logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

REPORTAJ Vrancea: Punctul gastronomic din Lepșa, unde Maramureșul se împletește cu Moldova într-o lingură de ciorbă

Image

La finalul serpentinelor drumului DN 2L care leagă Lepșa de Soveja, o inscripție atrage privirea trecătorului grăbit. Nu este o pensiune, nici un restaurant, și cu atât mai puțin un birt de margine de drum. Aici, în inima munților Vrancei, o maramureșeană și un gălățean au luat viața de la capăt și au deschis primul punct gastronomic local din Lepșa, iar dacă îi treci pragul intri într-o poveste despre tihnă, gust și rădăcini.

Drumul lor spre această poveste nu a fost nici planificat, nici calculat în excel-uri corporatiste, ci mai degrabă un instinct de supraviețuire în fața oboselii urbane.

Foto: (c) DANA LEPĂDATU / AGERPRES


Daniel Moise, director tehnic la o firmă de drumuri din Brașov, și-a petrecut ani buni în trafic, într-o viață dominată de șantiere, deadline-uri și planuri de reparații.

''Am fost corporatist timp de 14 ani, am avut 120 de angajați, egipteni, indieni, unguri. Drumuri, planuri, întrevederi, asfaltări. Nu mă mai regăseam în ritmul acela. Acum fac drumul între bucătărie și sala de mese, duc ciorba și zic poftă bună oaspeților. Iar viața asta e de o mie de ori mai prețioasă decât toate experiențele pe care le-am avut până acum'', a declarat, pentru AGERPRES, Daniel Moise.

Ileana Mariș, artistă a sticlei și mamă a doi copii, a învățat încă de mică să gătească în oale mari pentru o familie cu unsprezece copii.

''Eu am fost crescută cu zece frați. Vă imaginați că se gătea mult acasă. Apoi am gătit o viață pentru copiii mei. Acum sunt mari, la casele lor. N-ai cum să uiți nimic din toate astea'', spune Ileana.

Foto: (c) DANA LEPĂDATU / AGERPRES


Viețile lor s-au întretăiat la un moment dat și, împreună, au visat la un loc unde timpul curge altfel, iar munca înseamnă mai mult decât un salariu și un orar fix. Astfel a apărut ideea punctului gastronomic local. Nu și-au dorit un restaurant pentru că nu voiau nici agitația unei afaceri cu zeci de angajați, nici presiunea expansiunii, spun ei. Voiau doar să gătească din plăcere, pentru că, oricum, de multe ori, produceau mai mult decât consumau.

Locul a fost ales firesc, Lepșa, un sat de munte cu peisaje de carte poștală, unde familia lui Daniel, venită aici din părțile Galațiului, avea deja o casă, iar vecinătățile nu presupuneau garduri comune sau vecini agasanți. Au cumpărat o proprietate care le-a permis să viseze la mai mult: o bucătărie unde să adune gusturi, amintiri și oameni. Iar punctul gastronomic a fost o extensie naturală a acestei alegeri. N-a fost planificat cu un business plan rigid, ci s-a născut într-o vizită în Bistrița, unde au fost inspirați de o doamnă care gătea acasă pentru musafiri.

Foto: (c) DANA LEPĂDATU / AGERPRES


''Am fost în vizită la Bistrița și am mâncat la o doamnă care gătea chiar la ea acasă. Ne-a plăcut foarte mult. Și atunci s-au întrebat: de ce nu și noi? Am urmat cursuri în zona montană, la Covasna, unde eram singurii români într-un grup dominat de maghiari, și am învățat ce presupune un punct gastronomic local. Restul a venit de la sine, din pasiunea noastră pentru bucătărie și viața la țară'', povestește Daniel.

Birocrația i-a provocat, dar nu i-a descurajat. Astăzi, sunt printre puținele puncte gastronomice autorizate din Vrancea și sunt mulțumiți de afacerea lor.

''Nu vrem să ne extindem, nu vrem să ne îmbogățim. Gătim pentru că ne place, și pentru că putem. Dacă faci 500 de lei profit, plătești taxele și rămâi cu liniștea că ai făcut o ciorbă bună, e perfect'', susține Ileana.

