Congres USR/ Dominic Fritz: O să trebuiască să luăm decizii extrem de nepopulare; nu ne permitem să fim fricoși
Președintele USR, Dominic Fritz, a prezentat, sâmbătă, la Congresul partidului, un set de 10 priorități pe care le va susține la guvernare, transmițându-le membrilor Uniunii că vor fi nevoiți să ia decizii ''extrem de nepopulare'', că vor avea de ales ''între o soluție proastă și o soluție și mai proastă''.
''O să trebuiască să luăm decizii extrem de nepopulare. Și dacă îl cunoașteți pe Ilie Bolojan un pic, știți că nu-i va fi frică să ia aceste decizii. Nici noi nu ne permitem să fim fricoși. De multe ori, vă avertizez de pe acum, vom avea de ales între o soluție proastă și o soluție și mai proastă, și toate acestea va trebui să le facem într-o coaliție în care ne despart multe de partenerii noștri, de unii mai mult, de alții mai puțin. Și totuși le datorăm românilor să fim prezenți acolo, la această masă a deciziilor grele, să încercăm să găsim soluții, să construim chiar și în condiții imperfecte. Și de aceea vă rog și vom discuta (...) rezoluția pe care v-o propun astăzi, în care vă propun 10 priorități pentru USR și guvernarea voastră'', a spus Dominic Fritz.
Prima prioritate trebuie să fie reforma statului prin descentralizarea instituțiilor și transferul deciziilor în comunitățile locale.
''Doar așa putem să facem statul mai aproape de cetățeni, doar așa putem să mai reducem din birocrație, să diminuăm aparatul central. Și da, trebuie să ducem această luptă cu privilegiile care au subminat nu doar deficitul nostru, ci, de fapt, democrația noastră, pentru că au făcut ca oamenii să nu mai creadă că cei care lucrează pentru statul român o fac în favoare cetățenilor'', a arătat Fritz.
El a adăugat că trebuie să existe și un control real, democratic și ''o supraveghere reală, civilă, a serviciilor secrete''.
''Avem nevoie de servicii secrete puternice, cu un mandat clar, dar ele trebuie să opereze cu un control al Parlamentului real'', a afirmat Fritz.
O altă prioritate, a spus acesta, este nevoia de construcție a unui parteneriat 'real și onest' cu mediul privat pentru creștere economică.
''Vreau să vă asigur că orice creștere de taxe pe care acest Guvern va trebui să o decidă, pentru că pe termen scurt altfel o să intrăm în incapacitate de plată, orice creștere de taxe va fi, și Ilie Bolojan și eu suntem garanți pentru asta, va fi acompaniată de reforme dure și fundamentale în felul în care funcționează acest stat'', a subliniat președintele USR.
Aducerea satului românesc în prezent este o altă prioritate a USR. ''Nu mai vrem două Românii. (...) Trebuie să avem o reală strategie de dezvoltare rurală, nu doar să aruncăm cu banii peste tot, trebuie să conectăm zonele rurale de urban și de prosperitate. Fiecare român, indiferent unde locuiește, unde trăiește, trebuie să aibă acces la servicii de educație, de sănătate, de calitate'', a arătat el.
Acesta a menționat și România digitală printre alte priorități.
''Avem nevoie de o guvernare digitală cu un stat rapid, transparent, predictibil. Și mă bucur că Ministerul Economiei și cel al Digitalizării vor fi în mâinile bune ale USR'', a afirmat Fritz.
Totodată, el a subliniat că este nevoie ca industria apărării să fie adusă în secolul XXI.
''Deși facem multe pentru a ajuta pe vecinii noștri să apere valorile și viețile în Ucraina și în toată Europa, am putea să facem foarte multe să avem parteneriate strategice să aducem industria apărării în secolul XXI. Și asta vom face la Ministerul Apărării'', a spus Fritz.
El a punctat că este nevoie de un nou mod de a face politica externă.
''Da, eu văd USR-ul ca vârful de lance, pentru că noi credem în aceste valori pentru care trebuie să ne luptăm și pe scena europeană, trebuie să terminăm cu o politică externă în formă de 'români ghiocel'. Trebuie să ne folosim de vocea noastră nu pentru că știm să strigăm, ci pentru că avem o experiență aici în regiune, avem o perspectivă care este valoroasă și fără de care Uniunea Europeană nu poate să ia decizii bune. Suntem un partid tânăr, suntem un partid care s-a născut la firul ierbii, nu avem sute de diplomați care au activat zeci de ani la noi în partid. Și de aceea poate unii se întreabă oare de ce acum USR să facă politică externă. Pentru că avem valorile corecte și avem viziunea corectă pentru o Românie puternică în Europa și pentru asta o să ne luptăm alături de președintele Nicușor Dan'', a transmis liderul USR.
