logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

REPORTAJ/ Sălaj: Ateliere educaționale organizate de o asociație a românilor din Franța pentru 500 de copii

Image

Peste 500 de copii din patru școli gimnaziale din Sălaj beneficiază, în această perioadă, de educație juridică, de mediu și sanitară, dar și de informații despre bisericile de lemn din județ și ia tradițională românească, în cadrul atelierelor educaționale de vară organizate de Asociația RO Solidaritate.

E o zi de marți care se anunță caniculară, dar la ora 9:00 dimineața e încă răcoare în curtea Școlii Gimnaziale 'Porolissum' din Zalău, mai ales în zona unde se află câțiva arbori cu coroană bogată. Deși e vacanță, locul e plin de copii care poartă în piept o mică bulină de hârtie cu numele și o reproducere de mici dimensiuni a unui curcubeu. Printre copii, se fac remarcate câteva cadre didactice, ce atrag privirile prin iile pe care le poartă.

Sunt toți aici pentru a participa la atelierele educaționale de vară organizate de Asociația RO Solidaritate, eveniment ce este rezultatul unei colaborări internaționale între această organizație umanitară nonprofit din Franța, agenți economici locali din Zalău și numeroși voluntari implicați activ în comunitate.

 



Este deja a treia ediție și peste 500 de copii din patru unități de învățământ din Sălaj participă, în aceste zile, la atelierele pe teme de educație juridică, mediu, patrimoniu cultural și educație sanitară.

Potrivit precizărilor făcute pentru AGERPRES de Andreea Ember, președintele și 'sufletul' Asociației RO Solidaritate, atelierele educaționale sunt organizate la Școala Gimnazială 'Porolissum' Zalău, Școala Gimnazială nr. 1 Chieșd, Școala Gimnazială 'George Coșbuc' Ortelec și Școala Gimnazială Pustă Vale.

Atelierele au debutat luni, cu partea de educație juridică, susținută de fostul membru al Consiliului Superior al Magistraturii Cristi Danileț și educație de mediu.

'Anul acesta l-am avut invitat pe fostul judecător Cristi Danileț, care s-a implicat alături de noi în programele de educație juridică. Și din anii trecuți am avut educația juridică sub o altă formă, dar am vrut să o facem un pic mai profesional, să zic așa, să o transformăm în ceva mai pertinent și de aceea l-am invitat pe Cristi Danileț. Apoi avem partea de ecologie, pe care iarăși am avut-o și înainte, dar anul acesta am vrut să vină ideile din partea copiilor și ei ne-au propus soluții despre cum am putea noi păstra natura nepoluată și care ar trebui să fie gesturile pentru a avea un mediu înconjurător sănătos și, în consecință, o viață sănătoasă. Copiii au avut niște idei extraordinare și ne-am dat seama că și noi avem foarte mult de învățat de la ei și nu numai ei de la noi', a declarat Andreea Ember.

Chiar dacă momentan locuiește și muncește în Franța, Andreea Ember este originară din Sălaj și are două masterate în arheologie absolvite la Universitatea Sorbona - Paris și la Ecole Pratique des Hautes Etudes. Ea a înființat în 2018, alături de alți români din diaspora franceză, asociația caritabilă RO Solidaritate. În acesta an, la fel ca în 2022 și 2023, Andreea și-a pus la dispoziție concediul de vară, renunțând la Paris, pentru a veni în Sălaj și a organiza o tabără de vară pentru copii.


'Deja în Franța fac activități de patrimoniu cultural și proiecte de patrimoniu cultural, ceea ce m-a împins să aduc activitățile astea și aici, însă venind în Sălaj am observat că există și alte nevoi. De aceea am introdus educația juridică, sanitară și ecologia', a menționat ea.

Pentru că patrimoniul cultural al Sălajului înseamnă, în primul rând, bisericile de lemn, tema din acest an pentru lecțiile de patrimoniu a fost reprezentată tocmai de aceste lăcașe de cult, monumente istorice.

'Astăzi, în a doua zi, am decis să ne axăm foarte mult pe patrimoniul cultural. De data asta vorbim despre bisericile de lemn de la noi, din județul Sălaj și încercăm să-i familiarizăm pe copii că monumentele istorice nu înseamnă doar conace, castele sau diferite construcții realizate de artiști, ci și biserici, biserici de lemn mai ales. O biserică mică de lemn, pe un deal, nu este doar o simplă biserică, este un monument istoric, iar noi avem astfel de monumente istorice încă din secolul XVI și vrem ca cei mici să conștientizeze acest lucru. După partea cu bisericile de lemn, rămânem tot la patrimoniul cultural și o să vorbim despre ia românească și motivele pe care le găsim pe ia românească. Particularitatea este că o să-i învățăm pe copii să-și folosească telefonul în căutarea informațiilor despre aceste motive, pentru că există foarte multe studii în direcția asta. De altfel, există și o Zi internațională a iei românești și cred că e foarte important ca acești micuți să învețe că telefonul poate fi folosit și pentru altceva decât pentru TikTok sau jocuri sau diferite lucruri pe care le fac ei de zi cu zi, dar mai puțin să caute informații atunci când vine vorba de a se informa din mai multe surse. Și atunci vrem să creăm obiceiul ăsta', a subliniat Andreea Ember.