Foto: (c) DANA LEPĂDATU / AGERPRES


Afacerea lor nu e una pentru mase, așa cum le place să spună. Nu există meniu tipărit, nici program fix. Mâncarea se face doar pe bază de rezervare, cu produse proaspete, adesea din grădina proprie sau de la producători locali. Păstrăvul ajunge sâmbăta, adus de un domn din Bolotești care colaborează cu ferme mici. Carnea e verificată sanitar-veterinar, iar laptele e de la o bătrână din sat. Smântâna e rară, pentru că nu sunt crescători de vaci în zonă. Cartofii îi iau din Covasna, pentru că, paradoxal, în Vrancea nu au găsit încă un producător care să-i convingă prin calitate, spune Ileana. Totul e pe cât se poate de local, onest și proaspăt.

''La noi nu vii în fugă. Suni, te anunți, întreții o vorbă până vine mâncarea. Modelul nostru de funcționare e simplu: e nevoie de rezervare telefonică, pentru că meniul e limitat, dar poți să fii sigur că produsele sunt proaspete. Păstrăvul vine sâmbăta, carnea este de la producători locali, laptele de la o bătrânică din sat, iar smântâna, când se găsește, e comoară. Nimic congelat, nimic industrial'', explică Ileana.

Foto: (c) DANA LEPĂDATU / AGERPRES


Și când vine vorba despre bucătărie, Ileana recunoaște că a trebuit să se adapteze. Venită din Maramureș, nu știa să facă borș, pentru că ''în Maramureș se gătește cu smântână, se fac supe limpezi, nu ciorbe acrite''. A învățat să gătească pe placul locului, dar nu și-a trădat gusturile.

''La final, gustă soțul. Dacă el spune că e bine, e bine. Dacă nu, mai pun o lingură de sare'', mărturisește Ileana.

Clienții nu sunt puțini, dar nici prea mulți. Cei care vin știu că trebuie să sune din timp. Vin cinci persoane, se gătește pentru șapte. E un echilibru fragil între efort și satisfacție, între calitate și volum. O zi bună înseamnă 30 de porții, iar dacă se închide ușa la ora 14:30, nimeni nu se supără. Cine vrea să mănânce ca la mama acasă trebuie să respecte și ritmul gazdei.

''Totul se face aici, cu oameni de-ai locului. La noi vin oameni care n-au timp să mai gătească acasă, vin turiști, vin familii. Dar nu suntem pentru toată lumea. Cine vrea fast-food, nu vine la noi'', spune Daniel.

Foto: (c) DANA LEPĂDATU / AGERPRES


Ospătarul de ocazie, cum se autointitulează, se bucură că poate să spună: ''Poftă bună!'' celor pe care îi servește la mese și să știe că a participat cu adevărat la o experiență, nu doar la un serviciu. În timpul săptămânii face naveta la Brașov, unde încă lucrează în șantier, dar visează să se retragă definitiv la Lepșa într-o zi.

În bucătărie, Ileana e ajutată de soacra ei. Totul e făcut în familie. Prăjiturile nu arată ca-n reviste, dar gustul lor depășește orice poză de Instagram. Sarmalele sunt făcute în foi de podbal, ciorbele sunt groase, cu smântână. Nimic sofisticat, dar totul autentic.

Iar publicitatea nu este o prioritate. Nu au cont de Instagram, nici campanii pe Facebook. Oamenii vin pentru că au auzit și de cele mai multe ori revin pentru că s-au simțit bine și pentru că au plecat cu inima plină.

''Dacă am avea mai mulți clienți decât putem duce, n-ar mai fi plăcere. Ar fi muncă. Ori noi am plecat de la muncă'', afirmă Ileana.

Dragostea lor e la fel de tihnită ca afacerea. S-au cunoscut online, dar s-au regăsit în bucătărie. Împart sarcinile clar: ea gătește, el servește, ea taie morcovii, el duce farfuriile. Când glumesc, par un cuplu dintr-un film franțuzesc, cu replici calde și un zâmbet în colțul gurii.