Potrivit acestuia, noul Guvern va trebui să taie masiv din birocrație. ''Sunt miliarde de euro pe care le pierdem anual, ori pentru că nu s-au făcut reformele necesare, ori pentru că trăim într-un haos birocratic atât de mare că multe, multe proiecte s-au împotmolit și nu vor fi gata în 2026 când va fi deadline-ul pentru PNRR. Și de aceea, în ultimul ceas, acest Guvern va trebui să facă un efort herculean și noi trebuie să folosim acest moment pentru a tăia masiv din birocrație în România'', a mai spus Fritz.
Ca priorități, acesta a menționat creșterea calității vieții în toate satele și orașele din România prin ''infrastructuri verzi, parcuri, ape curate'', subliniind că protecția mediului este patriotism și nu un ''moft''.
O altă prioritate pentru USR trebuie să fie apărarea statului de drept, a transmis Dominic Fritz.
''Și da, mulți dintre noi s-au născut politic în lupta pentru o justiție independentă, o justiție dreaptă, o justiție corectă și de aceea, chiar dacă nu vom conduce Ministerul Justiției, (...) pentru noi ca USR să apărăm statul de drept și să ne asigurăm că în România oricine vine în fața unei instanțe primește într-un mod transparent rapid și fără ingerințe politice dreptate, asta va fi pentru noi în continuare o luptă prioritară'', a fost mesajul acestuia.
Președintele USR a punctat că perioada care urmează nu va fi ușoară, dar coaliția care va intra la guvernare are un aliat puternic în președintele României, Nicușor Dan, iar premierul desemnat este un aliat real pentru reforme profunde.
''Și spun foarte clar, nu a fost un gest protocolar faptul că Ilie Bolojan a venit astăzi aici și a fost un semnal clar ca el să ne fie un aliat real pentru reforme profunde ale României. Dar, cu toate acestea, nu ne va fi ușor, vom putea câștiga această luptă crucială, atât pentru România, cât și pentru supraviețuirea USR, doar dacă o percepem ca lupta noastră comună'', a concluzionat Dominic Fritz. AGERPRES/(A, AS - redactor: Daniel Florea, editor: Georgiana Tănăsescu, editor online: Gabriela Badea)
* Mai multe imagini pe AGERPRES FOTO
** Citeşte şi:
LIVE UPDATE Congres USR/ Dominic Fritz prezintă strategia politică pentru perioada următoare
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Dacian Cioloș - de luni, consilier prezidențial
Dacian Cioloș va fi, de luni, 6 aprilie, consilier prezidențial. Decretul semnat de președintele Nicușor Dan a fost publicat vineri în Monitorul Oficial al României. 'Președintele României decretează: Articol unic - Începând cu data de 6 aprilie 2026, domnul Dacian-Julien Cioloș se numește &icir
Timiș: Europarlamentarul Grapini declară că PUSL trebuie să devină un ''veritabil barometru al guvernării'
Europarlamentarul Maria Grapini, președinte al Biroului Politic Național al Partidului Umanist Social Liberal (PUSL), a declarat vineri, într-o conferință de presă la Timișoara, că își asumă misiunea de a transforma formațiunea într-un 'veritabil barometru al guvernării'. Eurodeputatul a evidențiat necesitatea unei im
VIDEO Dogioiu: Finanțele și avocații evaluează condițiile unui apel în cazul Pfizer; se încearcă și o negociere cu compania
Ministerul de Finanțe evaluează în acest moment ce are de făcut în privința cazului Pfizer, împreună cu avocații, atât cei din țară, cât și cu echipa de avocați comună cu statul polonez, dacă e cazul, și care sunt condițiile unui apel cu șanse, iar în același timp se încearcă o negociere cu compania, a declarat purtătorul de
VIDEO Dogioiu: Guvernul a aprobat OUG care completează cadrul legal pentru stabilirea ariilor naturale protejate
Guvernul a aprobat vineri un proiect de ordonanță de urgență pentru a completa cadrul legal necesar pentru stabilirea concretă a ariilor naturale protejate și habitatelor naturale, a anunțat purtătorul de cuvânt al Executivului, Ioana Dogioiu.
