Atac masiv al Rusiei asupra Odesei: Principala piață Privoz, simbol al orașului, în flăcări

Orașul port Odesa, din sudul Ucrainei, a fost vizat în noaptea de miercuri spre joi de un nou atac masiv cu drone al Rusiei, fiind lovite mai multe infrastructuri civile, între care principala piață Privoz - emblema orașului - unde au loc foc mai multe pavilioane, precum și mai multe monumente de arhitectură din centrul istoric, înscris în patrimoniul UNESCO, relatează postul de televiziune ucrainean TSN.
Autoritățile locale au anunțat trei răniți după atacul de noaptea trecută, pe care au caracterizat-o drept 'infernală', indicând că este doar un bilanț provizoriu.
'Piața Privoz arde în Odesa!', a transmis la primele ore ale dimineții Serviciul de stat pentru situații de urgență din Ucraina, ale cărui echipe locale se aflau deja la fața locului, încercând să stingă incendiile declanșate în mai multe pavilioane comerciale ale pieței imense.
Privoz nu este doar o piață, ci adevărata inimă a Odesei, un loc unde 'viața e în clocot și poate fi simțit pulsul orașului', subliniază instituția citată într-un comunicat redactat într-un stil mai puțin oficial.
În urma atacului rusesc, a fost puternic avariat un bloc rezidențial de nouă etaje. Au rămas fără adăpost persoanele care locuiau între etajul cinci și opt. Erau în flăcări apartamentele de etajele cinci și șase ale uneia dintre scări, conform imaginilor transmise de TSN.
'Există riscul prăbușirii structurilor de rezistență. Echipele de salvare au evacuat 33 de persoane și au salvat altele cinci, blocate în apartamentele lor', se arată în comunicatul Serviciului de stat pentru situații de urgență.
Echipe de pompieri și de intervenție acționau la locul de impact al dronelor în mai multe zone din Odesa, încercând să elimine consecințele loviturilor și să salveze partea istorică a orașului de la distrugere.
Potrivit guvernatorului regiunii Odesa, Oleg Kiper, mai multe incendii au fost declanșate în oraș ca urmare a atacului, care a afectat mai multe clădiri rezidențiale, un centru comercial și o benzinărie.
Potrivit lui Kiper, dronele rusești au provocat, de asemenea, daune patrimoniului arhitectural și istoric din centrul orașului, aflat sub protecția UNESCO.
Rusia a atacat, de asemenea, orașul Cerkasî din centrul Ucrainei, unde cel puțin șase persoane au fost rănite, potrivit guvernatorului regiunii cu același nume, Igor Tabureț. Forțele ruse au utilizat cel puțin o rachetă în atacul asupra Cerkasî, a adăugat responsabilul ucrainean.
Aceste atacuri intervin la doar câteva ore după discuțiile de marți seara de la Istanbul între delegațiile ucraineană și rusă.
Rusia și Ucraina fac frecvent schimb de lovituri cu drone cu rază lungă de acțiune împotriva unor obiective situate departe în spatele liniei frontului, notează EFE. Dar în timp ce Ucraina lovește cu precădere obiective militare și infrastructuri strategice pentru a limita atacurile rusești, Rusia lovește obiective civile, declarând că ea nu țintește în niciun caz în civili.
La rândul lor, autoritățile ruse au transmis că drone ucrainene au lovit noaptea trecută zone din sudul Rusiei, ucigând o persoana, rănind o alta și lovind un depozit de petrol, potrivit Reuters.
Responsabili ai serviciilor de urgență din regiunea rusă Krasnodar, de la Marea Neagră, au precizat pe aplicația de mesagerie Telegram că resturile unei drone au lovit și ucis o femeie în districtul Adler, lângă orașul turistic Soci, rănind grav o altă persoană.
Șeful administrativ al districtului federal Sirius, la sud de Soci, a declarat că o dronă a lovit o bază petrolieră, dar nu a oferit alte detalii.