Foto: (c) DANA LEPĂDATU / AGERPRES


''Fiecare trebuie să știe locul lui. Dacă mă bag eu în bucătărie, ea pleacă. Așa că nu mă bag'', râde Daniel.

Deși nu se îmbogățesc din această activitate, spun că ea le asigură un trai decent. Plătesc taxe, își fac asigurările, au timp pentru familie. Iar asta, susțin cei doi parteneri de viață și afaceri, e mai mult decât suficient.

Așa arată, în Lepșa, o poveste despre gust, rădăcini și alegeri simple. Nu e despre bani, ci despre timp, nu e despre imagine, ci despre gust. Și nu e despre succes, ci despre echilibru. Aici, Maramureșul se împletește cu Moldova într-o lingură de ciorbă, iar viața are gust de acasă. AGERPRES/(A - redactor: Dana Lepădatu, editor: Cătălin Alexandru, editor online: Gabriela Badea) 

Afisari: 2304

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Social 02-08-2026 21:12

Suceava: Doi motocicliști în stare gravă după un accident rutier produs la Salcea

Doi motocicliști, unul în vârstă de 25 de ani, iar celălalt de 29 de ani, au fost fost răniți, duminică seară, după un accident rutier produs pe raza orașului Salcea, a anunțat purtătorul de cuvânt al Serviciului de Ambulanță Județean (SJA) Suceava, Dan Teodorovici. Potrivit oficialului SJA, cei doi motocicliști au fost răniț

Social 02-08-2026 18:28

Alba: Accident între două motociclete pe Transalpina, soldat cu doi răniți

Doi motocicliști au fost răniți într-un accident produs duminică după-amiază pe DN 67C - Transalpina, după ce vehiculele au intrat în coliziune în zona barajului Oașa, a informat Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Alba. 'Polițiștii Biroului Rutier Sebeș s-au deplasat la fața locului și au constatat că un cetățean mag

Social 02-08-2026 18:18

Sibiu: Intervenție a salvamontiștilor pentru un parapantist blocat într-un copac în Munții Făgăraș

Un parapantist a rămas blocat, duminică după-amiază, într-un copac în zona Văii Arpășelului, fiind în desfășurare o intervenție a salvamontiștilor pentru recuperarea acestuia, a informat Serviciul Public Județean Salvamont Sibiu. Tot duminică, salvatorii montani din Sibiu au intervenit în sprijinul unui băiat de 10 ani

Social 02-08-2026 15:56

MApN: Țintă aeriană detectată în proximitatea frontierei fluviale cu Ucraina

O țintă aeriană a fost detectată duminică, la ora 15:09, în proximitatea frontierei fluviale cu Ucraina, de sistemul de supraveghere radar al Ministerului Apărării Naționale (MApN). 'Ținta aeriană a evoluat pentru aproximativ 20 de minute deasupra apelor teritoriale și de-a lungul brațului Sulina, în spațiul aerian național, du

Social 02-08-2026 15:56

Prahova: Dosar penal pentru ucidere din culpă în cazul alpinistului decedat după ce a căzut de pe o stâncă

Poliția din Prahova efectuează cercetări pentru ucidere din culpă după ce un alpinist care efectua un traseu de cățărare în zona Poiana Țapului a murit. Inspectoratul de Poliție Județean Prahova a transmis, duminică, la solicitarea AGERPRES, că a fost deschis dosar penal pentru ucidere din culpă după ce un alpinist care a căzut de pe o s

Social 02-08-2026 15:35

REPORTAJ/Harghita: Sute de copii și tineri au participat la Miercurea-Ciuc la un eveniment dedicat promovării sportului (GALERIE FOTO)

Sute de copii și tineri au participat duminică, la Miercurea-Ciuc, la evenimentul intitulat 'Degustare de sport', dedicat promovării mișcării și creșterii interesului pentru sport, organizat în cadrul Zilelor Municipiului Miercurea-Ciuc. Desfășurat în trei locuri din oraș, evenimentul le-a oferit participanților posibilitat