VIDEO Ioana Dogioiu: Guvernul a aprobat ordonanța privind reducerea temporară a accizei la motorină
Purtătorul de cuvânt al Guvernului, Ioana Dogioiu, a declarat vineri că Executivul a adoptat actul normativ privind reducerea temporară a nivelului accizei pentru motorină și instituirea contribuției de solidaritate asupra veniturilor din comercializarea țițeiului și a produselor energetice obținute din prelucrarea țițeiului extras de pe teritoriul Români
Predoiu, de ziua Jandarmeriei: Misiunea ei este în beneficiul cetățenilor, pentru liniștea comunităților
Jandarmeria Română este o instituție fundamentală a statului, iar misiunea ei este, în ultimă instanță, în beneficiul cetățenilor, pentru siguranța acestora, pentru liniștea comunităților, pentru apărarea ordinii de drept, pentru protejarea unui spațiu public în care viața democratică să poată funcționa normal, a declarat, vineri, ministrul Af
Ședință extraordinară de guvern - vineri; va fi aprobată reducerea accizei la motorină
Guvernul urmează să aprobe, vineri, într-o ședință extraordinară, reducerea accizei la motorină. Astfel, potrivit agendei anunțate de Executiv, va fi aprobat un proiect de ordonanță de urgență privind reducerea temporară a nivelului accizei aplicabil motorinei și instituirea contribuției de solidaritate asupra veniturilor din comercializ
Abrudean: Obținerea avizului favorabil de la Comitetul pentru Investiții - moment de referință pentru aderarea României la OCDE
Președintele Senatului, Mircea Abrudean, a salutat, vineri, primirea de către România a penultimului aviz favorabil, al 24-lea, pentru aderarea la Organizația pentru Cooperare și Dezvoltare Economică (OCDE). 'România obține penultimul aviz favorabil pentru aderarea la OCDE! România a primit Avizul formal al Comitetului pentru Investiții a
Proiect USR/Șoferii să nu mai fie amendați dacă nu prezintă Poliției Rutiere permisul sau talonul mașinii
Deputatul USR Alexandru Dimitriu propune, printr-un proiect de lege depus în Parlament, ca șoferii să nu mai fie amendați dacă nu prezintă fizic permisul și talonul mașinii. Inițiativa sa vine în contextul digitalizării administrației publice și al posibilității ca Poliția Rutieră să verifice existența documentelor în bazele oficiale de date,
MAE/ Atenționare de călătorie: Ungaria - interdicție de circulație aplicabilă vehiculelor de peste 7,5 tone
Ministerul Afacerilor Externe informează cetățenii români care desfășoară activități de transport de marfă, care se află, tranzitează sau intenționează să călătorească în Ungaria în perioada Paștelui Catolic cu privire la instituirea unei interdicții de circulație aplicabilă vehiculelor de marfă și ansamblurilor de vehicule cu masa maximă autorizată
Oana Țoiu: Aderarea la OCDE nu este doar o țintă diplomatică, ci și un proces transformator pentru România
Aderarea la Organizația pentru Cooperare și Dezvoltare Economică (OCDE) nu este doar o țintă diplomatică, ci și un proces transformator pentru România, a declarat, joi, ministrul Afacerilor Externe, Oana Țoiu. 'Lucrăm pentru politici publice mai bune, pentru o economie modernă și pentru un stat care să ofere șanse și prosperitate cet
VIDEO Ilie Bolojan: Este o onoare să fii premierul României
Ilie Bolojan a declarat, joi, că este o onoare să fii premierul României și că nu regretă că a acceptat această funcție. Bolojan a fost întrebat, la postul Europa FM, dacă regretă că a acceptat funcția de prim-ministru.
VIDEO Bolojan spune că nu se pune problema candidaturii sale la prezidențiale dacă și Nicușor Dan candidează
Premierul Ilie Bolojan a declarat joi că nu se pune nicio problemă din partea lui la o candidatură la alegerile prezidențiale din 2030 în cazul în care Nicușor Dan va dori să candideze pentru al doilea mandat. Bolojan a fost întrebat, la Europa FM, dacă se gândește să candideze la alegerile prezidențiale din 2030.
VIDEO Bolojan: România nu are nevoie de o criză politică și nici de guverne minoritare; generatorii crizei să-și asume
România nu are nevoie de o criză politică și nici de guverne minoritare, iar cei care generează o astfel de criză trebuie să-și asume, a declarat, joi, premierul Ilie Bolojan.
VIDEO Bolojan: Am luat decizia să promovăm mâine, într-o ședință de guvern, o reducere a accizei cu 30 de bani
Premierul Ilie Bolojan a anunțat că a luat decizia reducerii accizei cu 30 de bani pentru motorină, măsura urmând a fi aprobată de Guvern vineri. Potrivit premierului, ''și cetățenii, și Guvernul sunt perdanți ai acestei crize generate de războiul din Iran, de creșterea prețurilor la energie''.