Autoritatea aviatică rusă Rosaviația a comunicat că operarea aeroportului din Soci a fost suspendată pentru aproximativ patru ore.
Negociatorii celor două părți au discutat marți seara despre alte schimburi de prizonieri în cadrul unei scurte sesiuni de discuții (circa 40 de minute) la Istanbul, însă părțile au rămas departe una de cealaltă în ceea ce privește termenii încetării focului și o posibilă întâlnire între liderii celor două țări.
Kievul solicită o încetare imediată a focului pentru a aprofunda negocierile în vederea încheierii războiului, însă Rusia refuză să declare un astfel de armistițiu pentru moment și pledează pentru abordarea problemelor care - potrivit ei - stau la baza conflictului înainte să dispună ca armele să tacă.
În ultimele săptămâni, forțele ruse și-au intensificat atacurile cu drone asupra orașelor ucrainene, adaugă Reuters.AGERPRES/(AS-editor: Lilia Traci, editor online: Adrian Dădârlat)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].
Alte știri din categorie
#Ucraina anunță că a lovit o rafinărie de petrol și un aerodrom militar în Rusia
Armata ucraineană a anunțat sâmbătă că a lovit instalații petroliere în interiorul Rusiei, între care o rafinărie importantă, un aerodrom militar pentru drone și o fabrică de produse electronice, relatează Reuters. Într-o postare pe Telegram, Forțele ucrainene pentru sisteme fără echipaj uman au anunțat că au lovit o ra
India va continua să cumpere petrol din Rusia, în pofida amenințărilor lui Trump (presă)
Oficiali indieni au declarat că țara va continua să cumpere petrol din Rusia în pofida amenințării unor penalități pe care președinte SUA Donald Trump a afirmat că le va impune, relatează sâmbătă New York Times, potrivit Reuters. Casa Albă, Ministerul de Externe al Indiei și Ministerul Petrolului și Gazelor Naturale nu au răspuns u
Netanyahu amână până sptămâna viitoare o decizie privind noi acțiuni militare în Gaza (surse)
Prim-ministrul israelian Benjamin Netanyahu a amânat până săptămâna viitoare luarea unei decizii asupra acțiunilor pe care le va întreprinde armata în Gaza dacă Hamas nu va consimți la un acord de încetare a focului, a declarat vineri pentru CNN o sursă familiarizată cu chestiunea. Această amânare a un
Vladimir Plahotniuc spune că vrea să fie extrădat în Republica Moldova pentru a se reabilita
Vladimir Plahotniuc a afirmat vineri că vrea să se întoarcă în Republica Moldova pentru a se reabilita, în prima declarație pe social media după ce a fost reținut în Grecia în baza unui mandat legat de un caz de fraudă masivă, relatează Reuters. Plahotniuc, fost parlamentar și considerat unul dintre oamenii cei ma
Rusia: Trei morți în atacuri ucrainene cu drone
Trei persoane au fost ucise în Rusia în atacuri cu drone ucrainene în noaptea de vineri spre sâmbătă în regiunile Rostov și Penza din sud, precum și în Samara, departe de linia frontului, au anunțat autoritățile locale, relatează AFP. La rândul său, armata rusă a anunțat că a interceptat în total
#Ucraina: Cel puțin 11 răniți într-un atac rusesc cu dronă asupra orașului Harkov
Cel puțin 11 persoane au fost rănite într-un atac rusesc cu dronă asupra orașului Harkov, în estul Ucrainei, au declarat vineri autoritățile, relatează dpa. Printre răniți se află un bebeluș de cinci luni și doi copii cu vârste cuprinse între 9 și 10 ani, au precizat oficiali locali. Drona a lovit î
Columbia: Fostul președinte Alvaro Uribe, condamnat la 12 ani de arest la domiciliu
Fostul președinte columbian Alvaro Uribe a fost condamnat vineri la 12 ani de arest la domiciliu pentru obstrucționarea justiției și manipulare de martori, devenind primul fost șef de stat condamna și privat de libertate în Columbia, relatează AFP. Politicianul de dreapta în vârstă de 73 de ani, care a condus țara între
VIDEO Trump consideră că cifrele privind locurile de muncă din SUA sunt 'manipulate în scopuri politice'
Cifrele privind ocuparea forței de muncă din SUA sunt 'manipulate în scopuri politice', a afirmat vineri președintele Donald Trump, nemulțumit de datele publicate în cursul zilei și cerând demiterea 'imediată' a unui responsabil al serviciului de date statistice, relatează AFP.
