifestată în istorie când, tot în perioada lui Stalin, s-a dispus uciderea tuturor privighetorilor și distrugerea arborilor în care acestea trăiau, întrucât privighetoarea era simbolul ucrainenilor.

'Nu intru în politică, nu mă pricep. Nu zic cine e de vină, dar ucrainenii suferă din cauza aceasta și suferă foarte mult. Partea bună este că românii au început să cunoască literatura ucraineană', a precizat scriitorul.

El spune că a început să scrie 'Eroii nu mor niciodată' datorită lui Volodymyr Vakulenko, 'care a fost închis pur și simplu pentru că era un scriitor mare'.

'A fost închis pur și simplu pentru că i s-a interzis să scrie în limba ucraineană și el a continuat să scrie. L-au ridicat de acasă, l-au dus la o mașină cu inscripția Z, l-au dus undeva, i-au dat drumul a doua zi, a treia zi l-au ridicat iar, împreună cu băiatul lui. Copilul s-a întors acasă, iar el a fost găsit împușcat la marginea drumului, undeva lângă o pădure (...). I-a spus tatălui său, când au intrat rușii în teritoriile care sunt ocupate acum, că a îngropat un jurnal în grădină pentru când vor veni ai noștri și teritoriul va fi recuperat. Bătrânul nu a pus prea multă bază pe spusele lui, dar după ce a murit a zis cuiva și a auzit o altă scriitoare, jurnalista Viktoria Amelina, care era interesată. A săpat toată grădina până când a găsit jurnalul. L-a publicat și după o zi a fost împușcată în timp ce se afla într-o pizzerie cu o delegație din mai multe țări care a venit în Ucraina. Au fost mulți morți și mulți răniți, nu cred că a fost vânată, dar așa s-a întâmplat să moară în acea pizzerie', a afirmat Mihai Hafia Traista.

Un alt fapt inedit, a spus Mihai Hafia Traista, este că mulți dintre copiii refugiaților ucraineni vorbesc limba rusă, nu cunosc limba ucraineană, iar acum urmează cursuri de limba ucraineană în România. 'Deci ei au fugit din cauza rușilor din Ucraina să învețe ucraineana în România', a mai spus scriitorul.

Lansarea cărții 'Eroii nu mor niciodată' în cadrul celei de-a XXI-a ediții a Festivalului Intercultural ProEtnica de la Sighișoara a fost organizată de Uniunea Ucrainenilor din România - Filiala București, evenimentul având loc joi, în Sala barocă a Primăriei Sighișoara.

Mihai Hafia Traista (născut la 15 iunie 1965, Sighetu Marmației, județul Maramureș) este un poet, prozator, dramaturg, publicist, jurnalist, grafician și actor amator român, de origine ucraineană. AGERPRES / (A - redactor: Dorina Matiș, editor: Marius Frățilă, editor online: Adrian Dădârlat)

Afisari: 433

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Culte 10-04-2026 09:22

Dâmbovița: Pastorala de Paște a Arhiepiscopului Târgoviștei Nifon - mesaj de pace, credință și speranță

Mesajul Învierii este unul de pace, de adevăr, de dreptate, de iubire, de armonie și de reconciliere, evidențiază Arhiepiscopul Târgoviștei, Nifon, în Pastorala de Paște. 'În întunericul nopții acestei lumi a izbucnit biruitor și fascinant bucuria Învierii Domnului, risipind tenebrele păcatului, spulber&

Culte 09-04-2026 21:26

Dâmbovița: Calea Luminii, în Joia Mare la Târgoviște - 2027 de candele aprinse

  Calea Luminii, un eveniment de tradiție în Târgoviște, are loc în Joia Mare și sunt aprinse 2027 de candele în zona centrală a municipiului.  

Cultura - Media 09-04-2026 19:48

Vâlcea: Expoziție de artă religioasă, la Muzeul de Istorie; prin exponate se află obiecte vechi de la Mănăstirea Cozia

Câteva zeci de icoane și obiecte de cult ce ilustrează semnificațiile teologice ale Învierii Domnului sunt expuse la Muzeul de Istorie din Râmnicu Vâlcea, în cadrul unei expoziții de artă religioasă dedicată sărbătorii Paștelui.

Culte 09-04-2026 19:24

Biserica Sfântului Mormânt a fost redeschisă; credincioșii ar putea participa la ceremonia primirii Sfintei Lumini

Biserica Sfântului Mormânt din Ierusalim a fost redeschisă după 40 de zile de restricții impuse în contextul conflictului din Orientul Mijlociu, iar reluarea accesului credincioșilor în sfântul lăcaș face posibilă participarea la ceremonia primirii Sfintei Lumini,

Culte 09-04-2026 16:45

Protopopul de Timișoara, Zaharia Pereș: Paștile - între Lumina începutului și Lumina Veșniciei, între datini și credință

Săptămâna Patimilor este trăită în satele bănățene prin smerenie unită cu rugăciunea și cu postul, iar Joia Mare este ziua în care sacrul se împletește cu profanul: în timp ce în biserici preoții pregătesc Sfânta Împărtășanie pentru tot anul, tinerii aprind focurile pe dealuri sau în cimitire, aducând lumină celor p