După partea de sensibilizare privind patrimoniul cultural, medici de la o clinică dentară din Zalău vor vorbi despre igiena orală și cât de important este impactul acesteia în viața noastră de zi cu zi.

Aceste ateliere nu sunt organizate doar cu elevi de la școlile din oraș, ci și din mediul urban și chiar într-o comunitate de romi, pentru că organizatorii consideră că în aceste zone anumite informații ajung mai greu.

'Începem să mergem în zone unde activitățile ludice și extrașcolare nu prea ajung, acolo copiii nu prea au activități cum ar fi să facă un sport sau să facă un curs de arte sau să vorbească despre patrimoniu. Ce vrem noi să facem pentru cei de la Pustă Vale, având în vedere că există și o comunitate de romi, este să vorbim și despre portul lor popular și tradițional, ca să-i facem să aibă un alt raport la cultura lor și să o aprecieze ca pe o cultură în sine. Bineînțeles că noi o să vorbim, în același timp, și despre bisericile de lemn și despre ia românească, pentru că este un tot, dar adăugăm plusul ăsta, pentru ca ei să vadă că, de fapt, dincolo de florile de pe rochiile pe care le văd în fiecare zi, există ceva care poate să îi facă să fie mândri și să promoveze cultura lor prin expoziții, prin creații artistice. Cred că asta poate să-i dezvolte inclusiv intelectual și să aibă o altă abordare, pe urmă, în societate și să se reporteze altfel la viață', a spus Andreea.

Asociația RO Solidaritate are sediul în Maisons-Laffitte, regiunea pariziană, și are ca obiectiv principal sprijinirea copiilor prin inițiative educaționale, culturale și umanitare. De asemenea, asociația oferă suport familiilor române care călătoresc în Franța împreună cu copiii pentru tratamente medicale de specialitate.

Ediția din acest an a atelierelor educaționale de vară este realizată în parteneriat cu Asociația 'Ion Creangă' din Zalău, Asociația VeDem Just și mai multe școli din județul Sălaj și beneficiază de sprijinul unor firme private locale. Pentru prima dată, în proiect sunt implicați și tinerii voluntari din cadrul Consiliului Local al Tinerilor Zalău. AGERPRES/(A - redactor: Sebastian Olaru, editor: Antonia Niță, editor online: Andreea Lãzãroiu)

Foto: Sebastian Olaru/AGERPRES

Afisari: 735

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Social 05-06-2026 22:51

VIDEO Argeș: Incendiu la mai multe standuri dintr-o piață en-gros de fructe și legume din Pitești

Un incendiu a cuprins, vineri seară, mai multe standuri dintr-o piață en-gros de fructe și legume, aflată în zona de est a municipiului Pitești.

Social 05-06-2026 21:35

Dronă explodată la Constanța/ MAI: SCOMAR e sistem de supraveghere maritimă, nu sistem militar anti-dronă

Ministerul Afacerilor Interne (MAI) transmite că sistemul SCOMAR a fost dezvoltat pentru supravegherea maritimă de către Garda de Coastă și nu este un radar singular ori un sistem militar anti-dronă, iar drona maritimă fără pilot implicată în incidentul de vineri din Portul Constanța are alte caracteristici, diferite de profilul ambarcațiunilor și navelor pentru care e

Social 05-06-2026 18:36

Olt: Supraproducție de varză; legumicultorii susțin că donează varza celor dispuși să o recolteze

Producătorii de varză se confruntă de câteva zile cu supraproducție, situație în care prețul de vânzare de la poarta fermei a ajuns sub costul de producție, iar mulți legumicultori au decis fie să doneze cantități mari celor dispuși să recolteze varza, fie să o folosească pentru hrana animalelor ori să o toace cu utilajele pe teren, potrivit președintelui S

Social 05-06-2026 16:21

Bihor: Peste 300 de vinuri sunt prezentate la Salonul Millésime din Cetatea Oradea

Salonul Vinurilor Millésime, ajuns la cea de-a opta ediție, a fost deschis vineri în Cetatea Oradea, reunind 26 de crame din România și Republica Moldova și peste 300 de vinuri prezentate publicului, într-un eveniment dedicat promovării culturii vinului și educației oenologice. La deschiderea oficială, președintele Con

Administratie 05-06-2026 16:19

Galați: Peste 100 de campioni din județ ai ultimilor 50 de ani, celebrați la Gala Gloriei Sportive 1976-2026

Peste 100 de sportivi gălățeni care au reprezentat România la Jocurile Olimpice, Campionatele Mondiale și Campionatele Europene în ultimii 50 de ani au fost celebrați vineri, în cadrul Galei Gloriei Sportive Gălățene 1976-2026, eveniment dedicat performanțelor care au contribuit la promovarea numelui Galațiului în lume. Potrivit președi