Social 02-08-2026 14:32

Galați: Bărbat rănit în urma exploziei unei butelii

Un bărbat în vârstă de 43 de ani a suferit arsuri la nivelul feței și mâinilor în urma exploziei unei butelii, neurmată de incendiu, produsă duminică în județul Galați. Potrivit ISU Galați, victima era conștientă la sosirea echipajelor de intervenție, a primit îngrijiri medicale la fața locului, după care a

Social 02-08-2026 14:23

Ministerul Apărării Naționale participă la efortul național pentru protejarea securității energetice

În contextul măsurilor dispuse de autorități pentru diminuarea efectelor secetei hidrologice asupra sistemului energetic național, Ministerul Apărării Naționale participă, alături de celelalte instituții ale statului, la misiunea de amenajare a unui prag submers pe brațul Bala, lucrare destinată asigurării debitului de apă necesar funcționării în condiții

Social 02-08-2026 13:48

Circulație îngreunată pe Autostrada A2 București - Constanța din cauza unui acident rutier

Centrul INFOTRAFIC din Inspectoratul General al Poliției Române informează că pe autostrada A2 București-Constanța, la kilometrul 151+100 de metri, pe sensul de mers spre București, în zona localității Fetești, județul Ialomița, a avut loc un accident rutier produs între patru autoturisme, în urma căruia trei persoane au suferit leziuni, sunt

Social 02-08-2026 13:08

UPDATE Caraș-Severin: Incendiul din Sichevița, lichidat după trei zile de intervenție

UPDATE ORA 15:47 Incendiul de vegetație izbucnit în zona comunei Sichevița, pentru stingerea căruia pompierii militari din Caraș-Severin au intervenit timp de trei zile cu sprijinul unui elicopter al Inspectoratului General de Aviație (IGAv), a fost lichidat complet, a informat, duminică după-amiază, ISU Caraș-Severin. Potrivit sursei ci

Social 02-08-2026 12:42

Marocani intrați ilegal în România, găsiți inconștienți în semiremorca unui TIR

Doi cetățeni marocani, care au pătruns ilegal în România ascunzându-se în semiremorca unui TIR, au fost descoperiți în stare de inconștiență, în urma unui control efectuat pe DN 5, în județul Giurgiu, în cadrul acțiunii 'SUMMER MIGRATION 4'. Potrivit unui comunicat de presă transmis de Po

Social 02-08-2026 12:27

IGPR: 570 de permise de conducere reținute de polițiști în ultimele 24 de ore

Polițiștii au reținut 570 de permise de conducere reținute de polițiști în ultimele 24 de ore în cadrul unor acțiuni și intervenții, informează, duminică, Inspectoratul General al Poliției Române (IGPR). 'În ultimele 24 de ore, polițiștii au intervenit la peste 3.600 de solicitări ale cetățenilor, au fost constatate

Social 02-08-2026 10:58

IGPR avertizează asupra unei noi fraude online în care este folosită identitatea Poliției Române

Poliția Română avertizează asupra unei noi campanii de fraudă online, în care infractorii folosesc în mod fraudulos identitatea Poliției Române și a altor instituții publice pentru a determina cetățenii să efectueze plăți și să divulge date personale sau bancare, informează Inspectoratul General al Poliției Române (IGPR).

Social 02-08-2026 10:40

MAE susține inițiativele naționale și internaționale de promovare a educației, cercetării și comemorării genocidului romilor

Ministerul Afacerilor Externe a transmis un mesaj de Ziua națională de comemorare a Holocaustului împotriva romilor în care își exprimă susținerea pentru inițiativele naționale și internaționale de promovare a educației, cercetării și comemorării genocidului romilor. 'Cu prilejul zilei naționale de comemorare a Holocaustu

Social 02-08-2026 10:28

Vremea va deveni caniculară la București, săptămâna viitoare; miercuri, temperaturile pot atinge 38 de grade

Vremea va deveni caniculară în București începând de marți, când se vor înregistra până la 36 grade, iar miercuri temperaturile ar putea urca la 38 de grade, potrivit prognozei publicate duminică de Administrația Națională de Meteorologie. Pe parcursul zilei de duminică, vremea călduroasă se va menține, disc