SUA și NATO elaborează un nou mecanism de finanțare a armelor americane pentru #Ucraina plătite de europeni
Statele Unite și NATO lucrează la un nou mecanism de furnizare de echipamente militare americane către Ucraina și care vor fi plătite de alte state membre ale Alianței, potrivit unor surse citate vineri de Reuters. Președintele american Donald Trump pare că a găsit o cale care să-i convină pentru a continua susținerea militară a Ucrainei în războiul cu R
UPDATE Trump ordonă poziționarea a două submarine nucleare americane în apropierea Rusiei
Președintele american Donald Trump a anunțat vineri că a ordonat armatei SUA să poziționeze două submarine nucleare în apropierea Rusiei, ca răspuns al Washingtonului față de amenințările fostului președinte rus Dmitri Medvedev, cu care Trump a avut joi un schimb violent de replici pe rețelele de socializare, relatează Reuters. 'Am ordonat ca două su
Putin susține că Rusia nu ocupă teritorii în #Ucraina, ci recuperează ceea ce este al ei
Rusia nu acaparează un teritoriu străin, ci recuperează ceea ce este al ei, a declarat vineri președintele rus Vladimir Putin în timpul întâlnirii cu omologul său belarus Aleksandr Lukașenko în insula Valaam din nord-vestul Rusiei, comentând situația din jurul orașului Ceasov Iar din regiunea Donețk (estul Ucrainei), a cărui capturare a fost anu
Kamala Harris spune că nu dorește să revină în politică, întrucât sistemul politic american este 'defect'
Fosta vicepreședintă democrată a SUA, Kamala Harris, a declarat joi seară într-un interviu că, cel puțin deocamdată, nu are nicio intenție să candideze pentru noi funcții publice, întrucât consideră că sistemul politic american este 'defect' ('broken'), relatează agenția EFE. Fosta candidată democrată la președinția SUA a făcu
Bosnia-Herțegovina: Milorad Dodik promite că va sfida decizia Curții de Apel și că îi va cere ajutor lui Trump
Liderul politic al sârbilor bosniaci, Milorad Dodik, a promis vineri că va sfida decizia Curții de Apel din Bosnia-Herțegovina care a confirmat condamnarea sa la șase ani de interdicție de exercitare a unei funcții publice și a declarat că va cere ajutor atât din partea Rusiei, cât și a președintelui american Donald Trump, relatează Reuters.
Lituania: O presupusă dronă rusească a fost găsită în cincea zi de căutări pe un teren militar
O dronă care pare să fie de fabricație rusă și care a intrat în Lituania din spațiul aerian belarus a fost găsită într-o zonă de antrenament militar, a anunțat vineri armata lituaniană, citată de AFP. Drona a intrat în Lituania luni dimineață, după care a dispărut. Localnicii au văzut-o survolând cartiere ale capitalei Vilnius.
Polonia va începe pe teritoriul său producția de tancuri de asalt K2, de concepție sud-coreeană
Polonia va începe pe teritoriul său producția de tancuri de asalt K2, de concepție sud-coreeană, în baza unui acord semnat vineri în prezența miniștrilor apărării din ambele țări, relatează AFP. Contractul semnat cu compania sud-coreeană Hyundai Rotem vine în urma unui acord-cadru din 2022 privind livrarea către Polonia a 1.000 de astfe