Social 05-06-2026 16:09

Apele Române: Alimentarea cu apă la Vălenii de Munte a fost reluată în jurul orei 15:00

Alimentarea cu apă la Vălenii de Munte a fost reluată vineri, în jurul orei 15:00, după întreruperea temporară cauzată de creșterea turbidității apei pe fondul precipitațiilor abundente, potrivit Administrației Naționale 'Apele Române'. 'Alimentarea cu apă din barajul Paltinu se desfășoară în condiții normale, prin golirea d

Social 05-06-2026 16:06

Dronă explodată la Constanța/ Manevrele navelor - reluate după aproximativ șapte ore

Manevrele navelor în Portul Constanța au fost reluate, după ce au fost suspendate timp de aproximativ șapte ore în urma exploziei unei drone maritime, produsă vineri în port, a anunțat Autoritatea Navală Română (ANR). Referitor la incidentul produs în dreptul danei 78, ANR a transmis că a acționat 'în co

Administratie 05-06-2026 15:57

Tulcea: Proiect de dezvoltare româno-ucrainean finanțat de Uniunea Europeană, lansat de comuna Luncavița

Comuna Luncavița din județul Tulcea a lansat, vineri, un nou proiect româno-ucrainean finanțat de Uniunea Europeană, care are drept obiectiv protejarea comunităților locale și dezvoltarea activităților sustenabile prin crearea de noi forme de cooperare. Proiectul a început în luna aprilie a acestui an, are un buget total de 878.959 de euro, e

Social 05-06-2026 15:30

Dronă explodată la Constanța/Arafat: Putem să sistăm evacuarea și să permitem oamenilor să se întoarcă la normal

Șeful Departamentului pentru Situații de Urgență, Raed Arafat, a anunțat, vineri după-amiază, încetarea măsurilor de evacuare dispuse în urma incidentului provocat de explozia unei drone în zona litoralului, precizând că populația poate reveni la activitățile obișnuite. 'Structurile ne-au prezentat fiecare punctul de vedere, s-a discutat

Administratie 05-06-2026 15:14

Arad: Călătorii care folosesc tramvaie și autobuze în municipiu au acces instant la o bibliotecă digitală cu 50.000 de materiale

Călătorii din tramvaiele și autobuzele care circulă în municipiul Arad au, începând de vineri, acces instant la o bibliotecă digitală care cuprinde peste 50.000 de volume, ziare de arhivă, studii sau publicații istorice, fiind nevoie doar de scanarea cu telefonul a unui cod de bare afișat în mijloacele de transport în comun.

Social 05-06-2026 14:50

Angajații organismelor intermediare regionale ale MIPE protestează față de măsurile de reorganizare (sindicat)

Angajații organismelor intermediare regionale din cadrul Ministerului Investițiilor și Proiectelor Europene (MIPE) au protestat în mai multe regiuni ale țării față de măsurile care vizează restructurarea structurilor implicate în gestionarea fondurilor europene, susținând că acestea riscă să afecteze capacitatea de atragere a finanțărilor europene.

Social 05-06-2026 14:47

Dronă explodată la Constanța, Sute de persoane evacuate de pe plaje ale litoralului, în mai multe stațiuni turistice

Sute de persoane au fost evacuate de pe plajă, în mai multe stațiuni ale litoralului, în județele Constanța și Tulcea, ca măsură preventivă, după ce o dronă maritimă a explodat vineri în Portul Constanța. Totodată, rutele de acces către plaje au fost blocate. În județul Constanța, au fost făcute evacuări în stațiuni

Social 05-06-2026 14:39

Giurgiu: Traficul pe Podul Prieteniei, dirijat pe o singură bandă în zona lucrărilor de reparații

Traficul rutier pe Podul Prieteniei Giurgiu-Ruse se desfășoară, vineri, alternativ, pe o singură bandă, în zona lucrărilor de reparații efectuate pe partea bulgară a podului, după reluarea circulației pentru toate categoriile de autovehicule. Potrivit reprezentanților Inspectoratului Teritorial al Poliției de Frontieră (ITPF) Giurgiu, circulația a fost r

Social 05-06-2026 13:11

Timiș: 'Mutat la Țară Fest' revine la Muzeul Satului Bănățean cu ateliere, concerte și produse tradiționale

Muzeul Satului Bănățean din Timișoara găzduiește, în acest sfârșit de săptămână, cea de-a patra ediție a evenimentului 'Mutat la Țară Fest', dedicat promovării vieții rurale, meșteșugurilor tradiționale, gastronomiei locale și producătorilor din mediul rural. Potrivit unui comunicat al Muzeului Satului Bănățean, festi

Social 05-06-2026 13:07

Argeș: Țeavă de gaze avariată în timpul unor lucrări; 25 de persoane evacuate preventiv

O țeavă de gaze a fost avariată, vineri, în timpul unor lucrări efectuate pe strada Constructorilor din municipiul Pitești. Potrivit reprezentanților Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Argeș, au fost evacuate preventiv aproximativ 25 de persoane din clădirile aflate în vecinătate. Pompierii de la detașa