Cultura - Media 09-04-2026 16:29

Filmul 'Catane' - inclus pe lista de nominalizări la Premiile Gopo la categoria cel mai bun film de debut

Filmul 'Catane' în regia Ioanei Mischie intră în lista titlurilor eligibile pentru categoria Cel mai bun film de debut la Premiile Gopo 2026. 'În urma sesizării privind eligibilitatea filmului 'Catane', organizatorii au analizat situația în raport cu prevederile regulamentului și cu practica edițiilo

Culte 09-04-2026 16:06

Sfânta Lumină - adusă, sâmbătă seara, de la Ierusalim; Agachi: Nu am primit nicio informație legată de o eventuală problemă

Sfânta Lumină va fi adusă de la Ierusalim sâmbătă seara de superiorul Așezămintelor Patriarhiei Române la Locurile Sfinte, arhimandritul Ioan Meiu, urmând să fie oferită delegaților eparhiilor BOR prezenți la Aeroportul Internațional 'Henri Coandă'. Ulterior, prin intermediul protopopiatelor, centrele eparhiale vor distribui Sf&

Cultura - Media 09-04-2026 13:53

Filmul 'Fjord', regia Cristian Mungiu - selectat în competiția oficială a Festivalului de la Cannes

Filmul 'Fjord', cel mai recent lungmetraj regizat de Cristian Mungiu, a fost selectat în competiția oficială a celei de-a 79-a ediții a Festivalului de Film de la Cannes, unde va concura pentru Palme d'Or, cea mai prestigioasă distincție acordată filmului de autor. ''Fjord' este, în mai mare măsură decâ

Cultura - Media 09-04-2026 13:10

Sibiu: Detalii inedite despre 'Cina cea de Taină', într-o stampă după Rubens

O stampă din secolul al XVII-lea reprezentând 'Cina cea de Taină', realizată de Boëtius a Bolswert după Peter Paul Rubens, aduce în prim-plan detalii mai puțin cunoscute ale celebrei scene biblice, potrivit unei prezentări publicate joi de Muzeul Național Brukenthal din Sibiu pe pagina de Facebook.

Cultura - Media 09-04-2026 12:06

Gala 'Bucuria Învierii' - pe 20 aprilie, la Opera Națională București

Opera Națională București va găzdui luni, 20 aprilie, de la ora 18:00, Gala 'Bucuria Învierii'. La fel ca Galele 'Bucuria Vindecării', care au loc în fiecare an în noiembrie, și aceasta va fi dedicată pacienților oncologici și familiilor, însoțitorilor, cadrelor medicale și reprezentanților instituțiilor

Cultura - Media 09-04-2026 11:50

Expoziție la Biblioteca 'George Barițiu': O retrospectivă a celui mai celebru loc de întâlnire din Brașov - 'Modarom'

De la vechea poartă medievală a Străzii Porții și atmosfera negustorilor de altădată, la eleganța dispărutei Vile Kertsch și modernismul anilor 1970, 'Ne vedem în colț, la Modarom!' - reprezintă o scurtă retrospectivă a celui mai celebru loc de întâlnire din Brașov, sub forma unei expoziții organizate la Biblioteca 'George Barițiu' d

Cultura - Media 09-04-2026 11:26

Expoziția colectivă de artă 'Paradisul' - în perioada 9-26 aprilie, la Muzeul Țăranului

Expoziția colectivă de artă 'Paradisul', care reunește lucrările unui număr impresionant de artiști contemporani români, va putea fi vizitată în perioada 9-26 aprilie la Sala Acvariu a Muzeului Național al Țăranului Român. Vernisajul expoziției va avea loc duminică, 19 aprilie, la ora 13:00, în prezența manageru

Cultura - Media 09-04-2026 11:03

Majoritatea muzeelor Capitalei - închise în perioada Sărbătorilor Pascale; Muzeul Antipa - deschis pe 12 și 13 aprilie

Majoritatea muzeelor Capitalei vor fi închise în perioada Sărbătorilor Pascale, excepție făcând Muzeul Național de Istorie Naturală 'Grigore Antipa', care va fi deschis pe 12 și 13 aprilie, precum și Muzeul Țăranului Român, unde activitățile din Clubul Țăranului vor fi organizate după un program special.

Cultura - Media 09-04-2026 10:00

Expoziția de fluturi exotici vii 'Cocon' se redeschide, vineri, la Muzeul Antipa

Expoziția de fluturi exotici vii 'Cocon' se redeschide vineri la Muzeul Național de Istorie Naturală 'Grigore Antipa'. Potrivit unui comunicat transmis de organizatori, expoziția are loc în interiorul muzeului și le oferă vizitatorilor ocazia de a descoperi îndeaproape procesul spectaculos al metamorfozei.

Cultura - Media 08-04-2026 17:13

Institutul Cultural Român lansează Programul de Burse și Rezidențe 2026

București, 8 apr /Agerpres/ - Institutul Cultural Român a anunțat lansarea Programului de Burse și Rezidențe 2026, un instrument strategic dedicat dezvoltării profesionale a cercetătorilor, arhitecților, traducătorilor și jurnaliștilor culturali, precum și promovării culturii române la nivel internațional. Potrivit unui comunicat transmis miercuri,